Ψηφίστηκε το Μεσοπρόθεσμο

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
πού κολλάνε οι μετανάστες ρε φίλε ξεφύγετε λίγο από τις θεωρίες συνομωσίας..
καλα οπως θες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Οδευουμε στην καταστροφη ακολουθωντας πιστα τα χναρια της Αργεντινης. Υπαρχει ομως μια μεγαλη διαφορα, στην Αργεντινη υπηρχαν οι προυποθεσεις για να καταφερουν να σταθουν ξανα στα ποδια τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Οδευουμε στην καταστροφη ακολουθωντας πιστα τα χναρια της Αργεντινης. Υπαρχει ομως μια μεγαλη διαφορα, στην Αργεντινη υπηρχαν οι προυποθεσεις για να καταφερουν να σταθουν ξανα στα ποδια τους...
και στην ελλαδα υπαρχουν αρκει να μην ειμαστε ο καθενας για την παρταρα του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
και ξερετε κατι?ειναι μια τελεια ευκαιρια αυτη για τους μεταναστες,θα προσπαθησουν να παρουν τα ηνια!

Εκτός είσαι λίγο; Πραγματικότητας, θέματος δε ξέρω.

Εγώ ξέρω ότι Έλληνες θα κόψουν τον μισθό της μάνας μου και του πατέρα μου. Έλληνες θα τους απολύσουν.
Έλληνες πολιτικοί μας γαμάνε τόσα χρόνια.
Ο άμοιρος ο μετανάστης που ήρθε σε αυτή τη μπουρδελοχώρα μπας και έχει μια καλύτερη τύχη και δουλεύει στον Έλληνα με τρεις και εξήντα τι σου φταίει. Που ανέχεται να τον βρίζουν, να τον κοροϊδεύουν και δε ξέρω γω τι. Εγώ στη θέση του ούτε για 1 ημέρα διακοπές δε θα ερχόμουν εδώ.

Και on topic: Όσο διαβάζω τι μέτρα πρόκειται να παρθούν τόσο πιο πολύ πιστεύω ότι μια θηλιά στο λαιμό είναι λιγότερο επίπονη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
και στην ελλαδα υπαρχουν αρκει να μην ειμαστε ο καθενας για την παρταρα του!

Σωστός.


Εκτός είσαι λίγο; Πραγματικότητας, θέματος δε ξέρω.

Εγώ ξέρω ότι Έλληνες θα κόψουν τον μισθό της μάνας μου και του πατέρα μου. Έλληνες θα τους απολύσουν.
Έλληνες πολιτικοί μας γαμάνε τόσα χρόνια.
Ο άμοιρος ο μετανάστης που ήρθε σε αυτή τη μπουρδελοχώρα μπας και έχει μια καλύτερη τύχη και δουλεύει στον Έλληνα με τρεις και εξήντα τι σου φταίει. Που ανέχεται να τον βρίζουν, να τον κοροϊδεύουν και δε ξέρω γω τι. Εγώ στη θέση του ούτε για 1 ημέρα διακοπές δε θα ερχόμουν εδώ.

Και on topic: Όσο διαβάζω τι μέτρα πρόκειται να παρθούν τόσο πιο πολύ πιστεύω ότι μια θηλιά στο λαιμό είναι λιγότερο επίπονη. :P

Φταίει το κράτος, που δεν ξέρει καν πόσους δημοσίους υπαλλήλους έχει. Εδώ τους Έλληνες δεν μπορεί να βάλει σε μια σειρά, τους ξένους θα βάλει, που τους εκμεταλλεύεται απο πάνω μέχρι κάτω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Φταίει το κράτος, που δεν ξέρει καν πόσους δημοσίους υπαλλήλους έχει. Εδώ τους Έλληνες δεν μπορεί να βάλει σε μια σειρά, τους ξένους θα βάλει, που τους εκμεταλλεύεται απο πάνω μέχρι κάτω;

Φυσικά και φταίει το κράτος. Και μεγαλοκαρχαρίες που βάζουν τους άμοιρους τους ανθρώπους μέσα στη χώρα και αυτοί δεν έχουν ιδέα πως έρχονται εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Τώρα προδότες είναι. Όταν τρέχαμε τόσο χρόνια και τους ψηφίζαμε και τους γλύφαμε τα αρχ..α για να μας βάλουν στο δημόσιο ώστε να μην βολευτούμε και να φάμε μόνο εμείς(αλλά και συγγενείς), τότε καλοί ήταν. Ένας τέτοιος λαός τέτοιους πολιτικούς αξίζει να έχει.
Συγνωμη φιλε μου αλλα επετρεψε να διαφωνήσω σε αυτά που λες…τωρα είναι σαν να συμφωνεις με τον Παγκαλο στο <Μαζι τα φαγαμε>, αυτό είναι λαθος και να σου πω γιατι…είναι γεγονος ότι παντα γινονταν ρουσφετια και υπηρχαν πελατειακες σχεσεις μεταξυ πολιτων και πολιτικων αυτό όμως δεν τους κανει συνενοχους γιατι ως πολιτης παντα σε ενδιαφερουν τα δικα σου συμφεροντα(και για να στο θεσω αλλιως παντα θελεις να βολευεσαι εσυ και δε σε νοιαζει αν αυτό είναι κατά των νομων αλλα ως πολιτικος στον οποιον βασιζεται ενας ολοκληρος ο λαος για να προστατεψει τα συμφεροντα του και για να λυσει τα προβληματα του στο ονομα του κοινου καλου και ο οποιος μονο και μονο για να αποκτησει ψηφους κανει ρουσφετια (δηλαδη να παραμεινει στην εξουσια) ε συγνωμη εκει περα τιθεται θεμα χαρακτηρα (δηλαδη εξουσιολατρειας και ανηθικοτητας) και ηθους του πολιτικου. Ως πολιτικος πρεπει να εισαι υπερανω χρηματων και εξουσιας (μονο αυτό δε γινεται σημερα) γι’αυτό θεωρω μεγαλη αλητεια να σε νοιαζει να μεινεις στην εξουσια και να μη σε νοιαζει για παραδειγμα η αξιοκρατια και γενικοτερα το κοινο καλο….αυτο που θελω να πω γιατι πλάτειασα λιγακι είναι ότι ακομα και αν ο πολιτης που θελει ρουσφετι είναι ‘’διεφθαρμενος’’(που δε τον νοιαζει κιολας γιατι αυτος δεν υποσχεθηκε σε έναν λαο να τον υπερασπιζεται), ο πολιτικος είναι υποχρεωμενος να παραμεινει ηθικος και τηρει πιστα το συνταγμα και τους νομους (γιατι αυτόν τον νοιαζει υποτιθεται το κοινο καλο) γι’αυτό σου λεω τιθεται θεμα ηθους του πολιτικου.
Τωρα για το προδοτες, θα ειμαι συντομος λεγοντας σου ότι αυτος ο πολιτικος (που τον ψηφισε ο λαος για να τον υπερασπιζεται) που παραδιδει να κλειδια και το μελλον της χωρας του στους δανειστες και στους τοκογλυφους δεν είναι τιποτα παραπανω από έναν αθλιο προδοτη…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
ε συγνωμη εκει περα τιθεται θεμα χαρακτηρα (δηλαδη εξουσιολατρειας και ανηθικοτητας)

Δηλαδή ανηθικότητα δεν υφίσταται στον κόσμο; Τι μας λες;

Φυσικά και ο πολιτικός έχεις απείρως μεγαλύτερη ευθύνη κυρίως επειδή κάνει άλλα από αυτά για τα οποία έχει ψηφιστεί.
Αλλά ο τρόπος σκέψης που περιγράφεις δεν είναι του πολίτη. Του ιδιώτη είναι.





----------------------------------
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2rrrrwxfNbw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Συγνωμη φιλε μου αλλα επετρεψε να διαφωνήσω σε αυτά που λες…τωρα είναι σαν να συμφωνεις με τον Παγκαλο στο <Μαζι τα φαγαμε>, αυτό είναι λαθος και να σου πω γιατι…είναι γεγονος ότι παντα γινονταν ρουσφετια και υπηρχαν πελατειακες σχεσεις μεταξυ πολιτων και πολιτικων αυτό όμως δεν τους κανει συνενοχους γιατι ως πολιτης παντα σε ενδιαφερουν τα δικα σου συμφεροντα(και για να στο θεσω αλλιως παντα θελεις να βολευεσαι εσυ και δε σε νοιαζει αν αυτό είναι κατά των νομων αλλα ως πολιτικος στον οποιον βασιζεται ενας ολοκληρος ο λαος για να προστατεψει τα συμφεροντα του και για να λυσει τα προβληματα του στο ονομα του κοινου καλου και ο οποιος μονο και μονο για να αποκτησει ψηφους κανει ρουσφετια (δηλαδη να παραμεινει στην εξουσια) ε συγνωμη εκει περα τιθεται θεμα χαρακτηρα (δηλαδη εξουσιολατρειας και ανηθικοτητας) και ηθους του πολιτικου. Ως πολιτικος πρεπει να εισαι υπερανω χρηματων και εξουσιας (μονο αυτό δε γινεται σημερα) γι’αυτό θεωρω μεγαλη αλητεια να σε νοιαζει να μεινεις στην εξουσια και να μη σε νοιαζει για παραδειγμα η αξιοκρατια και γενικοτερα το κοινο καλο….αυτο που θελω να πω γιατι πλάτειασα λιγακι είναι ότι ακομα και αν ο πολιτης που θελει ρουσφετι είναι ‘’διεφθαρμενος’’(που δε τον νοιαζει κιολας γιατι αυτος δεν υποσχεθηκε σε έναν λαο να τον υπερασπιζεται), ο πολιτικος είναι υποχρεωμενος να παραμεινει ηθικος και τηρει πιστα το συνταγμα και τους νομους (γιατι αυτόν τον νοιαζει υποτιθεται το κοινο καλο) γι’αυτό σου λεω τιθεται θεμα ηθους του πολιτικου.
Τωρα για το προδοτες, θα ειμαι συντομος λεγοντας σου ότι αυτος ο πολιτικος (που τον ψηφισε ο λαος για να τον υπερασπιζεται) που παραδιδει να κλειδια και το μελλον της χωρας του στους δανειστες και στους τοκογλυφους δεν είναι τιποτα παραπανω από έναν αθλιο προδοτη…

1)Μα αυτό είναι. Ο Έλληνας ενδιαφέρεται αποκλειστικά και μόνο για τον εαυτό του.Δε λέω ότι φταίει ο καθένας ο πολίτης, αλλά όλοι μας που 1)στρεφόμαστε σε τέτοιου είδους "βολέματα" και 2)που αν και δυσανασχετούμε, παρόλ'αυτά τρέχουμε και τους ψηφίζουμε στις επόμενες εκλογές. Πώς θα υπάρξει μια ειρηνική, ομάλη κοινωνική λειτουργία αν καθένας προσπαθεί να βγάλει το μάτι του άλλου για την τσέπη του και το ατομικό του συμφέρον; Και να στο κάνω πιο ξεκάθορο:μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν σε τέτοιο βαθμό και τέτοιου είδους ρουσφέτια, άρα φταίνε και οι πολίτες για αυτή την κατάσταση.

2)Αυτό είναι το κακό δεν ενδιαφέρεται καθόλου για το κοινό καλό.

3)Και είναι καλύτερα να χρεοκοπήσει η χώρα(χωρίς βέβαια να χαίρομαι για τα μέτρα);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
πού κολλάνε οι μετανάστες ρε φίλε ξεφύγετε λίγο από τις θεωρίες συνομωσίας..
Αρχικά και εγώ έτσι πίστευα... ότι όλα αυτά που λένε είναι πολύ τραβηγμένα για να είναι αλήθεια, θεωρίες συνομωσίας, κτλ....
Με αυτά που βλέπω όμως... τι να πω;;; Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για τπτ πλέον:/:
πάει η ελλαδίτσα, την ξεπουλάμε-νε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Λες και στοχος του Γ.Α.Π. ηταν να φτασει την χωρα σε μη αναστρεψημη κατασταση απο την καταστροφη...Αν ηταν το καταφερε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
σίγα μην δεν ψηφιζόταν...αφου δεν είναι ο λαος ενωμενος , μαλλον ακομα πιο ΕΝΩΜΕΝΟΣ , πως θα τους σταματήσουμε ?
,ας κανουν ο,τι θελουν ...ξυπνήστε γιατι θα ακολουθήσουν ακομα χειροτερα ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αρχικά και εγώ έτσι πίστευα... ότι όλα αυτά που λένε είναι πολύ τραβηγμένα για να είναι αλήθεια, θεωρίες συνομωσίας, κτλ....
Με αυτά που βλέπω όμως... τι να πω;;; Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για τπτ πλέον:/:
πάει η ελλαδίτσα, την ξεπουλάμε-νε!!!

όπως έχουμε κάνει και στην έκθεση, σε περιόδους φτώχειας και κοινωνικής αναταραχής ο κόσμος είναι πιο ευάλωτος στην προπαγάνδα και στην ξενοφοβία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
όπως έχουμε κάνει και στην έκθεση, σε περιόδους φτώχειας και κοινωνικής αναταραχής ο κόσμος είναι πιο ευάλωτος στην προπαγάνδα και στην ξενοφοβία.
Ναι σίγουρα, απλώς εγώ δεν αναφέρθηκα στους μετανάστες... ίσα ίσα αυτοί τι φταίνε;; Δεν φέρουν αυτοί την ευθύνη για την κατάστασή τους!!! και αυτοί πιόνια στα χέρια άλλων είναι!!!
Εγώ πιο πολύ εννοούσα "θεωρίες συνομωσίας" του τύπου ότι όλα αυτά εξ αρχής ήταν μεθοδευμένες κινήσεις "κάποιων" για να ξεπουληθεί και να ξοφλήσει εντελώς η ελλάδα (και όχι μόνο).. Είναι και αυτό προπαγάνδα;; Θέλουν έτσι να πιστεύουμε για να κρύψουν κάτι άλλο;;; Επειδή έτσι τους συμφέρει;;; Δεν ξέρω!!! Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τπτ πλέον!!
Αρχικά αλήθεια μου φαίνονταν υπερβολές, παρατραβηγμένα... πλέον με προβληματίζουν πολύ...
δεν ξέρω τι να πω!!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Συγνωμη φιλε μου αλλα επετρεψε να διαφωνήσω σε αυτά που λες…τωρα είναι σαν να συμφωνεις με τον Παγκαλο στο <Μαζι τα φαγαμε>, αυτό είναι λαθος και να σου πω γιατι…είναι γεγονος ότι παντα γινονταν ρουσφετια και υπηρχαν πελατειακες σχεσεις μεταξυ πολιτων και πολιτικων αυτό όμως δεν τους κανει συνενοχους γιατι ως πολιτης παντα σε ενδιαφερουν τα δικα σου συμφεροντα(και για να στο θεσω αλλιως παντα θελεις να βολευεσαι εσυ και δε σε νοιαζει αν αυτό είναι κατά των νομων αλλα ως πολιτικος στον οποιον βασιζεται ενας ολοκληρος ο λαος για να προστατεψει τα συμφεροντα του και για να λυσει τα προβληματα του στο ονομα του κοινου καλου και ο οποιος μονο και μονο για να αποκτησει ψηφους κανει ρουσφετια (δηλαδη να παραμεινει στην εξουσια) ε συγνωμη εκει περα τιθεται θεμα χαρακτηρα (δηλαδη εξουσιολατρειας και ανηθικοτητας) και ηθους του πολιτικου. Ως πολιτικος πρεπει να εισαι υπερανω χρηματων και εξουσιας (μονο αυτό δε γινεται σημερα) γι’αυτό θεωρω μεγαλη αλητεια να σε νοιαζει να μεινεις στην εξουσια και να μη σε νοιαζει για παραδειγμα η αξιοκρατια και γενικοτερα το κοινο καλο….αυτο που θελω να πω γιατι πλάτειασα λιγακι είναι ότι ακομα και αν ο πολιτης που θελει ρουσφετι είναι ‘’διεφθαρμενος’’(που δε τον νοιαζει κιολας γιατι αυτος δεν υποσχεθηκε σε έναν λαο να τον υπερασπιζεται), ο πολιτικος είναι υποχρεωμενος να παραμεινει ηθικος και τηρει πιστα το συνταγμα και τους νομους (γιατι αυτόν τον νοιαζει υποτιθεται το κοινο καλο) γι’αυτό σου λεω τιθεται θεμα ηθους του πολιτικου.
Τωρα για το προδοτες, θα ειμαι συντομος λεγοντας σου ότι αυτος ο πολιτικος (που τον ψηφισε ο λαος για να τον υπερασπιζεται) που παραδιδει να κλειδια και το μελλον της χωρας του στους δανειστες και στους τοκογλυφους δεν είναι τιποτα παραπανω από έναν αθλιο προδοτη…


Μεταφορά ευθυνών μας περιγράφεις. Πότε θα αναλάβουμε τις ευθύνες των επιλογών μας; Βαρέθηκα σε τούτη τη χώρα, να διαβάζω συνέχεια το "φταίνε οι άλλοι". :mad: Γιατί ρε φίλε; Εσύ ήσουν στο κλουβί, να ούμε; Ή είχαμε καμία μοναρχία και μας τους φυτέψανε με το ζόρι; :hmm:Είμαστε όλοι συνένοχοι στην τρέλα...λαός, συνδικαληστές και πολιτικοί. Οι ευθύνες του λαού και των συνδιληστών είναι μεγαλύτερες γιατί αυτοί αποτέλεσαν την βάση του κομματικού κράτους εφαρμόζοντας στο ακέραιο τις "πελατειακές" πολιτικές με σκοπό την διάλυση της χώρας. Ο κάθε βουλευτής ή υπουργός δεν ασκεί δημόσια διοίκηση. Δημόσια διοίκηση ασκεί ο διεφθαρμένος δημόσιος υπάλληλος ή ο συνδικαληστής (άνθρωπος της διπλανής πόρτας). Μην ξεχνάμε το όμορφο παρελθόν από το 1981 και δώθε...:worry:

Υ.Σ.: Το β' ενικό πρόσωπο δεν αναφέρεται σε σένα Chris Biblis. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Δηλαδή ανηθικότητα δεν υφίσταται στον κόσμο; Τι μας λες?
----------------------------------
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2rrrrwxfNbw
Μα φυσικά πιστεύω πως και η ανηθικότητα υφίσταται και στον κόσμο… θα ήμουν απίστευτα αφελής άμα δεν το πίστευα αυτό!!! Μάλλον το έθεσα λάθος όταν αναφέρθηκα στις πελατειακές σχέσεις μεταξύ πολιτικών και πολιτών και είπα ότι δεν είναι συνένοχοι …mea culpa!!! Αυτό που εννοώ είναι ότι εν μέρει ο πολίτης είναι υπεύθυνος για την κατάσταση που υπάρχει ψηφίζοντας και ξαναψηφίζοντας έναν ανεπαρκή και διεφθαρμένο πολίτικο μόνο και μόνο επειδή του υποσχέθηκε διορισμό …είμαστε παρτακιες σαν λαός πώς να το κάνουμε αλλά αυτό που επίσης εννοώ είναι πως απ’τον Έλληνα πολίτη είναι λογικό να περιμένεις διαφθορά και ανηθικότητα(που έχει να κάνει με ρουσφέτια για να μην παρεξηγούμαστε) εξαιτίας της παιδείας του ‘’βολέματος’’ που έλαβε σε όλη τη διάρκεια της ζωής του και δεν έγινε τίποτα για να αλλάξει και η όποια καλλιεργήθηκε ευρέως από πολιτικούς σε όλη τη διάρκεια του νέου ελληνικού κράτους , αλλά είναι σωστό να περιμένουμε την ιδία στάση ενός πολίτη που θέλει το βόλεμα και είναι παρτάκια και ενός πολιτικού που υποτίθεται υπερασπίζεται το κοινό καλό αλλά κάνει ρουσφέτια για να κρατήσει την καρέκλα του?? Υπάρχουν ευθύνες και στους δυο(πολίτη και πολιτικού) αλλά επίσης πιστεύω πως, όπως είπες και εσύ ότι οι ευθύνες ενός πολιτικού είναι απείρως μεγαλύτερες από του πολίτη…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Μα φυσικά πιστεύω πως και η ανηθικότητα υφίσταται και στον κόσμο… θα ήμουν απίστευτα αφελής άμα δεν το πίστευα αυτό!!! Μάλλον το έθεσα λάθος όταν αναφέρθηκα στις πελατειακές σχέσεις μεταξύ πολιτικών και πολιτών και είπα ότι δεν είναι συνένοχοι …mea culpa!!! Αυτό που εννοώ είναι ότι εν μέρει ο πολίτης είναι υπεύθυνος για την κατάσταση που υπάρχει ψηφίζοντας και ξαναψηφίζοντας έναν ανεπαρκή και διεφθαρμένο πολίτικο μόνο και μόνο επειδή του υποσχέθηκε διορισμό …είμαστε παρτακιες σαν λαός πώς να το κάνουμε αλλά αυτό που επίσης εννοώ είναι πως απ’τον Έλληνα πολίτη είναι λογικό να περιμένεις διαφθορά και ανηθικότητα(που έχει να κάνει με ρουσφέτια για να μην παρεξηγούμαστε) εξαιτίας της παιδείας του ‘’βολέματος’’ που έλαβε σε όλη τη διάρκεια της ζωής του και δεν έγινε τίποτα για να αλλάξει και η όποια καλλιεργήθηκε ευρέως από πολιτικούς σε όλη τη διάρκεια του νέου ελληνικού κράτους , αλλά είναι σωστό να περιμένουμε την ιδία στάση ενός πολίτη που θέλει το βόλεμα και είναι παρτάκια και ενός πολιτικού που υποτίθεται υπερασπίζεται το κοινό καλό αλλά κάνει ρουσφέτια για να κρατήσει την καρέκλα του?? Υπάρχουν ευθύνες και στους δυο(πολίτη και πολιτικού) αλλά επίσης πιστεύω πως, όπως είπες και εσύ ότι οι ευθύνες ενός πολιτικού είναι απείρως μεγαλύτερες από του πολίτη…

Η ένστασή μου πάνω σε αυτό ήταν και παραμένει. Αν το θεωρήσουμε λογικό, τότε πρέπει να δεχθούμε ότι δεν υπάρχει ελπίδα για καμμία αλλαγή.
Θεωρώ λογικό να δεχτούμε ότι η προπαγάνδα μιας κοινωνίας και της κυβέρνησής της μπορεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα, δε θεωρώ λογικό να περιμένω από αυτούς που την υφίστανται να μην την αποτινάξουν και ξεπεράσουν.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
1)Μα αυτό είναι. Ο Έλληνας ενδιαφέρεται αποκλειστικά και μόνο για τον εαυτό του.Δε λέω ότι φταίει ο καθένας ο πολίτης, αλλά όλοι μας που 1)στρεφόμαστε σε τέτοιου είδους "βολέματα" και 2)που αν και δυσανασχετούμε, παρόλ'αυτά τρέχουμε και τους ψηφίζουμε στις επόμενες εκλογές. Πώς θα υπάρξει μια ειρηνική, ομάλη κοινωνική λειτουργία αν καθένας προσπαθεί να βγάλει το μάτι του άλλου για την τσέπη του και το ατομικό του συμφέρον; Και να στο κάνω πιο ξεκάθορο:μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν σε τέτοιο βαθμό και τέτοιου είδους ρουσφέτια, άρα φταίνε και οι πολίτες για αυτή την κατάσταση.
Μα φιλε εγω δεν εννοουσα οτι δεν υπαρχουν ευθυνες απο πλευρας πολιτων(φταιει μαλλον που το εθεσα λαθος πιο πανω) απλα ειπα πως αυτος που εχει την εξουσια εχει απειρως μεγαλυτερες ευθυνες οσον αφορα το ρουσφετι και τις πελατειακες σχεσεις με εναν ''διεφθαρμενο'' πολιτη...Απο πλευρας τωρα εκλογων και ψηφισης ξανα και ξανα αυτων που εχουν καταστρεψει την χωρα, σιγουρα θεωρω πως φταινε οι πολιτες...ειναι απλη λογικη(απλα πιο πανω ηθελα να σου απαντησω περι ρουσφετιων):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Μα φιλε εγω δεν εννοουσα οτι δεν υπαρχουν ευθυνες απο πλευρας πολιτων(φταιει μαλλον που το εθεσα λαθος πιο πανω) απλα ειπα πως αυτος που εχει την εξουσια εχει απειρως μεγαλυτερες ευθυνες οσον αφορα το ρουσφετι και τις πελατειακες σχεσεις με εναν ''διεφθαρμενο'' πολιτη...Απο πλευρας τωρα εκλογων και ψηφισης ξανα και ξανα αυτων που εχουν καταστρεψει την χωρα, σιγουρα θεωρω πως φταινε οι πολιτες...ειναι απλη λογικη(απλα πιο πανω ηθελα να σου απαντησω περι ρουσφετιων):)

Μωρέ αυτό το κατάλαβα.:P
Σου λέω, η αντίρρηση είναι στο ότι είναι λογικό να υπάρχει μια στάσιμη κατάσταση στη νοοτροπία.
Για τις ευθύνες συμφωνούμε, απλά με αυτό προστίθενται κάποιες παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Αν το θεωρήσουμε λογικό, τότε πρέπει να δεχθούμε ότι δεν υπάρχει ελπίδα για καμμία αλλαγή.
Θεωρώ λογικό να δεχτούμε ότι η προπαγάνδα μιας κοινωνίας και της κυβέρνησής της μπορεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα, δε θεωρώ λογικό να περιμένω από αυτούς που την υφίστανται να μην την αποτινάξουν και ξεπεράσουν.;)
Και παλι με παρεξηγησες:(...η λεξη ''λογικο'' που χρησιμοποιοησα αφορουσε μια εποχη που το ρουσφετι κυριαρχουσε και τα αποτελεσματα του στο δημοσιο τομεα και γενικοτερα δεν ηταν τοσο φανερα οσο σημερα...αυτη η προπαγανδα της κοινωνιας και της κυβερνησης οπως λες αποτιναζεται στη σημερινη εποχη περισσοτερο απο καθε αλλη φορα γιατι πολυ απλα τους εχουμε παρει χαμπαρι τους πολιτικους οπως επισης οι περισσοτεροι μουτζωνουν τους εαυτους τους επειδη ψηφισαν ΠΑΣΟΚ, ΝΔ κλπ οποτε η λεξη λογικο αφορα μια εποχη που το ρουσφετι θεωρουνταν εξυπναδα...Ελπιζω τωρα να συμφωνουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top