Ματαιώθηκε η στρ. παρέλαση στη Θεσσαλονίκη-Αποχώρησε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει το αν θα βγάλει κανείς τη σχολή του για το αν κάνει για το επάγγελμα αυτό. Δεν έχει καμία απολύτως σχέση, καθώς μπορεί να έχει βγάλει και ένα ωραιότατο πτυχίο με 5 ή με σκονάκια, αντιγραφές κλπ κλπ (μην μπούμε σε αυτό το τρυπάκι τώρα για τα πανεπιστήμια). Δεν δουλεύουν όλοι με την ίδια επιμονή και υπομονή, θα το δεις και στο μέλλον και από κοντά. Ειδικά για τα παιδαγωγικά, που η δυσκολία τους δεν είναι ιδιαίτερα αυξημένη.

Το δεύτερο, προφανώς το λες για πλάκα. Δηλαδή ακούς στρατιωτική σχολή και νομίζεις ότι πας διακοπές....;; Δεν του λέει του μαθητή κανείς ότι είναι δύσκολα...;; Χρειάζεται να του το πει κάποιος ; Αν δεν είναι ψυχολογικά προετοιμασμένος γι'αυτό που θα ακολουθήσει μέσα στη σχολή αλλά και σε όλη του τη ζωή, τότε δεν το θέλει, είναι τόσο απλό και ξεκάθαρο (προφανώς δεν βάζουμε στη μέση προβλήματα άλλου είδους).

Αφού είναι η βάση το 5(με το οποίο μπορεί να πάρει το πτυχίο του,δεν κάνει τίποτα παράνομο) και μπορεί και το γράφει ο άλλος(όπως και νά'ναι),αξίζει το πτυχίο του. Τώρα αν σε κάθε εξεταστική κάνει σκονάκια ή αντιγράφει, και κάθε φορά δεν τον πιάνουν, τότε προδήλως φταίει κάτι άλλο.

Όσο για το δεύτερο, όχι δεν το λέω για πλάκα και δεν έχω την πρόφαση μιλώντας σοβαρά να κάνω πλάκες. Πιστέυεις ότι δεν υπάρχουν άτομα που νομίζουν ότι μπαίνοντας σε μια στρ. σχολή την έχουν βολέψει χωρίς τρέξιμο και ζόρι, λέγοντας:"Έλα, μωρέ σαν πρωτοετείς θα ζοριστείς λιγάκι, αλλιώς η σχολή είναι παιχνιδάκι". Εγω ξέρω πολλούς που το πιστεύουν αυτό.Ειδικά για τις καθαρά στρατιωτικές σχολές(πχ. ΣΣΕ) που νομίζουν ότι θα τα καταφέρουν έχοντας μόνο καλή φυσική κατάσταση. Γι'αυτο λοιπόν χρειάζεται ο αντίστοιχος επαγγαλμ. προσανατολισμός, ξεκαθαρίζωντας έτσι στο μυαλό των υποψηφίων τί πραγματικά θα βρούν μπροστά τους, μπαίνοντας σε στρατιωτικές/αστυνομικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αφού είναι η βάση το 5(με το οποίο μπορεί να πάρει το πτυχίο του,δεν κάνει τίποτα παράνομο) και μπορεί και το γράφει ο άλλος(όπως και νά'ναι),αξίζει το πτυχίο του. Τώρα αν σε κάθε εξεταστική κάνει σκονάκια ή αντιγράφει, και κάθε φορά δεν τον πιάνουν, τότε προδήλως φταίει κάτι άλλο.

Όσο για το δεύτερο, όχι δεν το λέω για πλάκα και δεν έχω την πρόφαση μιλώντας σοβαρά να κάνω πλάκες. Πιστέυεις ότι δεν υπάρχουν άτομα που νομίζουν ότι μπαίνοντας σε μια στρ. σχολή την έχουν βολέψει χωρίς τρέξιμο και ζόρι, λέγοντας:"Έλα, μωρέ σαν πρωτοετείς θα ζοριστείς λιγάκι, αλλιώς η σχολή είναι παιχνιδάκι". Εγω ξέρω πολλούς που το πιστεύουν αυτό.Ειδικά για τις καθαρά στρατιωτικές σχολές(πχ. ΣΣΕ) που νομίζουν ότι θα τα καταφέρουν έχοντας μόνο καλή φυσική κατάσταση. Γι'αυτο λοιπόν χρειάζεται ο αντίστοιχος επαγγαλμ. προσανατολισμός, ξεκαθαρίζωντας έτσι στο μυαλό των υποψηφίων τί πραγματικά θα βρούν μπροστά τους, μπαίνοντας σε στρατιωτικές/αστυνομικές σχολές.

Σχετικά με το πρώτο: Είναι ακριβώς η κουλτούρα οτιδήποτε δημοσίου. Δεν είπα ότι κάνει κάτι παράνομο, αλλά σε ορισμένες σχολές οι βαθμοί όντως δείχνουν το επίπεδο και την προσπάθεια. Δεν μιλάμε για μαθήματα-κοφτήρια που δεν περνάς ούτε με τάματα στην Τήνο.

Σχετικά με το δεύτερο: (το πλάκα, προφανώς δεν το είπα επιθετικά!) Αυτές οι σχολές είναι οι μόνες που δεν έχουν ανάγκη τον επαγγελματικό προσανατολισμό. Είναι ξεκάθαρο τι κάνουν και το κυριότερο, πώς το κάνουν. Μου είναι αδιανόητο να λέει κάποιος ότι θα ζοριστεί έναν χρόνο όταν για όλη του τη ζωή θα ζει με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Είναι κοινή λογική. Δεν χρειάζεται ειδικές γνώσεις να το σκεφτεί κάποιος αυτό. Ακόμα, σχετικά με τον περιβόητο ΣΕΠ. Πλέον ο καθένας μπορεί να βρει ό,τι θέλει από πληροφορίες για κάθε σχολή. Αν δεχτώ λοιπόν τον συλλογισμό σου ότι κάποιος δεν ξέρει, τότε μπορεί κάλλιστα να βρει από μόνος τους με ένα απλό google.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Σχετικά με το πρώτο: Είναι ακριβώς η κουλτούρα οτιδήποτε δημοσίου. Δεν είπα ότι κάνει κάτι παράνομο, αλλά σε ορισμένες σχολές οι βαθμοί όντως δείχνουν το επίπεδο και την προσπάθεια. Δεν μιλάμε για μαθήματα-κοφτήρια που δεν περνάς ούτε με τάματα στην Τήνο.

Σχετικά με το δεύτερο: (το πλάκα, προφανώς δεν το είπα επιθετικά!) Αυτές οι σχολές είναι οι μόνες που δεν έχουν ανάγκη τον επαγγελματικό προσανατολισμό. Είναι ξεκάθαρο τι κάνουν και το κυριότερο, πώς το κάνουν. Μου είναι αδιανόητο να λέει κάποιος ότι θα ζοριστεί έναν χρόνο όταν για όλη του τη ζωή θα ζει με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Είναι κοινή λογική. Δεν χρειάζεται ειδικές γνώσεις να το σκεφτεί κάποιος αυτό. Ακόμα, σχετικά με τον περιβόητο ΣΕΠ. Πλέον ο καθένας μπορεί να βρει ό,τι θέλει από πληροφορίες για κάθε σχολή. Αν δεχτώ λοιπόν τον συλλογισμό σου ότι κάποιος δεν ξέρει, τότε μπορεί κάλλιστα να βρει από μόνος τους με ένα απλό google.

Και όμως έχουν. Ξέρω άτομο που πέρασε ΣΣΕ και τα παράτησε το 1ο έτος και έδωσε την επόμενη χρονιά Πανελλήνιες για άλλη σχολή. Αποτέλεσμα: 1)έχασε μια χρονιά και 2) πλήρωσε αρκετές χιλιάδες ευρώ για φύγει απο την σχολή.Το ότι θα το μπορούσε να το ψάξει αποκλειστικά μόνος του και να βρεί πληροφορίες για την σχολή είναι σαν να λέγαμε ότι μπορείς και να τα καταφέρεις μόνος στις Πανελλήνιες(χωρίς σχολείο). Έτσι είναι απαραίτητο να υπάρχει η ανάλογη ενημέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και όμως έχουν. Ξέρω άτομο που πέρασε ΣΣΕ και τα παράτησε το 1ο έτος και έδωσε την επόμενη χρονιά Πανελλήνιες για άλλη σχολή. Αποτέλεσμα: 1)έχασε μια χρονιά και 2) πλήρωσε αρκετές χιλιάδες ευρώ για φύγει απο την σχολή.Το ότι θα το μπορούσε να το ψάξει αποκλειστικά μόνος του και να βρεί πληροφορίες για την σχολή είναι σαν να λέγαμε ότι μπορείς και να τα καταφέρεις μόνος στις Πανελλήνιες(χωρίς σχολείο). Έτσι είναι απαραίτητο να υπάρχει η ανάλογη ενημέρωση.

Συγγνώμη αλλά διαφωνώ...:D
Τόσοι άνθρωποι που έχουν ψαχτεί μόνοι τους και για πιο περίεργες σχολές, πώς τα κατάφεραν...;

(καλύτερα θα ήταν να το κλείσουμε εδώ γιατί μάλλον βγήκαμε εκτός.... :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
χμμ, γιατι να μην αμφισβητησουμε λιγακι παραπανω ? γιατι θα πρεπει για καθε ενα ευρω που εχω στην τσεπη μου τα 20 λεπτα να πηγαινουν στο κρατος? γιατι μου παρεχει υπηρεσιες ? εγω να του δωσω αυτο θα μου δωσει ? μπορει αυτοι που εκλεβαν να το εκαναν για ιδεολογικο σκοπο, οπως εγω παντα ζηταω να ΜΗΝ μου κοβουν αποδειξη,(σε μικρα μαγαζια) προτιμω χιλιες φορες να τα φαει ο κακκομοιρης με το μικρο μαγαζακι,παρα να τα δωσω στο κρατος και να μην γινουν απολυτως τιποτα! αυτο που ειναι τρεις φορες χειροτερο ειναι γαμω δημοσιοι υπαλληλοι, οι οποιοι ρε πουστη οκ διοριστηκαν παραπανω απο οτι λετε, γιατι γαμω το κερατο σας σκατο τεμπεληδες δεν δουλευεται εστω και λιγο? αυτο το παραπονο το ειχα απο παντα, προ οικονομικης κρισης, γιατι ξυνουν τα αρχιδια τους ολη μερα! κλεψανε και οι 2 και ο ιδιωτικος και ο δημοσιος, εμενα ως απλο πολιτη και μη εργαζομενο, ο ιδιωτικος δεν με ενοχλησε γιατι απλα εργαζεται,κουραζεται,μου προσφερει υπηρεσιες, σε πληρη αντιθεση με τον δημοσιο, και θα ηθελα παρα πολυ για μια βδομαδα να αλλαξουνε ποστα οι ιδιωτικοι με τους δημοσιους,θα γινει της πουτανας! :P
χμμ να την πληρωσουν ολοι λες? δωσε μου ενα λογο που θα κερδισει το κρατος εαν περικοψει λεφτα απο τον ιδιωτικο τομεα! εναν λογο! δεν υπαρχει κανενας, ισα ισα αρνητικο ειναι για το κρατος, γιατι θα εχει λιγοτερα χρηματα στα χερια του, αρα λιγοτερες αγορες! να πληρωσουνε ολοι μαζι, μονο που πρεπει να γινει λιγο διαφορετικα, δηλαδη στους δημοσιους να δινουμε 200-300 ευρω, αυτα που αξιζουν για το 6ωρο-7ωρο και εαν που αραζουν, και να βαλουμε προστιμα σε αυτους που εκλεβαν με μαυρα λεφτα, οχι να περικοπτουμε απο καποιους οπως να ναι λεφτα! ο καθενας θα τιμωρηθει αναλογα με την μαλακια που εκανε! δεν ξερεις αν θα την κανει την στρατιωτικη του θητεια, και γιατι δηλαδη θα πρεπει να μαθεις κατι απο τον στρατο? δηλαδη οτι γινετε εκει μεσα ειναι σωστο, οποτε τον επικαλησε και τσουπ ενα επιχειρημα ? :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Μα οι εισαγόμενοι σε σχολές που προσφέρουν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση στο δημόσιο είναι οι τελευταίοι που πρέπει να κατηγορούμε. Θέλουν να μπούν στο δημόσιο, ας κάτσουν να διαβάσουν για τις Πανελλήνιες, ας σπουδάσουν 4-5 χρόνια, ας καταφέρουν να πάρουν το πτυχίο τους και ύστερα με γειά και χαρά τους να δουλέψουν στο δημόσιο. Αυτοί πραγματικά το αξίζουν, όχι οι άλλοι που μπαίνουν απο την πίσω πόρτα.

Τώρα και οι πρώτοι την πλωρώνουν λόγω της συμπεριφοράς των δεύτερων.

καλα δεν ειναι ακριβως ετσι, καποιοι πανε με μοναδικο σκοπο το δημοσιο! οχι δεν το αξιζουν, με εξαιρεση τους δασκαλους που εχουμε καποιες ελλειψεις, μπατσους και στρατιωτικους εχουμε παρα πολλους, το ειπε και η τροικα, και τους εκραξε που πηραν παλι τα κερατα τους μεσω παννεληνιων! ασε που τους πληρωνουν κιολας απο οταν ειναι "φοιτητες" λες και κανουν κατι τρομερα δυσκολο και πρεπει να πληρωνονται! και νταξει τις μπατσοσχολες δεν τις λες και σχολες, ουτε οι μπατσοι λες πως σπουδασαν μην λεμε οτι να ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savonius

Νεοφερμένος

Ο Savonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
χμμ, γιατι να μην αμφισβητησουμε λιγακι παραπανω ? γιατι θα πρεπει για καθε ενα ευρω που εχω στην τσεπη μου τα 20 λεπτα να πηγαινουν στο κρατος? γιατι μου παρεχει υπηρεσιες ? εγω να του δωσω αυτο θα μου δωσει ? μπορει αυτοι που εκλεβαν να το εκαναν για ιδεολογικο σκοπο, οπως εγω παντα ζηταω να ΜΗΝ μου κοβουν αποδειξη,(σε μικρα μαγαζια) προτιμω χιλιες φορες να τα φαει ο κακκομοιρης με το μικρο μαγαζακι,παρα να τα δωσω στο κρατος και να μην γινουν απολυτως τιποτα! αυτο που ειναι τρεις φορες χειροτερο ειναι γαμω δημοσιοι υπαλληλοι, οι οποιοι ρε πουστη οκ διοριστηκαν παραπανω απο οτι λετε, γιατι γαμω το κερατο σας σκατο τεμπεληδες δεν δουλευεται εστω και λιγο? αυτο το παραπονο το ειχα απο παντα, προ οικονομικης κρισης, γιατι ξυνουν τα αρχιδια τους ολη μερα! κλεψανε και οι 2 και ο ιδιωτικος και ο δημοσιος, εμενα ως απλο πολιτη και μη εργαζομενο, ο ιδιωτικος δεν με ενοχλησε γιατι απλα εργαζεται,κουραζεται,μου προσφερει υπηρεσιες, σε πληρη αντιθεση με τον δημοσιο, και θα ηθελα παρα πολυ για μια βδομαδα να αλλαξουνε ποστα οι ιδιωτικοι με τους δημοσιους,θα γινει της πουτανας! :P
χμμ να την πληρωσουν ολοι λες? δωσε μου ενα λογο που θα κερδισει το κρατος εαν περικοψει λεφτα απο τον ιδιωτικο τομεα! εναν λογο! δεν υπαρχει κανενας, ισα ισα αρνητικο ειναι για το κρατος, γιατι θα εχει λιγοτερα χρηματα στα χερια του, αρα λιγοτερες αγορες! να πληρωσουνε ολοι μαζι, μονο που πρεπει να γινει λιγο διαφορετικα, δηλαδη στους δημοσιους να δινουμε 200-300 ευρω, αυτα που αξιζουν για το 6ωρο-7ωρο και εαν που αραζουν, και να βαλουμε προστιμα σε αυτους που εκλεβαν με μαυρα λεφτα, οχι να περικοπτουμε απο καποιους οπως να ναι λεφτα! ο καθενας θα τιμωρηθει αναλογα με την μαλακια που εκανε! δεν ξερεις αν θα την κανει την στρατιωτικη του θητεια, και γιατι δηλαδη θα πρεπει να μαθεις κατι απο τον στρατο? δηλαδη οτι γινετε εκει μεσα ειναι σωστο, οποτε τον επικαλησε και τσουπ ενα επιχειρημα ? :P :P

Το κρατος χανει πολυ περισσοτερα απο την φοροδιαφυγη παρα απο τους χιλιαδες ασκοπους διορισμους που εγιναν. Ετσι, δεν καταλαβαινω το λογο γιατι τα βαζεις περισσοτερο με τους δημοσιους υπαλληλους οι οποιοι ναι μεν διοριστικαν με μεσο και κωλοβαρανε αλλα δεν μπορουν να κρυφτουν στην κοινωνια ενω τυπικα εναν μεγαλογιατρο δεν μπορεις να τον κατηγορησεις δημοσια οτι απεκρυψε πολλα γιατι δεν εχεις σαν αποδειξη την φορολογικη του δηλωση.
Η περικοπη μισθων απο τον ιδιωτικο τομεα βεβαιως και ειναι αδικη γιατι απευθυνεται σε ανθρωπους που δεν φταινε. Ενας μισθωτος, οπως και ο δημοσιος υπαλληλος, δεν εχει την δυνατοτητα να δηλωσει λιγοτερο απο οσα παιρνει αφου (κατα τροπο αντιστοιχο με μια δημοσια υπηρεσια που δινει λογαριασμο στην εφορια για τις μισθολογικες καταστασεις των εργαζομενων της) η εταιρια του δινει το χαρτι που ειναι απαραιτητο για την φορολογικη του δηλωση και δεν τη συμφερει να αναφερει οτι τον πληρωνει λιγοτερο απο το πραγματικο. Σπανια μια εταιρια να κανει σε μισθωτο της τετοιο χατηρι (ηθικα βεβαια ειναι απαραδεκτο).

Ειναι το πολιτευμα μας που επιτασσει την αποδοση φορων. Δινοντας αυτο που αναλογει συμμετεχουμε με το μεριδιο μας στην κοινωνια.

Τωρα οι αποψεις σου περι κρατους δυστηχως σε πληροφορω οτι αποτελουν σχεδον αντιγραφη προεκλογικου προγραμματος των Ρεπουμπλικανων που πιστευω οτι ειναι η χειροτερη φαρα ανθρωπων που υπαρχουν στο δυτικο κοσμο. Ειναι οι πιο υποκριτες ανθρωποι στον κοσμο. Επιδυκνυουν τον πλουτο και ζητανε λιγοτερους φορους, δηλαδη λιγοτερο κρατος, να μην υπαρχει ασφαλιστικη καλυψη σε κανεναν και να πληρωνουμε για τα παντα απο την τσεπη μας. Αν ολοι ειχανε τετοιες αποψεις σημερα στο νοσοκομειο θα πληρωνες 30 ευρω την επισκεψη, ξεχνα τα βιβλιαρια, ξεχνα τα δωρεαν βιβλια του πανεπιστημιου, ξεχνα ολα οσα σου διευκολυνουν την τσεπη. Γι'αυτο υπαρχουν οι φοροι. Ο ρεπουμπλικανος το πρωι της Κυριακης θα παει στην εκκλησια και οταν θα γυρισει στο σπιτι θα κοιταξει πορνο και μετα θα διατρανωνει στις διαφορες εκδηλωσεις οτι χαιρεται που η κορη του δεν εχει προγαμιαιες σχεσεις ενω στο κολλεγιο κανει οργια και πολλα τετοια. Αμφισβητει τις περιβαλλοντικες επιπτωσεις, ειναι ιδεολογια του να αγοραζει τζιπ με 5000 κυβικά με μεγιστες εκπομπες ρυπων και πολλα αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
To πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι έχουμε υψηλό φορολογικό συντελεστή για την άμεση φορολογία και πολλές πηγές έμμεσης φορολογίας, που δεν ευνοούν τις αναπτυξιακές προοπτικές. Όσο για εναλλακτικούς πόρους οικονομικής ανάπτυξης...ας μην το συζητήσουμε καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savonius

Νεοφερμένος

Ο Savonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
καλα δεν ειναι ακριβως ετσι, καποιοι πανε με μοναδικο σκοπο το δημοσιο! οχι δεν το αξιζουν, με εξαιρεση τους δασκαλους που εχουμε καποιες ελλειψεις, μπατσους και στρατιωτικους εχουμε παρα πολλους, το ειπε και η τροικα, και τους εκραξε που πηραν παλι τα κερατα τους μεσω παννεληνιων! ασε που τους πληρωνουν κιολας απο οταν ειναι "φοιτητες" λες και κανουν κατι τρομερα δυσκολο και πρεπει να πληρωνονται! και νταξει τις μπατσοσχολες δεν τις λες και σχολες, ουτε οι μπατσοι λες πως σπουδασαν μην λεμε οτι να ναι!
Τρομερα δυσκολο μπορει να μην ειναι, αλλα σε σχεση με εμας τους απλους φοιτητες που αν θελαμε πηγαιναμε στα μαθηματα και ειχαμε το δικαιωμα να ξυπνησουμε οποια ωρα θελουμε, έχει μεγάλη διαφορά. Αυτο θα το καταλαβεις στην θητεια σου, οταν θα νοιωσεις πως ειναι 5 μερες συνεχομενες αυπνιας και με ψυχολογικη πιεση απο πανω. Έχουνε ταχτει σε καποιο σκοπο και δεν κανουν στις στρ σχολες μονο μαθηματα κανουν και σκοπιες και ολες τις υπηρεσιες που εχει ενα στρατοπεδο. Θεωρουνται στρατιωτικοι απο τα 18 τους αλλα με σκοπο να βγουν με το βαθμο του ανθυπολοχαγου. Ετσι πληρωνονται οπως πληρωνεται και ο απλος φανταρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Το κρατος χανει πολυ περισσοτερα απο την φοροδιαφυγη παρα απο τους χιλιαδες ασκοπους διορισμους που εγιναν. Ετσι, δεν καταλαβαινω το λογο γιατι τα βαζεις περισσοτερο με τους δημοσιους υπαλληλους οι οποιοι ναι μεν διοριστικαν με μεσο και κωλοβαρανε αλλα δεν μπορουν να κρυφτουν στην κοινωνια ενω τυπικα εναν μεγαλογιατρο δεν μπορεις να τον κατηγορησεις δημοσια οτι απεκρυψε πολλα γιατι δεν εχεις σαν αποδειξη την φορολογικη του δηλωση.
Η περικοπη μισθων απο τον ιδιωτικο τομεα βεβαιως και ειναι αδικη γιατι απευθυνεται σε ανθρωπους που δεν φταινε. Ενας μισθωτος, οπως και ο δημοσιος υπαλληλος, δεν εχει την δυνατοτητα να δηλωσει λιγοτερο απο οσα παιρνει αφου (κατα τροπο αντιστοιχο με μια δημοσια υπηρεσια που δινει λογαριασμο στην εφορια για τις μισθολογικες καταστασεις των εργαζομενων της) η εταιρια του δινει το χαρτι που ειναι απαραιτητο για την φορολογικη του δηλωση και δεν τη συμφερει να αναφερει οτι τον πληρωνει λιγοτερο απο το πραγματικο. Σπανια μια εταιρια να κανει σε μισθωτο της τετοιο χατηρι (ηθικα βεβαια ειναι απαραδεκτο).

Ειναι το πολιτευμα μας που επιτασσει την αποδοση φορων. Δινοντας αυτο που αναλογει συμμετεχουμε με το μεριδιο μας στην κοινωνια.

Τωρα οι αποψεις σου περι κρατους δυστηχως σε πληροφορω οτι αποτελουν σχεδον αντιγραφη προεκλογικου προγραμματος των Ρεπουμπλικανων που πιστευω οτι ειναι η χειροτερη φαρα ανθρωπων που υπαρχουν στο δυτικο κοσμο. Ειναι οι πιο υποκριτες ανθρωποι στον κοσμο. Επιδυκνυουν τον πλουτο και ζητανε λιγοτερους φορους, δηλαδη λιγοτερο κρατος, να μην υπαρχει ασφαλιστικη καλυψη σε κανεναν και να πληρωνουμε για τα παντα απο την τσεπη μας. Αν ολοι ειχανε τετοιες αποψεις σημερα στο νοσοκομειο θα πληρωνες 30 ευρω την επισκεψη, ξεχνα τα βιβλιαρια, ξεχνα τα δωρεαν βιβλια του πανεπιστημιου, ξεχνα ολα οσα σου διευκολυνουν την τσεπη. Γι'αυτο υπαρχουν οι φοροι. Ο ρεπουμπλικανος το πρωι της Κυριακης θα παει στην εκκλησια και οταν θα γυρισει στο σπιτι θα κοιταξει πορνο και μετα θα διατρανωνει στις διαφορες εκδηλωσεις οτι χαιρεται που η κορη του δεν εχει προγαμιαιες σχεσεις ενω στο κολλεγιο κανει οργια και πολλα τετοια. Αμφισβητει τις περιβαλλοντικες επιπτωσεις, ειναι ιδεολογια του να αγοραζει τζιπ με 5000 κυβικά με μεγιστες εκπομπες ρυπων και πολλα αλλα.

καταρχας και παρα παρα πολλοι δημοσιοι υπαλληλοι εχουν μαυρα χρηματα, δημοσιες υπηρεσιες, πχ υπουργειο οικονομικων, εφορια, καθηγητες σε λυκεια μεσω ιδιαιτερων, γιατροι σε δημοσια νοσοκομεια,εργαζομενοι στο υποργειο μεταφορων μεσω διπλωματων κτλ .καποιοι αστυνομικοι της τροχαιας..κτλ, οποτε και αυτοι του δημοσιου μια χαρουλα με μαυρα λεφτα ζουνε! ρε φιλε που ξερεις οτι χανει πολυ περισσοτερα μεσω της φοροδιαφυγης ? αναλυτης οικονομολογος εισαι ? δεν ξερω που χανει, εγω σου λεω τι με ενοχλει και τι οχι! αλλωστε, αμα διορθωσει την φοροδιαφυγη θα εχει περισσοτερα εσοδα, ενω αμα διορθωσει το δημοσιουπαλληλικη θα εχει λιγοτερα εξοδα, χμμ τι να ειναι περισσοτερο σωστο για μια "επιχειρηση" ? αυτο για τον ιδιωτικο που λες δεν γινετε καθολου σπανια, ασε που μεσα σε αυτες τις μισθολογιες δεν υπαρχουν τα μπονους και αλλα πολλα!οπα οπα κατι παρεξηγησες, δεν ειναι οι αποψεις μου περι κρατους γενικα, ειναι οι αποψεις μου προς το ελληνικο κρατος! δηλαδη τοσα χρονια που πληρωνουν οι γονεις μας τοσα λεφτα, τι στον πουτσο παροχες εχουμε ? τα παντα θελουν λεφτα για να τα χρεισιμοποιησεις! σαφως και θελω ενα κρατος προνοιας, που θα αντιμετωπιζει ως προς το θεμα υγειας και παιδειας το ιδιο ΟΛΟΥΣ, αλλα δεν γινετε στο ονομα αυτου του κρατους, να πληρωνει ο λαος τα κερατα του! και τελος, δεν ξερω τι στο πουτσο ειναι αυτοι που μου λες, παντως εαν ειναι ετσι οπως τα παρουσιαζεις σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω, σε καμια περιπτωση δεν θελω να φτασει εκει η χωρα που θα ζω,οποια και εαν ειναι! επισης το οτι θα παει εκλησια και μετα θα δει τσοντες , τι σημαινει ? απαγορευεται μετα την εκλησια να κανεις κατι φυσιολογικο? και το να χαιρεσαι με που η κορη σου πηδιεται και της αρεσει ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ! και αυτο δεν ξερω που υπαρχει προβλημα ... τεσπα, μαλλον δεν καταλαβα κατι!

Τρομερα δυσκολο μπορει να μην ειναι, αλλα σε σχεση με εμας τους απλους φοιτητες που αν θελαμε πηγαιναμε στα μαθηματα και ειχαμε το δικαιωμα να ξυπνησουμε οποια ωρα θελουμε, έχει μεγάλη διαφορά. Αυτο θα το καταλαβεις στην θητεια σου, οταν θα νοιωσεις πως ειναι 5 μερες συνεχομενες αυπνιας και με ψυχολογικη πιεση απο πανω. Έχουνε ταχτει σε καποιο σκοπο και δεν κανουν στις στρ σχολες μονο μαθηματα κανουν και σκοπιες και ολες τις υπηρεσιες που εχει ενα στρατοπεδο. Θεωρουνται στρατιωτικοι απο τα 18 τους αλλα με σκοπο να βγουν με το βαθμο του ανθυπολοχαγου. Ετσι πληρωνονται οπως πληρωνεται και ο απλος φανταρος.

μονο που ο απλος φανταρος περνει 8 ευρω και 70 λεπτα νομιζω το μηνα, ενω ο στρατιωτικος φοιτητης καπου στα 300 ευρω, αν δεν τα λεω καλα, ας με διορθωσει καποιος που ξερει καλυτερα! απλα ρε φιλε το συστημα προσπαθει να ωθησει τον καθενα (ειδικα παιδια απο πολυ αστικες οικογενειες με χαμηλα εισοδηματα) να πανε να γινουνε μπατσοι και στρατιωτικοι, τους κοτσαρουν εκει και το εθνικο φρονημα και ολα καλα ολα ωραια! και αισθανονται οτι ειναι και ελληνες, καπου πιστευουν κτλ κτλ ! αν καταλαβα καλα εχεις παει στρατο, πιστευεις πως κατι εμαθες απο εκει μεσα ? πηρες κατι που θα σε ακολουθει στην ζωη σου, και θα εχει μαλλον θετικες επιπτωσεις ? και επισης αυτο θα ηθελα να πω, πως η μεγαλη διαφορα ειναι πως εμεις οι απλοι φοιτητες σπουδαζουμε, μορφωνομαστε , αυτοι που ειναι σε αυτες τις σχολες (νταξει οχι ΣΣΑΣ) μην νομιζουν τιποτα διαφορετικο εκτος του οτι δουλευουν για το κρατος! απλα γιατι σε συζητησεις με "φιλους" ακου κατι περιεργα, τους λενε εκει μεσα διαφορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όσο για εναλλακτικούς πόρους οικονομικής ανάπτυξης...ας μην το συζητήσουμε καλύτερα.

Γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιατί έχουν να κάνουν με την εκ θεμελίων λάθος δομή του Ελληνικού κράτους..Με επιτόπιες μικροεπεμβάσεις δεν αλλάζει τίποτα. ;) Τεράστιες ευθύνες έχει και ο λαός όχι μόνο για τα τελευταία χρόνια αλλά για τα τελευταία 200 χρόνια. Οι πολιτικοί μέσα από τον λαό ξεπήδησαν. Ήδη από τα χρόνια της Οθωμανικής κατοχής, Έλληνες που θα έπαιζαν ρόλο εξουσίας στην μετέπειτα Ελλάδα, σχεδίαζαν την νέα χώρα, για τις καρέκλες τους. Οι Έλληνες που απαρτούσαν το λαό, αντί να τους στείλουν στο διάολο, τους έκαναν επιτρόπους Εθνοσυνελεύσεων, κυβερνήτες, αντιβασιλείς, κομματάρχες, υποστράτηγους,..κτλ. Αυτοί οι επίτροποι με τις καμαρίλες τους, έκαναν παιδιά και έτσι ρίζωσαν στην πολιτική με αποτέλεσμα να είναι "ελεχόμενο" το μέλλον των Ελλήνων ...μέχρι και σήμερα. Γιατί όχι και αύριο; Δύσκολο να ξεριζωθεί ένα τζάκι με επαγγελματίες πολιτικούς με παρελθόν 150 χρόνων. Μην ξεχνάτε ότι υπάρχουν σημερινοί πολιτικοί με αλλαγμένα επώνυμα, οι οποίοι έχουν ρίζες από τζάκια της νεοσύστατης Ελλάδας του 1830.

Ο τόπος είναι καλός, μα γεμάτος σκατά...είχε πει ο Γέρος του Μωριά στον Κυβερνήτη Ι.Καποδίστρια, το βράδυ της αποβίβασης του δεύτερου στον Πόρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Οπου δεν έγιναν παρελάσεις ήταν γιατί οι πολιτικάντιδες προσβλήθηκαν απο τις αντιδράσεις του κόσμου και είπαν "τώρα θα σας δείξουμε κι εμείς που τολμάτε να αντιδράτε". Στη Θεσσαλονίκη ειδικά ο στρατός πήρε εντολή παρ όλο που ο κόσμος άφηνε τη διεξαγωγή μετά την αποχώρηση των επίσημων. Προσωπική μου άποψη (επειδή πολλά ειπώθηκαν απο τα μμ"ε" για αμαύρωση κλπ) είναι πως οι ήρωες θα προσβάλλονταν αν έβλεπαν τη σημαία για την οποία έδωσαν το αίμα τους να χαμηλώνει περνώντας μπροστά απο τον Παπούλια που σε καιρούς κρίσης παίρνει 400.000 το χρόνο για να κάθεται, το Μπεγλίτη που πριν λίγες βδομάδες έβριζε τους στρατιωτικούς και γενικά όλους αυτους τους επίσημους που ξεπουλάνε την Ελλάδα! Ο κόσμος δεν ήθελε να εμποδίσει την παρέλαση... Απλά ένιωσε πως οι πολιτικοί με τις προδοτικές αποφάσεις τους δεν έχουν θέση σε εκδηλώσεις μνήμης ηρώων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Το κρατος χανει πολυ περισσοτερα απο την φοροδιαφυγη παρα απο τους χιλιαδες ασκοπους διορισμους που εγιναν. Ετσι, δεν καταλαβαινω το λογο γιατι τα βαζεις περισσοτερο με τους δημοσιους υπαλληλους οι οποιοι ναι μεν διοριστικαν με μεσο και κωλοβαρανε αλλα δεν μπορουν να κρυφτουν στην κοινωνια ενω τυπικα εναν μεγαλογιατρο δεν μπορεις να τον κατηγορησεις δημοσια οτι απεκρυψε πολλα γιατι δεν εχεις σαν αποδειξη την φορολογικη του δηλωση.
Η περικοπη μισθων απο τον ιδιωτικο τομεα βεβαιως και ειναι αδικη γιατι απευθυνεται σε ανθρωπους που δεν φταινε. Ενας μισθωτος, οπως και ο δημοσιος υπαλληλος, δεν εχει την δυνατοτητα να δηλωσει λιγοτερο απο οσα παιρνει αφου (κατα τροπο αντιστοιχο με μια δημοσια υπηρεσια που δινει λογαριασμο στην εφορια για τις μισθολογικες καταστασεις των εργαζομενων της) η εταιρια του δινει το χαρτι που ειναι απαραιτητο για την φορολογικη του δηλωση και δεν τη συμφερει να αναφερει οτι τον πληρωνει λιγοτερο απο το πραγματικο. Σπανια μια εταιρια να κανει σε μισθωτο της τετοιο χατηρι (ηθικα βεβαια ειναι απαραδεκτο).

Ειναι το πολιτευμα μας που επιτασσει την αποδοση φορων. Δινοντας αυτο που αναλογει συμμετεχουμε με το μεριδιο μας στην κοινωνια.

Τωρα οι αποψεις σου περι κρατους δυστηχως σε πληροφορω οτι αποτελουν σχεδον αντιγραφη προεκλογικου προγραμματος των Ρεπουμπλικανων που πιστευω οτι ειναι η χειροτερη φαρα ανθρωπων που υπαρχουν στο δυτικο κοσμο. Ειναι οι πιο υποκριτες ανθρωποι στον κοσμο. Επιδυκνυουν τον πλουτο και ζητανε λιγοτερους φορους, δηλαδη λιγοτερο κρατος, να μην υπαρχει ασφαλιστικη καλυψη σε κανεναν και να πληρωνουμε για τα παντα απο την τσεπη μας. Αν ολοι ειχανε τετοιες αποψεις σημερα στο νοσοκομειο θα πληρωνες 30 ευρω την επισκεψη, ξεχνα τα βιβλιαρια, ξεχνα τα δωρεαν βιβλια του πανεπιστημιου, ξεχνα ολα οσα σου διευκολυνουν την τσεπη. Γι'αυτο υπαρχουν οι φοροι. Ο ρεπουμπλικανος το πρωι της Κυριακης θα παει στην εκκλησια και οταν θα γυρισει στο σπιτι θα κοιταξει πορνο και μετα θα διατρανωνει στις διαφορες εκδηλωσεις οτι χαιρεται που η κορη του δεν εχει προγαμιαιες σχεσεις ενω στο κολλεγιο κανει οργια και πολλα τετοια. Αμφισβητει τις περιβαλλοντικες επιπτωσεις, ειναι ιδεολογια του να αγοραζει τζιπ με 5000 κυβικά με μεγιστες εκπομπες ρυπων και πολλα αλλα.

Πρώτα υποστηρίζεις τις ακραία νεοφιλελεύθερες πολιτικές της κυβέρνησης και της τρόικας και μετά κράζεις τους ρεπουμπλικάνους?Ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΕΙΝΗ2010

Νεοφερμένος

Η ΦΩΤΕΙΝΗ2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Τρίγλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα ο Παπούλιας εξυπηρετεί αμερικάνικα και άλλα συμφέροντα!Είναι ξεκάθαρο παιδιά!Η δουλειά του είναι να παρεμβαίνει στην εξουσία όποτε βλέπει ότι ο λαός δυσανασχετεί με την κυβέρνηση όποιο θέμα και να αφορά!Θα μπορούσε να διαλύσει την κυβέρνηση-να τους διώξει όλους μέσα από την βουλή!το Σύνταγμα το ορίζει!...καλά τον κάνουν και τον αποκαλούν πουλημένο και προδότη αφού και αυτός το συμφέρον του κοιτάει!Και στο κάτω-κάτω είμαι σίγουρη ότι όλα τα ελληνόπουλα που πολέμησαν τότε θα είναι περήφανα για εμάς, εκείνα παρέδωσαν παππούδες και στους γονείς μία ελεύθερη και περήφανη Ελλάδα και τώρα οι γονείς μας θα μας παραδώσουν μία Ελλάδα πουλημένη στους Γερμανούς στους Αμερικάνους στους Κινέζους και γενικά σε όλες τις μεγάλες δυνάμεις!Μη μασάτε!Τι ξέρει ο Παπανδρέου από πατριωτισμό και Ελλάδα?που μου μεγάλωσε στην Αμερική και που σπούδασε στα ξένα πανεπιστήμια με τα λεφτά των γονιών ου?Κρατάτε Έλληνες γερά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savonius

Νεοφερμένος

Ο Savonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Πρώτα υποστηρίζεις τις ακραία νεοφιλελεύθερες πολιτικές της κυβέρνησης και της τρόικας και μετά κράζεις τους ρεπουμπλικάνους?Ενδιαφέρον.

Η φράση "ακραία νεοφιλελεύθερες πολιτικές" μου θυμίζει απόψεις ΠΚΣ και ΚΝΕ εποχής 2006 όταν ήμουνα φοιτητής. Ανεξαρτήτως αυτού, όμως, εγώ υποστηρίζω τις περικοπές για λόγους εξιλέωσης όπως αυτομαστιγώνονται το Πάσχα στο Μεξικό. Το αν η πράξη τυγχάνει ίδια με τις πολιτικές της κυβέρνησης δεν συμβαίνει το ίδιο με τη θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top