Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 58 32.4%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.8%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.8%

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
θετικη και δεν ειμαι καλα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρητική επειδή θέλω νομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
Θεωρητική. :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εγώ παιδιά είμαι θετική με μάθημα επιλογής α.ο.θ. και μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής!

όσο αφορά την επιλογή κατεύθυνσης στην β λυκείου θα συμφωνίσω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Dias!
και για την τρίτη γίνετε η απλή σκέψη (αν δεν θέλεις τρίτο πεδίο)
προτιμάς χημεία βιολογία? (δυο μαθήματα που όσο να ναι ξέρεις πως παίζεται το παιχνίδι)
η θες πληροφορική και Α.Ο.Δ.Ε. (δυο μαθήματα που θα δεις πρώτη φορά στην τρίτη και είναι περισσότερο θεωρητικά σε σχέση με τα αντίστοιχα της θετικής)
Εγώ αποφάσισα! δεν θέλω καθόλου τρίτο πεδίο και είμαι θετική!

Δεν έχει η βιολογία της Γ παπαγαλία; :blink:
Από πότε;:eek:
Εγώ γιατί έχω πήξει στην παπαγαλία τότε; :P

άλλο παπαγαλία και άλλο μάθηση....! παπαγαλίζοντας δεν μαθαίνεις! η ουσία είναι να το καταλαβένεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

korineto9487

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Επέλεξα τεχνολογική με μάθημα επιλογής Βιολογία. Άκουσα ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα φέτος η Βιολογία ότι είναι κυρίως ανατομία. Αν ισχύει και δημιουργηθεί τμήμα θα 'ναι υπέροχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επέλεξα τεχνολογική με μάθημα επιλογής Βιολογία. Άκουσα ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα φέτος η Βιολογία ότι είναι κυρίως ανατομία. Αν ισχύει και δημιουργηθεί τμήμα θα 'ναι υπέροχα.
Εμείς έπρεπε να επιλέξουμε ανάμεσα σε αστρονομία και πληροφορική μόνο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korineto9487

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εμείς έπρεπε να επιλέξουμε ανάμεσα σε αστρονομία και πληροφορική μόνο:hmm:


Χμ, αυτό δεν είναι δίκαιο. Τα μαθήματα επιλογής είναι συγκεκριμένα και δεν είναι σωστό να σας περιορίζουν. Μπορεί τελικά να είστε 15+ άτομα που θα επιλέξετε ένα μάθημα και να γίνει τμήμα. Πρέπει να τους το πείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χμ, αυτό δεν είναι δίκαιο. Τα μαθήματα επιλογής είναι συγκεκριμένα και δεν είναι σωστό να σας περιορίζουν. Μπορεί τελικά να είστε 15+ άτομα που θα επιλέξετε ένα μάθημα και να γίνει τμήμα. Πρέπει να τους το πείτε.

Ακριβώς, κανονικά θα έπρεπε να έχουμε την επιλογή να διαλέξουμε ανάμεσα σε όλα τα μαθήματα επιλογής αλλά δυστυχώς και πέρσι το ίδιο είχε συμβεί. Σίγουρα θα το ζητήσουμε με την έναρξη της σχολικής χρονιάς και βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Θετικη.Μαλλον και στην Τριτη αν και την σχολη που θελω μπορω να την περασω και απο Τεχνολογικη.Δεν βαριεσαι...Θα δειξει η νεκροψια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
ΘΕΩΡΙΤΙΚΗ ΔΑΚΓΩΤΟ.ειμαι σιγουρη πως αν διαβασω θα περασω σιγουρα (μακαρι να περασω νομικη που θελω) ενω οι αλλες δυο κατευθυνσεις μου φαινονται δυσκολες και δεν ξερεις και τι μπορει να πεσει και ποσο σιγουρος εισαι για την λυση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Θεωρητική...:clapup:...με μάθημα επιλογής Σχέδιο...(αναγκαστικά...:mad: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Θεωρητική.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Διαλεξα τεχνολογικη αν και δεν στοχευα σε καποιο επαγγελμα..Οταν ηταν η ωρα να διαλεξω επικρατούσε η αποψη ¨σου αρεσει η Βιολογια;¨ τοτε θετικη με βλεψεις Γιατρου (σημα κατατεθεν για την κατευθυνση) , ΄΄σου αρεσουν τα αρχαια;΄΄ τοτε πηγαινε θεωρητικη με βλεψεις Δικηγορου ή φιλολογου (σηματα κατατεθεν για την κατευθυνση).Ετσι διαλεξα τεχνολογικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
ΘΕΩΡΙΤΙΚΗ ΔΑΚΓΩΤΟ.ειμαι σιγουρη πως αν διαβασω θα περασω σιγουρα (μακαρι να περασω νομικη που θελω) ενω οι αλλες δυο κατευθυνσεις μου φαινονται δυσκολες και δεν ξερεις και τι μπορει να πεσει και ποσο σιγουρος εισαι για την λυση..
Κοίτα, δεν θέλω να κάνω επίθεση αλλά ΑΥΤΑ κάνετε και μετά οι υπόλοιποι μας υποτιμούν. :mad:
ΤΙ ΣΙΓΟΥΡΟ; Και αυτό το "θα διαβάσω και θα περάσω σίγουρα" ποιός στο είπε; Εκτός και αν το είδες σε κανένα όνειρο την ώρα που διαλογιζόσουν πάνω στο ιερό δέντρο του "Δεν μ'αρέσουν τα μαθηματικά". Τι λέτε ρε παιδιά; Με την ίδια λογική, οι υπόλοιποι τα καταλαβαίνουν μέσα στην τάξη και μετά γράφουν! Μόνο που δεν είναι έτσι. Όλες οι κατευθύνσεις έχουν διάβασμα. Στην θεωρητική δε, ετοιμάσου να περάσεις πολλές ώρες πάνω απο τα βιβλία.

Εγώ, λοιπόν, διάλεξα θωρητική όχι επειδή "έχει λιγότερο/περισσότερο αλλά σίγουρο διάβασμα" αλλά επειδή ΓΟΥΣΤΑΡΩ τα πράγματα που διδάσκομαι σε αυτήν την κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
θεωρητική!!! :D βασικά ήταν μια ελεύθερη επιλογή,αποκλειστικά δική μου! Αφου δεν είχα πρόβλημα με όλα τα μαθήματα,όλα μου φαίνονται ενδιαφέροντα και τα πήγαινα καλά. Έτσι μου δόθηκε η επιλογή να σκεφτώ καθαρά τι μου αρέσει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Θετική!!! αν και θα αλλάξει το σύστημα και δεν ξέρουμε ακόμα τι θα συμβεί για την κατεύθυνση είμαι σίγουρη!!! Α!!! και όσοι έχετε δίλημμα για το τι να ακολουθήσετε βρείτε τα υπέρ και τα κατά κάθε επιλογής και ακολουθήστε αυτό που σας αρέσει και όχι αυτό που διαλέγει π.χ. η πλειοψηφία ή αυτό που θα διαλέξουν και οι φίλοι σας/ φίλες σας!!!!! Καλή τύχη σε όλους και ειδικά σε εμάς τα νέα πρωτάκια στο ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Θα ψήφιζα Τεχνολογική αλλά επειδή καταργείται ψήφισα Θετική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι μαθητής της Α' Λυκείου και δεν ξέρω ποια κατεύθυνση να ακολουθήσω του χρόνου, καθώς στο τέλος της χρονιάς καλούμαι να επιλέξω.

Καταρχάς, απ'όσο γνωρίζω, στη Β' Λυκείου θα υπάρχουν 2 κατευθύνσεις (Θετική και Θεωρητική), ενώ στην Γ' Λυκείου θα υπάρχουν ΚΑΙ Οικονομικά. Βέβαια, όλα αυτά δεν είναι στάνταρ, καθώς με τη νέα κυβέρνηση ενδέχεται να αλλάξουν. Παρ΄όλα αυτά, με την υπόθεση ότι θα είναι έτσι τα πράγματα, δεν ξέρω τι να επιλέξω.

Να αρχίσω λέγοντας ότι πάντοτε υπήρξα καλός στα μαθηματικά. Από μικρός τα πήγαινα πολύ καλά με τους αριθμούς, κάνω πολύ γρήγορα πράξεις καθώς και έχω έναν πολύ σωστά δομημένο τρόπο σκέψης. Με λίγα λόγια, τα πάω καλά με τα προβλήματα. Παρόλα αυτά, τα Μαθηματικά, ειδικά από τις αρχές της Α' Λυκείου φέτος, ΔΕΝ μου αρέσουν! Ενώ πάντα μου άρεσε να λύνω προβλήματα (λογικά προβλήματα κατά κύριο λόγο), όλες αυτές οι εξισώσεις, ανισώσεις, συναρτήσεις, αλλά κυρίως η Γεωμετρία, δεν μου αρέσουν και έχω μπουχτίσει! Θα έλεγα ότι ο οργανισμός μου "αρνείται" να τα μάθει πλέον. Τα Μαθηματικά δεν μου άρεσαν πολύ ούτε στο γυμνάσιο, άσχετα που ήμουν καλός όταν ήθελα. Δεν σκοπεύω να γίνω μηχανικός, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω που θα μου χρειαστεί το να ξέρω να λύνω μια τεράστια εξίσωση για να βρω το x με κάτι απίστευτες ρίζες, δυνάμεις, παρενθέσεις, αγκύλες κλπ κλπ. Ακόμα, η Φυσική, αν και είναι επίσης ένα μάθημα στο οποίο είμαι αρκετά καλός, δεν είναι και το αγαπημένο μου μάθημα. Σίγουρα την προτιμώ από τα Μαθηματικά και δίνω σημασία, αλλά δεν μου τραβάει ιδιαίτερα το ενδιαφέρον. Η Χημεία μου αρέσει αρκετά μέχρι τώρα, παρ'όλα αυτά δεν σκοπεύω να γίνω ούτε γιατρός, ούτε Χημικός πιστεύω να γίνω, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα θέλω να ασχοληθώ μαζί της.

Από την άλλη μεριά, τα Αρχαία από Πρωτότυπο μου έχουν κάνει μια απίστευτη έκπληξη φέτος! Ενώ, όπως κάθε μαθητής πιστεύω, στο Γυμνάσιο δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα, φέτος μου κινούν αρκετά το ενδιαφέρον! Η καθηγήτρια των Αρχαίων μου λέει ότι είμαι πολύ καλός στην ανάλυση κειμένων διότι έχω θετικό τρόπο σκέψης (επιβεβαιώνομαι για αυτό που είπα στην αρχή). Δεν ξέρω αν θα ήθελα να ασχοληθώ επαγγελματικά με τα Αρχαία, παρ'όλα αυτά αν τα βάλεις δίπλα-δίπλα με τα Μαθηματικά, σίγουρα θα τα επέλεγα! Επίσης, η Φιλοσοφία είναι ο κρυφός μου έρωτας:redface: Μπορώ να πω ότι λατρεύω αυτές τις αφηρημένες ιδέες και αντιλήψεις για τον άνθρωπο και την ανθρώπινη φύση. Μπορεί να μην έχει σχέση με την επαγγελματική κατάρτιση του ανθρώπου, ωστόσο πιστεύω πως θα μου έκανε πολύ καλό και θα μου άρεσε κιόλας να μάθω κάποια πράγματα παραπάνω. Η Λογική, που υφίσταται στην Θεωρητική κατεύθυνση ως μάθημα επιλογής, μου αρέσει επίσης πάρα πολύ. Δυστυχώς, τα Λογοτεχνικά Κείμενα που κάνουμε στο σχολείο θα τα χαρακτήριζα τουλάχιστον γελοία. Κάνουμε, κατά κύριο λόγο, κάτι χαζά κειμενάκια με βλακώδεις ιδιωματισμούς που είμαι σίγουρος πως δεν αρέσουν ούτε σε αυτούς που έφτιαξαν το βιβλίο. Ενώ, όσο έχω διαβάσει Καβάφη, Ελύτη, Σεφέρη, Ρίτσο και άλλους πραγματικά με συγκινούν και αισθάνομαι αυτά που λένε, σε αυτά που μαθαίνω στο σχολείο έχω πιάσει τον εαυτό μου να τα βαριέται τόσο, που δεν κάνει καν τις ασκήσεις που θα έπρεπε. Τέλος, να πω ότι δεν πρέπει να είμαι καλός στην Έκθεση. Ξέρω ότι διδάσκεται και έχω ήδη δει βελτίωση, όμως δεν ξέρω αν θα την έχω ποτέ πολύ καλά. Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα έκφρασης, ούτε ορθογραφίας, ούτε κάποιο ιδιαίτερο συντακτικό πρόβλημα. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι πάντα ήμουν λακωνικός, έλεγα αυτά που είχα να πω με σωστό τρόπο και αιτιολογώντας ορθά. Απλά αρνούμαι να βάλω "σάλτσες". Όταν έχω γράψει αυτά που θα μπορούσα να γράψω και κατά την άποψή μου επαρκούν και είναι σωστά δομημένα και σωστά τεκμηριωμένα, δεν θέλω να γράψω ανούσια πράγματα, τα ευκόλως εννοούμενα.

Τέλος, να πω ότι οι περισσότεροι φίλοι μου, μου λένε ότι μου ταιριάζει η Θετική κατεύθυνση γιατί είμαι καλός σε αυτά. Μόνο από έναν άκουσα ότι μου ταιριάζει η Θεωρητική, διότι λέει πως έχω καλό λόγο. Ξέρω ότι δεν ανέφερα τι θέλω να σπουδάσω και με τι θέλω να ασχοληθώ, γιατί δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Σκέφτομαι ίσως να ασχοληθώ με τα Οικονομικά, να σπουδάσω Διοίκηση Επιχειρήσεων... Ακόμα και αν το κάνω αυτό, στην Β' Λυκείου θα έχω 2 επιλογές, καθώς και από τις 2 κατευθύνσεις θα μπορείς, στην Γ' Λυκείου, να πας στην Οικονομική κατεύθυνση. Όμως, θέλω να μου πείτε την άποψή σας, βασισμένοι σε αυτά που σας είπα!

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Γιώργος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Οι άλλοι θα σου πουν να πας σε κακό δρόμο... μονο εσύ μπορείς να ξες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Θεωρητική προτείνω. Κι εγώ στην ίδια θέση μαζί σου ήμουν. Μέχρι το γυμνάσιο λάτρευα τα μαθηματικά-φυσική και σιχαινόμουν τα αρχαία. Στην Α λυκείου με δυσκόλεψαν αρκετά τα μαθηματικά-φυσική σε σημείο να τα μισήσω. Απο την άλλη τα αρχαία είχαν περισσότερο ενδιαφέρον και μου φαινόντουσαν πιο εύκολα. Εκατσα και κάλυψα ο,τι κενό είχα και τώρα 3η λυκείου είμαι θεωρητική και τα πάω καλά.
Εξάλλου, λατινικά, ιστορία, λογοτεχνία είναι νέα μαθήματα, δε χρειάζεται να έχεις γνώσεις πχ απο το γυμνάσιο. Η ιστορία και η λογοτεχνία της 3ης είναι εντελώς διαφορετική απο των άλλων χρονων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top