Από lower σε Proficiency

stellinaaA

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
κοιταξε ειναι απλο για να μπορεις να αναταπεξελθεις στα ακουστηκα πρεπει να μπορεις να κατανοησεις το παραμικρο οποτε σο0 προτεινω να κατεβασεις ν δεις οσες ταινιες θες σο0 αρεσουν κοινωνικες και λιγο πιο εκειδικευμενες και ν τις δεις χωρις υποτιτλους ακομη αμα δυσκολευτεις υπαρχουν και υποτιτλοι ιγα κουφους πο0 σο0 λεει απο κάτω τους διαλόγους στα αγγλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
κανένα site με tests από Listening επιπέδου Proficiency Cambridge ξέρεις;


Δε ξέρω κατα πόσο θα βρείτε listening στο Internet για το CPE, σίγουρα θα υπάρχουν σε κάποιο site με torrents.
Ίσως εδώ να υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον listening. Google is your friend σ'αυτή τη περίπτωση. (Key word: CPE past papers +Listening)

Εμένα με βοήθησε ΠΑΡΑ πολύ να βλέπω σειρές* και ταινίες* χωρίς υπότιτλους (sic). Ούτε να κοιτάς υπότιτλους ούτε τίποτα.
Στην αρχή λες "εντάξει δε καταλαβαίνω τίποτα" :p. Αλλά μετα αναγκάζεσαι να προσαρμοστείς.


*Βρετανικές Σειρές/ταινίες ΜΟΝΟ, τύπου Blackadder, sherlock etc πιστεύω βοηθούν :p Δείτε όλες τις ταινίες του hugh grunt/harry potter λολ. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sugar!!!

Νεοφερμένος

Η sugar!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδια σας ευχαριστωω πολυυ:D:D:D !!!
(σορρυ που αργησα να απαντησω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sugar!!!

Νεοφερμένος

Η sugar!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
StellinaaA :) οταν μου λες βιβλιο...εχεις να μου προτεινεις κατι συγκεκριμενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Τελείωσα την Pre-Lower φέτος τον Ιούνιου και επειδή θέλω να ''ξεφορτωθώ'' το φροντιστήριο σκέφτηκα κάτι..Θα κάνω λίγα ιδιαίτερα από Σεπτέμβρη και θα δώσω τον Δεκέμβρη με καλό διάβασμα κτλ το Michigan και επειδή θέλω να τελειώνω γενικά με Αγγλικά να δώσω επιπέδου C2 το Edexcel το οποίο,κατά την γνώμη μου απ'ότι είδα δεν είναι και τόσο δύσκολο και ούτε φτάνει σε επίπεδο δυσκολίας το Michigan ή το Cambridge.Για το Μίσιγκαν το έχω πάρει απόφαση και πιστεύω το έχω αλλά για το Edexcel;Μπορώ να τα καταφέρω;Είδα κάποια Past Papers και λίγο το Writing μου φάνηκε δύσκολο..Τι λέτε;Έχετε δώσει;Είναι εύκολο;Κανένα λινκ με Past Papers για το Edexcel πρόσφατο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Καλή η επιλογή σου να δώσεις το Michigan, αλλά είσαι σίγουρος οτί από το Β2 μπορείς να πας τόσο γρήγορα στο C2; Θα ήταν καλύτερο να κάνεις μια καλή εξάσκηση για να είσαι σίγουρος για το C2.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Κατ'αρχάς να σ'ευχαριστήσω για την χρήσιμη συμβουλή σου!Για αυτό διαλέγω το Edexcel,επειδή θα είναι πιο εύκολο απ'τα άλλα τα πτυχία που θέλουν υπερβολικά καλή εξάσκηση!Εγώ δεν ξεκινάω από Σεπτέμβρη διάβασμα κτλ αλλά από τώρα,αφιερώνω κάθε μέρα κάμποσες ώρες στα Αγγλικά.Έχω το λεξικό μου και στις τελευταίες σελίδες έχει ένα κεφάλαιο The Oxford 3000 όπου έχει γραμμένες τις 3.000 πιο χρήσιμες,σημαντικές και συνηθέστερες λέξεις που υπάρχουν.Είναι πολλές αλλά σιγά σίγα τις μαθαίνω.Τις γράφω με μετάφραση(και σε κάποιες γράφω και το πως διαβάζονται στα ελληνικά,δηλαδή afford=εφόρντ) και τις μαθαίνω σιγά-σιγά!Επίσης έχω το Mastering Use Of English B2 το οποίο κάναμε φέτος και το φτάσαμε στην μέση το βιβλίο και θα μάθω από εκεί το λεξιλόγιο και οπωσδήποτε θεωρία των προθέσεων(με μπερδεύουν) και πολύ καλά τους χρόνους οι οποίοι θέλουν προσοχή στα προφορικά και γραπτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giasmin...

Νεοφερμένος

Η Giasmin... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Περσυ περασα το Lower και φετος ξεκινησα μαθηματα για Proficency....να κανω 2 χρονιες ετσι ωστε να δωσω του χρονου Μαιο ή να κανω 1 χρονο αυτον και τ καλοκαιρι θερινα και να δωσω τον Δεκεμβριο ετσι ωστε αμα δεν το περασω να χω μια 2η ευκαιρια τον Μαιο? :/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlos1908

Νεοφερμένος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Χωρις να εχω συνεχισει σε Proficiency για να μπορω να σου πω απο εμπειρια , θα σου προτεινα να δωσεις τον Δεκεμβρη ωστε να εχεις και την 2η ευκαιρια! Βεβαια αυτο εξαρταται και απο το τι ταξη πας στο σχολειο με την εννοια αν σε πιεζει ο χρονος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
εξαρταται... αν το βιαζεσαι λογω οικονομικων η δεν ξερω τι αλλο πρεπει να δωσεις καλυτερα το δεκεμβριο... να εχεις οπωσ ειπεσ την δυνατοτητα να ξαναδωσεις το μαιο. αν εισαι καλη και σου αρεσουν τα αγγλικα δεν θα δυσκολευτεις αν ομως εισαι μετρια θα ηταν καλυτερο και πιο σιγουρο να δωσεις το μαιο... υπαρχει και το city and guilts που το δινεις καθε 2 μηνες και μπορεις να κρατησεις το βαθμο πχ στην εκθεση και να ξαναδωσεις τα γραπτα αν δεν τα περασεις. κοιταξε το κ αυτο!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Περσυ περασα το Lower και φετος ξεκινησα μαθηματα για Proficency....να κανω 2 χρονιες ετσι ωστε να δωσω του χρονου Μαιο ή να κανω 1 χρονο αυτον και τ καλοκαιρι θερινα και να δωσω τον Δεκεμβριο ετσι ωστε αμα δεν το περασω να χω μια 2η ευκαιρια τον Μαιο? :/::/:

απο προσωπικη εμπειρια θα ελεγα να κανεις καλυτερα 2 χρονια προετοιμασιας και μετα να δωσεις...ετσι θα εχεις προετοιμαστει χωρις την βιασυνη των θερινων μαθηματων...κα θα εισαι καλυτερα προετοιμασμενη...βεβαια παιζει ρολο και η ταξη σου στο σχολειο αλλα και η σχεση που εχεις με τα αγγλικα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
παιδια αντιμετωπίζω κι εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα!!!
πέρυσι έκανα ιδιαίτερα αγγλικά και από το Α2 στο οποίο ήμουν το σεπτέμβριο, πήρα το FCEfs με Α τον Μαιο!
Φετος λέω να δώσω proficiency το Μάιο, για να αφοσιωθώ στη Δευτέρα και στην ΤΡίτη μονάχα στην κατεύθυνση. Λέτε να τα καταφέρω??
Επίσης, μήπως ξέρετε κάποια καλά βιβλία να μου προτείνετε???(coursebook/practice tests/listening κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperTink

Νεοφερμένος

Η SuperTink αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Λοιπον το ποτε θα ηταν καλυτερο να το δωσεις το ξερει καλυτερα η καθηγητρια σου κι εχει να κανει με τις γνωσεις σου αλλα και με το ποσο ετοιμος νιωθεις...κι ο βαθμος του lower θα παιξει μεγαλο ρολο γιατι αλλο να το περασεις κουτσα στραβα κι απο τυχη κι αλλο να το περασες με Α επειδη ξερεις καλα αγγλικα, εξασκεισαι κλπ Συζητεισαι το με καποιον που ξερει το επιπεδο σου (καθηγητη σου κλπ), σκεψου το καλα λαμβανοντας υπόψιν και αλλους παραγοντες (οικονομικους, σχολειο, φροντηστηρια) και δες τι ειναι καλυτερο να γινει. Τελος καλο θα ηταν βεβαια να μην το αφησεις να το δωσεις 'τελευταια στιγμη' (αναλογα με το τι εννοεις εσυ τελευταια στιγμη) αλλα να ξερεις οτι υπαρχει και το ενδεχομενο της αποτυχιας (και μαλιστα οχι μονο μια φορα...)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristosathens

Νεοφερμένος

Ο xristosathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πιστευετε οτι ειναι ειναι εφικτο το ''αλμα'' απο lower σε proficiency χωρις να εχει μεσολαβησει η ταξη του advance σε υποψηφιο με καλες βασεις και γνωσεις?
Οι μεγαλυτερες δυσκολιες που θα παρουσιαστουν αν δεν υπαρξει η ταξη του advance ποιες νομιζετε οτι θα ειναι ?
Λεξιλογιο,listening,εκεθεση,γραμματικη?
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ναι είναι εφικτό. Για την ακρίβεια πολλοί μαθητές που παίρνουν το lower με καλό βαθμό και έχουν βάσεις είναι επιπέδου advance. Αλλά για μεγαλύτερη σιγουριά μπορείς να κάνεις ένα placement test για να δεις και μόνος που βρίσκεσαι. Οι περισσότεροι με γνώσεις δε συναντούν κάποιο πρόβλημα χωρίς την τάξη του advance
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Σόρι κιόλας, αλλά αυτά είναι χαζομάρες που μας έχουν περάσει τα φροντιστήρια. Άκου αν είναι εφικτό :P

Πιστεύεις όσοι έδωσαν Prof είχαν πρώτα το Advance? Ούτε καν -.-
Don't worry and go for it ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Είναι εφικτό. Στο φροντιστήριο μου (συνοικιακό, μην φανταστείς κάποιο από τα μεγάλα) μετά την τάξη του lower όσοι το είχαμε πάρει δώσαμε την επόμενη χρονιά proficiency (και οι περισσότεροι το πήραμε) ;)

Αν έχεις καλές βάσεις στα αγγλικά ήδη από το lower, μην φοβάσαι τίποτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εδώ πολλοί έχουν πάρει proficiency χωρίς να έχουν lower, θέμα γνώσης αγγλικών είναι και διαβάσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Για το advanced κανουν εναν ολοκληρο χρονο; :hehe:
Εμεις κάναμε απο την αρχή προετοιμασία για prof και στο ενδιάμεσο,δώσαμε και advanced. Με καλο διαβασμα,κυρίως λεξιλόγιο, ανετα παίρνεις prof. Αρκεί βεβαια να εχεις βασεις και να μην εχεις ξεχάσει εντελως τους χρόνους για παράδειγμα. Διαφορετικά θα χρειαστείς χρονο για να διαβασεις παλι ο,τι δεν ξερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top