Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Γενικής Παιδείας

MARILENAKI92

Νεοφερμένος

Η MARILENAKI92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ας πουμε το πρωτο κεφαλαιο σε ποσες μερες να το χωρισω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γεια σου Μαριλένα,καλώς όρισες στην παρέα μας.Η Βιολογία είναι ένα βατό μάθημα,και κακώς κατά τη γνώμη μου,αλλά δε μας ενδιαφέρει,το ίδιο εύκολο για όλες τις κατευθύνσεις.Αν εγώ έχω να σου προτείνω κάτι για τη Βιολογία,είναι υλικό που έχω ανεβάσει ο ίδιος στο παρελθόν.

Πάτα εδώ.

Διάβαζε μόνη σου τη θεωρία,δες αν απαντάς πιθανές ερωτήσεις όπως στο χαρτί περίπου,κάνε το ίδιο και για το δεύτερο κεφάλαιο,λύνε καμιά ασκησούλα.

Καλή συνέχεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Γεια σου και απο εμενα Μαριλενα
Καταρχην μην αγχωνεσαι
Η βιολογια ναι...ειναι ευκολη αρκει βεβαια να την βαλεις στο προγραμμα...
Εγω περυσι δεν την ειχα διαβασει καθολου μεχρι το πασχα...εκατσα ομως στις διακοπες και την εμαθα νερο... και τελικα ειχαν δικιο οσοι μου ελεγαν οτι μαθαινεται ευκολα:) και πετυχα και πολυ καλο βαθμο
Ειδικα αν ξεκινισεις απο τωρα( μην περιμενεις σαν εμενα το πασχα:P) πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα...καθως η υλη απο οτι ξερω δεν ειναι και τερααααστια;)
Αρκει να το παρεις αποφαση και να αρχισεις να την διαβαζεις και θα δεις ποσο ευκολα θα φευγουν οι σελιδες;)
Τωρα για το τι προγραμμα θα μπορουσες να κανεις...:hmm: αυτο εξαρταται απο τον χρονο σου;) το τι σε βολευει;)
απλα φροντισε να τα μαθεις καλα και να μην κανεις "πασαλειμμα" την υλη γιατι τοτε θα μπερδευτεις;)

Καλη επιτυχια σου ευχομαι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Καλησπέρα. Χριεάζομαι μια βοήθεια. Δίνω βιολογία γενικής. Ωστόσο επειδή αλλαξα καθηγητη(εκανα φροντιστηριο κ δεν εμεινα ευχαριστημενη) βρίσκομαι τωρα στο δευτερο μαθημα του δευτερου κεφαλαιου...Θα ηθελα να μου πειτε πως να το προχωρησω απο δω και περα μονη μου για να προχωρησω λιγο μπροστα.. Το δευτερο κεφ. είναι πιο ευκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γεια σου Ελισάβετ.Ναι είναι πιο εύκολο και πιο θεωρητικό.Να σε βοηθήσω να προχωρήσεις μόνη σου ενώ έχεις καθηγητή αλλά είσαι απλά λίγο πιο πίσω?Κατ'αρχήν μην αγχώνεσαι,η ύλη καλύπτεται.Απλά μάθε καλά τη θεωρία και προσπάθησε να σκέφτεσαι όλες τις πιθανε ερωτήσεις που μπορούν να μπουν.Τσέκαρε κι αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ναι εγω θελω να προχωρήσω λιγο πιο μπροστά απο το ιδιαίτερο για να τα ξανακοιτάω μετά και δευτερη φορά..σημερα έκανα όλη τη ροή ενέργειας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Το κόλλημα πού είναι δεν καταλαβαίνω ακριβώς. :P

Και γενικά τι εννοείς δεν έμεινες ικανοποιημένη; Μα έτσι κι αλλιώς το φροντιστήριο είναι για να τα ακούσεις/πεις μια φορά παραπάνω σ' αυτό το μάθημα. Εκτός κι αν λόγω κατεύθυνσης θες βοήθεια στα διαγραμματάκια του 2ου που και πάλι δεν πρόκειται να πέσουν σε τραβηγμένο επίπεδο, αν πέσουν και καθόλου.

Anw, you have your reasons. Το κλειδί εδώ δεν είναι μόνο να προχωρήσεις αλλά και να πήξεις στην επανάληψη. Δηλαδή μην κάτσεις ξερωγώ βγάλεις ένα κομμάτι μια φορά και το κλείσεις. Πες το ξανά και ξανά έτσι, κι ας μη χρειάζεται (φαινομενικά). Και πάνω απ' όλα προσπάθησε να καταλαβαίνεις πώς δουλεύει ό,τι διαβάζεις, όχι στείρα παπαγαλία δε θα πας πουθενά. Έστω και ελάχιστα την κατανόηση για backup.

Μην αγχωθείς, το βγάζεις άνετα και μόνη σου. Στους ρυθμούς σου ήρεμα και το 'χεις. Έχει και κόσμο εδώ, δε χάνεσαι. :P

Good luck.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Το κόλλημα πού είναι δεν καταλαβαίνω ακριβώς. :P

Και γενικά τι εννοείς δεν έμεινες ικανοποιημένη; Μα έτσι κι αλλιώς το φροντιστήριο είναι για να τα ακούσεις/πεις μια φορά παραπάνω σ' αυτό το μάθημα. Εκτός κι αν λόγω κατεύθυνσης θες βοήθεια στα διαγραμματάκια του 2ου που και πάλι δεν πρόκειται να πέσουν σε τραβηγμένο επίπεδο, αν πέσουν και καθόλου.

Anw, you have your reasons. Το κλειδί εδώ δεν είναι μόνο να προχωρήσεις αλλά και να πήξεις στην επανάληψη. Δηλαδή μην κάτσεις ξερωγώ βγάλεις ένα κομμάτι μια φορά και το κλείσεις. Πες το ξανά και ξανά έτσι, κι ας μη χρειάζεται (φαινομενικά). Και πάνω απ' όλα προσπάθησε να καταλαβαίνεις πώς δουλεύει ό,τι διαβάζεις, όχι στείρα παπαγαλία δε θα πας πουθενά. Έστω και ελάχιστα την κατανόηση για backup.

Μην αγχωθείς, το βγάζεις άνετα και μόνη σου. Στους ρυθμούς σου ήρεμα και το 'χεις. Έχει και κόσμο εδώ, δε χάνεσαι. :P

Good luck.
Χαχα ευχαριστώ..κοίτα όταν λεω δεν εμεινα ευχαριστημένη εννοώ οτι αυτή έλειπε ενα 2 βδομάδες ταξίδι και χαναμε ενα μαθημα...δεν εξεταζε ποτε και γενικα το συγκεκριμενο φροντιστηριο που θεωρούταν ικανοποιητικό έχει μείνει τώρα στη Βιολογία Γεν. με 2 ατομα... τελος παντων ευτυχώς την αποστήθιση την κατέχω θα κανω κ επαναληψεις και να δούμε... ευχαριστώ πολύ πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemesisDivina

Νεοφερμένος

Η Θωμα'ί'ς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδια, Βιολογια οι Αλλεργιες ειναι εκτος σωστα??εννοω ολη η ενοτητα 1.3.3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
ναι ειναι εκτος...ρε σεις παιδια δυσκολευομαι αρκετα στα διαγραμματα του 1ου κεφαλαιου...ορισμενα μου φαινονται ακαταλαβιστικα και δεν μπορεις να με πεις αδιαβαστη στη βιολογια...παντα ειμαι συνεπης στο διαβασμα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
ναι ειναι εκτος...ρε σεις παιδια δυσκολευομαι αρκετα στα διαγραμματα του 1ου κεφαλαιου...ορισμενα μου φαινονται ακαταλαβιστικα και δεν μπορεις να με πεις αδιαβαστη στη βιολογια...παντα ειμαι συνεπης στο διαβασμα μου

βρε μην ανησυχεις...με εξασκηση αρκετη θα τα καταλαβεις....μονο σκεψη και ηρεμη αντιμετωπιση θελουν...και εγω ειχα το ιδιο προβλημα και στο τελος ολα πηγαν καλα...:):);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου πει:
1) τις διαφορες μεταξυ ιων και βακτηριων?
2) σε ποιες περιπτωσεις οι δυνητικα παθογονοι μικροοργανισμοι γινονται παθογονοι?

ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου πει:
1) τις διαφορες μεταξυ ιων και βακτηριων?
2) σε ποιες περιπτωσεις οι δυνητικα παθογονοι μικροοργανισμοι γινονται παθογονοι?

ευχαριστω!!

σχετικα με την 2 ερωτηση σου...οι δυνητικα παθογονοι μικροοργανισμοι γινονται παθογονοι οταν αυξηθει ο αριθμος τους η οταν μεταναστευσουν σε αλλους ιστους η οργανα....:)την απαντηση στο πρωτο σ ερωτημα δεν την θυμαμαι απο περυσι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
1) Οι ιοί είναι απαραίτητα ενδοκυτταρικά παράσιτα, που θεωρούνται απο τους περισσότερους ερευνητές άβιοι, δίχως συστημα μεταβολισμου και αναπαραγωγής - σε αντίθεση μ τα βακτηρια. Επίσης, το καθένα κινείται με διαφορετικό τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση;
Λέει να απαντήσω αιτιολογώντας στις παρακάτω ερωτήσεις:
Μπορεί να λειτουργήσει ένα οικοσύστημα
α)με παραγωγούς και καταναλωτές;
β)με παραγωγούς και αποικοδομητές;
γ)με καταναλωτές και αποικοδομητές
νομίζω πως στο α είναι ναι και στο γ σίγουρα όχι. Αλλά στο β; Και πως το αιτιολογώ...Πλιζ καμια μικρή χελπ;....
(μόλις έχω γυρίσει και από την εφταήμερη και μου έχουν μείνει λίγο τα μυαλά στη Βιέννη οπότε βοηθήστε-πλάκα κάνω ενοείται!!!-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lida Ι.

Νεοφερμένος

Η Lida Ι. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Λοιπόν,
α/ ναι! Η Ενέργεια εισάγεται στο οικοσύστημα μέσω των παραγωγων(φωτοσύνθεση) και διανέμεται στους καταναλωτές μέσω των τροφικών σχέσεων (βέβαια, πρακτικά θα υπάρξει συσσώρευση οργανικής υλης καθώς δεν υπάρχουν αποικοδομητές ενώ θα υπάρξει έλλειψη ανόργανων χημικών στοιχείων απαραίτητων για την ανάπτυξη των φυτών)
Β/ ναι!Η Ενέργεια εισάγεται στο οικοσύστημα μέσω των παραγωγων(φωτοσύνθεση). Η νεκρή οργανική ύλη των φυτών (κλαδία, φύλλα κλπ) αποικοδομείται με αποτέλεσμα να μετατρέπεται σε ανόργανη η οποία γίνεται εκ νέου διαθέσιμη στους παραγωγούς.
γ/ ναι! Το οικοσύστημα αυτό μπορεί να συντήρηθει στην περίπτωση που είναι ετερότροφο (η εισαγωγή ενέργειας γίνεται με τη μορφή χημικών ενώσεων οι οποίες έχουν παραχθεί σε άλλα αυτότροφα οικοσυστήματα)

Εγώ πάντως θα ανέφερα και τις προυποθέσεις για τη διατήρηση ενός οικοσυστήματος (σελ 71,72) αναφέροντας την ζωτικής σημασίας ύπαρξη παραωγών, καταναλωτών, αποικοδομητων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
γ/ ναι! Το οικοσύστημα αυτό μπορεί να συντήρηθει στην περίπτωση που είναι ετερότροφο (η εισαγωγή ενέργειας γίνεται με τη μορφή χημικών ενώσεων οι οποίες έχουν παραχθεί σε άλλα αυτότροφα οικοσυστήματα)

Νομίζω ότι εξαιρούνται οι περιπτώσεις όπου οργανισμοί ενός οικοσυστήματος μπορούν να τραφούν με οργανισμούς άλλων οικοστυστημάτων, αν όχι πρέπει να διευκρινιστεί.


Ένα οικοσύστημα των οποίων οι οργανισμοί τρέφονται με άλλους (του οικοσυστήματος) και περιέχει μόνο καταναλωτές και αποικοδομητές δεν μπορεί να επιβιώσει. Γιατί οι καταναλωτές, τρέφονται με την περίσσεια της γλυκόζης (αυτή που δεν έχει χρησιμοποιηθεί στη κυτταρική αναπνοή) που παράγουν οι παραγωγοί μέσω της φωτοσύνθεσης. Επομένως, από τη στιγμή που δεν υπάρχει η περίσσεια αυτή της γλυκόζης, δεν θα υπάρχει τροφή και για τους καταναλωτές α' και συνεπώς για όλους τους υπόλοιπους καταναλωτές. Επομένως, οι καταναλωτές θα πεθάνουν και οι αποικοδομητές θα κάνουν πάρτυ :birthday: . Δεν είναι σίγουρη η απάντηση, αυτό νομίζω εγώ τουλάχιστον :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lida Ι.

Νεοφερμένος

Η Lida Ι. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Φυσικά και είναι πολύ σωστό αυτό που λες! Ένα τέτοιο οικοσύστημα είναι μη βιώσιμο, καθώς η έλλειψη παραγωγών συνεπάγεται ότι η ένεργεια δεν μπορεί να εισαχθεί στο οικοσύστημα! Αφου όμμως στο βιβλίο αναφέρεται η περίπτωση των ετερότροφων οικοσυστημάτων πιστέυω πως πρέπει να ληφθεί υπ' όψη.

Γενικά όλο το ερώτημα είναι κάπως άστοχο! Διότι διαφορετικές απαντήσεις με την κατάλληλη αιτιολόγηση μπορούν να θεωρηθούν σωστές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
ευχαριστώ για το τρίτο πάντως θα το ρωτήσω και στο φροντ γιατί αυτήν την ερώτηση την βρήκα ψάχνοντας στο ιντερνετ και μου φάνηκε κι εμένα κάπως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Στο ερωτημα: τι ειναι τα βοηθητικα Τ-λεμφοκυτταρα και ποια η δραση τους, τι ακριβως πρεπει να απαντησω? Πρεπει να γραψω απο την πρωτογενη ανοσοβιολογικη αποκριση το δευτερο και τριτο σταδιο ή τιποτα αλλο?

Τι ειναι ορος και τι εμβολιο? ποιο σημειο πρεπει να γραψω απο την παθητικη και ενεργητικη ανοσια για να ειναι σαφης η απαντηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top