Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια βιβλία θετικών επιστημών;

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
θελω να αγορασω βιβλια τα οποια να εχουν σχεση με τον επιστημονικο κλαδο και συγκεκριμενα με χημεια,βιοχημεια,βιοτεχνολογια και κβαντομηχανικη/κβαντοφυσικη..σας ευχαριστω ολους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Νομίζω θα βοήθουσε να αναφέρεις και τις γνώσεις σου στη χημεία και τα μαθηματικά/φυσική πρώτα:)

Δε θα'χες πχ πρόβλημα ν'ασχοληθείς με ένα πανεπιστημιακό βιβλίο χήμειας(κάτι που παραδίδουν στο 1ο έτος προφανώς^^) με τις γνώσεις που έχεις απο το λύκειο!

Εκτός βέβαια και αν εννοέις βιβλια εκλαικευμένης επιστήμης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
ειμαι ακομα 3η γυμνασιου αλλά εχω ασχοληθει παραπανω.θα ηθελα για χημεια περισσοτερο ενα βιβλιο με πειραματα κυριως...ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Public.
Εχει εκει τα βιβλια χωρισμενα, μπορεις να πας κατευθειαν στα επιστημονικα και να ριξεις μια ματια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriva88

Νεοφερμένος

Ο asteriva88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Σε βιολογία /χημεία υπάρχει το πολύ καλό βιβλίο που κυκλοφορεί και στα ελληνικά(το είχα πάρει με το Βήμα:) ):
-Η διπλή έλικα James D. Watson
Σε φυσική εκλαικευμένα όμως μόνο στα αγγλικά
-Thirty Years That Shook Physics, George Gamow
-The Breathtaking Beauty of Particle Physics,Bruce A. Schumm , εξηγεί και την ιστορία με το Higgs :)
το δεύτερο κυκλοφορεί και στα ελληνικά αλλά λίγο που το είδα σε ένα βιβλιοπωλείο είχε πολλά λάθη στη μετάφραση ...μέχρι που τα αδρόνια τα έλεγε ανδρόνια (από την Άνδρο;) )
Ωραίο επίσης είναι και "Η μπανιέρα του Αρχιμήδη" το είχαν βγάλει κάποια εποχή οι εκδόσεις Σαββάλα, δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα στο εμπόρια και ασχολείται με τους μύθους της επιστήμης. Διαβάζεται πολύ εύκολα και ευχάριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Απο βιολογια σου προτεινω το '' η Γενετικη σε κομικ'' (εως και η αδερφη μου που ναι 12 το καταλαβε)

απο χημεια '' Το Ονειρο του Μεντελεγιεφ'' που μιλαει για τα χημικα στοιχεια.

Εκλαικευμενη επιστημη!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Αν ήθελες βιβλία για αστροφυσική θα μπορούσα να σου προτείνω πολλά.
Αλλά για κβαντική φυσική δεν ξέρω σχεδόν κανένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Κβαντική φυσική, εκλαικευμένο? "Τα κουνέλια του Σρόντινγκερ" είναι αρκετά καλο... και εξηγεί τις βασικές αρχές της κβαντικής φυσικής με πολύ απλό τρόπο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top