Σχολές ΑΕΝ (Εμποροπλοιάρχων)

Arivoukos

Νεοφερμένος

Ο Arivoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.... Είμαι μαθητής της τρίτης λυκείου και σκέφτομαι να επιλέξω τη σχολή πλοιάρχων... Βέβαια έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει...
1ον : Στις σχολές που η φοίτηση είναι εσωτερική βγαίνεις καθόλου (καποιο σαββατοκύριακο για παράδειγμα) και αν ναι κάθε πότε..
2ον : Τα χρήματα τα παίρνεις μόνο όταν ταξιδέυεις ;
3ον : Τα μαθήματα γενικά έχουν δυσκολία ; ρωτάω γιατί είμαι θεωριτική κατεύθυνση.
4ον : Μέχρι που μπορείς να ταξιδέψεις ;
5ον : Εφόσον τελειώσεις την σχολή επιλέγεις ο ίδιος μέχρι πότε θα δουλέψεις ; ( π.χ. κάθομαι 10 χρονια και μετά σταματάω για να κανς οικογένεια )
6ον : Όλο και κάτι άλλο θα προκύψει.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newsman

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
1)Καταρχήν μπορείς να διαλέξεις εσωτερική ή εξωτερική φοίτηση.Μόνο στον ασπρόπυργο είναι υποχρεωτική εξώτερική καθώς δεν έχουν εγκαταστάσεις για να μείνει τόσος κόσμος.Τώρα για την έξοδο ισχύουν τα εξής.Παρασκευή από το μεσημέρι και μεχρι το βράδυ κάποια ώρα που έχει ορισθεί(από τον Διοικητή).όλη μερα το Σάββατο και την Κύριακή.Χαριστηκά οι σχολές δίνουν και την Τετάρτη το απόγευμα μετά το μάθημα.Από εκεί και πέρα μπορείς να ζητήσεις εγγράφως μέσω του βιβλίου αδειών άδεια για διανυκτέρευση ή άδεια για να λήψεις απο τη σχολή.Όλο αυτό γίνετε για καθαρά τυπικούς λόγους.

2)Ναι.Μόνο όταν ταξιδεύεις πληρώνεσαι .
3)Αν γνωρίζεις βασικά μαθηματικά και παρακολουθείς στο μάθημα δεν θα σε ζορίσει τίποτα.Αν πάλι είσαι σαν κάτι άλλους που λένε εγώ ήμουν θεωρητική δεν ταξέρω αυτά καιπεράστε με στο μάθημα θα φας άκυρο.
4)Οπουδίποτε έχει Θάλασσα στον πλανήτη Γή!
5)Εννοείτε πως είναι στο χέρι σου!Αν δεν σου αρέσει δεν δουλεύεις και καθόλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arivoukos

Νεοφερμένος

Ο Arivoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μάλιστα... Έχω και μερικές ακόμα απορίες..:redface::redface:
Αρχικά.. Εγώ έχω μυωπία. Έχω δει ότι το όριο είναι 7/10 αλλά το 7/10 μέχρι ποιον αριθμό φτάνει;;
Όταν πάω για την εξέταση πρέπει να τους πω ότι θέλω την πλοιάρχων ή να το περάσω στο λάου;;;
Όταν παρουσιαστώ μαζί μου τι θα πρέπει να έχω;;; κανονική εγκατάσταση εφόσον θα είμαι στην εσωτερική..
(Όλο και κάτι άλλο θα προκύψει):redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newsman

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
για το θέμα όρασης θα σε γελάσω και δεν το θέλω(πέρασα οριακά και δεν φοραω γυαλιά).Τώρα απο άποψη εγκατάστασης...σεντόνια,κουβέρτες,μαξιλάρι,τα ρούχα σου,αποριπαντικά για να μπορείς να τα πλύνεις,τετράδια και τα παρελκόμενα.
και αν έχεις λάπτοπ παρ το και αυτό μαζί (γιατί σίγουρα κάπου θα χρειασθεί),λουκετάκια πολλών μεγεθών,καθαριστικά για να καθαρίσεις το ερμάριο σου,χαρτιά υγείας και αντισιπτικά(σπρέϊ-μαντιλάκια)...Ουσιαστικά ειναι σαν να πηγαίνεις στρατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arivoukos

Νεοφερμένος

Ο Arivoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μαλιστα.... κινητα και τετοια επιτρέπονται;;;; φίλε σ ευχαριστώ πάρα πολυ... με έχεις καλύψει πάρα πολυ... να σαι καλα.... αν χρειαστώ και τίποτα άλλο θα σου ξαναστείλω... :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Στη συγεκριμενη σχολη εισαι μεσα σε στρατοπεδο σαν στρατιωτικη σχολη η ειναι σαν να εισαι κανονικος φοιτητης οπως στα υπολοιπα τμηματα? Εννοω οτι γινεται να νοικιασεις σπιτι κοντα στη σχολη κλπ η εισαι εσωκλειστος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8anos94

Νεοφερμένος

Ο 8anos94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησης και εγω εχω ακουσει οτι μπενης εμποροπλοιαρχων με πανελληνιες ισχυει αυτο και αν ναι ποσο ειναι οι βασεις.Αλλη μια ερωτηση ειναι για να περασω ασπροπυργο (βασικα για εκει εχω ακουσει οτι θελει πανελληνιες) πρεπει (αν δεν χρειαζετε πανελληνιες) να εχω ενα ικανοπητικο Μ.Ο. στο λυκειο? ευχαριστω..... :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newsman

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
λοιπόν!Και βέβαια επιτρπέποντε τα κινιτά.Οι εγκαταστάσεις δεν είναι στρατόπαιδο ,απλά ένας ελεγχόμενος χώρος όπως είναι ένα κολέγιο.Όσοι έχουμε μπει στην εμποροπλοιάρχων δεν είμαστε φοιτητές αλλά σπουδαστές.Γιατί το λέω αυτό?Γιατί δίνουμε διαγωνίσματα και μέσα στο εξάμηνο πέρα από την εξεταστική,έχουμε προφορικό βαθμό,δεν μπορείς να επαναλάβεις ένα έτος πάνω απο 2 φορές και πολλά άλλα..Δεν παίζει ρόλο σε πιά σχολή θες να μπείς για τις εξετάσεις.Δηλαδή μπορείς να μπείς με απολυτήριο λυκείου παντού αλλά και με πανελλήνιες(η βάση συνήθως δεν ξεπερνά τα 10000).Αυτό όμως είναι ανάλογο με το υπουργείο καθώς φέτος η σχολές έχουν γεμίσει και μάλλον θα πάρουν μονο με πανελλήνιες.Για το θέμα διαμονής τώρα!Σε όλες τις σχολές μπορείς να επιλέξεις αν θες να μένεις μέσα ή έξω από τη σχολή.Εκτός από τον ασπρόπυργο που η φοίτηση έιναι υποχρεωτικά εξωτερική(δηλαδή πας,κάνεις μάθημα και φεύγεις ότι ώρα σχολάς).Μόνο για τα κορίτσια υπάρχει ένα θέμα καθώς δεν μπορούν όλες οι σχολές να δεχθούν κορίτσια για εσωτερική φοίτηση.
Ελπίζω να σας κατατόπισα!Οτι άλλο θέλετε μπορείτε να μου στείλετε μήνυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arivoukos

Νεοφερμένος

Ο Arivoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Οι υγειονομικές εξετάσεις τι περιλαμβάνουν;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ρε παιδια ακουσα κατι για τρελους μισθους 5-12 χιλιαρικα και 25+ σε ανωτερες θεσεις.....ισχυει????? :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8anos94

Νεοφερμένος

Ο 8anos94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ δηλαδη αμα εχω μεσον μπορουν να με παρουν και με απολυτηριο λυκειου μονο αχαχ πλακιζω φυσικα .Τωρα ομως ανοιξες αλλο ενα θεμα μου τα μαθηματα που υπαρχουν ειναι δυσκολα ? δηλαδη πια ακριβος ειναι τα μαθηματα που υπαρχουν (π.χ μαθηματικα κ.τ.λ.)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newsman

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
και βέβαια ισχύει!Οι υγειονομικές εξετάσεις περιλαμβάνουν μία ακτινογραφία θώρακος και μία εξέταση απο οφθαλμίατρο του λιμενικού.Εκτός απο αυτο γίνετε εξέταση όλων των υποψηφίων ταυτόχρονα με τον τρόπο που γίνεται στο στρατό και στις άλλες στρατιωτικές σχολές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arivoukos

Νεοφερμένος

Ο Arivoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Οι υγειονομικές εξετάσεις πότε γίνονται;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Παιδες παω 3η λυκειου και σε 3 μηνες οπως θα ξερετε δινω πανελληνιες και σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο να μπω σε αυτην την σχολη εχω καποιες ερωτησεις να παραθεσω λοιπον....
1)Εχεις δωρεαν σπιτι??Δηλαδη μενεις στην σχολη σιγουρα η πρεπει να νοικιασεις εσυ δικο σου σπιτι??
2)Οταν κανεις την πρωτη σου πρακτικη εχω ακουσει οτι αμοιβεσαι αρκετα καλα για 18αρης-19αρης ισχυει??
3)Διαλεγω εγω το μερος της σχολης που θελω να φοιτησω ας πουμε θελω πειραια η χανια και οχι ασπροπυργο η συρο...γινεται αυτο?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Σου δινουνε στεγη να μεινεις δωρεαν η πρεπει να νοικιασεις δικο σου σπιτι???
Διαλεγεις εσυ τον τοπο και τηνσ χολη που θες να πας μεσω πανελληνιων παντα μιλαω???
Εχω ακουσει οτι απο την πρακτικη και μονο που κανεις περνεις εως και 1500 ευρω ισχυει???
Οτι αλλο θελετε να προσθεσετε για αυτην την σχολη θα ηταν πολυ ευγενικο εκ μερους του γιατι μαζευω πληροφοριες για αυτην την σχολη...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Σου δινουνε στεγη να μεινεις δωρεαν η πρεπει να νοικιασεις δικο σου σπιτι???
Διαλεγεις εσυ τον τοπο και τηνσ χολη που θες να πας μεσω πανελληνιων παντα μιλαω???
Εχω ακουσει οτι απο την πρακτικη και μονο που κανεις περνεις εως και 1500 ευρω ισχυει???
Οτι αλλο θελετε να προσθεσετε για αυτην την σχολη θα ηταν πολυ ευγενικο εκ μερους του γιατι μαζευω πληροφοριες για αυτην την σχολη...!
Εχω ακουσει οτι παιρνεις 1500 ευρω το μηνα στην πρακτικη. Αυτη η πρακτικη ομως ξερεις τι σημαινει. Στο πλοιο με δωδεκαωρο τη μερα δουλεια. Παρα πολλα ατομα παραιτουνται σε αυτες τις πρακτικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arivoukos

Νεοφερμένος

Ο Arivoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Φίλε Νίκο.. Λοιπόν.. Σε όλες τις σχολές έχεις την επιλογή να μένεις εντός ή εκτός της σχολής ( εκτός από τον ασπρόπυργο που οι υποδομές δεν υπάρχουν).. Η στέγαση και η τρόφή είναι δωρεάν... Από το δεύτερο χρόνο και μετά βέβαια μπορείς να επιλέξεις αν θα μένεις μέσα στην σχολή ή να νοικιάσεις δικό σου διαμέρισμα..
Οι αμοιβές από τις πρακτικές ποικίλουν ανάλογα με το πλοίο που θα δουλεύεις
Αφού δηλώσεις στο μηχανογραφικό τη συγκεκριμένη σχολή θα πρέπει να συμπληρωσεις και κάποια αίτηση όπου θα δηλώνεις σε μέρος προτιμάς... Βέβαια το που τελικά θα πας καθορίζεται από το πόσο θα γράψεις στισ πανελλλήνιες αλλά και τις ανάγκες που έχουν στο υπουργείο...
Ελπίζω να σε κάλυψα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GrTommy

Νεοφερμένος

Ο GrTommy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας και καλώς σας βρήκα! :)
Είμαι μαθητής της Γʼ Λυκείου και έχω αποφασίσει εδώ και 2 χρόνια περίπου να πάω στη σχολή Εμποροπλοιάρχων. Το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα, αλλά υπάρχουν κάποια ερωτήματα ακόμα που τα έχω μπερδέψει κάπως στο μυαλό μου! :D

Λοιπόν… αφού δηλώσεις τη σχολή εμποροπλοιάρχων και περάσεις… απʼ ό,τι ξέρω πρέπει να πας στη σχολή που θες για να κάνεις τα χαρτιά σου (π.χ. στον Ασπρόπυργο). Υπάρχει και περίπτωση (π.χ. λόγω μορίων) όμως να μη περάσεις εκεί που θες! Για όλη αυτή τη διαδικασία ξέρει κάποιος περίπου τα χρονικά όρια; Περίπου πότε μαθαίνεις σε ποια σχολή ακριβώς έχεις περάσει; Αν είναι στον Ασπρόπυργο ας πούμε… κ.λπ.; Επίσης… απʼ ό,τι γνωρίζω δε χρειάζεται κάποιο ειδικό μάθημα (π.χ. Αγγλικά) για να δώσεις στις πανελλήνιες για να μπορείς να περάσεις στην σχολή εμποροπλοιάρχων. Σωστά;

Αυτά τα λίγα για αρχή και συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά έχω λίγο άγχος για όλες τις ʽʼτυπικέςʼʼ διαδικασίες, γιατί υπάρχουν παιδιά που ενώ θέλουν να περάσουν… παραβλέπουν κάτι και μετά περιμένουν τον επόμενο χρόνο για να μπουν στην σχολή! :S

Περιμένω απάντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση και να μην μπω ποτε σε καποια σχολη απο αυτες που υπαρχουν...? Η σιγουρα θα μπω απλα θα πρεπει να περιμενω σε ποιο μερος ακριβως θα παω? Συνηθως σε στελνουνε στο μερος που δηλωνεις η σε αλλο...? Αυτες ειναι οι νεες μου ερωτησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arivoukos

Νεοφερμένος

Ο Arivoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Όχι καλέ...σίγουρα θα μπεις...Σε στέλνουν εκεί που θες αλλά έχουν και το δικαίωμα να σε μετακινήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top