Απουσίες Γ' Λυκείου

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Διαφωνώ με την τακτική του Δία που σταμάτησε τα ιδιαίτερα από τόσο νωρίς (αν εμπιστεύεται τους καθηγητές του στο σχολείο παραπάνω απο αυτούς που πληρώνει από τη τσέπη του τότε κακώς τους πλήρωνε τόσους μήνες). Να μειώσει τις ώρες ναι να το σταματήσει τελειως είναι επικίνδυνο εκτός αν μπορεί κάποιος να διαβασει μόνος του χωρίς "εξωτερική πίεση".

Το αν είναι ηθικό ή οχι δεν έχει νόημα. Το ίδιο το σύστημα των απουσιών δεν είναι ηθικό. Όταν έχεις Η1Ν1 παιρνεις απεριόριστες απουσίες ενώ αν κολήσεις φυματίωση όχι.

Υπόψιν ότι η Η1Ν1 τέλειωσε για φέτος αλλά κάτι μου λέει ότι τα κρούσματα οσο πλησιάζουμε το Μάιου θα αυξηθούν :whistle:. Δεν ξέρω αν αρκεί υπογραφή γιατρού δημοσίου αλλά για να αποδειχθεί ότι έχει κάποιος αυτη τη γρίπη πρέπει να υποβληθεί σε ειδικό test που κάνει 80 ευρώ και καλύπτεται απο τα ταμεία. Όσοι ιδιώτες γιατροί σας ειπαν οτι έχετε Η1Ν1 χωρίς να κάνετε το τεστ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην έχετε κολήσει την γρίπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σου λέει έχει πολύ καλούς καθηγητές στο σχολείο, ότι απορίες έχει, μπορεί να τις λύσει. Δεν είναι ξεκρέμαστος!
Και καλά κάνει που πάει στο σχολείο, 50 απουσίες θα τον σώσουν...;Αν περίμεναν αυτό τα παιδιά, σώθηκαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Εν τω εταξύ μιλάμε για χαρτιά γιατρού, αλλά από ότι ξέρω συμμαθητές μου για να δικαιολογήσουν τις απουσίες τους δεν φέρνουν κανένα χαρτί, απλώς λένε στους γονείς τους να περάσουν από το σχολείο και αυτό είναι όλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για την γρίππη, δεν θα μπορούν να το κάνουν οι γονείς, θα θέλει γιατρό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Απλά λέει ότι δεν χρειάζεται να πας χαρτί για τη γρίπη.. Αφού έχουμε δικαίωμα δικαιολόγησης από τους γονείς αυτές τις 64. Και όσο για τον sourotiri έχεις δίκιο ότι δεν είναι ακριβώς δικαίωμα αλλά από τη στιγμή που έχω τη δυνατότητα να το κάνω και δεν παρανομώ οπότε δεν μπαίνει κανένα θέμα ηθικής στη μέση (π.χ. πλαστά χαρτιά γιατρού) δεν νομίζω ότι είναι κακό να χρησιμοποιήσω αυτή μου τη δυνατότητα για να διευκολυνθώ εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Χαχαχαχα... Ηθική ή ηλιθιότητα???
Το συγκεκριμένο θέμα δεν τις διακρίνει ή τις ταυτίζει τόσο, διότι πολύ απλά μπορεί κάποιος να πετύχει χωρίς να κάνει όσες απουσίες έχει δικαίωμα... 'Ή για την ακρίβεια χωρίς να λείπει μαζικά από το σχολείο... Ειδικά στην περίπτωση που περιγράφει ο Δίας, πρακτικά είναι και σαν ξέσκασμα αυτό που θα κάνει, εφόσον έχει σταματήσει και τα ιδιαίτερα(κι εγώ το θεωρώ λάθος btw, μα αλάθητος δεν είμαι)... Αλλά ας πούμε εγώ θυμάμαι πέρσι που δεν είχα σταματήσει τα φροντιστήρια, μετά το Πάσχα το σχολείο με έβλεπε πολύ σπάνια, καθώς και το επισκεπτόμουν μόνο σε συμφωνημένες με τους καθηγητές τις κατεύθυνσης ώρες για κάποιο διαγώνισμα ή κάτι αντίστοιχο... Όχι πως γέμιζα τον χρόνο μου με διάβασμα... Κάθε άλλο θα έλεγα... Απλώς ελάφραινα το πρόγραμμά μου στο οποίο γινόταν πανικός, μα παράλληλα έπαιρνα κι ότι καλύτερο γινόταν από το σχολείο, αποφεύγοντας το κομμάτι που θεωρούσα εξ' αρχής χάσιμο πολύτιμου χρόνου... Και δούλεψε... Όπως δεν αμφιβάλλω ότι θα δουλέψει και το πλάνο του Δία και του καθενός που δούλεψε σοβαρά...

Μα όλη αυτή η "ηθική" πρόθεση του, με φέρνει σε άλλες σκέψεις... Τώρα στο σχολείο το κόστος είναι από μικρό έως ανύπαρκτο... Έπειτα όμως όταν θα τελειώσει το σχολείο και θα βγει στην RL, τι δυνατότητα θα χει για τέτοιες παλικαριές?? Είναι ηθική?? Είναι τρόπος να αλλάξεις μια κατάσταση που την θεωρείς κατακριτέα?? Ή είναι στουρθοκαμηλισμός και απλά κρύβει το κεφάλι του στην άμμο, βγάζοντας την ουρά του απ' έξω και λέγοντας στους υπόλοιπους: "Εσείς τα κάνετε σκατά κι εγώ δεν θα παρω μέρος σ' αυτό."??? Σίγουρα πάντως ζημιά στο σύστημα δεν κάνει... Οπότε μήπως είναι τελικά ωμή, ακατέργαστη και άνευ ορίων ηλιθιότητα και αφέλεια??? Ένας ρομαντικός ιδεαλισμός, καταδικασμένος να αποτύχει???
Ιδεαλιστές είναι πολλοί εδώ μέσα... Μήπως όμως έχουν μάθει κάτι που ο φίλος μας αγνοεί(Βέβαια κάποιοι έχουν απλώς παρατηθεί)??? Δεν μπορείς να ρίξεις έναν ουρανοξύστη πετώντας του πέτρες απ' έξω, το πολύ πολύ να του σπάσεις κανένα παράθυρο(Εκτός βέβαια κι αν είσαι ο Μπιν Λάντεν και του ρίξεις κανένα αεροπλάνο)... Ο μόνος τρόπος είναι να μπεις μέσα του, να φτάσεις στα βαθύτερα θεμέλια του, το πιο ευαίσθητο σημείο του κι εκεί να του βάλεις μια βόμβα και μάλιστα μεγάλη... Αυτό απαιτεί να έχει την δυνατότητα να αποκτήσεις την βόμβα, την δύναμη και την επιρροή για να φτάσεις στα θεμέλια... Αλλιώς είσαι απλά ένας βλάκας που φωνάζει και σε κοιτάνε από το ρετιρέ και γελάνε μαζί σου...

Εν κατακλείδι, shut up and play the game the way it is... Κι αν κερδίσεις τότε μόνο θα καταφέρεις να αλλάξεις τους κανόνες...

Υγ. Σόρρυ για το τρελό off, αλλά έστω κι απομακρυσμένα χωράει σε μια γωνίτσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις, οπότε απαντάω στο άκυρο.
Ούτε γω θέλω να φτάσω τις 114 απούσιες, και ούτε παίζει να λείπω στο τέλος καθημερινά, επειδή όπως είπε και ο Δίας, σίγουρα θα κοιμάμαι ως αργά και δε θα διαβάζω αλλά θα κάθομαι. Εκτός αυτού η όλη διαδικασία με τα δικαιολογητικά και μόνο στο άκουσμα με κουράζει. Σιγά μη τρέχω σε γιατρούς και νοσοκομεία για ένα χαρτί. Θα κάνω όσες αδικαιολόγητες μπορώ, και όσες απουσίες θα μπορέσω να δικαιολογήσω και μόνη μου. Μόνη μου δε παίζει να είμαι γιατί τα 3/4 της τάξης είναι στο όριο ακριβώς.
Ντάξει δε λέω ότι θα πηγαίνω κανονικά για 7ωρο, μπορεί να πηγαίνω σε κάποιο μάθημα Κατ. μόνο και μετά να την κάνω για να διαβάσω σπίτι. Γενικά και εγώ το θεωρώ κάπως χαζό να μη πατήσω στο σχολείο για για μια βδομάδα >.< τουλάχιστον κάνε και μια εμφάνιση στο μάθημα αν έχεις πρόβλημα με τα δικαιολογητικά φίλε, δεν θα πάθεις τίποτα. Άσε που οι καθηγητές θα είναι ελαστικοί σε αυτό το θέμα και στάνταρ θα μας αφήνουν.

Τεςπα οι απουσίες είναι για ξεκούραση όπως είπε κάποιος στην αρχή, και όχι τόσο για το διάβασμα. Τουλάχιστον εγώ για ξεκούραση θα κάνω ό,τι απουσίες έχω να κάνω και για μην δέχομαι πίεση από παντού, θα διαβάζω χαλαρά και αυτό ήταν, αλλά για χαρτιά από γιατρούς δεν παίζει να τρέξω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,007 μηνύματα.
Είναι πολλά που πρέπει να απαντήσω. Ας προσπαθήσω.
...Προφανώς,η ανατροφή σου δε σου επιτρέπει τέτοιου είδους ενέργειες.Αυτό μόνο.....
Χμμμ, αν εννοείς τους γονείς μου, δεν είναι απόλυτα σύμφωνοι με αυτό που θα κάνω. Μάλιστα μου πρότειναν (και έχουν τον τρόπο) αν ήθελα, να μου δικαιολογήσουν απεριόριστες απουσίες (οι ίδιοι, γιατροί, νοσοκομεία, Η1Ν1). Όμως, σέβονται την απόφαση μου.
Έχουμε 114 απουσίες εκ των οποίων οι 50 είναι αδικαιολόγητες και οι 64 είναι δικαιολογημένες με το δικαίωμα δικαιολόγησης από το γονέα. Ποιος ο λόγος να πηγαίνουμε πλαστά χαρτιά;
Εν τω εταξύ μιλάμε για χαρτιά γιατρού, αλλά από ότι ξέρω συμμαθητές μου για να δικαιολογήσουν τις απουσίες τους δεν φέρνουν κανένα χαρτί, απλώς λένε στους γονείς τους να περάσουν από το σχολείο και αυτό είναι όλο...
Ο γονέας (ή ό εγώ ίδιος σε λίγο που θα ενηλικιωθώ) μπορεί να δικαιολογήσει 10 ημέρες. Όμως συμπληρώνει ένα έντυπο που γράφει "Σας παρακαλώ να δικαιολογήσετε τις απουσίες τ.. μαθητ.... που οφείλονται σε ....................". Στις τελευταίες τελείες τι θα γραφεί? Κανονικά γράφεται η λέξη "ασθένεια". Αν είναι ψέμα, δεν είναι και αυτό το χαρτί πλαστό? (Τώρα, αν μου επιτρέψουν τον άλλο μήνα να γράψω "προσωπικούς λόγους", ίσως το κάνω για να γλυτώσω κάποιες ώρες γενικής παιδείας).
Θα δούμε έναν εν δυνάμει πολίτη που αρνείται να προβεί σε μια πράξη που, ναι μεν είναι νόμιμη, αλλά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. .... Βλέπουμε έναν άνθρωπο που αρνείται να πει ψέμματα, παρόλο που γνωρίζει ότι μπορεί να επωφεληθεί από αυτό και μάλιστα εντελώς ανώδυνα. Το γεγονός ότι έχεις δικαίωμα να κάνεις κάτι (εν προκειμένω 114 απουσίες), δεν σημαίνει ταυτόχρονα ότι είναι και υποχρέωση σου. ......οι δικαιολογημένες απουσίες του σχολείου, δεν είναι "άδεια". Θεσπίστηκαν για συγκεκριμένο λόγο, και αυτός ο λόγος δεν είναι επουδενί η ξεκούραση του μαθητή πριν τις πανελλήνιες.
Συμφωνώ. Δεν μπορούσα να το εκφράσω τόσο καλά. Σε ευχαριστώ.
Διαφωνώ με την τακτική του Δία που σταμάτησε τα ιδιαίτερα από τόσο νωρίς (αν εμπιστεύεται τους καθηγητές του στο σχολείο παραπάνω απο αυτούς που πληρώνει από τη τσέπη του τότε κακώς τους πλήρωνε τόσους μήνες). Να μειώσει τις ώρες ναι να το σταματήσει τελειως είναι επικίνδυνο εκτός αν μπορεί κάποιος να διαβασει μόνος του χωρίς "εξωτερική πίεση"..
Τα ιδιαίτερα τα είχα ανάγκη, όχι γιατί δεν ήταν καλοί οι καθηγητές στο σχολείο, αλλά γιατί ο χρόνος του σχολείου δεν έφτανε, καθώς συνέχεια χάνονται ώρες. Έχω συνηθίσει να διαβάζω μόνος και έκανα συνολικά 7 ώρες (πόσο να τις μειώσω?) ιδιαίτερα για συμπλήρωμα. Ότι είχαν να μου προσφέρουν τα ιδιαίτερα μου το πρόσφεραν. Και δεν άφησα άνεργους τους καθηγητές μου, αλλά τους αποκατέστησα, καθώς πήγανε πακέτο και με το ίδιο πρόγραμμα και τα ίδια χρήματα σε κορίτσι της Β λυκείου.
Σου λέει έχει πολύ καλούς καθηγητές στο σχολείο, ότι απορίες έχει, μπορεί να τις λύσει. Δεν είναι ξεκρέμαστος!
Ακριβώς! Και σκοπέυω να τους "εκμεταλλευτώ". Αλλά και ακόμα και αν δεν ήταν καλοί οι καθηγητές στο σχολείο, πάλι θα σταματούσα τα ιδιαίτερα. Νομίζω ότι εκπλήρωσαν το σκοπό τους. Δεν θα ήθελα να παρασυρθώ από την τυχόν ανασφάλεια μου και να συνεχίσω μαθήματα ως το τέλος, ενώ πιστεύω ότι το πιο σημαντικό είναι η προσωπική μου δουλειά. Και αν είχα κάποιες απορίες, υπάρχει και το i-school.
Χαχαχαχα... Ηθική ή ηλιθιότητα???... Τώρα στο σχολείο το κόστος είναι από μικρό έως ανύπαρκτο... Έπειτα όμως όταν θα τελειώσει το σχολείο και θα βγει στην RL, τι δυνατότητα θα χει για τέτοιες παλικαριές?? Είναι ηθική?? Είναι τρόπος να αλλάξεις μια κατάσταση που την θεωρείς κατακριτέα?? ....μήπως είναι τελικά ωμή, ακατέργαστη και άνευ ορίων ηλιθιότητα και αφέλεια??? Ένας ρομαντικός ιδεαλισμός, καταδικασμένος να αποτύχει??? ...
Δεν ξέρω αν είμαι ρομαντικός, ηλίθιος, ιδεαλιστής, αφελής, ηθικός, μαλάκας ή κάτι άλλο. Ούτε μπορώ να προβλέψω τι θα κάνω στο μέλλον. Για τα μόνα που είμαι σίγουρος, είναι το πώς αισθάνομαι τώρα και το ότι σήμερα θέλω να κάνω αυτό που μου λέει η συνείδηση μου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Απλά λέει ότι δεν χρειάζεται να πας χαρτί για τη γρίπη.. Αφού έχουμε δικαίωμα δικαιολόγησης από τους γονείς αυτές τις 64. Και όσο για τον sourotiri έχεις δίκιο ότι δεν είναι ακριβώς δικαίωμα αλλά από τη στιγμή που έχω τη δυνατότητα να το κάνω και δεν παρανομώ οπότε δεν μπαίνει κανένα θέμα ηθικής στη μέση (π.χ. πλαστά χαρτιά γιατρού) δεν νομίζω ότι είναι κακό να χρησιμοποιήσω αυτή μου τη δυνατότητα για να διευκολυνθώ εγώ!

Δηλαδή ό,τι είναι νόμιμο θεωρείς ότι είναι και ηθικό; Χμ... Ξέρεις ποιος το είπε πρώτος αυτό, και σε ποια περίπτωση, ε;

Μα όλη αυτή η "ηθική" πρόθεση του, με φέρνει σε άλλες σκέψεις... Τώρα στο σχολείο το κόστος είναι από μικρό έως ανύπαρκτο... Έπειτα όμως όταν θα τελειώσει το σχολείο και θα βγει στην RL, τι δυνατότητα θα χει για τέτοιες παλικαριές?? Είναι ηθική?? Είναι τρόπος να αλλάξεις μια κατάσταση που την θεωρείς κατακριτέα??

Νοοτροπίες σαν αυτήν που σου έβαλα σε σκούρα γράμματα έχουν πάει την χώρα δεκάδες χρόνια πίσω. Ειλικρινά, πιο ωχαδερφιστική έκφραση δεν θα μπορούσα να διαβάσω. Λυπάμαι που την διάβασα από έναν νέο άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είμαι ρομαντικός, ηλίθιος, ιδεαλιστής, αφελής, ηθικός, μαλάκας ή κάτι άλλο. Ούτε μπορώ να προβλέψω τι θα κάνω στο μέλλον. Για τα μόνα που είμαι σίγουρος, είναι το πώς αισθάνομαι τώρα και το ότι σήμερα θέλω να κάνω αυτό που μου λέει η συνείδηση μου.

Κι εγώ μαζί σου... Και μπράβο σου που το κάνεις αυτό... Για το τελικό αποτέλεσμα είναι που αναρωτιέμαι...

Νοοτροπίες σαν αυτήν που σου έβαλα σε σκούρα γράμματα έχουν πάει την χώρα δεκάδες χρόνια πίσω. Ειλικρινά, πιο ωχαδερφιστική έκφραση δεν θα μπορούσα να διαβάσω. Λυπάμαι που την διάβασα από έναν νέο άνθρωπο.

Εσύ, δεν υπάρχει περίπτωση, θες να με τρελάνεις...
Θέλω απλά να ελπίζω πως διάβασες μέχρι εκείνο το σημείο και ή σταμάτησες ή δεν κατάλαβες τι ακριβώς είπα από κει και κάτω...
Αλλιώς, αν εσύ από αυτό το κείμενο κατάλαβες πως με διακατέχει ωχαδερφισμός, μόνο 2 πράγματα έχω να πω:
1) Ξαναδιάβασε πολύ προσεκτικά το κείμενο και τι είναι κι ο ωχαδερφισμός...
2)Λυπάμαι που ύπαρχει τέτοιος κόσμος στα πανεπιστήμια...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Εσύ, δεν υπάρχει περίπτωση, θες να με τρελάνεις...
Θέλω απλά να ελπίζω πως διάβασες μέχρι εκείνο το σημείο και ή σταμάτησες ή δεν κατάλαβες τι ακριβώς είπα από κει και κάτω...
Αλλιώς, αν εσύ από αυτό το κείμενο κατάλαβες πως με διακατέχει ωχαδερφισμός, μόνο 2 πράγματα έχω να πω:
1) Ξαναδιάβασε πολύ προσεκτικά το κείμενο και τι είναι κι ο ωχαδερφισμός...
2)Λυπάμαι που ύπαρχει τέτοιος κόσμος στα πανεπιστήμια...:(

1) Αν αμφιβάλλεις για το εαν μπόρεσα να καταλάβω το νόημα του κειμένου σου, πλανάσαι. Το γεγονός ότι μια πράξη μπορεί να μην έχει αποτέλεσμα, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να την κάνουμε, αν αυτό μας υπαγορεύει η λογική και η συνείδηση μας. Προπάντων να είμαστε καλα με τον εαυτό μας. Και ναι, την λογική "έλα μωρέ, γιατί να το κάνω αυτό, αφού δεν θα έχει αποτέλεσμα", την αποκαλώ ωχαδερφισμό. Και ναι, πιστεύω ότι έχει πάει την χώρα δεκάδες χρόνια πίσω.

2) Ευτυχώς για σένα, δεν είμαι καθηγητής πανεπιστημίου αλλά καθηγητής οικονομικών που αποφοίτησε από το πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Βλέπεις, οι admins δεν το έχουν προβλέψει αυτό. Άρα μάλλον λυπάσαι που υπάρχει τέτοιος κόσμος που διδάσκει σε παιδιά της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
shut up and play the game the way it is[/COLOR][/B]...

Κι αν κερδίσεις τότε μόνο θα καταφέρεις να αλλάξεις τους κανόνες...

Το πρώτο κομμάτι είναι η επιτομή του ωχαδερφισμού.
Το δεύτερο κομμάτι είναι το χρύσωμα του χαπιού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιλιαδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Soledad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
παιδια εγω εχω 18/ 20 απουσιες
απο αυτες οι 6 ειναι δικαιολογημενεσ και εχω βγαλει 18
πράγμα που σημαίνει πως δικαιουμαι +50 απουσιες
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πόσες είναι οι απουσίες συνολικα και πόσες από αυτές πρέπει να είναι δικαιολογημενες και ποσες οι αδικαιολογητες και κατι ακομη oi +50 τι ειναι; δικαιολογημενες 'η αδικαιολογητες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
1) Αν αμφιβάλλεις για το εαν μπόρεσα να καταλάβω το νόημα του κειμένου σου, πλανάσαι. Το γεγονός ότι μια πράξη μπορεί να μην έχει αποτέλεσμα, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να την κάνουμε, αν αυτό μας υπαγορεύει η λογική και η συνείδηση μας. Προπάντων να είμαστε καλα με τον εαυτό μας. Και ναι, την λογική "έλα μωρέ, γιατί να το κάνω αυτό, αφού δεν θα έχει αποτέλεσμα", την αποκαλώ ωχαδερφισμό. Και ναι, πιστεύω ότι έχει πάει την χώρα δεκάδες χρόνια πίσω.

2) Ευτυχώς για σένα, δεν είμαι καθηγητής πανεπιστημίου αλλά καθηγητής οικονομικών που αποφοίτησε από το πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Βλέπεις, οι admins δεν το έχουν προβλέψει αυτό. Άρα μάλλον λυπάσαι που υπάρχει τέτοιος κόσμος που διδάσκει σε παιδιά της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

1) Η αλήθεια είναι πως δεν αμφέβαλα, απλώς το ήλπιζα... Μα οι ελπίδες μου αποδείχθησαν φρούδες... Πάντως, μια μικρή παρανόηση την έκανες... Δεν είπα ποτέ να μην κάνεις αυτό που σου επιβάλλει η συνειδησή σου... Το θέμα είναι και τι θέλεις να πετύχεις... Αν απλώς θες να τα χεις καλά με τον εαυτό σου, χωρίς να σε νοιάζει καθόλου για την υπόλοιπη κοινωνία, δικαίωμα σου και τότε θα χει αποτέλεσμα, για σένα... Αν όμως θες να αλλάξεις όλη την κοινωνία κι όχι μόνο να ικανοποιείς τον εγωισμό σου, δεν είναι αρκετό αυτό και μάλλον πρέπει να βρεις έναν άλλο τρόπο να το πετύχεις... Ποια απ' τις 2 καταστάσεις έιναι ωχαδερφισμός τελικά???

2) Για μένα, μικρή διαφορά έχει... Μικρότερο κοινό μεν, ευκολότερα επηρρεαζόμενο δε... Όπως και να χει ευχαριστώ για την διευκρίνηση...:thumbup:


Το πρώτο κομμάτι είναι η επιτομή του ωχαδερφισμού.
Το δεύτερο κομμάτι είναι το χρύσωμα του χαπιού...

Αν το βλέπεις έτσι δικαίωμά σου... Το προτιμώ πάντως έτσι, από το να κάθομαι σε μια γωνία, χωρίς να κάνω τίποτα ουσιαστικό για να αλλάξω μια κατάσταση που μ' ενοχλεί, και να γκρινιάζω...
Αν το λένε χρύσωμα χαπιού οκ... Μάλλον πρέπει να πάρω καινούριο λεξικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Με τη φράση "shut up and play the game the way it is", δηλώνεις ότι κάνεις κάτι....;
ΟΚ, μάλλον μιλάμε άλλη γλώσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στη θεση σου δεν θα το ρισκαρα παντως με τις +50,διοτι οι απουσιες πριν συζητηθουν με το συλλογο για να χαρακτηριστει επαρκης η φοιτηση καταχωρουνται στην πλατφορμα Νεστορας του ΥΠΕΠΘ και πολυ πιθανο να δημιουργηθει προβλημα.Σημερα τα συζητουσαμε με το διευθυντη του σχολειου μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
'Εγραψα ένα κατεβατό ολόκληρο, γιατί κολλάμε στην, προφανέστατα, πιο άτυχη επιλογή φράσης που έκανα???

Προτιμάς μήπως το: "You have to abide by the rules, until you get the power to change them"???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioty

Νεοφερμένος

Η Ioty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ωραια η αποψη σου φιλε αλλα τι μας το λες??? Φαινεται οτι εισαι πολυ ευχαριστημενος με το εκπαιδευτικο μας συστημα... οποτε μαγκια σου να πας σχολειο μεχρι το τελος ( αν και δεν νομιζω οτι θα εχεις την ιδια αποψη σε 1,5 μηνα πο τωρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Καλά ρε συ Δία, μόνο κάτι genius παιδιά σαν και σενα το κάνουν αυτό! Εγώ προσωπικά δεν θα το κανα γιατί πρώτον πρέπει να σαι πολύ σίγουρος στον εαυτό σου για να πεις οκ δεν κάθομαι σπίτι για να διαβάσω με την ηρεμία μου κάποιες ώρες παραάνω(που στο σχολείο όσο να πεις χάνονται) και ακόμα και αν είχα βγάλει την ύλη θα είχα ανάγκη από επαναλήψεις περισσότερες απλά για περισσότερη σιγουριά. Δεύτερον οικαθηγητές στο σχολείο μας και απ ότι ακούω στα περισσότερα σχολεία της χώρας είναι σόρρυ αλλά ξεφτύλες(είσαι πάαααααααααρα πολύ τυχερός που χεις καλούς καθ στο σχολείο σου!!! ) οπότε δεν υπήρχε λόγος να ξοδεύω τις ώρες μου στο σχολείο και για να μην πω καλύτερα ολόκληρη τη σχολική χρονιά που δε γίνεται και τρίτον δεν θα σταματούσα φροντιστήρια-ιδιαίτερα(πάντα μου δημιουργούνται απορίες μέχρι και την τελευταία στιγμή και θέλω κάποιος να μου τις λύνει!). Άρα καταλήγω στην αρχική μου πρόταση! Μόνο ta genius κάνουν αυτήν την "ηθική" επιλογή(φυσικά σ αυτά είσαι κι εσύ!)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
1) Δεν είπα ποτέ να μην κάνεις αυτό που σου επιβάλλει η συνειδησή σου... Το θέμα είναι και τι θέλεις να πετύχεις... Αν απλώς θες να τα χεις καλά με τον εαυτό σου, χωρίς να σε νοιάζει καθόλου για την υπόλοιπη κοινωνία, δικαίωμα σου και τότε θα χει αποτέλεσμα, για σένα... Αν όμως θες να αλλάξεις όλη την κοινωνία κι όχι μόνο να ικανοποιείς τον εγωισμό σου, δεν είναι αρκετό αυτό και μάλλον πρέπει να βρεις έναν άλλο τρόπο να το πετύχεις... Ποια απ' τις 2 καταστάσεις έιναι ωχαδερφισμός τελικά???

2) Για μένα, μικρή διαφορά έχει... Μικρότερο κοινό μεν, ευκολότερα επηρρεαζόμενο δε... Όπως και να χει ευχαριστώ για την διευκρίνηση...:thumbup:

1) Είμαι της άποψης πως η κοινωνία αποτελείται από τον καθένα μας ξεχωριστά. Αν το κάθε μέλος μιας κοινωνίας ξεχωριστά κοιτάει να πράττει το σωστό, χωρίς πονηριές και χωρίς να ψάχνει παραθυράκια που θα μπορούσαν να τον βολέψουν παραπάνω, κάθε κοινωνία θα ήταν πολύ καλύτερη. Ο Γκάντι έλεγε "γίνε ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις στον κόσμο". Όσο το δυνατόν περισσότεροι λοιπόν πράττουν κατά συνείδηση, τότε πίστεψε με, αυτοί που ανήκουν στην αντίπερα όχθη, όχι απλώς θα ήταν λιγότεροι, αλλά θα ήταν και πιο εύκολο να εντοπιστούν και να αντιμετωπίσουν τις αντίστοιχες συνέπειες.

Μπορεί να μου πεις πως αυτό είναι κάτι το ουτοπικό, που δεν πρόκειται ποτέ να γίνει. Κι εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις λίγο προς Σουηδία μεριά, προς Γερμανία μεριά, προς Ιαπωνία μεριά (που είναι και επίκαιρο), να δεις εκεί τι πάει να πει κοινωνική συνείδηση. Να δεις εκεί τι ωραία που λειτουργεί το κοινωνικό κράτος, η πρόνοια, και όλα αυτά τα μακρινά. Γιατί το κράτος δεν είναι κάτι αόριστο. Το ελληνικό κράτος είμαι εγώ κατά το 1/10.000.000, εσύ άλλο τόσο, ο Δίας άλλο τόσο, και πάει λέγοντας.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν έχουμε όλοι την εξουσία που χρειάζεται για να επηρρεάσουμε και να αλλάξουμε την κοινωνία. Έχουμε όμως μια πολύ μικρή εξουσία, αυτή του 1/10.000.000, που, αν την παραμελήσουμε και αυτήν, τελείωσε το παραμύθι.

Θα σου πω ένα πολύ μικρό παράδειγμα, με χειροπιαστά νούμερα για να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάω. Ο παραλληλισμός, όχι μόνο στην περίπτωση των απουσιών στα σχολεία αλλά σε πάρα πολλές εκφάνσεις της καθημερινότητας μας, εναπόκειται στο μυαλό του καθενός.

Πριν έναν χρόνο, στις αρχές του 2010, παρουσιάστηκε το κίνημα των αποδείξεων. Δηλαδή, οι πολίτες ξεκίνησαν να ζητούν αποδείξεις από τους καταστηματάρχες, έστω και αν αυτό το έκαναν για να απολαύσουν μεγαλύτερη μείωση φόρου. Κατά μέσο όρο, το ελληνικό κράτος μάζεψε μισό δις ευρώ φόρους κάθε μήνα ΠΑΡΑΠΑΝΩ από πέρσι.

Μέχρι τότε, ελάχιστοι ζητούσαν αποδείξεις. Έτσι, ενώ οι καταναλωτές πλήρωναν τον ΦΠΑ που αντιστοιχεί σε κάθε προϊόν, ο εκάστοτε καταστηματάρχης, που δεν εξέδιδε απόδειξη, έβαζε τα λεφτά του ΦΠΑ στην τσέπη. Οι καταναλωτές σκέφτονταν "έλα μωρέ, δεν βαριέσαι, άμα ζητήσω απόδειξη, το πολύ-πολύ να με κοιτάξει στραβά, και στην τελική, τι θα γίνει;". Πίστευαν ότι η πράξη τους δεν είχε νόημα, γιατί δεν θα είχε αποτέλεσμα.

Η διαφορά για κάθε μήνα, όπως σου είπα ήταν μισό δις ευρώ. Δηλαδή, 6 δις ευρώ τον χρόνο. Δηλαδή, περίπου 200 δις ευρώ από την πτώση της χούντας.

Και αναρωτιόμαστε, εν έτει 2011, που σκατά πήγαν τα λεφτά μας και αναγκαστήκαμε να δανειστούμε από το ΔΝΤ, αντί να κοιτάξουμε στον καθρέφτη και να δούμε ποιος τα έκλεψε και ποιος βοήθησε στο να κλαπούν αυτά τα λεφτά.

2) Τώρα, για την άποψη σου περί επηρρεασμού του... κοινού μου, δεν έχω να προσθέσω κάτι. Αυτός που έχει αυτιά ακούει, αυτός που έχει μάτια βλέπει, και αυτος που έχει μυαλό καταλαβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top