Πώς αντιδρούν οι καθηγητές σε ερωτευμένους μαθητές;

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ήμουν και εγώ "ερωτευμένη" με έναν καθηγητή μου πέρσι :Ρ
Κάποτε ήμουν από τις αγαπημένες του μαθήτριες, σε μια φάση όμως η συμπεριφορά του άλλαξε -.-
Σαν να με μίσησε βρε παιδί μου.
Και έγινα και ρεζίλι, γιατί μαθεύτηκε πολύ γρήγορα :$ (το οτι μου αρεσε ο καθηγητης)
Για καλή μου τύχη φέτος έφυγε :)
Αλλιώς δεν θα άντεχα να κάνω μάθημα μαζί του για έναν ολόκληρο χρόνο...



Άλλαξε πριν μάθευτει ότι σ'αρέσει ή αφού μαθεύτηκε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
αφού μαθεύτηκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
πωπω τι προβλήματα πρέπει να αντιμετωπίσω αργότερα...
ειδικά στα ιδιαίτερα μαθήματα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evaki93

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Άμα είναι καθηγητής στο φροντιστήριο και νέος,τι πειράζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
έλα ντε, τι πειράζει; :hmm:
βλέπω να ετοιμάζω από του χρόνου, κουτί με χυλόπιτες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
έλα ντε, τι πειράζει; :hmm:
βλέπω να ετοιμάζω από του χρόνου, κουτί με χυλόπιτες...:P

ναι, πες μας οτι σε χαλαει κιολας να σε γλυκοκοιταζει καμια τετοια........



:P:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
για εκτός δουλειά το συζητάμε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
μπορεί να θέλει ιδιαίτερο μάθημα για λύσιμο "αποριών" από το ιδιαίτερο φροντιστήριο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
μπορεί να θέλει ιδιαίτερο μάθημα για λύσιμο "αποριών" από το ιδιαίτερο φροντιστήριο...:P

το νου σου μονο μη της λυσεις αλλου ειδους αποριες!:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ζηλεύεις; :P

εξάλλου, ο καθηγητής λύνει κάθε είδους απορία σχετικά με το...μάθημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
ζηλεύεις; :P

εξάλλου, ο καθηγητής λύνει κάθε είδους απορία σχετικά με το...μάθημα :P

να σ εχω κα8ηγητη?ουτε τζαμπα!:P:P(αλλα για ιδιαιτερα...πασης φυσης ομολογω πως ναι!:lol:)

ωχ, το βλεπω να ρχεται το σκανδαλο...!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Υπάρχει όμως και η περίπτωση του "παιδαγωγικού" έρωτα.. Όταν ένας μαθητής/μαθήτρια είναι πλατωνικά ερωτευμένος,-η με τον καθηγητή/καθηγήτριά του. Όταν π.χ. μία μαθήτρια τρέφει συναισθήματα για τον καθηγητή της -χωρίς φυσικά να διανοείται να τα αποκαλύψει- και τα συναισθήματα αυτά αποτελούν την κινητήρια δύναμη ώστε η μαθήτρια αυτή να καταβάλλει προσπάθειες για να γίνεται όσο το δυνατόν καλύτερη.. Προετοιμάζεται πάντα για να απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις του, για να της απευθύνει το λόγο και με μία του κουβέντα είναι ευτυχισμένη. Θέλει να κερδίσει τη συμπάθειά του, το θαυμασμό του. Ανυπομονεί να έρθει η ώρα του μαθήματος και αν για κάποιο λόγο το μάθημα δε γίνει, ενώ οι υπόλοιποι μαθητές χαίρονται, εκείνη είναι απογοητευμένη. Νιώθει ιδιαίτερη έλξη για τον άνθρωπο αυτό, την προσελκύει η ωριμότητά του.. Της ασκεί γοητεία. Ποτέ όμως δε θα προχωρούσε σε κάτι περισσότερο. Σε αυτή την περίπτωση η μαθήτρια βλέπει το συγκεκριμένο καθηγητή ως ιδεώδη ύπαρξη, ως την προσωποποίηση της τελειότητας. Είναι ερωτευμένη -ναι- όμως πρόκειται για ένα αγνό συναίσθημα που απέχει αρκετά από τη σεξουαλική επιθυμία. Σε αυτόν τον έρωτα δεν υπάρχει τίποτα διεστραμμένο. Είναι κάτι εντελώς αθώο.. και μάλλον θετικό, γιατί προσδίδει ενδιαφέρον στο μάθημα..

Πόσο δίκιο έχεις!!! Το ίδιο μου συνέβη και μένα φέτος που έδινα Πανελλήνιες. Ερωτεύτηκα (αλλά μάλλον πλατωνικά) ένα φιλόλογό μου στο φροντιστήριο.

Στην αρχή γελούσα λίγο μαζί του (δεν είναι και τέρας ομορφιάς!), αλλά σιγά σιγά κατάλαβα ότι μάλλον έχω τσιμπηθεί μαζί του... Το παραδέχθηκα στον εαυτό μου και στις φίλες μου (και μόνον) κάπου τον Οκτώβρη...

Ανυπομονούσα να έρθει η μέρα που είχαμε μάθημα για να πάω φροντιστήριο και να τον δω. Όταν μου μιλούσε ή με κοίταζε, γινόμουν αυτομάτως πιο ευτυχισμένη... Περιττό να πω ότι τις ασκήσεις που έγραφα για το μάθημά του τις περιποιόμουν όσο μπορούσα καλύτερα! Κάποια στιγμή μάλιστα, "μετακόμισα" δίπλα του (γενικά αποφάσισα να κάθομαι κοντά στη θέση του καθηγητή σε όλα τα μαθήματα). Από εκείνη την ημέρα με ακουμπούσε σε κάθε μάθημα στον αγκώνα (παιχνιδιάρικα πάντα!). Έτσι πως τον είχα εξιδανικεύσει, αυτό το "χάδι" μου φαινόταν κάτι το ιερό.

Κάπου στη μέση της χρονιάς, όταν είχα πάρει σε διαγώνισμα στο μάθημά του έναν πολύ χαμηλό βαθμό, τα είχα βάψει μαύρα!!! Από τότε όμως το πήρα ζεστά το θέμα και διάβαζα πιο πολύ σε όλα τα μαθήματα. Οι επιδόσεις μου σημείωσαν σημαντική άνοδο.

Τελικά, στο μάθημά του δεν τα πήγα τόσο καλά όσο θα ήθελα. 17,2 πήρα, που θεωρείται καλός βαθμός για το εν λόγω μάθημα, αλλά ίσως να μπορούσα και λίγο καλύτερα (αν δεν είχα π.χ. άγχος την ώρα της εξέτασης). Γενικά όμως, αυτός ο πλατωνικός έρωτας με βοήθησε πολύ. Είχα λόγο να προσπαθώ να γίνομαι καλύτερη και να αντέχω τις αντιξοότητες της Γ' Λυκείου.

Πλέον, μόνο ένα ερώτημα έχω: το κατάλαβε άραγε ποτέ; Ελπίζω όχι :redface:
____________________________________________________________________________________________________________

Ποια η γνώμη σας για σχέσεις μεταξύ καθηγητή και μαθητή, όταν όμως οι δυο είναι σχεδόν συνομίληκοι; Ο καθηγητής μου των Γερμανικών παντρεύτηκε μια πρώην μαθήτριά του στο Goethe που δίδασκε παλιά. Δεν το θεωρώ κατακριτέο όμως, δεδομένου ότι ο καθηγητής αυτός είναι εξαίρετος ως άνθρωπος αλλά και ως επαγγελματίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Γενικα στα σχολεια γινεται ο κακος χαμος.Λιγο οι ορμονες που χορευουν πεντοζαλι ,λιγο και η αισθηση πως μπροστα σου εχεις τα ''νιατα'' και εσυ εχεις ξεφυγει λιγο πολυ απο αυτην την ηλικια ,δεν θελει πολυ να γινουν πολλα!!Ειναι σαν να εχεις ανοιχτα γκαζακια μπροστα απο αναπτηρα.


Και στο δικο μου σχολειο ειχαν γινει πολλα με τον φυσικο μας.60αρης πανω κατω.Συνεχεια κολλαγε στα κοριτσια.Δηλαδη σε σηκωνει στο πινακα και αν εκανες σωστα την ασκηση σε επιανε απ την μεση και ελεγε με στομφο στην ταξη.Η Τασουλα μας ,αυτο το εξαιρετικο και πανεμορφο κοριτσι ελυσα αυτην ασκηση ετσι και ετσι και ετσι ...Ταυτοχρονα να μην την εχεις αφησει απ τα χερια του.Και με το κορμι κολλημενο πανω της!!!!!Μισοι να γελαμε απο κατω μισοι να αναρωτιομαστε και αυτο σε ολα σχεδον τα κορτισια Δυστυχως και σε εμενα αν και μετα το επαιξα αρρωστη:P

Κατι αλλο που εκανε ηταν ....(ντρεπομαι ακομα και που το λεω) κοντος καθως ειναι ,να ακουμπα τα γεννητικα του οργανα στην γωνια του πρωτου θρανιου,ουσιαστικα τα ακουμπουσε.......:eek::mad::confused::P .Γι αυτο και εμεις χυσαμε κατι σταλες στις ακρες των θρανιων που ηταν τα ''ακουμπιστηρια '' του με σκοπο την επομενη φορα που θα παει να εχει ενα μικρο ατυχημα...Να βραχει το παντελονι του στο ''σημειο'' φανερωνοντας πολλα...Τελικα αυτο εγινε~!!!!!!!!!!!!!!!!!!Με εμας να εχουμε πεθανει απ τα γελια και εκεινος να λεει ''Εχμμ τι εγινε παιδια?γτ γελατε ?νερακι ειναι ........
Απο τοτε δεν το ξαναεπιχειρησε τουλαχιστον στο δικο μας τμημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Καθηγητής απ' την κόλαση! Πόσο μου την δίνουν αυτοί οι γλοιώδεις γέροι που το παίζουν αγοράκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αν έχει έστω και λίγο μυαλό στην κούτρα του, κάνει την δουλειά του και πάει μετά σπίτι να πηδήξει την συνομήλική του γκομενάρα και όχι να αλλάζει πάνες σε παιδάκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

para1992

Νεοφερμένος

Η para1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά είμαι καινούρια στην παρέα και ένας λόγος που έγινα μέλος είναι το θέμα που συζητάτε! Είχα και εγώ την δική εμπειρία με καθηγητή, όμως δεν ήταν τίποτα το πρόστυχο και το χυδαίο. Πριν περίπου 4 χρόνια έτυχε να αλλάξω σχολείο και εκεί γνώρισα τον φιλόλογο μου. Δεν θα τον περιέγραφε κανείς όσο έναν αντικειμενικά ωραίο άντρα αλλά για μένα ήταν υπέροχος, όχι για τα ¨κάλη¨ του αλλά για τον χαρακτήρα του. Από την πρώτη λέξη που είπε με έκανε να ενδιαφερθώ για εκείνον. Κάθε μέρα που τον έβλεπα αυτό δυνάμωνε όλο και περισσότερο μέχρι που κατάλαβα ότι τον ερωτευόμουν και έμπαινα σε ένα μονοπάτι χωρίς γυρισμό. Εν γνώση μου βέβαια, αλλά αδύναμη να αντισταθώ. Λέω λεπτομέρειες και σας κουράζω. Το θέμα είναι ότι δεν ήμουν μόνη σε όλο αυτό. Ένιωθα ότι υπήρχε ανταπόκριση από μέρος του, τουλάχιστον όσον αφορά την εκτίμηση και το ενδιαφέρον που έδειχνε για την σωματική αλλά και την ψυχική μου υγεία. Πάντα καταλάβαινε τι ένιωθα πριν ακόμα του μιλήσω. Ήταν δίπλα μου σε όλα, με στήριζε και με συμβούλευε. Ήταν σαν ένας αόρατος φύλακας-άγγελος. Υπήρχαν στιγμές που καταλάβαινα ότι πάλευε με τον εαυτό του να μην εξωτερικεύσει το τι ακριβώς αισθάνεται. Σε κάθε διάλλειμα ερχόταν και καθόταν δίπλα μου. Ακούγαμε μαζί μουσική, διαβάζαμε κάτι μαζί και αν καμιά φορά έκανε κάποια κίνηση ή μια χειρονομία ή έλεγε κάτι που πρόδιδε το ενδιαφέρον του για μένα, φρόντιζε να απομακρύνεται από δίπλα μου προκειμένου να μην πάρει προεκτάσεις η στιγμή, αφήνοντας με πίσω του να πονάω που δεν μπορούσα να του πω ότι τον θέλω δίπλα μου με ό,τι και αν συνεπάγεται αυτό. Πότε δεν είπαμε ο ένας στον άλλο τι αισθανόμαστε. Εγώ φρόντιζα να είμαι πάντα προσεκτική γιατί πάνω από όλα με ένοιαζε να είναι καλά και όχι να ικανοποιήσω το κόλλημα μου. Έτσι πέρασαν 2 χρόνια μέχρι τη στιγμή που έδινα πανελλήνιες όπου μετά το μάθημα του μου έδωσε το τηλέφωνό του για τυχόν ανακοινώσεις σχετικά με το μάθημα του. Θα ήθελα εδώ να τονίσω ότι δεν είμαι ούτε εμφανίσιμη ούτε έχω κάτι ¨τραβηχτικό¨ αλλά για εκείνον ήμουν ένα διαμάντι όπως είχε πει εκείνος. Είχε λατρέψει το περιεχόμενο και όχι το περιτύλιγμα. Δεν ήταν άνθρωπος επιφανειακός, κοίταζε πέρα από τον ορίζοντα και έβλεπε τι είναι στ αλήθεια ο άλλος. Με έκανε να θέλω να γίνω καλύτερος άνθρωπος και έγινα χάρις σε αυτόν. Αφού βγήκαν τα αποτελέσματα των πανελλαδικών και εγώ δεν είχα περάσει στο ΑΕΙ της επιλογής μου, αποφάσισα να ξαναδώσω και ταυτόχρονα να ¨απεξαρτηθώ¨ από τον πόνο που μου προκαλούσε η σκέψη του και η έλλειψη του. Είπε στον αδερφό μου να τον παίρνω συχνά τηλέφωνο για να μαθαίνει αν είμαι καλά, όμως εγώ είχα την ψευδαίσθηση ότι αν τον απέφευγα θα τον ξεπερνούσα. Λάθος! Το μόνο που κατάφερα είναι να μην έχουμε πια καμία επαφή, και μετά από 1 που έχω περίπου να τον δω, να πονάω ακόμα από την έλλειψη του. Το μόνο καλό τελικά είναι ότι έγινα αυτό που ήθελα, φοιτήτρια στο μαθηματικό αλλά με απόσταση από εκείνον, άνω των 230 χλμ.. Από φίλους μου μαθαίνω τι κάνει και αν είναι καλά, που είναι και το μόνο που με νοιάζει. Δεν ξέρω αν είμαι ακόμα ερωτευμένη, το σίγουρο όμως είναι ότι τον αγαπάω πάρα πολύ. Την τελευταία φορά που τον είδα, αφού είχα αποχωριστεί πια την ιδιότητα της μαθήτριας και εκείνος του καθηγητή, ένιωσα ότι άρχισε να λύνεται όμως του έκοψα εγώ την φόρα με την υποκριτική παγωμάρα μου και την αδικαιολόγιτη ψυχρότητα μου, ενώ μέσα μου πάλευα να μην του φανερώσω πόσο τον αγαπούσα. Εκείνος κατάλαβε και από τότε δεν ξαναμιλήσαμε ποτέ. Μ ε όλες αυτές τις φλυαρίες θέλω να πω ότι δεν είναι όλοι οι καθηγητές καθίκια αν τύχει και νιώσουν κάτι ερωτικό για μια μαθητρια τους. Είναι και αυτοί άνθρωποι σαν και μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ο... μαθητης μου με φλερταρει....τι κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πόσο είναι ο μαθητής σου καλέ; -7; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top