Μαυρίλες του Ελληνικού Πανεπιστημίου

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Tα κομματόσκυλα πως κολλάνε σε όλο αυτό που λες φόκο;

Σημείωση συντονιστή:
Το θέμα προήλθε από το thread Είναι σημαντικό να παρακολουθεί κανείς συνέδρια;.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:
Tα κομματόσκυλα πως κολλάνε σε όλο αυτό που λες φόκο;

τα κομματόσκυλα είναι παιδιά που κατά βάση δε διαβάζουν και παίρνουν ένα μεγάλο μέρος των μεταπτυχιακών (σαφώς όποιος είναι άριστος θα πάρει μια θέση σε ένα μεταπτυχιακό) παρόλα αυτά προηγούνται τα κομματόσκυλα. Και φυσικά αυτοί που θα γίνουν στο μέλλον κατά βάση επίκουροι καθηγητές θα είναι και από αυτόν τον χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
αρα, απαγορευμένη ζώνη..το ακαδημαϊλίκι..χαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
:
τα κομματόσκυλα είναι παιδιά που κατά βάση δε διαβάζουν και παίρνουν ένα μεγάλο μέρος των μεταπτυχιακών (σαφώς όποιος είναι άριστος θα πάρει μια θέση σε ένα μεταπτυχιακό) παρόλα αυτά προηγούνται τα κομματόσκυλα. Και φυσικά αυτοί που θα γίνουν στο μέλλον κατά βάση επίκουροι καθηγητές θα είναι και από αυτόν τον χώρο.
Το τσουβάλιασμα είναι κακός σύμβουλος. Επίσης το σκεπτικό σου πάσχει ελαφρώς.
Υγ. Εννοείται εξαρτάται από το εκάστοτε τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
αρα, απαγορευμένη ζώνη..το ακαδημαϊλίκι..χαχαχ

όχι ένα ποσοστό φοιτητών που είναι άριστοι αν πραγματικά το θέλουν μετά από πολύ κόπο και προσπάθεια μπορούν να γίνουν καθηγητές επίκουροι χωρίς να μπλεχτούν σε κόμματα φυσικά στις επιτροπές θα είναι κάτω από τα κομματόσκυλα.


Όσο αφορά την Ελλάδα :) :) :) :) περισσότερο λογαριάζουν το κομματόσκυλό παρά έναν καθηγητή του harvard.

Εμείς όταν ήμουν στην νοσηλευτική μας έκανε ανατομία ίσως ο καλύτερος Ελληνας νευροανατομός. Τον άνθρωπο τον βάλανε να διδάξει νοσηλευτική γιατί (...) δε τον θέλανε στην ιατρική Αθήνων τα κομματόσκυλα.... επειδή δεν ήταν κομματόσκυλο :D. (ίσως κάποιοι δε το πιστέψουν αλλά είναι αλήθεια)

Το τσουβάλιασμα είναι κακός σύμβουλος. Επίσης το σκεπτικό σου πάσχει ελαφρώς.
Υγ. Εννοείται εξαρτάται από το εκάστοτε τμήμα.

:D όσο πιο μουράτο είναι το τμήμα τόσο πιο μαυρίλα έχει
fockos

και το δικό σου τμήμα πρέπει να έχει πολύ μαυρίλα. (αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό) είναι το καλύτερο τμήμα νομικής της Ελλάδος.

[ίσως πρέπει να γίνει split με τίτλο π.χ. Είναι μαύρο το ελληνικό Πανεπιστημιο γιατί βγηκαμε ολίγον offtopic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
:D όσο πιο μουράτο είναι το τμήμα τόσο πιο μαυρίλα έχει
fockos

και το δικό σου τμήμα πρέπει να έχει πολύ μαυρίλα. (αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό) είναι το καλύτερο τμήμα νομικής της Ελλάδος.

Ενώ η Κοινωνική Θεολογία που ήταν μέσα στα σκατά είναι ΠΟΛΥ μουράτη!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ενώ η Κοινωνική Θεολογία που ήταν μέσα στα σκατά είναι ΠΟΛΥ μουράτη!!:D

:D η κοινωνική θεολογία τις δεκαετιες του 60-70-80 είχαν πολύ μαυρίλα. (η σχολή είχε κύρος). Στις μέρες μας με την περιθωποίηση της εκκλησίας και γενικά των εκκλησιαστικών σχολών δε νομίζω να γίνουν εκ νέου μαυρίλιές.

Με λίγα λόγια η μαυρίλα θα ασπρίσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
:D η κοινωνική θεολογία τις δεκαετιες του 60-70-80 είχαν πολύ μαυρίλα. (η σχολή είχε κύρος). Στις μέρες μας με την περιθωποίηση της εκκλησίας και γενικά των εκκλησιαστικών σχολών δε νομίζω να γίνουν εκ νέου μαυρίλιές.

Με λίγα λόγια η μαυρίλα θα ασπρίσει

Μέχρι και πέρσι όλα τα ΔΕΠ ήταν συγγενείς μεταξύ τους! Άρα βάλε και άλλες τρεις δεκαετίες στην λίστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μέχρι και πέρσι όλα τα ΔΕΠ ήταν συγγενείς μεταξύ τους! Άρα βάλε και άλλες τρεις δεκαετίες στην λίστα...

:D 80 -90 - 00
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
όσο πιο μουράτο είναι το τμήμα τόσο πιο μαυρίλα έχει
fockos
Σχετικό. Καλύτερα για τέτοιου είδους κατατάξεις να μιλάμε για τα μεμονωμένα τμήματα και όχι γενικά. Θα βγαίνουν πιο αντικειμενικά συμπεράσματα.
Υγ. Στα δικά μου χωράφια υπάρχει μεν μαυρίλα, όχι όμως όπως την εννοείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Σχετικό. Καλύτερα για τέτοιου είδους κατατάξεις να μιλάμε για τα μεμονωμένα τμήματα και όχι γενικά. Θα βγαίνουν πιο αντικειμενικά συμπεράσματα.
Υγ. Στα δικά μου χωράφια υπάρχει μεν μαυρίλα, όχι όμως όπως την εννοείς.

Φίλε έχεις απόλυτα δίκιο.

Για αυτό θα μιλάω με έρευνες και αποδείξεις
για αυτό θα φτιάξω ένα θέμα με τις μαυρίλες των ελληνικών πανεπιστημίων και θα αρχίσω με την Οδοντιατρική Αθήνας, :D και θα συνεχίσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται και για τι είδους μαυρίλα μιλάμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
θέμα powered :P by fockos :D Το θέμα θα αποτελεί κάτι σαν blog μπορείτε να σχολιάζετε τα ποστ μου και να γράφετε και δικά σας. Εγώ κάθε λίγο θα παρουσιάζω μαυρίλες αν θέλετε παρουσιάστε και εσείς τις δικες σας μαυρίλες.

λίγα λόγια σαν γνωμικό

θεωρώ το ελληνικό Πανεπιστημιο μάυρο γιατί είναι μαύρο.
Θεωρούμε πρότυπα ανθρώπους που οι συμφοιτητές του απεχθάνοντας.
Αυτούς που απεχθανόμαστε σήμερα που βρίσκονται στα τραπεζάκια των κομμάτων
σε μερικά χρόνια θα αποτελούν πρότυπα για τα παιδιά και τα εγγόνια μας

fockos


Λοπόν ανοίγω το θέμα για να συζητάμε για τις μαυρίλες του ελληνικού Πανεπιστημίου.

Πρώτη μαυρίλα τμήμα Οδοντιατρικής Πανεπιστήμιου Αθηνών.
Μαθαίνουμε πως ένας φοιτητής μπαίνει στην σχολή χωρίς καν να πιάσει την βάση της σχολής. Διώχνεται από το τμήμα με αποφαση φοιτητικού συλλόγου και μέλων ΔΕΠ γίνεται πρόεδρος της σχολής πολλά χρόνια μετά και στο τέλος γίνεται αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου στο οποίο υπάγεται στο τμήμα του.

https://vimeo.com/17925183
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να πω και εγώ μια μαυρίλα για την Νοσηλευτική Αθήνας;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Να πω και εγώ μια μαυρίλα για την Νοσηλευτική Αθήνας;;;;;

:D μα δεν υποβιβάζω τα πανεπιστήμια που έχουν μαυρίλες. Εγώ ισχυρίζομαι ότι όλα τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι μαύρα.

Όσο αφορά την Νοσηλευτική Αθήνας είναι αρκετά μαύρο (πιο μαύρο από ότι φαντάζονται μερικοί) αλλά θα αναφερθώ αργότερα σε αυτά όταν βρω επίσημη έρευνα. Πάντως ξέρω που κατέληξαν μερικά κομματόσκυλα ή το βιογραφικό ορισμένων καθηγητών αλλά δε θα ήθελα να αναφερθώ ονομασικά χωρίς επίσημα στοιχεία.

Αν έχεις καμία πληροφορία ή καμιά έρευνα ήθελα να την μάθω (το ότι γίνονται μαυρίλες στο τμήμα Νοσηλευτικης ΕΚΠΑ όπως και το τμήμα Ιατρικής Πατρών το θεωρώ σίγουρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μαυράκι...του Θεού! :D Επιστήμονα σε βγάζει..χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η πρώτη μαυρίλα αφορά ένα συμμαθητή μου ο οποίος από Νοσηλευτική πέρασε κατατακτήριες στην Ιατρική Θράκης μέσω του θείου του που κάνει ανατομία στα ΤΕΦΑΑ (έκανε τότε δηλαδή)...Και δεν έκανε αίτηση στην Αθήνα για να μην τον υποψιαστούν...

Η δεύτερη και μεγαλύτερη...Πρόεδρος της ΔΑΠ, πριν πάρει το πτυχίο του καν, κερνάει γιατί πέρασε Ιατρική Αθήνας...Μέσα στο αμφιθέατρο, μπροστά σε όλους.
Γι' αυτό πρότεινα να κάνουμε καταγγελία με την κολλητή μου αλλά δεν με άφησε γιατί ήθελε και εκείνη κατατακτήριες...Όταν έδωσε και κόπηκε φυσικά, ζήτησε το γραπτό της και δεν της το έδειξαν ενώ επιτρεπόταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Mηπως αναφερετε μεμονωμενα περιστατικα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ ναι! Αλλά γενικά, για τις κατατακτήριες στην Ιατρική Αθήνας έχω ακούσει πολλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top