4η γλώσσα

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
σου προτεινω γερμανικα γιατι εχει πολλες προοπτικες για σπουδες
επισης η προφορα ειναι αρκετα ευκολη

Έχουν επιβάλει numerus clausus - περιορισμό στους εισακτέους στα Πανεπιστήμια
Δες εδώ Η Γερμανία κατά των μεταναστών; - Νέες «διακρίσεις» Μέρκελ ...


Άσε που η Μέρκελ λέει ότι κακώς μας βάλανε στην Ε.Ο.Κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
τα ισπανικα θα τα λατρεψεις και θα τα μαθεις και ευκολα...γερμανικα με φανηκαν αρκετα δυσκολα οποτε δεν στα προτεινω...αλλα και τα ρωσικα και τα αραβικα ειναι ενδιαφεροντα και εχουν και προοπτικες ως γλωσσες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicolayyy

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
κινεζικα η ρωσικα!
ειναι γλωσσες που θα σου φανουν ιδιετερα χρησιμες αμα ασχοληθεις με τον χωρο του marketing και οχι μονο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
κινεζικα η ρωσικα!
ειναι γλωσσες που θα σου φανουν ιδιετερα χρησιμες αμα ασχοληθεις με τον χωρο του marketing και οχι μονο :)
με τα ρωσικα συμφωνω!:) με τα κινεζικα δεν ξερω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Ιταλικά!Είναι μια εύκολη και ενδιαφέρον γλώσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Ιταλικά!Είναι μια εύκολη και ενδιαφέρον γλώσσα!
αν και εγω την μαθαινω τωρα για τριτη,ναι συμφωνω μαζι σου!! ειναι μια υπεροχη γλωσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicolayyy

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
με τα ρωσικα συμφωνω!:) με τα κινεζικα δεν ξερω!
πιστεψε με στο χωρο του marketing τα κινεζινα ειναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ + .
αφου ετσι οπως παει το πραγμα η διεθνης αγορα εχει στραφει προς την Κινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
πιστεψε με στο χωρο του marketing τα κινεζινα ειναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ + .
αφου ετσι οπως παει το πραγμα η διεθνης αγορα εχει στραφει προς την Κινα.
ναι οντως,παει καλυτερα η οικονομια της !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angeliki1994

Νεοφερμένος

Η Angeliki1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ρωσικα!ειναι η δικια μου αποψη!!!η γνωση μονο λατινογενων η' γερμανογενων γλωσσων ,ειναι μονοπλευρη!!!ενω 1 ακομα γλωσσα οπως η ρωσικη που ειναι και δυνατη απο πολλες αποψεις,ειναι ενα ατου!
ναι όντως πολλοί λένε για ρώσικα...αλλά για τεταρτη γλώσσα παραείναι δυσκολη....δηλαδή αν είναι για δευτερη γλώσσα αξίζει να δυσκολευτείς λίγο παραπανω...αλλά από τη στιγμή που ξέρει ηδη τρεις δεν αξίζει να κουραστεί τοσο....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ναι όντως πολλοί λένε για ρώσικα...αλλά για τεταρτη γλώσσα παραείναι δυσκολη....δηλαδή αν είναι για δευτερη γλώσσα αξίζει να δυσκολευτείς λίγο παραπανω...αλλά από τη στιγμή που ξέρει ηδη τρεις δεν αξίζει να κουραστεί τοσο....:)
τι να πω και εγω???ο καθενας οπως νιωθει και οπως τα καταφερνει καλυτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι η τόπικ-στάρτερ και είδα τα ποστς σας πολύ καιρό μετά! Ευχαριστώ!
Λοιπόν, για 4η μάλλον θα πάω σε κάτι πιο δυναμικό και ξεχωριστό...όπως λέμε ρώσικα. Πιστεύω ότι ισπανικά μιας και ξέρω γαλλικά-ιταλικά θα είναι πολύ εύκολα αλλά θα ήθελα μια γλώσσα λιγότερο 'συνηθισμένη'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι η τόπικ-στάρτερ και είδα τα ποστς σας πολύ καιρό μετά! Ευχαριστώ!
Λοιπόν, για 4η μάλλον θα πάω σε κάτι πιο δυναμικό και ξεχωριστό...όπως λέμε ρώσικα. Πιστεύω ότι ισπανικά μιας και ξέρω γαλλικά-ιταλικά θα είναι πολύ εύκολα αλλά θα ήθελα μια γλώσσα λιγότερο 'συνηθισμένη'.
ναι η ρωσικη ειναι μια γλωσσα πολυ χρησιμη πλεον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
ρωσικα και κινεζικα τοπ :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
τα κινεζικα ειναι πανδυσκολα!και μονο που τα βλεπω τα φοβαμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ασχολουμε με 3 γλωσσες: αγγλικα, γερμανικα, ολλανδικα και ειμαι αναμεσα σε Δανικα ή Σουηδικα... Δεν ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ασχολουμε με 3 γλωσσες: αγγλικα, γερμανικα, ολλανδικα και ειμαι αναμεσα σε Δανικα ή Σουηδικα... Δεν ξερω...

Κοιτά, έχω βρει υλικό στο ιντερνετ για τα Δανικά και μαθαίνω μόνη μου ότι μπορώ. Έχουν δύσκολη προφορά αλλά είναι πολύ όμορφη γλώσσα.
Βέβαια, τα Σουηδικά έχουν περισσότερους ομιλητές (θεωρείται δηλαδή πιο "χρήσιμη" γλώσσα).
Άρα βλέπεις ποια ανταποκρίνεται περισσότερο στις απαιτήσεις σου και τη μαθαίνεις.
Σε φροντιστήριο σκέφτεσαι να πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κοιτά, έχω βρει υλικό στο ιντερνετ για τα Δανικά και μαθαίνω μόνη μου ότι μπορώ. Έχουν δύσκολη προφορά αλλά είναι πολύ όμορφη γλώσσα.
Βέβαια, τα Σουηδικά έχουν περισσότερους ομιλητές (θεωρείται δηλαδή πιο "χρήσιμη" γλώσσα).
Άρα βλέπεις ποια ανταποκρίνεται περισσότερο στις απαιτήσεις σου και τη μαθαίνεις.
Σε φροντιστήριο σκέφτεσαι να πας?

Ναι εχεις δικαιο... Εχω ακουσει για την δυσκολη προφορα των Δανικων αλλα μου αρεσει :)
Και τα σουηδικα εχουν δυσκολη προφορα κατ εμε.
Αρχικα μονη μου σκεφτομαι και μετα αν δω οτι μποπρω να συνεχισω δηλαδη αν μου συνεχισουν να μου αρεσουν θα παω σε φροντιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Καλησπέρα! :)

Είμαι μαθήτρια της 1ης Λυκείου και έχω σε επίπεδο Γ2 Αγγλικά και Γαλλικά. Πέρυσι άρχισα ιταλικά και σκοπεύω φέτος το Μάιο να πάρω το Β2 και τέλος. :P

Θα ήθελα να μάθω και μία τέταρτη όχι βέβαια μέσα στο λύκειο γιατί ομολογουμένως θα έχω πολύ διάβασμα αλλά αργότερα στο πανεπιστήμιο με την προοπτική να δουλέψω και να μείνω στο εξωτερικό.

Ποια γλώσσα νομίζετε ότι θα είναι η γλώσσα του μέλλοντος; Ακούω για κινέζικα αλλά πρέπει να είναι πάρα πολύ δύσκολη γλώσσα. έπειτα, μου λένε ότι η Γερμανία είναι η δυνατή χώρα όλης της Ευρώπης με βιομηχανία και ασύγκριτη οικονομία. Έπειτα, με προσελκύουν και τα ρώσικα αλλά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα περί αυτής της γλώσσας. Τέλος, νομίζετε ότι αν επιλέξω τα ισπανικά (επειδή με ιταλικά-γαλλικά θα μου φαίνονται εύκολα :worry:) θα έχω ένα γερό χαρτί για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Ξέρω είναι ίσως λίγο νωρίς αλλά θέλω να βάλω από τώρα τους στόχους μου και γιατί όχι να το ψάξω και μέσω e-learning,
Ποια είναι η άποψή σας;

Κινεζικα δησκολη αλλα πολυ χρησιμη τι μαθενει η ξαδερφη μου και μου εχει πει πως της φενετε ευκολη αλλα τελοσ παντον ,,,,
Κατι ασχετο επειδη ενδιαφερομαι για τα Ιταλικα, για να παρω το Β2 ποσα χρονια πρεπει να κανω μαθημα και τελοσ το επιπεδο Β2 ειναι οπως και το lower στα αγγλικα η πιο κατοτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ναι εχεις δικαιο... Εχω ακουσει για την δυσκολη προφορα των Δανικων αλλα μου αρεσει :)
Και τα σουηδικα εχουν δυσκολη προφορα κατ εμε.
Αρχικα μονη μου σκεφτομαι και μετα αν δω οτι μποπρω να συνεχισω δηλαδη αν μου συνεχισουν να μου αρεσουν θα παω σε φροντιστηριο.

Ναι :)
Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα Σουηδικά αλλά έχω την εντύπωση πως υπάρχουν κάποια φροντιστήρια στα οποία διδάσκονται.
Για τα Δανικά δεν βρήκα τίποτα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι :)
Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα Σουηδικά αλλά έχω την εντύπωση πως υπάρχουν κάποια φροντιστήρια στα οποία διδάσκονται.
Για τα Δανικά δεν βρήκα τίποτα :worry:

Φαντασου αν δεν εχει στην Θεσσαλονικη ποσα θα εχει στην Καστορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top