Πόσο δύσκολο είναι να είσαι Καθηγητής;

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
...ο Βορειοευρωπαίος ή ο Αμερικάνος δεν θέλει το καλύτερο για το παιδί του; Γιατί δεν τον πιάνει καταναλωτική κρίση πανικού;

Μη συγκρίνουμε και τη δημόσια εκπαίδευση εδώ και εκεί...
Και τελοσπάντων δεν ξέρω γιατί ξέσπασε ένα τέτοιο σύστημα εδώ. Κάποια ιδέα έπεσε σε ένα τραπέζι, λεφτά είχε, έγινε και αναπαράχθηκε.
Δεν είναι τυχαίο ότι αυτή η ιδέα δεν βυθίστηκε στην Ελλάδα με το εκπαιδευτικό σύστημα που έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
@mariza
Έχετε το φροντιστήριο πιο πάνω από το σχολείο και όσο υπάρχει αυτή η αντίληψη, το σχολείο δεν πρόκειται να αποκτήσει την αξία του. Το είπες και μόνη σου: Δεν θα ήθελες το δημόσιο σχολείο σου που είναι και δωρεάν να σου κάνει μαθήματα τα Χριστούγεννα και το Πάσχα και τον Ιούλιο. Προτιμάς όμως να κάνεις μαθήματα αυτές τις περιόδους στο φροντιστήριο που το χρυσοπληρώνεις. Λες γιατί να έχω και τον μπελά του σχολείου τα Χριστούγεννα-Πάσχα-Καλοκαίρι αφού έχω το φροντιστήριο τότε.
Και ερωτώ: Γιατί να μην αντιστρέψετε την λογική και να πείτε: Έχω το σχολείο μου που είναι δωρεάν και θα με στηρίξει και τα Χριστούγεννα και το Πάσχα και το καλοκαίρι για τις πανελλήνιες.και Σαββατοκύριακα έξτρα μαθήματα! Γιατί να φορτοθώ και το φροντιστήριο που θα πρέπει να τα σκάσω? Δεν ξέρω καλύτερα να πάω να τα φάω στις διακοπές μου?

Όσο προτιμάτε να πληρώνετε και να έχετε την αντίληψη ότι αν δεν πληρώσεις δεν θα μάθεις, τα πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ.

Είναι θέμα αντίληψης. Αντιστρέψτε την κατάσταση. Πάρτε την κατάσταση στα χέρια σας.
Απαιτήστε το σχολείο να παρέχει ισάριθμες ώρες προετοιμασίας με ένα φροντιστήριο και τότε θα δείτε την αξία του. Απεξαρτηθείτε από τα φροντιστήρια.
Ελαφρύνετε τις τσέπες των γονιών σας που πληρώνουν 600? τον μήνα.

Όπως είναι τώρα η κατάσταση, το σχολείο δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Όταν ξεκινάει η ύλη στο σχολείο, στο φροντιστήριο έχετε τελειώσει και την 1η επανάληψη! Πως λοιπόν το ρημάδι δημόσιο σχολείο να αποκτήσει αξία, αν δεν του τη δώσετε εσείς;
Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό. Στο εξωτερικό η λέξη φροντιστήριο είναι άγνωστη. Πότε θα αλλάξει η κατάσταση στην Ελλάδα; αφού υπάρχει τρόπος. Και ανέφερα 2 λύσεις πιο πάνω
Εμ βασικά αυτό που έγραψα δεν ήταν ακριβώς η άποψη μου αλλά η γενικότερη εικόνα που υπάρχει για το εκπαιδευτικό σύστημα από μια μεγάλη μερίδα μαθητών.....
ναι φυσικά θα προτιμούσα να πηγαίνω σχολείο και τις γιορτές και τα Σ/Β αντί να πληρώνω φροντιστήρια και γενικότερα μακάρι να μπορούσα να πείσω και τους υπόλοιπους συμμαθητές μου ότι το σχολείο έχει να προσφέρει πράγματα και να σταματούσαν όλοι να πηγαίνουν στα φροντιστήρια άλλα από ότι έχω καταλάβει είναι πολύ δύσκολο κάτι τέτοιο.... τωρα η άποψη μου σχετικά με τα φροντιστήρια και το σχολείο μιας και υπάρχει και ανάλογο θέμα θα την δείτε εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=62293
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Στο εξωτερικό σε χώρες ανεπτυγμένες, έχετε ιδέα πώς λειτουργεί εδώ και 60 χρόνια ο δημόσιος τομέας τους σε σχέση με την μέση εκπαίδευση; Μόνο σε χώρες όπως η Ελλάδα, υπάρχει διαφορετική άποψη και πολιτική επί του θέματος. Σε καμία χώρα του ανεπτυγμένου οικονομικά κόσμου, δεν υπάρχει μονιμότητα στο δημόσιο. Πάντα υπάρχει φάκελος προσόντων, προσωπική συνέντευξη, εκτενές βιογραφικό, πτυχία, συνεχής μετεκπαίδευση και συνεχής αξιολόγηση έργου. Μήπως στην χώρα μας, κάποιοι νιώθουν βολεμένοι με το ισχύον σύστημα πρόσληψης καθηγητών για την μέση εκπαίδευση; Μήπως φοβούνται την εργασία μετ' αξιολόγησης; :whistle:Μήπως δεν έχουν φάκελο προσόντων και πτυχίων; ...Βαρέθηκα να βλέπω ποσοστά και νούμερα και να ακούω ξύλινες απόψεις από σωματεία τύπου ΟΛΜΕ αλλά και από το Υπουργείο που θεωρούν τα σχολεία ιδιοκτησία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Ετσι για να μην χαβουμε τις καλοστολισμενες μαλακιες της Διαμαντοπουλου. Ο μορφωμενος εχει ελπιδες να ξεφυγει απο μια κατασταση, αλλα και φτωχος και αμορφωτος..... Βεβαια αυτο ειναι κατι ακραιο αλλα οταν χανεται η ποιοτητα τις παιδειας σιγα σιγα εκει θα παμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δηλαδή, στο εξωτερικό «παράγουν» αμόρφωτους; Από πότε στην Ελλάδα η μέση εκπαίδευση ήταν πρότυπο εκπαίδευσης; Φυσικά αναφέρομαι στις εποχές που διόριζαν κόσμο ως καθηγητές σαν προεκλογικό ρουφέτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με nPb και εχω να προσθεσω πως καλα κανουν και μειωνουν τις προσληψεις. Εχουμε τοσους διορισμενουν καθηγητες και καθονται. Ουσιαστικα για λιγες ωρες τη μερα τους πληρουν κανονικο μισθο. Φανταζομαι λοιπον πως τα κενα θα τα καλυψουν οι υπάρχοντες καθηγητες, οι οποιο δε θα φευγουν για το σπιτακι τους απο την 3η ωρα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με nPb και εχω να προσθεσω πως καλα κανουν και μειωνουν τις προσληψεις. Εχουμε τοσους διορισμενουν καθηγητες και καθονται. Ουσιαστικα για λιγες ωρες τη μερα τους πληρουν κανονικο μισθο. Φανταζομαι λοιπον πως τα κενα θα τα καλυψουν οι υπάρχοντες καθηγητες, οι οποιο δε θα φευγουν για το σπιτακι τους απο την 3η ωρα:whistle:

Συμφωνώ μαζί σου μόνο στο ότι έχουν μεταταγεί σε άλλες άσχετες υπηρεσίες πάρα πολλοί εκπαιδευτικοί, οι οποίοι εκτελούν χρέη ...γραφείου 9 με 2 και τα σχολεία μένουν με κενές θέσεις που καλύπτουν άσχετοι καθηγητές!

Το για λίγες ώρες την ημέρα είναι σχετικό , αφού ο μέσος καθηγητής/δάσκαλος δουλεύει ένα φουλ 6ωρο (ας μη βάλλω αυτούς που κάνουν 7ωρα). Αυτοί που πραγματικά δουλεύουν βέβαια. Υπάρχουν και άλλοι που τα κάνουν "πλακάκια" με τους διευθυντές (είναι στο ίδιο κόμμα) και λένε : "Εγώ την παρασκευή θα φύγω στην 4η ώρα γιατί θα πάω στο γιο μου στην Αθήνα, βάλε έναν άλλον να καλύψει τις ώρες μου". Και αυτά υπάρχουν αλίμονο στην Ελλάδα ζούμε.

Αν δεν έχεις ακούσει οι ώρες στο δημόσιο θα αυξηθούν σε 40.

Ας ανακαλέσουν τις μεταθέσεις σε άσχετες υπηρεσίες και να δείτε πως θα γεμίσουν οι θέσεις. Εμάς πρόπερσι είχε διοριστεί στην εφορία μία και επειδή είχε κάνει 4 παιδιά, πήρε μετάθεση μια χαρά cool στο λύκειο. Μαθηματικά ήξερε μόνο από τη σχολή της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Aυτό που θα κάνουν είναι φυσιολογικό τώρα οι καθηγητές και οι δασκάλοι κάθονται χριστουγεννα πασχα και 3 μηνες το καλοκαίρι. (καθονται και πληρώνονται). Για αυτό αυτοί οι προνομιούχοι θα ελαττωθούν στο ελάχιστο. Πλέον θα προσλαμβάνουν ωρομίσθιους με συμβάσεις θα πληρώνονταί όσο δουλεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
παρτε την τωρα..!! οσο καθησατε καθησατε, ρε που ακουστηκε να καθεσε σχεδον τον μισο χρονο και να περνεις κανονικα τον μισθο σου?
αλλα ετσι ειναι οταν σου λενε απο μικρος "να πας παιδι μου για καθηγητης για να καθεσε και να πληρωνεσε"
λες και μεσα στην σχολικη σεζον δεν καθονται 4 ωρες μαθημα κανουν και τι ωρες? 35 λεπτα το πολυ βαλε και τις γιορτες τις αργιες τις καταληψεις τις αδειες τους τις απεργιες εκδρομες κανονικο παρτυ εκαναν και θα κανουν για λιγο καιρο ακομα..
Α ΡΕ ΕΛΛΑΔΑΑΑΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Το για λίγες ώρες την ημέρα είναι σχετικό , αφού ο μέσος καθηγητής/δάσκαλος δουλεύει ένα φουλ 6ωρος μη βάλλω αυτούς που κάνουν 7ωρα). Αυτοί που πραγματικά δουλεύουν βέβαια.

τι μου λες ρε παιδί μου!ξεσχίζονται!!:whistle::whistle:


Αν δεν έχεις ακούσει οι ώρες στο δημόσιο θα αυξηθούν σε 40.

αυτό σημαίνει 8ωρο...πολύ είναι, ε?:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτό σημαίνει 8ωρο...πολύ είναι, ε?:whatever:

8ωρο σε μαθητές γυμνασίου-λυκείου δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο...Γυρίζουν μετά οι καθηγητές σπίτι τους και είναι τέζα η μικρή Τερέζα. Είναι άδικο να λέμε "όλοι οι καθηγητές κάθονται" κλπ, γιατί απλώς δεν ισχύει για όλους.
Ναι είναι πολύ, και μάλιστα πάρα πολύ. Αλλά και πάλι, δεν υπάρχει κάτι ουσιαστικό να κάνουν όλες αυτές τις ώρες, αφού θα έχει τελειώσει η ώρα του σχολείου. Ακόμα, έτσι οι καθηγητές θα πρέπει να πηγαίνουν σε 3-4 διαφορετικά σχολεία. Πιστεύετε πως θα κάνουν καλύτερο μάθημα αν είναι κουρασμένοι;
Και τέλος, όταν οι μαθητές δεν ενδιαφέρονται καθόλου για το μάθημα, ο καθηγητής φταίει; Στη χημεία έχουμε έναν καθηγητή που είναι, σύμφωνα με τον μαθηματικό μου στα ιδιαίτερα, ο καλύτερος του νομού. Κι όμως, οι συμμαθητές μου δεν προσέχουν το μάθημά του τις περισσότερες φορές. Ποιος ευθύνεται για αυτό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
8ωρο σε μαθητές γυμνασίου-λυκείου δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο...Γυρίζουν μετά οι καθηγητές σπίτι τους και είναι τέζα η μικρή Τερέζα. Είναι άδικο να λέμε "όλοι οι καθηγητές κάθονται" κλπ, γιατί απλώς δεν ισχύει για όλους.
Ναι είναι πολύ, και μάλιστα πάρα πολύ. Αλλά και πάλι, δεν υπάρχει κάτι ουσιαστικό να κάνουν όλες αυτές τις ώρες, αφού θα έχει τελειώσει η ώρα του σχολείου. Ακόμα, έτσι οι καθηγητές θα πρέπει να πηγαίνουν σε 3-4 διαφορετικά σχολεία. Πιστεύετε πως θα κάνουν καλύτερο μάθημα αν είναι κουρασμένοι;
Και τέλος, όταν οι μαθητές δεν ενδιαφέρονται καθόλου για το μάθημα, ο καθηγητής φταίει; Στη χημεία έχουμε έναν καθηγητή που είναι, σύμφωνα με τον μαθηματικό μου στα ιδιαίτερα, ο καλύτερος του νομού. Κι όμως, οι συμμαθητές μου δεν προσέχουν το μάθημά του τις περισσότερες φορές. Ποιος ευθύνεται για αυτό; :hmm:

Οι δασκάλοι και οι καθηγητές είναι προνομιούχοι εργαζόμενοι πληρώνονται πολύ παραπάνω από όσο δουλεύουν. Ενας νοσηλευτής π.χ. δουλεύει καθαρό οκτάωρο (οι καθηγητές δε δουλεύουν καθαρό 8ωρο) με πολύ μεγαλύτερη ευθύνη από αυτή του καθηγητή, δουλεύουν με κυκλικό ωράριο και δικαιούται άδεια μόνο ένα μηνα και παίρνουν τα ίδια με έναν καθηγητή (δεν είναι λίγο αδικία αυτό;). Τώρα που θα τους κάνουν ωρομίσθιους θα πληρώνονται όσο δουλεύουν.... και κάποτε αυτό έπρεπε να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
8ωρο σε μαθητές γυμνασίου-λυκείου δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο...Γυρίζουν μετά οι καθηγητές σπίτι τους και είναι τέζα η μικρή Τερέζα. Είναι άδικο να λέμε "όλοι οι καθηγητές κάθονται" κλπ, γιατί απλώς δεν ισχύει για όλους.
Ναι είναι πολύ, και μάλιστα πάρα πολύ. Αλλά και πάλι, δεν υπάρχει κάτι ουσιαστικό να κάνουν όλες αυτές τις ώρες, αφού θα έχει τελειώσει η ώρα του σχολείου. Ακόμα, έτσι οι καθηγητές θα πρέπει να πηγαίνουν σε 3-4 διαφορετικά σχολεία. Πιστεύετε πως θα κάνουν καλύτερο μάθημα αν είναι κουρασμένοι;

τι κουρασμένοι κοπέλα μου?όλοι οι άλλοι εργαζόμενοι που δουλεύουν τόσο τι είναι, εξωγήινοι ή μαλάκες?οι γιατροί για παράδειγμα που είναι στην τσίτα συνέχεια και έχουν ένα κάρο πράγματα στο κεφάλι τους τι να πουν?
ας πηγαίνουν και σε άλλα σχολεία ή ας ασχολούνται με γραφειοκρατία, ποσώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
τι μου λες ρε παιδί μου!ξεσχίζονται!!:whistle::whistle:

.

Στην κοινωνια που ζουμε οσο πιο χειρονακτικη ειναι η εργασια τοσο πιο λιγα χρηματα παιρνεις.Δεν στηριζονται ολες οι δουλειες σε σωματικη εργασια.Συμφωνω μαζι σου οτι σε καμια περιπτωση δεν κουραζονται σωματικα ομως θεωρω οτι η ευθυνη της δουλειας ενος σωστου δασκαλου-καθηγητη ειναι πολυ μεγαλη μιας και αναλαμβανει την εκπαιδευση ανθρωπων (πρεπει να τους δωσει καποια απο τα απαραιτητα εφοδια που χρειαζονται για την εξοδο τους στην κοινωνια).
Α!Ξεκαθαριζω οτι δεν διαφωνω με το οκταωρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στην κοινωνια που ζουμε οσο πιο χειρονακτικη ειναι η εργασια τοσο πιο λιγα χρηματα παιρνεις.Δεν στηριζονται ολες οι δουλειες σε σωματικη εργασια.Συμφωνω μαζι σου οτι σε καμια περιπτωση δεν κουραζονται σωματικα ομως θεωρω οτι η ευθυνη της δουλειας ενος σωστου δασκαλου-καθηγητη ειναι πολυ μεγαλη μιας και αναλαμβανει την εκπαιδευση ανθρωπων (πρεπει να τους δωσει καποια απο τα απαραιτητα εφοδια που χρειαζονται για την εξοδο τους στην κοινωνια).
Α!Ξεκαθαριζω οτι δεν διαφωνω με το οκταωρο...

Η ευθύνη που έχουν είναι μόνο ηθική. Όλοι ξέρουμε τι έλεγχος υπάρχει... όσο ήμουν μαθητής δεν είδα κανέναν άνθρωπο να ελέγχει την ποιότητα του μαθήματος. (12 χρόνια και κανένας έλεγχος)

Πολλοί καθηγητές μου έπειναν καφέ μεσα στην τάξη, πολλοί μας βάζανε τα παιδιά να κάνουνε ασκήσεις και βγαίνανε έξω και καπνίζανε. Ηθικά η ευθύνη τους είναι ταιράστια πρακτικά όμως δεν έχουν καμιά σοβαρή ευθύνη. (με εξαίρεση τις εκδρομές)

Ένας μηχανικός, ένας ιατρός, ένας δικηγόρος, ένας οδηγός λεωφορείου έχει πολύ μεγαλύτερη ευθύνη και ηθική και πρακτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Στην κοινωνια που ζουμε οσο πιο χειρονακτικη ειναι η εργασια τοσο πιο λιγα χρηματα παιρνεις.Δεν στηριζονται ολες οι δουλειες σε σωματικη εργασια.Συμφωνω μαζι σου οτι σε καμια περιπτωση δεν κουραζονται σωματικα ομως θεωρω οτι η ευθυνη της δουλειας ενος σωστου δασκαλου-καθηγητη ειναι πολυ μεγαλη μιας και αναλαμβανει την εκπαιδευση ανθρωπων (πρεπει να τους δωσει καποια απο τα απαραιτητα εφοδια που χρειαζονται για την εξοδο τους στην κοινωνια).
Α!Ξεκαθαριζω οτι δεν διαφωνω με το οκταωρο...

εγώ δεν είπα ότι δεν έχουν ευθύνη, προς θεού...όχι όμως ότι είναι και αδικημένοι από τη στιγμή που όλοι οι άλλοι εργάζονται το ίδιο και παραπάνω...

και ιδιαίτερα μια χαρά κάνουν καθημερινά, εκεί δεν τους βλέπω κουρασμένους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Η ευθύνη που έχουν είναι μόνο ηθική. Όλοι ξέρουμε τι έλεγχος υπάρχει... όσο ήμουν μαθητής δεν είδα κανέναν άνθρωπο να ελέγχει την ποιότητα του μαθήματος. (12 χρόνια και κανένας έλεγχος)

Πολλοί καθηγητές μου έπειναν καφέ μεσα στην τάξη, πολλοί μας βάζανε τα παιδιά να κάνουνε ασκήσεις και βγαίνανε έξω και καπνίζανε. Ηθικά η ευθύνη τους είναι ταιράστια πρακτικά όμως δεν έχουν καμιά σοβαρή ευθύνη. (με εξαίρεση τις εκδρομές)

Ένας μηχανικός, ένας ιατρός, ένας δικηγόρος, ένας οδηγός λεωφορείου έχει πολύ μεγαλύτερη ευθύνη και ηθική και πρακτική

Αν παρατηρησεις στο προηγουμενο post μου, εγραψα <<...θεωρω οτι η η ευθηνη της δουλειας ενος σωστου δασκαλου-καθηγητη ειναι πολυ μεγαλη...>>.Ολοι μας περασαμε απο τα θρανια και ξερουμε οτι ελεγχος δεν υπαρχει.
Επισης δεν θεωρω σωστο να συγκρινουμε επαγγελματα (και μαλιστα τοσο ανομια μεταξυ τους).Σαφως και καθε επαγγελμα εχει την ευθυνη του απεναντι στο κοινωνικο συνολο (και κατ' επεκταση και αυτοι που κανουν το επαγγελμα). Αναφερθηκα στο επαγγελμα για το οποιο γινεται λογος σε αυτο το θεμα και δικαιολογησα για ποιο λογο θεωρω πως η ευθυνη ενος δασκαλου ειναι πολυ μεγαλη (κατι που εχουν ξεχασει οι περισσοτεροι απο αυτους και πινουν φραπε στους διαδρομους οπως λες και εσυ Γιωργο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
παρτε την τωρα..!! οσο καθησατε καθησατε, ρε που ακουστηκε να καθεσε σχεδον τον μισο χρονο και να περνεις κανονικα τον μισθο σου?
αλλα ετσι ειναι οταν σου λενε απο μικρος "να πας παιδι μου για καθηγητης για να καθεσε και να πληρωνεσε"
λες και μεσα στην σχολικη σεζον δεν καθονται 4 ωρες μαθημα κανουν και τι ωρες? 35 λεπτα το πολυ βαλε και τις γιορτες τις αργιες τις καταληψεις τις αδειες τους τις απεργιες εκδρομες κανονικο παρτυ εκαναν και θα κανουν για λιγο καιρο ακομα..
Α ΡΕ ΕΛΛΑΔΑΑΑΑ

Καλά πολύ δράμα το έκανες...Πολλές υπερβολές... το χουμε το exaggerating εμείς οι Έλληνες..

Α... τα ρήματα στο τέλος γράφονται με αι και το παίρνω γράφεται έτσι, όχι όπως το περνώ, τους τόνους εντάξει δεν τους σχολιάζω
Αρχίζω και σε πιστεύω όπως γράφεις... σίγουρα οι δάσκαλοι/καθηγητές σου έκαναν 35λεπτα μαθήματα και δεν έμπαιναν στην τάξη... δεν εξηγείται αλλιώς...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι κουρασμένοι κοπέλα μου?όλοι οι άλλοι εργαζόμενοι που δουλεύουν τόσο τι είναι, εξωγήινοι ή μαλάκες?οι γιατροί για παράδειγμα που είναι στην τσίτα συνέχεια και έχουν ένα κάρο πράγματα στο κεφάλι τους τι να πουν?
ας πηγαίνουν και σε άλλα σχολεία ή ας ασχολούνται με γραφειοκρατία, ποσώς...

Δεν αποδίδουν το ίδιο. Δεν μπορώ να ξέρω σε τι σχολείο ήσουν και αν ήσασταν όλοι αγγελούδια αλλά ο γενικός κανόνας είναι ότι γίνεται της τρελής κάθε φορά μες στην τάξη και ο καθηγητής δίνει μάχη για να κάνει μάθημα. Διαφορετικά δεν κάνει απολύτως τίποτα.
Οι γιατροί ασχολούνται τουλάχιστον και με τη επιστήμη τους χωρίς να πρέπει συνέχεια να κάνουν τους αστυνόμους σε 15χρονα που παίζουν τους μάγκες, προσπαθώντας ταυτόχρονα να τα προστατέψουν...
Τι να σου πω, η μητέρα μου κάθε μέρα μετά το σχολείο κάθεται στο κρεβάτι το λιγότερο 2 ώρες απλώς και μόνο να ηρεμήσει, ενώ ταυτόχρονα είναι μέσα στο άγχος αν οι μαθητές της θα γράψουν στο τέλος, να γκρινιάζει που δεν την ακούνε ώστε να βελτιωθούν και κάνουν του κεφαλιού τους, να γκρινιάζει που δεν την αφήνουν να κάνει το μάθημα όπως θέλει και κάθε τόσο να πρέπει να τσακώνεται με κάποιο μαθητή για ηλίθιους λόγους... Αν έκανε 8 ώρες τη μέρα, μετά από μια βδομάδα θα την τρέχαμε στους γιατρούς.
Βέβαια, ίσως να σταματούσε εντελώς να κάνει μάθημα στα παιδιά και έτσι θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι.
Α, και κάτι τελευταίο, σύμφωνα με έρευνες το επάγγελμα του καθηγητή είναι το δεύτερο πιο αγχώδες επάγγελμα, μετά από εκείνους που εργάζονται σε πύργο ελέγχου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
και ιδιαίτερα μια χαρά κάνουν καθημερινά, εκεί δεν τους βλέπω κουρασμένους...

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου για τους δασκαλους-καθηγητες που δεν κανουν σωστα την δουλεια τους στο σχολειο και στα ιδιαιτερα θυμουνται το επαγγελμα τους και τις ευθυνες τους !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top