Βοήθεια σε φοιτήτρια τμήματος φιλολογίας.

lilly2

Νεοφερμένος

Η lilly2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, είμαι στο δεύτερο έτος της Φιλογογίας Αθηνών κα θα ήθελα απο κάποια βοήθεια σχετικά με την επιλογή κατεύθυνσης(κλασική, γλωσσολογία, μνεφ). Είμαι μεταξύ Γλωσσολογίας κκαι ΜΝΕΦ αλλα δεν εχω καταλήξει ακομα...Βασικός μου στόχος είναι να διοριστώ στην μέση εκπαιδευση, επομένως πολλόι μου προτείνουν να επιλέξω ΜΝΕΦ καθώς αυτή σχετίζεται περισσότερο με τα μαθήματα του Λυκείου-Γυμνασίου...Απο την άλλη όμως η γλωσσολογία είναι είναι ένα πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο...Τι θα με συμβουλεύατε να ακολουθήσω????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Οι κατευθύνσεις εκτός Πολυτεχνείου και Ιατρικής απλά θεραπεύουν την έρευνα του Τμήματος, τις θέσεις κάποιων καθηγητών αλλά και το επιστημονικό ενδιαφέρον κάθε φοιτητή. Δεν σχετίζονται με ανάλογα επιπλέον επαγγελματικά δικαιώματα. Συνεπώς επέλεξε κάτι που θα σου προσδώσει μεγάλο έυρος γνώσεων όχι και τόσο εξειδικευμένων. Το πτυχίο σου θα είναι ενιαίο, οπότε η κατεύθυνση δεν θα φαίνεται πουθενά. Οι κατευθύνσεις παίζουν ρόλο για μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών λόγω της ομαδοποιημένης μορφής μαθημάτων κοινού επιστημονικού κλάδου ή κοινών υποκλάδων. Μην σκέφτεσαι ωφελιμιστικά να επιλέξεις κάτι με αποκλειστικό μονόδρομο την εκπαίδευση. Έτσι και αλλιώς για να υπάρχουν αυτές οι κατευθύνσεις πάλι φιλόλογος θα αποφοιτήσεις. Καμία κατεύθυνση δεν είναι τέλεια. Επέλεξε και εκείνη την κατεύθυνση που να μπορείς να την φέρεις εις πέρας. Μπορείς να επιλέξεις δυο κατευθύνσεις;

Υ.Σ.: Ήμουν στην ίδια θέση με σένα, αλλά σε άλλη επιστήμη. Κατάλαβα ότι δεν έχει και τόσο νόημα να σκάσω άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Αν θες να δουλεψεις σε σχολεια τοτε γιατι δεν πας στο κλασικο;Ειναι η κατ εξοχην κατευθυνση για οσους θελουν να γινουν φιλολογοι ΜΕ.Παντως στην θεση σου θα επελεγα γλωσσολογια.Πολυ επιστημονικο αντικειμενο και εχεις και καποιες(λιγες ειναι η αληθεια) ελπιδες να ασχοληθεις με ερευνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι στο δεύτερο έτος της Φιλογογίας Αθηνών κα θα ήθελα απο κάποια βοήθεια σχετικά με την επιλογή κατεύθυνσης(κλασική, γλωσσολογία, μνεφ). Είμαι μεταξύ Γλωσσολογίας κκαι ΜΝΕΦ αλλα δεν εχω καταλήξει ακομα...Βασικός μου στόχος είναι να διοριστώ στην μέση εκπαιδευση, επομένως πολλόι μου προτείνουν να επιλέξω ΜΝΕΦ καθώς αυτή σχετίζεται περισσότερο με τα μαθήματα του Λυκείου-Γυμνασίου...Απο την άλλη όμως η γλωσσολογία είναι είναι ένα πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο...Τι θα με συμβουλεύατε να ακολουθήσω????
Ό,τι και να ακολουθήσεις, δεν θα έχεις πρόβλημα διορισμού στη μέση εκπαίδευση. Διάλεξε αυτό που σου αρέσει, το πτυχίο είναι ενιαίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Προσωπικά συμφωνώ με τους προηγούμενους,διάλεξε αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο.Στο σχολείο μου οι φιλόλογοι είχαν επιλέξει διαφορετικές μεταξύ τους κατευθύνσεις.Καλώς ήρθες στο φόρουμ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ό,τι και να ακολουθήσεις, δεν θα έχεις πρόβλημα διορισμού στη μέση εκπαίδευση. Διάλεξε αυτό που σου αρέσει, το πτυχίο είναι ενιαίο.

ναι αλλά για πόσο καιρό θα είναι ενιαίο???? :P
(δεν ξέρω, αλλά στα κείμενα που μας μοιράζουν στη σχολή και στις συνελεύσεις λένε ότι στο κείμενο διαβούλευσης αναφέρεται ότι δεν θα ισχύει αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ναι αλλά για πόσο καιρό θα είναι ενιαίο???? :P
(δεν ξέρω, αλλά στα κείμενα που μας μοιράζουν στη σχολή και στις συνελεύσεις λένε ότι στο κείμενο διαβούλευσης αναφέρεται ότι δεν θα ισχύει αυτό)

Ρε συ εδώ πάνε σε συγχωνεύσεις τμημάτων για να μειωθεί ο αριθμός πτυχίων,θεωρείς πιθανό να σπάσουν τα ήδη ενωμένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aluteros

Νεοφερμένος

Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ό,τι και να ακολουθήσεις, δεν θα έχεις πρόβλημα διορισμού στη μέση εκπαίδευση. Διάλεξε αυτό που σου αρέσει, το πτυχίο είναι ενιαίο.
και βεβαια δε θα 'χει... τωρα πλακα μας κανεις?

αφου θα περασεις απο ασεπ, καλυτερα κλασικο για να μην εχεις μεγαλο λουκι. εγω μια φορα γλωσσολογια θα επελεγα, αλλα εσυ εισαι εσυ κι οχι εγω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
και βεβαια δε θα 'χει... τωρα πλακα μας κανεις?
Δεν κατανοώ ούτε ούτε δικαιολογώ το ειρωνικό σου μήνυμα. :mad:

Εννοώ πως ο ασέπ δεν σχετίζεται άμεσα με ειδικότητες, ας ακολουθήσει η κοπέλα ό,τι θέλει, αυτό είπα. Άντε μπράβο, τη γνώμη μας λέμε, όχι και να την ακούμε κιόλας!!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν κατανοώ ούτε ούτε δικαιολογώ το ειρωνικό σου μήνυμα. :mad:

Εννοώ πως ο ασέπ δεν σχετίζεται άμεσα με ειδικότητες, ας ακολουθήσει η κοπέλα ό,τι θέλει, αυτό είπα. Άντε μπράβο, τη γνώμη μας λέμε, όχι και να την ακούμε κιόλας!!!! :P

Δεν είναι κατ'ανάγκην ειρωνικό,δεν έχουμε όλοι τον ίδιο τρόπο γραφής.Ας μένουμε στις προτάσεις ρε παιδιά κι ας μην το κάνουμε προσωπικό.End of story :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Δεν είναι κατ'ανάγκην ειρωνικό,δεν έχουμε όλοι τον ίδιο τρόπο γραφής.Ας μένουμε στις προτάσεις ρε παιδιά κι ας μην το κάνουμε προσωπικό.End of story :P
Όουκει ερωτευμενάκι!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αρτεμη

Νεοφερμένος

Η αρτεμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
υπαρχει καποιος που να γνωριζει τα παντα σχετικα με το 10%???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τα πάντα όλα; :P
Πες συγκεκριμένη απορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αρτεμη

Νεοφερμένος

Η αρτεμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
αν μπορω να δηλωσω γυμναστικη ακαδημια με το 10%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs/odhgies_geniko_lykeio_091207.pdf
Γιατί να μην μπορείς; :worry:
Απλά νομίζω πως τον Φεβρουάριο πρέπει να το δηλώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αρτεμη

Νεοφερμένος

Η αρτεμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
και ας μην την εχω δηλωσει περσυ?????:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία τι δήλωσες πέρυσι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αρτεμη

Νεοφερμένος

Η αρτεμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ας επανέλθουμε στο θέμα της επιλογής κατεύθυνσης.
Εγώ ως φοιτήτρια στη Φιλολογία Θεσσαλονίκης είχα επιλέξει γλωσσολογικό και δεν θα το άλλαζα με ΤΙΠΟΤΑ!
Τα κριτήρια πολλά για εμένα:
- Οι καθηγητές είναι πολύ καλύτεροι και ανοιχτόμυαλοι σε αντίθεση με αυτούς που βρίσκονται στις άλλες κατευθύνσεις, κάτι που σε γενικές γραμμές ισχύει και σε όλες τις φιλολογίες.
- Στο κλασικό και στο ΜΝΕΦ οι γνώσεις που παίρνεις σίγουρα σχετίζονται περισσότερο με τις απαιτήσεις του ΑΣΕΠ (όπως τον γνωρίζουμε ως τώρα, γιατί μπορεί να αλλάξει κιόλας). Αλλά γνώμη μου είναι και αίσθησή μου πως αυτές τις γνώσεις μπορείς να τις αποκτήσεις και με προσωπικό διάβασμα.
- Για να διδάξεις ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα, η γλωσσολογία είναι απαραίτητη. Και αν σκοπεύεις να πας στη δευτεροβάθμια, πλέον θα είναι πολλοί αυτοί θα έχουν την ελληνική ως δεύτερη.
- Ως γλωσσολόγος έχει και άλλες ευκαιρίες απασχόλησης, π.χ. λεξικογραφία, ερευνητικά προγράμματα. Και γενικά τον θεωρώ πιο "επιστημονικά τεκμηριωμένο" ως κλάδο.

Από 'κει και πέρα, είναι θέμα αρέσκειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top