ΙΕΚ & Κολλέγια: Ποια η γνώμη σας;

billys155

Νεοφερμένος

Ο billys155 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδια,καινουργιος στο site.

Η απορια μου ειναι ξεκαθαρη.Γιατι να υπαρχει τοση προκαταληψη με τα ΙΕΚ και τα Κολεγια? Εγω για παραδειγμα θελω να παω ψυχολογια στο Ελληνοβρετανικο ή λογοθεραπεια στο ΑΚΜΗ ας πουμε.Γιατι προσπαθουν να μου δειξουν οτι δεν αξιζει? Μολις μιλησα με μια υπευθηνη στο Ελληνοβρετανικο.Της ρωτησα αν μπορω να ανοιξω αργοτερα δικο μου γραφειο ως ψυχολογος και η απαντηση ηταν καταφατικη.Αρα αφου δεν μπορω να πιασω τα μορια για ΑΕΙ,δεν αξιζει να παω εκει?

Ποια η γνωμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Γεια σας παιδια,καινουργιος στο site.

Η απορια μου ειναι ξεκαθαρη.Γιατι να υπαρχει τοση προκαταληψη με τα ΙΕΚ και τα Κολεγια? Εγω για παραδειγμα θελω να παω ψυχολογια στο Ελληνοβρετανικο ή λογοθεραπεια στο ΑΚΜΗ ας πουμε.Γιατι προσπαθουν να μου δειξουν οτι δεν αξιζει? Μολις μιλησα με μια υπευθηνη στο Ελληνοβρετανικο.Της ρωτησα αν μπορω να ανοιξω αργοτερα δικο μου γραφειο ως ψυχολογος και η απαντηση ηταν καταφατικη.Αρα αφου δεν μπορω να πιασω τα μορια για ΑΕΙ,δεν αξιζει να παω εκει?

Ποια η γνωμη σας?

Πήγαινε. Κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billys155

Νεοφερμένος

Ο billys155 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πραγματικα συντομη απαντηση ε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Κοίταξε,ούτε και εμένα με ενοχλουν σε γενικές γραμμές τα κολλέγια και τα ιεκ.
Απλά,όταν βλέπω την ξαδέρφη μου να έχει τελειώσει ψυχολογία στην αθήνα(τώρα τελευταία έχει ανέβει πολύ η βάση της) και να κάνει μετά μάστερ σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό μου κακοφαίνεται όταν κάποιος που έχει μπεί σε ένα ιεκ με πολύ λιγότερο διάβασμα,έχει(οπως υποστηρίζεις)τα ίδια σχεδον εργατικά δικαιώματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Παιδιά κατ αρχάς ξεκαθαρίζω ότι έχω περάσει στην σχολή της επιλογής μου.

Παρ όλα αυτά επειδή πολλά ακούγονται, πολλά κολλέγια ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΑΤΑ. Και δεν έχουν καταλήψεις-κομματοσκυλίκι- θα πάρουμε φέτος σημειώσεις- η γραμματεία τα ξύνει- και μλκίες αυτού του στυλ.

Ούτε εγώ τα είχα σε εκτίμηση παλιότερα μέχρι που "από σποντα" παρακολούθησα 4-5 μαθήματα.

Κάποιοι θα πόυνε ότι σωστό θα ήταν να βελτιώσουμε την δημόσια παιδεία και ΔΙΚΙΟ θα έχουν απλά υπό τις σημερινές συνθήκες εγώ θα έστελνα το παιδί μου σε Ιδιωτικό το φύσαγα φυσικά ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν έχεις και άδικο. Μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά και με τον George πιο πάνω. Παντως το Δικατσά ξέρω ότι είναι το μόνο παγκοσμίως που δεν αναγνωρίζει Κρατικούς Πανεπιστημιακούς τίτλων ξένων Πανεπιστημίων. Είμαστε λίγο γύφτοι ως Έλληνες. Νομίζουμε ότι οι άλλοι δεν υπάρχουν. Κι ύστερα μας φταίνε οι Αμερικανοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Μερικα κολλεγια εχουν καλο ονομα και πρεπει να γινεται καλη δουλεια οπως πχ το ντιρι η το αλμπα...Αλλα σε γενικες γραμμες ειναι απαταιωνιες δεν μαθαινεις τιποτα ειδικα στα ιεκ οπου γινεται χαβαλες και τιποτα αλλο.....Χασιμο χρονου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Κοίταξε,ούτε και εμένα με ενοχλουν σε γενικές γραμμές τα κολλέγια και τα ιεκ.
Απλά,όταν βλέπω την ξαδέρφη μου να έχει τελειώσει ψυχολογία στην αθήνα(τώρα τελευταία έχει ανέβει πολύ η βάση της) και να κάνει μετά μάστερ σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό μου κακοφαίνεται όταν κάποιος που έχει μπεί σε ένα ιεκ με πολύ λιγότερο διάβασμα,έχει(οπως υποστηρίζεις)τα ίδια σχεδον εργατικά δικαιώματα...
συμφωνω...δεν γινεται του ενος να του βγαινει ο $%^ στο διαβασμα και αλλος χωρις κοπο να παιρνει ετσι απλα το πτυχιακι..αν ηταν ετσι θα ειμασταν ολοι γιατροι δικηγοροι και πολ μηχανικοι...
-----------------------------------------
Δεν έχεις και άδικο. Μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά και με τον George πιο πάνω. Παντως το Δικατσά ξέρω ότι είναι το μόνο παγκοσμίως που δεν αναγνωρίζει Κρατικούς Πανεπιστιμιακούς τίτλων ξένων Πανεπιστημίων. Είμαστε λίγο γύφτοι ως Έλληνες. Νομίζουμε ότι οι άλλοι δεν υπάρχουν. Κι ύστερα μας φταίνε οι Αμερικανοί.
δεν ξερεις τις κομπινες :P:P:P
προσωπικα ο θειος μου τελειωσε αρχιτεκτονικη στην ιταλια (ο Θεος να την κανει) που στην οποια εκανε στην ουσια κατι μαθηματα καλων τεχνων του κ$%^ <<πολυτεχνειο >> σου λεει μετα

τωρα ειναι σε μια τραπεζα παιρνει 3 χιλιαρικα κοντα το μηνα και ξινεται....

η θεια μου παλι...τελειωσε παλι ιταλια σε πολυτεχνειο της πλακας χημεια... και εγς προσωπικα ξερω περισσοτερα απο εκεινη...οποτε αστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariannaki_nita

Νεοφερμένος

Η mariannaki_nita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια αυτη τη στιγμη περνω το πτυχιο μου απο το ελληνοβρετανικο στη ψυχολογια και σασ πληροφορω οτι την πρωτη χρονια ημασταν 20 μαθητεσ και στο τεταρτο ετοσ ημασταν 4 και αυτο γιατι οι περισσοτεροι δεν περασαν,επειδη πιστευαν τα σχολια του κοσμου οτι εκει πασ και χωρισ διαβασμα γινεσαι επιστημονασ.οπωσ σκεφτεστε οτι ειναι αδικο να διαβαζεισ για πανελληνιεσ και ο αλλοσ να σπουδαζει αυτο που θελει απλα και ευκολα στο κολλεγιο, σκεφτειτε οτι πρωτον απτο κολλεγιο δεν αποφοιτουν αυτοι που δεν διαβαζουν και επισησ δεν μπορουν οι πανελληνιεσ να καθοριζουν ολη μασ τη ζωη.δηλαδη εγω που απογοητευτηκα απο τισ πανελληνιεσ και ημουν σιγουρη οτι θελω να γινω ψυχολογοσ γιατι επρεπε να χασω εναν χρονο προσπαθωντασ να ξαναδωσω πανελληνιεσ με την ελπιδα οτι τελικα θα εγραφα τη βαθμολογια που θα χρειαζομουν;και ναι ειναι πολυ θετικο οτι δεν ανακατευονται κομματα με τισ σπουδεσ μασ δεν εχουμε καταληψεισ και ουτε παρακαλαμε για σημειωσεισ.ειναι ταξεισ με υποφερτο αριθμο ατομων,οι καθηγητεσ ενδιαφερονται για ολα τα παιδια και το μαθημα ειναι φροντιστηριακο. και το οτι καποιοι μπορει να τελειωσαν σε ξενα πανεπιστημια και να μη γνωριζουν τελικα τιποτα στο αντικειμενο τουσ δεν σημαινει οτι πρεπει να τα απαξιουμε. υπαρχουν και ανθρωποι που εχουν βγει και απο το ελληνικο πανεπιστημιο και δεν εχουν τισ γνωσεισ που θα επρεπε. και για οσουσ δεν το ξερουν τα κολλεγια εχουν οριο 6 χρονων για να ολοκληρωθουν οι σπουδεσ και οριο το πολυ 4 μαθηματα να πηγαινουν για τον σεπτεμβρη,αν ειναι παραπανω κατευθειαν βγαινει η αποφαση για επαναληψη τησ χρονιασ.

το ξερω αλλα δεν το θεωρησα τοσο σημαντικο.δν με βολευει.καλημερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SuperSayian

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
παιδια αυτη τη στιγμη περνω το πτυχιο μου απο το ελληνοβρετανικο στη ψυχολογια και σασ πληροφορω οτι την πρωτη χρονια ημασταν 20 μαθητεσ και στο τεταρτο ετοσ ημασταν 4 και αυτο γιατι οι περισσοτεροι δεν περασαν,επειδη πιστευαν τα σχολια του κοσμου οτι εκει πασ και χωρισ διαβασμα γινεσαι επιστημονασ.οπωσ σκεφτεστε οτι ειναι αδικο να διαβαζεισ για πανελληνιεσ και ο αλλοσ να σπουδαζει αυτο που θελει απλα και ευκολα στο κολλεγιο, σκεφτειτε οτι πρωτον απτο κολλεγιο δεν αποφοιτουν αυτοι που δεν διαβαζουν και επισησ δεν μπορουν οι πανελληνιεσ να καθοριζουν ολη μασ τη ζωη.δηλαδη εγω που απογοητευτηκα απο τισ πανελληνιεσ και ημουν σιγουρη οτι θελω να γινω ψυχολογοσ γιατι επρεπε να χασω εναν χρονο προσπαθωντασ να ξαναδωσω πανελληνιεσ με την ελπιδα οτι τελικα θα εγραφα τη βαθμολογια που θα χρειαζομουν;και ναι ειναι πολυ θετικο οτι δεν ανακατευονται κομματα με τισ σπουδεσ μασ δεν εχουμε καταληψεισ και ουτε παρακαλαμε για σημειωσεισ.ειναι ταξεισ με υποφερτο αριθμο ατομων,οι καθηγητεσ ενδιαφερονται για ολα τα παιδια και το μαθημα ειναι φροντιστηριακο. και το οτι καποιοι μπορει να τελειωσαν σε ξενα πανεπιστημια και να μη γνωριζουν τελικα τιποτα στο αντικειμενο τουσ δεν σημαινει οτι πρεπει να τα απαξιουμε. υπαρχουν και ανθρωποι που εχουν βγει και απο το ελληνικο πανεπιστημιο και δεν εχουν τισ γνωσεισ που θα επρεπε. και για οσουσ δεν το ξερουν τα κολλεγια εχουν οριο 6 χρονων για να ολοκληρωθουν οι σπουδεσ και οριο το πολυ 4 μαθηματα να πηγαινουν για τον σεπτεμβρη,αν ειναι παραπανω κατευθειαν βγαινει η αποφαση για επαναληψη τησ χρονιασ.

Να σου πω ιδιοτικό δεν είναι αυτό?πόσο πληρώνεισ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariannaki_nita

Νεοφερμένος

Η mariannaki_nita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ναι ιδιωτικο,ειναι 5.500-6.000 τον χρονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taokla007

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θα συμφωνήσω και εγώ με την mariannaki_nita. Αυτή τη στιγμή θα πάω στο δεύτερο έτος στο Mediterranean College. Σπουδάζω την τρίτη μου επιλογή σε σχέση με το μηχανογραφικό. Ανέκαθεν ήθελα τρεις σχολές. Μπορεί να μην μπόρεσα να γράψω καλά στα Μαθηματικά Κατ. αλλά μέσα μου το ξερα ότι ήθελα να ασχοληθώ με αυτό που σπουδάζω τώρα. Και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Από το έτος μου ήμασταν 15 άτομα και κόπηκαν σίγουρα οι 7. Σίγουρα υπάρχουν ορισμένα κολέγια τα οποία είναι απαράδεκτο που συνεχίζουν να υπάρχουν, αλλά δεν πρέπει η μπάλα να τα παίρνει όλα. Σε κάποια κολέγια γίνεται άψογη δουλειά. Σε μας στο πρώτο έτος έμαθα ότι υπήρξαν 6 άτομα τα οποία δεν μπόρεσαν να γραφτούν στο κολέγιο, διότι δεν κατάφεραν να γράψουν καλά στο placement test στα αγγλικά. Γι' αυτό από τη δική μου μεριά πιστεύω ότι καλύτερα θα κάνουν οι αρμόδιοι να κάνουν έναν σοβαρό έλεγχο παντού για το συμβαίνει και όταν λέω παντού εννοώ και ορισμένα ΤΕΙ και ΑΕΙ, τα οποία είναι ανάξια λειτουργίας. Δεν είμαι γόνος πλούσιας οικογένειας. Δουλεύω κάθε μέρα 8ωρα και 4ωρα (τις ημέρες μαθημάτων) για να μπορώ να βοηθάω τους γονείς μου στα δίδακτρα (7000 ?). Δεν το μετάνοιωσα ούτε στιγμή για τα λεφτά που έδωσα.https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=387563#post387563https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=387563#post387563
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά,το Π.Δ. εκδόθηκε τον περασμένο Μάϊο,η Κοινοτική Οδηγία ενσωματώθηκε στην Ελληνική Νομοθεσία και τα Κολλέγια (Κέντρα Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης πλέον) αναγνωρίστηκαν και με τη βούλα!
Έχω όμως μια απορία,κυρίως λόγω άγνοιας...τι γίνεται με την επαγγελματική κατοχύρωση αυτών των πτυχίων;Θέλω να πω,πήγε κανείς απόφοιτος π.χ. στο Οικονομικό Επιμελητήριο ή στο Δικηγορικό Σύλλογο για εγγραφή μέχρι τώρα;Αν ναι τη απάντηση/αποτέλεσμα πήρε;
Θα είχε ενδιαφέρον να αναφέρει κάποιος που γνωρίζει τέτοιες περιπτώσεις για να έχουμε πάνω κάτω και μια εικόνα του τι γίνεται σήμερα μ'αυτό το θέμα στην πράξη και όχι μόνο στους "νόμους"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά,το Π.Δ. εκδόθηκε τον περασμένο Μάϊο,η Κοινοτική Οδηγία ενσωματώθηκε στην Ελληνική Νομοθεσία και τα Κολλέγια (Κέντρα Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης πλέον) αναγνωρίστηκαν και με τη βούλα!
Έχω όμως μια απορία,κυρίως λόγω άγνοιας...τι γίνεται με την επαγγελματική κατοχύρωση αυτών των πτυχίων;Θέλω να πω,πήγε κανείς απόφοιτος π.χ. στο Οικονομικό Επιμελητήριο ή στο Δικηγορικό Σύλλογο για εγγραφή μέχρι τώρα;Αν ναι τη απάντηση/αποτέλεσμα πήρε;
Θα είχε ενδιαφέρον να αναφέρει κάποιος που γνωρίζει τέτοιες περιπτώσεις για να έχουμε πάνω κάτω και μια εικόνα του τι γίνεται σήμερα μ'αυτό το θέμα στην πράξη και όχι μόνο στους "νόμους"!
Αυτό ακριβώς. Μπορεί να μας ενημερώσει κάποιος που ξέρει?

Προσωπικά έχω δώσει Πανελλήνιες,δεν πέρασα στην σχολή της επιλογής μου.Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι αρχικά να δώσω με το 10% και μετά αν δεν περάσω πάλι, Πανελλαδικές. Ωστόσο σκέφτομαι αν αξίζει να δώσουν πάλι οι γονείς μου τόσα χρήματα στα φροντιστήρια,να χαραμίσω πάλι τόσες ώρες και έναν ακόμα χρόνο ενώ θα μπορούσα να πάω σε κάποια ιδιωτική σχολή,που στην τελική θα έχω τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με κάποιον που έχει βγεί από κάποιο ΑΕΙ. Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό το ζήτημα,αν κάποιος γνωρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Κοίταξε,αν πάμε σύμφωνα με το νόμο,οι απόφοιτοι αφού γραφτούν στον αντίστοιχο ξένο επαγγελματικό φορέα (κάτι το οποίο στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μια τυπική διαδικασία) και εξασφαλίσουν επαγγελματικά δικαιώματα στην χώρα προέλευσης του πτυχίου (π.χ. Αγγλία) έχουν το δικαίωμα να κάνουν αίτηση εγγραφής και στο αντίστοιχο Ελληνικό όργανο απονομής "επαγγελματικών αδειών",το οποίο είναι υποχρεωμένο να τους δεχτεί μέσω εξετάσεων και ΕΠΙΠΛΕΟΝ,ΑΝ ο ενδιαφερόμενος δεν θέλει να δώσει εξετάσεις (ή αλλιώς,ΑΝ ένα επιμελητήριο κάνει "νερά" και πιστολιάζει τις εξετάσεις ώστε να μην τις περάσει κανείς) μπορεί εναλλακτικά να ακολουθήσει πρακτική άσκηση στο επάγγελμα 3 ετών (αν θυμάμαι καλά) μετά την παρέλευση των οποίων ΑΥΤΟΜΑΤΑ εγγράφεται στο επιμελητήριο που επιθυμεί,που να χτυπάνε τον ποπό τους κάτω!:D

ΑΛΛΑ επειδή στη Μπανανία ζούμε,θέλουμε να δούμε αν όντως ολα αυτά εφαρμόζονται στην πράξη,διότι σ'αυτή τη χώρα τίποτα δεν είναι "αυτονόητο"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παιδιά κατ αρχάς ξεκαθαρίζω ότι έχω περάσει στην σχολή της επιλογής μου.

Παρ όλα αυτά επειδή πολλά ακούγονται, πολλά κολλέγια ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΑΤΑ. Και δεν έχουν καταλήψεις-κομματοσκυλίκι- θα πάρουμε φέτος σημειώσεις- η γραμματεία τα ξύνει- και μλκίες αυτού του στυλ.

Ούτε εγώ τα είχα σε εκτίμηση παλιότερα μέχρι που "από σποντα" παρακολούθησα 4-5 μαθήματα.

Κάποιοι θα πόυνε ότι σωστό θα ήταν να βελτιώσουμε την δημόσια παιδεία και ΔΙΚΙΟ θα έχουν απλά υπό τις σημερινές συνθήκες εγώ θα έστελνα το παιδί μου σε Ιδιωτικό το φύσαγα φυσικά ε?

Καλά τα φαινόμενα παθογένειας δεν κρίνουν την επιστημονική αξιοπιστία ενός Πανεπιστημίου. Άλλα πράγματα την κρίνουν. Δεν σας κάνει εντύπωση που στα κολλέγια δεν λειτουργούν Τμήματα σοβαρών επιστημών όπως φυσικομαθηματικά ή επιστήμες πολυτεχνείου ή ιατρικές; Αυτό λέει πολλά...

Προσωπικά δεν με καίει που υπάρχουν. Νομίζω ότι η επιστημονική δύναμη ενός Πανεπιστημίου δεν συγκρίνεται με αυτή του Κολλεγίου. Το Πανεπιστήμιο είναι μια διαφορετική βαθμίδα σπουδών με τελείως διαφορετική φιλοσοφία διδασκαλίας της επιστήμης. Τα Κολλέγια αφορούν άλλου είδους σπουδές με ειδικό επαγγελματικό προσανατολισμό. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Κοίταξε,αν πάμε σύμφωνα με το νόμο,οι απόφοιτοι αφού γραφτούν στον αντίστοιχο ξένο επαγγελματικό φορέα (κάτι το οποίο στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μια τυπική διαδικασία) και εξασφαλίσουν επαγγελματικά δικαιώματα στην χώρα προέλευσης του πτυχίου (π.χ. Αγγλία) έχουν το δικαίωμα να κάνουν αίτηση εγγραφής και στο αντίστοιχο Ελληνικό όργανο απονομής "επαγγελματικών αδειών",το οποίο είναι υποχρεωμένο να τους δεχτεί μέσω εξετάσεων και ΕΠΙΠΛΕΟΝ,ΑΝ ο ενδιαφερόμενος δεν θέλει να δώσει εξετάσεις (ή αλλιώς,ΑΝ ένα επιμελητήριο κάνει "νερά" και πιστολιάζει τις εξετάσεις ώστε να μην τις περάσει κανείς) μπορεί εναλλακτικά να ακολουθήσει πρακτική άσκηση στο επάγγελμα 3 ετών (αν θυμάμαι καλά) μετά την παρέλευση των οποίων ΑΥΤΟΜΑΤΑ εγγράφεται στο επιμελητήριο που επιθυμεί,που να χτυπάνε τον ποπό τους κάτω!:D

ΑΛΛΑ επειδή στη Μπανανία ζούμε,θέλουμε να δούμε αν όντως ολα αυτά εφαρμόζονται στην πράξη,διότι σ'αυτή τη χώρα τίποτα δεν είναι "αυτονόητο"!
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες,Dominator. :)

Περιμένουμε και άλλες απαντήσεις. Όποιος γνωρίζει και παραπάνω πράγματα για το τι ακριβώς συμβαίνει και "πρακτικά",ας μας ενημερώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Καλά τα φαινόμενα παθογένειας δεν κρίνουν την επιστημονική αξιοπιστία ενός Πανεπιστημίου. Άλλα πράγματα την κρίνουν. Δεν σας κάνει εντύπωση που στα κολλέγια δεν λειτουργούν Τμήματα σοβαρών επιστημών όπως φυσικομαθηματικά ή επιστήμες πολυτεχνείου ή ιατρικές; Αυτό λέει πολλά...

Προσωπικά δεν με καίει που υπάρχουν. Νομίζω ότι η επιστημονική δύναμη ενός Πανεπιστημίου δεν συγκρίνεται με αυτή του Κολλεγίου. Το Πανεπιστήμιο είναι μια διαφορετική βαθμίδα σπουδών με τελείως διαφορετική φιλοσοφία διδασκαλίας της επιστήμης. Τα Κολλέγια αφορούν άλλου είδους σπουδές με ειδικό επαγγελματικό προσανατολισμό. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Κανείς δεν ισοπέδωσε τίποτα,άλλο λέει το thread,μην αρχίζεις το "ποιός την έχει μεγαλύτερη" γιατί εκτός από off-topic δεν είναι και το καλύτερο sport,προτιμώ το ping-pong!;)
Επίσης,δεν ήξερα ότι υπάρχουν επιστήμες σοβαρότερες από κάποιες άλλες!Δηλαδή θες να πεις ότι τα Οικονομικά π.χ. είναι επιστήμη της πλάκας;!
Ο λόγος που δεν υπάρχουν (μέχρι σήμερα) τέτοια τμήματα είναι προφανώς ότι απαιτούν μεγάλο κεφάλαιο για εξοπλισμό,εργαστήρια,διεθνείς κώδικες,βιβλιογραφία κ.λπ. εκτός αν υπάρχει και κάτι άλλο που μου διαφεύγει!

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες,Dominator. :)

Περιμένουμε και άλλες απαντήσεις. Όποιος γνωρίζει και παραπάνω πράγματα για το τι ακριβώς συμβαίνει και "πρακτικά",ας μας ενημερώσει.

Παρακαλώ,στη διάθεσή σου!:)

Επιπλέον να τονίσω ότι για να ισχύουν όλα αυτά,το πτυχίο πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι από Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο (εδώ δεν μας απασχολεί ο "βραχνάς" ΔΟΑΤΑΠ,Ευρωπαϊκό να'ναι κι ό,τι να'ναι:smartass:) και το Κολλέγιο να έχει (φυσικά) την άδεια απ'το Υπουργείο...
Μεγάλη προσοχή λοιπόν,ζητάμε ΠΑΝΤΑ να δούμε με τα μάτια μας την άδεια λειτουργίας του ιδρύματος που ενδιαφερόμαστε διότι υπάρχουν πολλά που ισχυρίζονται ότι την έχουν αλλά ψεύδονται (π.χ. το AUA που σφράγισε η αστυνομία στην Αθήνα) καθώς και το ίδρυμα προέλευσης των πτυχίων,μη τυχόν έρχονται από Αμερική ή χώρα εκτός Ε.Ε. και δεν υπάγονται έτσι στην Κοινοτική Οδηγία του 2005...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Κανείς δεν ισοπέδωσε τίποτα,άλλο λέει το thread,μην αρχίζεις το "ποιός την έχει μεγαλύτερη" γιατί εκτός από off-topic δεν είναι και το καλύτερο sport,προτιμώ το ping-pong!;)
Επίσης,δεν ήξερα ότι υπάρχουν επιστήμες σοβαρότερες από κάποιες άλλες!Δηλαδή θες να πεις ότι τα Οικονομικά π.χ. είναι επιστήμη της πλάκας;!
Πολύ σωστά έκανε και επενέβη ο nPb, όταν οι προσκείμενοι στις ιδιωτικές αυτές σχολές πιο πάνω γράφουν ότι είναι ακόμη και καλύτερα τα ιδιωτικά τους από πανεπιστήμιά μας.
Επίσης εγώ ακούω συνεχώς από την υπουργό Παιδείας ότι δεν πρόκειται να ισοτιμηθούν τα ΑΕΙ/ΤΕΙ με τα κολλέγια. Πολύ πρόσφατα μάλιστα το ξαναείπε. Συνεπώς τέτοιου είδους πτυχία είναι εκ των πραγμάτων υποτιμημένα, δε χρειάζεται κανέναν nPb, exc ή οποιονδήποτε άλλο να πει για μία ακόμα φορά το αυτονόητο.

Τέλος δε, υπάρχουν Επιστήμες και επιστήμες. Δεν είναι όλες ίδιες, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που δεν αφορά το συγκεκριμένο νήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
exc και nPb,προσωπικά εχέσθην και για τις επιστήμες και για τα Πανεπιστήμια και για τα Τ.Ε.Ι. και για όλα!
Οι δουλειές μου να συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά κι όλα τ'άλλα τ'ακούω βερεσέ...όπως το ίδιο ισχύει και για όλο τον κόσμο,που απλά θέλει μια αξιοπρεπή δουλειά!Αυτή την εμμονή ορισμένων σας με το "επίπεδο των Πανεπιστημίων" μόνο με ένα τρόπο μπορώ να την εξηγήσω,δεν θα το κάνω όμως γιατί θα γίνω κακός και δεν το θέλω!

Εδώ δεν συζητάμε τίποτα σχετικό με αυτό που λέτε,καθώς αφενός ψάχνουμε να δούμε ποιές διαδικασίες ισχύουν στην πράξη για να ασκήσει κανείς επάγγελμα,αφετέρου δεν περίμενα τον ένα και τον άλλο να μου κάνει "γυμνάσια" για μια αγορά εργασίας που (ευτυχώς) έχω φάει στη μάπα απ'τα 15 μου,λέγοντας μου ποια επιστήμη είναι έτσι και ποιά σχολή είναι αλλιώς!
Με όλο το σεβασμό που λέει κι ο Λάκης,...η βάρκα γέρνει!
Αν έχετε κάτι να προσφέρετε στην κουβέντα έχει καλώς,διαφορετικά τουλάχιστον μην γράφετε άσχετα και αδιάφορα για τους περισσότερους (θέλω να πιστεύω) πράγματα που μόνο κακό μπορεί να κάνουν στην κουβέντα...αυτά για να εξηγούμαστε!

Όσο για τη Διαμαντοπούλου,αυτό που εννοεί (κι οι περισσότεροι το καταπίνετε αμάσητο) είναι ότι δεν θα γίνουν ποτέ τα Κολλέγια Α.Ε.Ι.!Αν όμως κάνατε τον κόπο να διαβάσετε τι υπέγραφε τον περασμένο Μάϊο η "Αννούλα",θα βλέπατε ότι ναι μεν υπάρχουν Κολλέγια που δεν είναι Α.Ε.Ι. αλλα βγάζουν απόφοιτους που σε επαγγελματικό επίπεδο είναι...απόφοιτοι Α.Ε.Ι.!
Οπότε τι σημασία έχει;Δε πα'να είναι και σουβλατζίδικα,από τη στιγμή που δίνουν "χαρτί" από άλλο ξένο Α.Ε.Ι. και αυτό πια αναγνωρίζεται,πάει το παιχνίδι!

Υ.Γ.1 Καλό θα ήταν να έχουμε όλοι υπόψη μας,ότι οι απόφοιτοι Κολλεγίων αυτή τη στιγμή ναι μεν δεν αναγνωρίζονται ακαδημαϊκά (δηλαδή δεν μπορούν π.χ. να δώσουν Κατατακτήριες με το πτυχίο ή να γίνουν καθηγητές Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. κ.λπ.) διότι δεν προβλέπει η Κοινοτική Οδηγία κάτι τέτοιο αλλά ο δρόμος έχει ανοίξει και όπως αντιλαμβάνεστε,στις πρώτες προσφυγές από (αγανακτησμένους) απόφοιτους θα έρθουν και οι καταδίκες!Και με τις ευλογίες της "Τρόϊκα" βέβαια!:whistle:
Υ.Γ.2 Για να καταλάβετε γιατί μου γυρίζει το μυαλό όταν βλέπω τέτοια trollαρίσματα...μια κοπέλα που είναι κούκλα και το τονίζει εδώ κι εκεί,πως τη λένε;
Υ.Γ.3 Με συγχωρείτε για τον τόνο,αλλά έχει κι η υπομονή τα όριά της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top