Actionaid-Πρόγραμμα Αναδοχής Παιδιού

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
΄λοιπον η ταξη μας πηρε την αποφαση να υοθετισουμε ενα παιδι γνορισαμε το παιδι μεσω καπιων πλιροφοριων που μασ παρειχαν και τορα καθε εξαμμηνο δινουμε 135 ΕΥΡΩ για το παιδακι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
και το σχολειο μας εχει υιοθετησει ενα αγορακι απο βιετναμ (μια κοπελα στην ταξη νομιζε οτι το παιδι ηταν μεσα απο το τσερνομπιλ..πως της καρφωθηκε τωρα..:Pειναι μια αλλη ιστορια) νομιζω αλλα μπορει να κανω και λαθος..απο κεινη τη γειτονια σιγουρα ,ομως..τωρα με τα λεφτα ιδεα δεν εχω τι γινεται..μας εχουν στειλει παντως μια φωτο και μια ζωγραφια του..μακαρι να μην υπαρχει υποκρισια σε αυτον τον τομεα...το ευχομαι..

τεσπα,οπως ειπα δεν χρειαζεται να δουμε την αφρικη για να βρουμε ανθρωπους που εχουν αναγκη..εδω υπαρχουν διπλα μας..ας τους βοηθησουμε αυτους που ειμαστε και σιγουροι οτι πιανει τοπο και σε συνεχεια αν βρουμε καποιον αξιοπιστο τροπο ας επεκτεινουμε το εργο μας και σε αλλες περιοχες...

ειναι πολυ κριμα παντως μερικα ΖΩΑ/μεσαζοντες να τρωνε τα χρηματα που αλλοι προσφερουν καλοπροαιρετα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
actionaid.πρωτη φορα ειδα ενα διαφημιστικο της σε μια εκθεση που ειχα παει μμμμ πριν 4χρονια?μου κατσε απο τοτε.στο λυκειο το πηρα αποφαση και ενα πρωι λεω το και το.θελετε?μιλησα με διευθυντη κτλ. ενημερωσαμε ολες τις ταξεις.ενθουσιαστηκαν ,υπεγραψαν...επικοινωνω με την a.a. φερνουν φακελους παιδιων(6)με φωτο,πληροφοριες κτλ.χαρα εγω!!! 1 υπευθυνος σε καθε ταξη για τα χρηματα. στο τελος μονο(!) η δικη μου ταξη τα μαζαψε γιατι τους ειχα γινει εφιαλτης (που λεει ο λογος).οι αλλοι ουτε που ασχοληθηκαν.οποτε εριξα τα μουτρα κ ''ακυρωσα'' τα 5παιδια...κ ποια ψυχη να διαλεξω?πεταχτηκε ο αλλος ο χαζος και λεει ''το πιο ομορφο'' ... λυπαμαι! αλλα εκανα οτι μπορουσα...! τελικα κρατησαμε αυτο του οποιου μας εφεραν πρωτα τον φακελο κτλ. δεν ξερω αν πηγαινουν τα λεφτα αλλα πλεον δεν μπορω να ξερω τιποτα...κανε το καλο κ ας πεσει στο γιαλο!(ετσι δεν λενε?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Έχουμε υιοθετήσει και εμείς ένα παιδάκι από την Βραζιλία! :D
Τον λένε Jefferson (τα άλλα 4 με δυσκολία τα θυμάμαι :P), είναι μαυρούλικο, γλυκούλικο και συχνά μας στέλνουν γραμματά του, στα οποιά μας λέει λίγα πράγματα για αυτόν, την οικογενειά του και την ζωή στο χωριό του! Θέλουμε να του στείλουμε και εμείς ένα γράμμα για να του μιλησουμε για την δικιά μας οικογένεια, αλλά μέχρι στιγμής δεν το έχουμε καταφέρει και δεν ξέρω αν μπορούμε! Χαίρομαι πολύ όταν διαβάζω τα γραμματά του και θα ήθελα πάρα πολύ να τον γνωρίσω από κοντά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Θα ηθελα να υιοθετησω ενα παιδακι της Αφρικης, να μου στελνει γραμματα και μετα απο χρονια να το γνωρισω απο κοντα! Ειναι ωραια η αισθηση να βοηθας καποιον που το εχει αναγκη και μαλιστα απο οτι ξερω απο τα 22Ε που δινεις στην Actionaid μονο τα 8 πηγαινουν στο παιδι τα υπολοιπα τα κραταει η εταιρεια! Σκεφτειται οτι με τοσα λιγα χρηματα ζει ανετα! Κι εμεις στο σχολειο θα υιοθετουσαμε σαν ταξη ενα παιδακι, αλλα τελικα δε μπορεσαμε να συνενοηθουμε και δεν εγινε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Για να μην παρεξηγηθώ: Δέχομαι ότι τα χρήματα που δίνονται με αυτό τον τρόπο, πηγαίνουν σε παιδιά που έχουν ανάγκη.
Όμως (όπως έχω πληροφορηθεί από άτομο που γνωρίζει καλά): Αυτό με την υιοθεσία συγκεκριμένου παιδιού δεν είναι αληθινό. Δηλαδή, το συγκεκριμένο παιδί μπορεί και να μην υπάρχει και τα χρήματα που στέλνονται δεν πάνε στο παιδί αυτό, αλλά μοιράζονται σε όλα τα παιδιά που έχουν ανάγκη. Τα γράμματα γράφονται από τους γραμματείς της οργάνωσης. Αυτό με την υιοθεσία συγκεκριμένου παιδιού είναι κόλπο να προσελκύσει περισσότερες δωρεές, γιατί σαν άμεσο πετυχαίνει καλύτερα το συναίσθημα. Δεν θεωρώ αυτό που γίνεται ότι είναι απάτη, γιατί το πιστεύω ότι είναι για καλό σκοπό. Όσο για αυτό που γράφτηκε παραπάνω, δηλαδή ότι δεν φτάνουν όλα τα χρήματα στα παιδιά, λογικό είναι γιατί η οργάνωση έχει πολλά έξοδα λειτουργίας. Δηλαδή συμπέρασμα: Τα χρήματα που δίνετε πιάνουν τόπο, αλλά μην περιμένετε και να δείτε το παιδί που υιοθετήσατε...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Δια το οτι ενα μεγαλο ποσοστο διατιθεται σε ολη την κοινοτητα ειναι κατι το οποιο η οργανωση το εχει δηλωσει απ οσο γνωριζω...εμας σε ενημερωτικο φυλλαδιο μας ειπαν οτι τα χρηματα πανε (κ στα εξοδα τους)κ συχνα σε ολη την κοινοτητα(νερο,σχολειο κτλ.).τωρα δεν ξερω...μπορει κ να ναι μουφιες...τι να πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Στο σχολείο τα τελευταία δύο χρόνια το κάθε τμήμα είχε υιοθετήσει ένα παιδί από την Αφρική, και μας έστελναν γράμμα με ζωγραφιά και φωτογραφία 1-2 φορές το χρόνο. Σχετικά με αυτά που ανέφερε ο Δίας, κι εγώ έχω παρόμοια πληροφόρηση, αλλά το σημαντικό είναι ότι παράγεται έργο και η βοήθεια φτάνει σε ανθρώπους που τη χρειάζονται.
Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να γίνω ανάδοχος παιδιού μαζί με μια φίλη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top