Λαθρομετανάστες: Τι πρέπει να γίνει;

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Γιατί η Γερμανία δεν έχει εγκληματικότητα και ανθρώπους καταπιεσμένους;

Σου λέω αυτό που λέει η τελευταία παράγραφος του κειμένου παραπάνω: αν δεν ήταν οι μετανάστες που έχουν άθλια οικονομική κατάσταση, με το οικονομικό σύστημα που εφαρμόζεται θα ήταν Έλληνες.
Και να τους διώξεις όλους και να μην τους αφήνεις να μπουν, ή κοινωνική τάξη τους θα πληρωθεί από Έλληνες. Και εγκληματικότητα, φόβος και μαύρα χάλια θα υφίστανται το ίδιο με τώρα.


τώρα να γελάσω;;;; συγκρίνεις τα 79.000.000εκατ. γερμανών με εμάς;;;; είμαστε 10 εκατ. και βλέπεις σε τι κατάσταση βρισκόμαστε. προσπαθούμε να θρέψουμε και τον κάθε λαθρομετανάστη;

αν δεν ήταν οι λαθρομετανάστες μπλα μπλα μπλα..θα είναι οι Έλληνες λόγω των μέτρων...
ωραία..ενώ τώρα που θα είναι ΚΑΙ οι Έλληνες ΚΑΙ οι λαθρομετανάστες είναι super! εις διπλούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Παιδια αν δεν μπει συγκεκριμενο οριο αριθμου μεταναστων και να φυγουν οσοι εχουν ερθει παρανομα, τοτε τα πραγματα δεν προκειται να φτιαξουν.
Απο Ασια και Αφρικη υπολογιζεται οτι θελουν να μεταναστευσουν προς Ευρωπη περιπου 500.000.000 μεταναστες.
Οσο ο καιρος περναει ο αριθμος αυτος θα μεγαλωνει.
Πρεπει να μπει ενα φρενο καποια στιγμη αλλιως θα εχουμε απροσμενες κοινωνικες εξελιξεις...
Ηδη σε πολλες περιοχες οπως Αγ.Παντελεημονας,πλ.Αττικης,πλ.Βικτωριας,Ομονοια-κεντρο Αθηνων,λιμανι Πατρας κλπ οι Ελληνες δεν μπορουν να βγουν απο τα σπιτια τους μολις βραδιασει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Τουλάχιστον δεν θα υπήρχαν πρεζόνια στον δρόμο. Με τους μετανάστες δεν έχω τίποτα, ίσως επειδή μένω αρκετά μακρυά απο Αθήνα-Θεσσαλονίκη, αλλά το γεγονός ότι υπάρχουν πρεζόνια στους δρόμους της Αθήνας και δεν τους κάνουν τίποτα που το πάτε? Φυλακή δεν μπορούν να μπουν? :confused:

Να βάλουμε τους ναρκομανείς φυλακή; Wtf?
Εξαρτημένοι είναι, άρα άρρωστοι. Απεξάρτηση θέλουν, όχι τιμωρία.

τώρα να γελάσω;;;; συγκρίνεις τα 79.000.000εκατ. γερμανών με εμάς;;;; είμαστε 10 εκατ. και βλέπεις σε τι κατάσταση βρισκόμαστε. προσπαθούμε να θρέψουμε και τον κάθε λαθρομετανάστη;

αν δεν ήταν οι λαθρομετανάστες μπλα μπλα μπλα..θα είναι οι Έλληνες λόγω των μέτρων...
ωραία..ενώ τώρα που θα είναι ΚΑΙ οι Έλληνες ΚΑΙ οι μετανάστες είναι super! εις διπλούν!

Δε συγκρίνω τίποτα. Εσύ δεν κατάλαβες ότι εικόνα της κοινωνικοοικονομικής κατάστασης δεν είναι η οικονομία μιας χώρας, αλλά ο ταξικός διαχωρισμός των πολιτών, και προσπάθησα να το κάνω λιανά.
Η Γερμανία έχει άριστη "οικονομία", αλλά οι Γερμανοί δε ζουν σε μονοκατοικία με πισίνα.

Να θρέψουμε το λαθρομετανάστη; Ας γελάσω εγώ καλύτερα. Το μετανάστη που δουλεύει στον Έλληνα που τον πληρώνει χαμηλότερα κι από τον πιο χαμηλόμισθο Έλληνα υπάλληλο, και που νοικιάζει σπίτι μαζί με 40 άλλους χωρίς συμβόλαια και εφορίες; Αυτό το λαθρομετανάστη "θρέφουμε;" Τον άνθρωπο που λόγω της εξαθλίωσης οδηγείται στην εγκληματικότητα και ρίχνει τις τιμές γης;

Δεν είναι λόγω των μέτρων. Οικονομικό σύστημα δεν είναι το μνημόνιο. Οικονομικό σύστημα είναι ο νεοφιλελευθερισμός που λέει ο Crowley.
Anyway, το γεγονός πως τώρα έχουμε ολοένα και φτωχότερους Έλληνες και ολοένα και φτωχότερους μετανάστες, εσένα σε οδηγεί στο λογικό συμπέρασμα να διώξουμε τους μετανάστες; Όχι στο ότι υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα; Τι θα κερδίσουμε; Το δικαίωμα στη φυλετικά καθαρή εξαθλίωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
garch εμένα τι με έκανες quote αφού δεν απάντησες σε αυτό που ρώτησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στην Πάτρα είδατε τι έγινε στο γκέτο τον Σομαλών λαθρομεταναστών πίσω από την VESO;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
το οτι δέν έχουν παιδεία-εκπαίδευση δέν φταίει η ελλάδα αλλα οι χώρες απο τις οποίες ήρθαν και δέν τους την έδωσαν.
η ελλάδα εν μέσω κρίσης δέν έχει την δυνατότητα να αντέξει τόσο μεγάλο αριθμό. και αυτοί που έιναι στο κέντρο της αθήνας, δέν δουλεουν, ούτε τους εκμεταλέυεται κάποιος μπαμπούλας καπιτάλιστής εργοστασιάρχης. οι περισότεροι ασχολούνται με το παρεμπόριο και με τις μικροκλοπές.

οι απόψεις των αριστεριστών είναι γνωστές. τα πάντα έχουν ως αιτία ταξικά αίτια, και μόνη λύση σε όλα είναι η επανάσταση.
βάλε και λίγο πολιπολιτισμό,διεθνισμό,αντιεξουσία,αντιπατριωτισμό, και θα έχεις την αριστεριστική σούπα της θολοκουλτούρας(greek version)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Δε συγκρίνω τίποτα. Εσύ δεν κατάλαβες ότι εικόνα της κοινωνικοοικονομικής κατάστασης δεν είναι η οικονομία μιας χώρας, αλλά ο ταξικός διαχωρισμός των πολιτών, και προσπάθησα να το κάνω λιανά.
Η Γερμανία έχει άριστα "οικονομία" αλλά οι Γερμανοί δε ζουν σε μονοκατοικία με πισίνα.

Να θρέψουμε το λαθρομετανάστη; Ας γελάσω εγώ καλύτερα. Το μετανάστη που δουλεύει στον Έλληνα που τον πληρώνει χαμηλότερα κι από τον πιο χαμηλόμισθο Έλληνα υπάλληλο, και που νοικιάζει σπίτι μαζί με 40 άλλους χωρίς συμβόλαια και εφορίες; Αυτό το λαθρομετανάστη "θρέφουμε;" Τον άνθρωπο που λόγω της εξαθλίωσης οδηγείται στην εγκληματικότητα και ρίχνει τις τιμές γης;

Δεν είναι λόγω των μέτρων. Οικονομικό σύστημα δεν είναι το μνημόνιο. Οικονομικό σύστημα είναι ο νεοφιλελευθερισμός που λέει ο Crowley.
Anyway, το γεγονός πως τώρα έχουμε ολοένα και φτωχότερους Έλληνες και ολοένα και φτωχότερους μετανάστες, εσένα σε οδηγεί στο λογικό συμπέρασμα να διώξουμε τους μετανάστες; Όχι στο ότι υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα; Τι θα κερδίσουμε; Το δικαίωμα στη φυλετικά καθαρή εξαθλίωση;


ναι σωστά δεν το θρέφουμε τον μετανάστη όταν ζητιανεύει και έρχεται και λέει πεινάω..από φόβο του δίνουμε αλλά άμεσα τον ταΐζουμε κιόλας!

και στο κάτω κάτω τι μου λες για συμβόλαια, μισθούς και λοιπά;;; εμείς τους είπαμε να έρθουν; τους καλέσαμε; και μετά κάνουν και κατάληψη στη νομική και δεν ξέρω ούτε εγώ που θα την κάνουν αργότερα, λες και είναι στη χώρα τους και αλωνίζουν! ε όχι..... είπαμε, καλοί είμαστε που δεν τους γυρνάμε πίσω, αλλά όχι και να μας καβαλήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
ναι σωστά δεν το θρέφουμε τον μετανάστη όταν ζητιανεύει και έρχεται και λέει πεινάω..από φόβο του δίνουμε αλλά άμεσα τον ταΐζουμε κιόλας!

και στο κάτω κάτω τι μου λες για συμβόλαια, μισθούς και λοιπά;;; εμείς τους είπαμε να έρθουν; τους καλέσαμε; και μετά κάνουν και κατάληψη στη νομική και δεν ξέρω ούτε εγώ που θα την κάνουν αργότερα, λες και είναι στη χώρα τους και αλωνίζουν! ε όχι..... είπαμε, καλοί είμαστε που δεν τους γυρνάμε πίσω, αλλά όχι και να μας καβαλήσουν.

Έχεις ταΐσει πολλούς μετανάστες τελευταία, ή είναι όλα στα πλαίσια της υπερβολής; Δεν ταΐζονται έτσι εύκολα ένα εκατομμύριο άνθρωποι, από "φιλανθρωπίες φόβου." Εμένα πάντως τα τελευταία 6 χρόνια μόνο ένας ναρκομανής μου ζήτησε λεφτά.

Το ότι δεν τους κάλεσες σημαίνει ότι μπορείς να εκμεταλλεύεσαι και αυτούς και τους συμπολίτες σου που πληρώνουν κανονικά φόρους; Τρομερά κοινωνική και ανθρωπιστική λογική.

Το ζήτημα της νομικής είναι ιδιαίτερο, πάντως οι συγκεκριμένοι ήταν πέντε χρόνια στην Ελλάδα και δούλευαν ανασφάλιστοι. Μέχρι να διεκδικήσουν δικαιώματα κανείς Έλληνας δεν διαμαρτυρόταν.

Και δεν "είμαστε καλοί που δεν τους στέλνουμε πίσω." Μην παραμυθιάζεσαι. Μια χαρά ζητάς να τους στείλουμε πίσω.
Δεν τους στέλνουμε πίσω γιατί κάποιους δεν τους συμφέρει, και γιατί το κράτος παρ' όλο που υποτίθεται πως έχει τέτοια πολιτική, είναι άχρηστο, τόσο στο να τους γυρίσει πίσω, όσο και στο να τους εμποδίσει να έρθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
garch εμένα τι με έκανες quote αφού δεν απάντησες σε αυτό που ρώτησα.

Δεν μπορούν να φυλακίσουν τους ναρκομανείς γι' αυτόν ακριβώς το λόγο.Είναι ασθενείς,δεν παρανόμησαν και δεν μπορούν να φυλακιστούν.Το πολύ-πολύ να μείνουν στο κρατητήριο για ένα βράδυ,και μετά τους αφήνουν ελεύθερους,δεν μπορούν να τους συλλάβουν.

Το θέμα το συζήτησα με αστυνομικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Καλά τα λες Δήμητρα!
Πολύ καλά τα λές!
Να αγιάσει το στόμα σου κοπέλα μου!
Είναι τεράστιο πρόβλημα οι λαθρομετανάστες για την Ελλάδα!
Και αυτό θα πρέπει να το καταλάβουν όλοι!
Τεράστιο πρόβλημα ΓΙΑΤΙ τώρα:
Τα λέω επιγραμματικά για να μην σας κουράσω.
Οι λαθρομετανάστες είναι αγκάθι στην πατρίδα ΓΙΑΤΙ:

1)Συμβάλλουν στην αύξηση της εγκληματικότητος.
Όπως είναι λογικό οι άνθρωποι αυτοί είτε επειδή ζουν σε πανάθλιες συνθήκες είτε επειδή είναι εγκληματίες αναγκάζονται να βιάσουν (να χρησιμοποιήσουν βία δηλαδή) για να αποκτήσουν χρήματα και να εξυπηρετήσουν κάποιες ανάγκες τους.
Με το να μπαίνει κάποιος παράνομος στην χώρα σημαινει πως δεν ξέρεις ούτε το όνομα του. Πράγμα που σημαίνει πως αυτός μπορεί να είναι ο μεγαλύτερος εγκληματίας... Αυτό άλλωστε αποδεικνύουν και η σωρεία φρικτών αδικημάτων των ανθρώπων αυτών. Ανθρωποκτονίες, βιασμοί και λοιπά. Που σημαίνει πως αυτοί οι άνθρωποι δεν θα δειλιάσουν στο να σκοτώσουν! Και αυτο μας το έχει αποδείξει πολλές φορές η ιστορία με τελευταίο παράδειγμα τον 40χρονο που δολοφονήθηκε εν ψυχρώ για μια φωτογραφική μηχανή όταν επήγαινε ο άνθρωπος να πάρει το αυτοκίνητο του για να γεννήση η γυναίκα του! Και δεν είναι μόνο το ότι σκοτώνουν. Δεν μπορεί η ΕΛ.ΑΣ να τους βρει μετά επειδή δεν είναι σεσημασμένοι με αποτέλεσμα να τριγυρίζουν χαλαροί ανάμεσα μας πάλι...
Αρα καταλαβαίνεται πως οι άνθρωποι είναι αδίστακτοι!

2)Οικονομία.

Γνωρίζεται πως η Ελλάς από το παραεμπόριο το οποίο κατά κύριο λόγο γίνεται από παράνομους αλλοδαπούς χάνει κάθε χρόνο το ποσό των 4.000.000.000 (και ολογράφως τεσσάρων δισεκατομμυρίων ευρώ) την ώρα που δεκάδες μαγαζιά κλείνουν, επειδή οι ιδιοκτήτες αδυνατούν να αποπληρώσουν τους φόρους τους προς το Κράτος; Αρα λοιπόν μας κατακεραυνώνουν και την οικονομία σε κάποιον βαθμό!

3)Το ανθρώπινο κομμάτι.

Κάποιοι δήθεν ανθρωπιστές της αριστεράς κυρίως (ένιοι εξ αυτών έχουν βίλες στην Εκάλη και στο Ψυχικό) αλλά και καλοπροαίρετοι πολίτες που λένε "μα μου, τι λένε οι ακροδεξιοί, οι φασίστες , οι ναζί! Να απελαθούν όλοι οι λαθραίοι; Μα είναι άνθρωποι αυτοί;". Αυτά να πάνε να τα πούνε στο παιδί που γεννήθηκε ορφανό!!! Που δεν πρόλαβε να γεννηθή επειδή σφάξαν τον πατέρα του καθοδόν για το μαιευτήριο!!! Σε αυτό να πάνε να το πουν!!! Σε αυτό και στους κατοίκους του Αγίου Παντελεήμονα και του Ιστορικού Κέντρου των Αθηνών όπου δεν μπορούν οι άνθρωποι να αφήσουν τα παιδιά τους να βγουνε να παίξουνε! Επειδή οι περιοχές αυτές έχουν μετατραπεί σε πραγματικά γκέτο λαθρομεταναστών ! Και δεν δύναται κανένας να πατήση μετά τις 11 το βράδυ (και σε κάποιες περιοχές με το που βραδιάσει).
Ή μήπως είναι ανθρωπισμός να μένουν 30 άτομα σε 60 τετραγωνικά δωμάτιο ή να σου καθαρίζει κάποιος μετανάστης το τζάμι στο φανάρι; Αυτό είναι ανθρωπισμός;
Με συγχωρείτε αλλά δεν θα πάρω!

Αμεση απέλαση όλων των λαθραίων και ποσότωση!
Οπως έχουν κάνει πολλές Ευρωπαικές Χώρες!



Ενας αγανακτισμένος μαθητής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Βλέποντας τα παραπάνω ποστς νομίζω ότι έχετε μπερδέψει τους όρους μετανάστης και λαθρομετανάστης.
Ρωτάτε με τον έναν όρο , απαντάτε με τον δεύτερο.
Οι μετανάστες είναι νόμιμοι και δεν τίθεται θέμα να φύγουν απ' τη χώρα.(εκτός από σπάνιες περιπτώσεις).
Οι λαθρομετανάστες είναι το θέμα που μας απασχολεί κυρίως οι οποίοι είναι παράνομοι και συχνά ζουν στο περιθώριο.
Προσέξτε απλά ποιους όρους χρησιμοποιείτε.Τέλος παρένθεσης.


Όσο για μένα , συμφωνώ με αυτούς που είπαν ότι η οικονομική κατάσταση τους τους οδηγεί στην εγκληματικότητα , τη βία κλπ.
Θέτω όμως ένα ερώτημα : Άμα αύριο κατεβαίνατε στο κέντρο της πόλης σας και σας την έπεφταν 5-6 αλλοδαποί και σας βίαζαν , θα συνεχίζατε να τα λέτε αυτά?Ή μήπως για όλη σας τη ζωή θα σκεφτόσασταν "οι βρωμο(..) τι μου έκαναν! "? Γιατί η ώρα και η στιγμή που βρέθηκαν αυτοί οι άνθρωποι στο χώρο που είστε εσείς δεν είναι τυχαία.Αν δεν υπήρχαν αυτοί δε θα το παθαίνατε.Σίγουρα και Έλληνες εγκληματίες υπάρχουν.Όμως , η εγκληματικότητα παρουσιάζεται ιδιαίτερα αυξημένη λόγω της παρουσίας τους.Και εφόσον οικονομική άνεση στην Ελλάδα δε θα υπάρχει ούτε σε εμάς όπου να 'ναι μάλλον δεν έχουν λόγο να μένουν εδώ..

Για τη νομική και τους λαθρομετανάστες που αναφέρθηκε πιο πάνω ένα έχω να πω : Για να γινόταν κάτι τέτοιο σε καμιά Γαλλία , θα είχαν φάει πόδι σε μία ώρα !Εδώ ανεχόμαστε τα πάντα.Με τη δικαιολογία : μην τους διώξουμε γιατί θα ξεσηκωθούν οι λαθρομετανάστες της Ελλάδας.Ούτε κουμάντο να μας έκαναν :confused:




Ηδη σε πολλες περιοχες οπως Αγ.Παντελεημονας,πλ.Αττικης,πλ.Βικτωριας,Ομονοια-κεντρο Αθηνων,λιμανι Πατρας κλπ οι Ελληνες δεν μπορουν να βγουν απο τα σπιτια τους μολις βραδιασει...

Τι μόλις βραδιάσει?Ομόνοια και το πρωί που είχα πάει μια μέρα τα είδα όλα..
Απλά βράδυ την έχεις βάψεις 99% :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Κρίμα που υπάρχει η δυνατότητα για μία μόνο θετική ψήφο στον Αρίσταρχο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Δήμητρα και λοιποί θιασώτες των απελάσεων, διάβαστε το άρθρο που παρέθεσε ο αλς και την ανάλυση του Crowley λίγο παρακάτω και προσπάθηστε να καταλάβετε ότι το ζήτημα έχει βαθύτερα κοινωνικά αίτια. Όταν έχεις ένα φαινόμενο αρνητικό για την κοινωνία, τα κατασταλτικά μέτρα δεν αποφέρουν καρπούς. Καρπούς αποφέρουν τα προληπτικά μέτρα. Όταν θες να απαλλαγείς από φαινόμενα βίας και εγκληματικότητας στις κοινωνίες, κάθεσαι και ψάχνεις ποια είναι τα αίτια που δημιουργούν αυτά τα φαινόμενα. Αν θες να τα εξαλείψεις -ή έστω να τα περιορίσεις- δεν έχεις παρά να εξαλείψεις τους παράγοντες που οδηγούν στην ύπαρξη των φαινομένων. Διαφορετικά, είναι όπως με τη Λερναία Ύδρα που όλο της κόβεις τα κεφάλια και όλο ξαναφυτρώνουν.Το πρόβλημα το χτυπάς στη ρίζα του! Ειδάλλως, είναι σαν να μαστιγώνεις το νερό...

Μία off topic παρατήρηση:
Παρατήρησα ότι κάποια από τα παιδιά με τα οποία πριν λίγο καιρό συζητούσαμε για το θέμα των εκτρώσεων στο οποίο ήτανε κατά, με βασικό επιχείρημα το φιλανθρωπικό συναίσθημα (είναι δολοφονία, σκοτώνεις έναν άνθρωπο,..κλπ) στο παρόν θέμα ζητάνε να απελαθούν οι (λαθρο)μετανάστες, να χτιστεί το τείχος στον Έβρο,κλπ παρ' ότι γνωρίζουν ότι η πλειοψηφία αυτών των ανθρώπων προέρχονται από εμπόλεμες ζώνες και από εξαθλιωμένες χώρες με καχεκτική οικονομία. Μου προκαλεί εντύπωση λοιπόν το εξής. Πως στην μία περίπτωση εμφανίζονται οι ηθικοί σας φραγμοί και ο ανθρωπισμός για κάτι το οποίο δεν είναι καν άνθρωπος, δεν αισθάνεται, δεν καταλαβαίνει ενώ στη δεύτερη (μετανάστες) ο ανθρωπισμός έχει πάει περίπατο. Λίγο οξύμωρο μου φαίνεται αυτό. Γιατί στην περίπτωση των (λαθρο)μεταναστών έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους που ζουν, νιώθουν, σκέφτονται, βρίσκονται εν ζωή και ξέρουμε πολύ καλά ποιες συνθήκες τους ανάγκασαν να φύγουν από τη χώρα τους, όπως επίσης και τι προσπάθειες έκαναν κάποιοι από αυτούς για να ξεφύγουν (ιστορίες με ανθρώπους που έφτασαν στην Ελλάδα κολυμπώντας,..κλπ). Αναρωτιέμαι λοιπόν, πού πήγε τώρα ο ανθρωπισμός. Μάλλον το αντίστροφο θα έπρεπε να συμβαίνει.
τελικά πήρες εσύ:/: (όχι απο εμένα)
είμαι κι εγώ βιτσιόζα και γουστάρω αρνητικές :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Ωραία όλα αυτά τα θεωρητικά που λες (για τα οποία μίλησα ανωτέρω) παραμένουν θεωρητικά.
Πες μας εσύ και υπόλοιποι τι προτείνετε;
Πείτε μας λύσεις!
Και όχι θεωρητικά...


Γιατί είναι πάρα πολύ ωραίο πράγμα να θεωρητικολογούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Για να μην απαντάω σε όσους θέλω να απαντήσω ξεχωριστά,θα προσπαθήσω να πω κάποια πράγματα συγκεντρωμένα:

Η ύπαρξη μιας εξαθλιωμένης μερίδας της κοινωνίας,κομμάτι της οποίας δουλεύει χωρίς κανένα εργασιακό δικαίωμα ενώ άλλο κομμάτι της είναι καταδικασμένο στην ανεργία,είναι σύμφυτο με τον νεοφιλελεύθερο καπιταλισμό.Ακούστηκε παραπάνω το επιχείρημα ότι οι περισσότεροι λαθρομετανάστες δεν δουλεύουν,ώστε να τους "ρουφάει το αίμα" κάποιος καπιταλιστής.Φυσικά και δεν δουλεύουν.Αποτελούν την εφεδρεία του lumpen προλεταριάτου.Χωρίς αυτούς,κανείς δε θα δουλέψει για ένα κομμάτι ψωμί.Είναι η "δικλείδα ασφαλείας":δε θες να δεχτείς τους όρους του εργοδότη?θα καταντήσεις σαν και αυτούς.Γιατί?Γιατί η ύπαρξή τους εξασφαλίζει στον εργοδότη ότι υπάρχουν άνθρωποι πεινασμένοι τόσο που να δεχτούν τους εξευτελιστικούς όρους του.Δεν δέχεσαι να δουλέψεις όπως θέλω εγώ?Ουστ,περιμένουν άλλοι πενήντα και κάποιοι απ'αυτούς είναι τόσο εξαθλιωμένοι ώστε να δεχτούν τους όρους μου.
Αυτή η εξαθλιωμένη μερίδα του πληθυσμού,είναι απαραίτητη για τη διατήρηση των τωρινών επιπέδων των κερδών των επιχειρήσεων.Κανένας εργοδότης δεν πρόκειται να ανεχτεί μείωση στα κέρδη του.Και γιατί να το κάνει άλλωστε,αφού αυτός έχει τα ηνία της κοινωνίας?Το είπα και πριν,η ύπαρξη ενός αφέντη προϋποθέτει δούλους.Δούλοι=εξαθλίωση=εγκληματικότητα.Διώχνοντας τους δούλους δεν κάνεις τίποτα,ο αφέντης θα φέρει καινούριους.Τον αφέντη πρέπει να διώξεις.
Αλήθεια,θεωρείτε ότι αν απελάσουμε όλους τους λαθρομετανάστες θα αλλάξει τίποτα?Οι μετανάστες επανδρώνουν όλες τις εξευτελιστικές δουλειές της ελληνικής κοινωνίας.Κάνουν τις δουλειές χωρίς ένσημα,χωρίς ασφάλιση,τις δουλειές που η συμμετοχή σε συνδικάτο ισοδυναμεί σε απόλυση.Αυτές τις δουλειές,δεν δέχονται να τις κάνουν οι Έλληνες.Τι θα γίνει αν διώξουμε τους λαθρομετανάστες?Τα πόστα θα συνεχίσουν να υπάρχουν και θα είναι κενά,που σημαίνει ότι κάποιος πρέπει να τα καλύψει.Ο Έλληνας θα πει "εγώ θέλω ένσημα,θέλω ασφάλιση"."Έτσι είσαι?",θα του πει ο εργοδότης "παιδιά,τα κέρδη μου μειώθηκαν,άρα θα πρέπει να γίνουν ορισμένες μαζικές απολύσεις!".Αν τώρα είναι αυξημένη η ανεργία,φανταστείτε τι θα γίνει αν με την απέλαση των "δούλων",πέσουν τα κέρδη των επιχειρήσεων.Και αύξηση της ανεργίας τι σημαίνει?Σημαίνει εκ νέου εξαθλίωση,άνθρωποι χωρίς δουλειά για μήνες,που η πρόνοια αδυνατεί να τους συντηρήσει,οι οποίοι θα δεχτούν τους εξευτελιστικούς όρους του εργοδότη τελικά.Νέο lumpen προλεταριάτο λοιπόν,εγχώριο αυτή τη φορά και νέα εγκληματικότητα.


Θέτω όμως ένα ερώτημα : Άμα αύριο κατεβαίνατε στο κέντρο της πόλης σας και σας την έπεφταν 5-6 αλλοδαποί και σας βίαζαν , θα συνεχίζατε να τα λέτε αυτά?Ή μήπως για όλη σας τη ζωή θα σκεφτόσασταν "οι βρωμο(..) τι μου έκαναν! "?


Πραγματικά,δεν καταλαβαίνω τι αλλάζει.Η σχέση καταγωγής-εγκληματικότητας δεν είναι αιτιολογική.Θα σου θέσω εγώ ένα άλλο ερώτημα.Έστω ότι αύριο έρχεται κάποιος,σε μαχαιρώνει και σε ξεβρακώνει και καταφέρνεις να αναρρώσεις ύστερα από κάποιο διάστημα στο νοσοκομείο.Αυτός ο τύπος,ήταν αλλοδαπός και φορούσε ένα κόκκινο μπλουζάκι.Γιατί το συγκεκριμένο περιστατικό θα πρέπει να πυροδοτήσει ρατσισμό εκ μέρους σου εναντίον των αλλοδαπών και όχι εναντίον όσων φοράνε κόκκινο μπλουζάκι?Όση σχέση έχει το πρώτο με την αιτία της εγκληματικότητας,άλλη τόση έχει και το δεύτερο.
Δηλαδή αν ο άλλος μου επιτεθεί,θα με νοιάζει αν είναι αλλοδαπός ή Έλληνας?Αν είναι Έλληνας τι,θα του πω "πάρ'τα ρε πατριώτη και σε καλή μεριά"?

Πείτε μας λύσεις!

Συσπείρωση ταξική και όχι εθνοκεντρική.Είμαι εργαζόμενος,είσαι εργαζόμενος,στο ίδιο καζάνι βράζουμε,ίδια συμφέροντα έχουμε,δουλεύουμε για το υπερκέρδος άλλων.Προστασία των δικαιωμάτων μας απέναντι στους εργοδότες,οι οποίοι δεν διστάζουν να εξευτελίζουν όσους πέφτουν στην ανάγκη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
το οτι δέν έχουν παιδεία-εκπαίδευση δέν φταίει η ελλάδα αλλα οι χώρες απο τις οποίες ήρθαν και δέν τους την έδωσαν.
η ελλάδα εν μέσω κρίσης δέν έχει την δυνατότητα να αντέξει τόσο μεγάλο αριθμό. και αυτοί που έιναι στο κέντρο της αθήνας, δέν δουλεουν, ούτε τους εκμεταλέυεται κάποιος μπαμπούλας καπιτάλιστής εργοστασιάρχης. οι περισότεροι ασχολούνται με το παρεμπόριο και με τις μικροκλοπές.

οι απόψεις των αριστεριστών είναι γνωστές. τα πάντα έχουν ως αιτία ταξικά αίτια, και μόνη λύση σε όλα είναι η επανάσταση.
βάλε και λίγο πολιπολιτισμό,διεθνισμό,αντιεξουσία,αντιπατριωτισμό, και θα έχεις την αριστεριστική σούπα της θολοκουλτούρας(greek version)

Ξέχασες προφανώς ότι οι κυβερνήσεις έπαιρναν εκατομμύρια για να λύσουν το θέμα της λαθρομετανάστευσης έτσι αντί να τους επαναπατρίζουν ή να κάνουν ότι κάνουν οι άλλες ευρωπαϊκές χώρες αυτοί τους δεχόντουσαν κατά κύματα γιατί κερδοσκοπούσαν. Δεν ξεχνώ και τους Ελληναράδες που τους εκμεταλλεύτηκαν & εκμεταλλεύονται στα χωράφια, στις οικοδομές και σ΄ένα σωρό άλλες δουλειές......................
Δεν ήλθαν για να μείνουν στην Ελλάδα, για ψάξτο λίγο!
Και να θέλουμε έτσι όπως είναι η νομοθεσία στην Ευρωπαϊκή Ένωση τώρα δεν μπορούμε να τους διώξουμε.
Αυτή η καραμέλα με τους αριστερούς και αριστεριστές πια..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Η συζήτησις χαρακτηρίζεται αδιέξοδη...
Αρα λοιπόν άκρη δεν βγάζουμε...
Δεν καταλαβαίνετε απλά πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
το μονο σιγουρο ειναι οτι τους περισσοτερους λαθρομεταναστες δεν τους φερανε επειδη ηταν καλα παιδια.Δεν ηρθαν μονοι τους αλλα καποιοι τους φερανε και ξερουμε το γιατι...πιστευω πως το επιχειρημα περι εξαθλιωσης ειναι απλα αστειο...δηλαδη οποιος δεν εχει να φαει θα πρεπει να σκοτωσει; χιλιες φορες να πεθανω...οταν μαθαινουμε οτι το 90% των εγκληματων διαπραττονται απο αλλοδαπους αυτο κατι σημαινει...δεν το λεμε επειδη εχουμε μανια με τους αλλοδαπους απλα αυτη ειναι η αληθεια...καλυτερα να μην μιλησουμε για την κατασταση στο κεντρο γιατι δεν θα τελειωσουμε ποτε...σε λιγο δεν θα την αποκαλουμε αθηνα αλλα σικαγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
πιστευω πως το επιχειρημα περι εξαθλιωσης ειναι απλα αστειο...δηλαδη οποιος δεν εχει να φαει θα πρεπει να σκοτωσει; χιλιες φορες να πεθανω...

Αυτό το λες εσύ...
Η πείνα η δίψα και γενικότερα η εξαθλίωσις, γεννούν βία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
αρα αφου γεννουν βια και δεν μπορουν να προσφερουν κατι ουτε στον ιδιο τους τον εαυτο ειναι αξιοι της μοιρας τους...δεν μπορουν να σταθουν σε μια κοινωνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top