Kαθηγητές που κάνουν ορθογραφικά/συντακτικά λάθη

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Σημείωση Ο.Δ.: Η συζήτηση αυτή δημιουργήθηκε στο thread μιας αγγελίας η οποία αφαιρέθηκε κατόπιν επιθυμίας του μέλους που την έγραψε και για να μην χαθεί η υπόλοιπη συζήτηση διαχωρίστηκε από αυτήν.

O Χριστός κι η μάνα του, τι άλλο θα δούμε δηλαδή;

Από που να αρχίσω;

Ότι ΕΝΑΣ άνθρωπος ισχυρίζεται οτι διδάσκει 5 μαθήματα, και μάλιστα μέχρι το ανώτερο επίπεδο τους, δηλαδή την κατεύθυνση της Γ', ενώ τα 5 αυτά μαθήματα δεν έχουν όλα την ίδια συγγένεια μεταξύ τους; Πως μπορώ να μην αντιδράσω όταν βλέπω έναν άνθρωπο να διδάσκει ταυτόχρονα ΚΑΙ Χημεία/Βιολογία, ΚΑΙ Πληροφορική;

Να συνεχίσω με το κακό γούστο στο blog που γράφεις, και ιδιαίτερα με τον συνδυασμό φόντου και χρωμάτων στα γράμματα, που κυριολεκτικά με ζάλισε στην προσπάθεια μου να το διαβάσω;

Πως θα εμπιστευτεί κάποιος έναν άνθρωπο να του κάνει... Πληροφορική όταν τα τυπογραφικά/ορθογραφικά λάθη δίνουν και παίρνουν; Ιδού τα μαργαριτάρια:

Απο την αγγελία:
"εκφραστείτε ελεύθερα στο Blogs": Αλήθεια, ο καθηγητής πληροφορικής ξέρει τι είναι ΤΟ BLOG, και οτι ο πληθυντικός του είναι ΤΑ BLOGS;

"των κατεθευσεων": Από την λέξη κατέθευση φαντάζομαι.

Από το... blogs :P
Μαθηματα πληφορικης προετημασια: Το κοπή τη πίτα το Μαρούσι.

διευκρινήσεις: Από το ρήμα διευκρινώ;

Έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

efh

Νεοφερμένος

Η efh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
είμαι ηλεκτρονικός μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών του πολυτεχνείου με master και εμπειρία στα μαθήματα όχι φιλόλογος ευχαριστώ που καταθέτεις για άλλη μια φορά την ελληνική κατινιά και ανωριμότητα

και κάνω την δουλειά μου ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ Η ΓΝΩΜΗ ΟΣΩΝ ΔΕΝ ΜΕ ΞΈΡΟΥΝ ΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΕΜΠΙΣΤΕΎΟΝΤΑΙ ΈΧΟΥΝ ΕΠΙΤΥΧΊΑ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΝΑ ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΑΣΙΜΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Γνωμη μου ειναι πως ενας καθηγητης, οποια ειδικοτητα και αν εχει, πρεπει πρωτα απο ολα να εχει μια γενικη μορφωση, που φυσικα και περιλαμβανει την σωστη γνωση της γλωσσας που μιλαει και γραφει. Δεν πρεπει οπωσδηποτε να εισαι φιλολογος για να ξερεις ορθογραφια.

Οσον αφορα την ελληνικη κατινια και ανωριμοτητα, προφανως και δε νιωθω την αναγκη να αποδειξω σε εναν κομητη του φορουμ οπως εσυ, που μολις προσφατα δημιουργησες εναν λογαριασμο για να βρεις ιδιαιτερα μαθηματα και εχεις γραψει μονο 2 μηνυματα, αν ειμαι "κατινα" ή "ανωριμος", μιας και η διαδρομη μου στο φορουμ μπορει να σου αποδειξει κατι αλλο.

Δεν ξερω αν εισαι καλη στην δουλεια σου, προφανως, μιας και δεν υπηρξα μαθητης σου. Δεν το αποκλειω, μπορει να εισαι μια τελεια καθηγητρια. Απλα σχολιασα την αγγελια σου, οπως καθε τι που με ενοχλει. Εννοειται οτι θεωρω μεγιστη ανευθυνοτητα να διδασκεις 5 μαθηματα που δεν ειναι ολα σχετικα μεταξυ τους. Εννοειται οτι θεωρω τουλαχιστον αστειο ενας καθηγητης πληροφορικης να κανει λαθη τυπογραφικα, να μην μπορει δηλαδη να χειριστει ενα πληκτρολογιο, καθημερινο εργαλειο της δουλειας του.

Δεν θα σταθω καν στην προσωπικη επιθεση που εξαπελυσες μεσω προσωπικου μηνυματος. Απαξιω να απαντησω, εδω ειναι ενα φορουμ, στο οποιο οι αποψεις τιθενται δημοσια.

Οσον αφορα την αξιοπρεπεια ή την στασιμοτητα, ο καθενας κρινεται απο τα γραπτα του και τις τοποθετησεις του. Δεν αποκλειω φυσικα το ενδεχομενο να ειμαι αναξιοπρεπης ή στασιμος, αλλα σιγουρα δεν θα το κρινω εγω.

Α και κατι ακομη. Ειμαι αντρας, οχι γυναικα [το λεω επειδη εγραψες τη λεξη "στασιμη" στο μηνυμα σου].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Sourotiri μήπως υπερβάλλεις λίγο; Δε πιστεύω ότι η ποιότητα ενός καθηγητή εξαρτάται από τα ορθογραφικά λάθη και την σύνταξη. Π.χ. κάποιος διαβάζοντας τα μηνύματα σου θα μπορούσε να πει άδικα ότι ένας καθηγητής οικονομικών που δε βάζει τόνους στα ποστ του δεν είναι καλός καθηγητής.

Πιστεύω ότι ένας καθηγητής πρέπει να κρίνεται από το έργο του και όχι τον τρόπο γραφής ή έκφρασης του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αν νομιζα ρε συ Φωκο οτι υπερβαλλω, μαλλον δεν θα εγραφα ο,τι εγραψα. Ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του, απο τους τονους, μεχρι τα πολυ περισσοτερο χτυπητα ορθογραφικα λαθη ή και λαθη εκφρασης, μεχρι το υφος του καθενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάντως, η πρώτη εικόνα μετράει πολύ...Και δυστυχώς η πρώτη εικόνα δίνει εντύπωση προχειροδουλειάς, όση ποιότητα και αν κρύβει από πίσω...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
O τρόπος που εκφράζεται/μιλάει κάποιος,φαίνεται από τη γραφή του.

Οι γνώσεις του,φαίνονται μέσα από όσα λέει.
Αν έκανε ορθογραφικά λάθη μια φιλόλογος για παράδειγμα,ναι,προσωπικά εμένα θα μου φαινόταν περίεργο και ναι,δεν θα μου έκανε και την καλύτερη εντύπωση.

Όσο αφορά αυτό που λές εσύ Focko για την ποιότητα του καθηγητή,όχι δεν παίζουν καθοριστικό ρόλο για το πόσο καλός ή κακός είναι ένας καθηγητής. Απλά είναι ένα συμπληρωματικό στοιχείο για μένα. Θεωρώ αυτονόητο μια φιλόλογος για παράδειγμα να ξέρει άριστη ορθογραφία γιατί στην τελική πως θα πάει να μάθει σε ένα παιδί του δημοτικού το πως να γράψει αν είναι η ίδια ανορθόγραφη?
Όλα παίζουν ρόλο για να σχηματιστεί μια άποψη. Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως ένα και μόνο γραπτό κείμενο με κάποια ορθογραφικά λάθη αρκεί για να χαρακτηρίσουμε κάποιον.
Όλοι, φαντάζομαι, κάνουμε λάθη είτε από κεκτημένη ταχύτητα είτε από βαρεμάρα της στιγμής να ελέγξουμε την ορθότητα της λέξης.
Αυτά όσο αφορά τον αρχικό σχολιασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
yeap, αλλά από τη στιγμή που ο άνθρωπος δεν είναι φιλόλογος κάποια ορθογραφικά είναι φυσιολογικό να τα κάνει.
Και στη τελική δεν μπορείς να κρίνεις από τη γραφή σε ένα φόρουμ ή ένα blog, αν ο άλλος ξέρει ή δεν ξέρει ορθογραφία. Δεν σου έγραψε το "είναι" -> "ινε" .
Τυπογραφικά λάθη γίνονται. Γιατί την στήσατε στην γωνία δε καταλαβαίνω.
Τώρα δε παίζει να υπάρχουν πολλοί καθηγητές που γράφουν ό,τι να' ναι. Απλά υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ασχοληθεί από το δημοτικό μέχρι Λύκειο τόσο με τα φιλολογικά και είναι λογικό να "μπερδεύουν" ή να μη ξέρουν πώς γράφεται μια λέξη. Από τη στιγμή που ξέρει το δικό του αντικείμενο καλά it's ok, και αυτό είναι το ζητούμενο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ένας φιλόλογος όπως και ένας παιδαγωγός δημοτικής εκπαίδευσης πρέπει να γνωρίζει καλά την Ελληνική γλώσσα. Παρόλα αυτά στις θετικές επιστήμες αυτό δεν είναι αναγκαίο. Στο γυμνάσιο είχα έναν καθηγητή χημικό στο σχολείο ο οποίος εξαιτίας σοβαρού προβλήματος υγείας ( νεφρική ανεπάρκεια) αναγκάστηκε και παράτησε την δουλειά και διορίστηκε σε γυμνάσιο, στο παρελθόν δούλεψε αρκετά χρόνια στο εξωτερικό.

Μιλούσε κατανοητά αν και έκανε συντακτικά λαθάκια με λίγα ορθογραφικά λάθη στα γραπτά του. Παρόλα αυτά ο καθηγητής ήταν εξαιρετικός (μας μάθαινε Χημεία όχι σύμφωνα με την ύλη που έδινε το υπουργείο) αλλά με δικιά του μεθοδολογία. 3η γυμνασίου ξέραμε ονοματολογία (όχι να την παπαγαλίζουμε όπως κάνουν οι περισσότεροι και βασικά διαλύματα) ενώ όταν μας έκανε και θερμοδυναμική που δεν ήταν καθόλου στην ύλη και διδασκότανε στο λύκειο. ΄Σε κάθε μάθημα μας παρουσίαζε και από ένα πείραμα.

Τον καθηγητή αυτό μόλις τον είδαμε πρώτη φορά όλα τα παιδιά μας δημιουργήθηκε ψευδώς η εντύπωση ότι δεν ήταν καλός καθηγητής ,(επίσης πολλοί είχαμε νευριάσει μαζί του επειδή κάθε βδομάδα έβαζε τεστάκια) και βαθμολογούσε αυστήρα.
Εκ των υστέρων βλέπω ότι αυτός ήταν ο μοναδικός καλός καθηγητής που είχαμε στον γυμνάσιο και ο μοναδικός που έκανε καλά την δουλειά του (δηλαδή να μας μάθει Χημεία). Οι άλλοι καθηγητές το μόνο που κάνανε ήταν να βάζουν σε όλους καλούς βαθμούς για να είναι αγαπητοί αυτός ήθελε να μάθουμε Χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον Sourotiri. Διαβάζοντας μια αγγελία, προσωπικά κοιτάζω ακόμα και το κόμμα. Άλλωστε, το μόνο που μπορώ να κρίνω είναι αυτό που βλέπω. Και ναι, ένας Δάσκαλος φροντίζει αυτές τις μικρές λεπτομέρειες, αφού ένα κακογραμμένο κείμενο δε σέβεται πρώτα απ' όλα αυτόν στον οποίο απευθύνεται. ΔΕΝ μπορώ να κρίνω κάποιον από τα γραφόμενά του, το τονίζω. Όσον αφορά το blog τώρα, ο συνδυασμός των χρωμάτων είναι όντως κουραστικός και δε βοηθάει στην εύκολη ανάγνωση των όσων θέλει να πει. Ίσως ο Sourotiri να ήταν κάπως επιθετικός αρχικά, αλλά επί της ουσίας συμφωνώ με όσα θέλει να πει.

@efh: Η απάντησή σου, αν μη τι άλλο, δεν ήταν και η πιο κομψή. Ελπίζω όταν κάποιο παιδί έχει ενδεχομένως κάποια διαφωνία μαζί σου, να μην απαντάς σε ανάλογο ύφος. :)



Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
@efh: Η απάντησή σου, αν μη τι άλλο, δεν ήταν και η πιο κομψή. Ελπίζω όταν κάποιο παιδί έχει ενδεχομένως κάποια διαφωνία μαζί σου, να μην απαντάς σε ανάλογο ύφος. :)

Και ο Σουρωτήρης όμως στο πρώτο ποστ δεν ήταν και τόσο ευγενικός. Ήταν σα να πήρε το "γραπτό" και της το έτριψε στη μούρη με μόνο σκόπο να την μειώσει.:P
Μια χαρά απάντησε, και ο καθένας στη θέση της έτσι θα απάνταγε.
Come on..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δε θεωρώ ότι μόνο οι φιλόλογοι και οι παιδαγωγοί θα πρέπει να ξέρουν να χειρίζονται σωστά την ελληνική γλώσσα. Αν είναι έτσι, χάθηκα. :Ρ
Θέλω να πω πως από το φυσικό πχ δε θα μάθω μόνο φυσική, θα μου μείνουν και άλλα πράγματα. (όπως κάποιες εκφράσεις του, κάποια καλά δομημένη πρόταση κτλ κτλ)

Απλά θεωρώ άδικο που από ένα γραπτό κείμενο κατηγορούμε τον άλλον και δυστυχώς γίνεται και σε άλλα θέματα.
''Απαπα καλός μαθητής και κάνεις τέτοια λάθη;'' ναι οκ, προσωπικά μου δείχνει χαμηλό υπόβαθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Και ο Σουρωτήρης όμως στο πρώτο ποστ δεν ήταν και τόσο ευγενικός. Ήταν σα να πήρε το "γραπτό" και της το έτριψε στη μούρη με μόνο σκόπο να την μειώσει.:P
Μια χαρά απάντησε, και ο καθένας στη θέση της έτσι θα απάνταγε.
Come on..:P

Για την αρχική τοποθέτηση του Sourotiri αναφέρθηκα στο post μου, λίγο πιο πάνω. Η "μαγκιά" είναι να απαντάς με επιχειρήματα, κι όχι να εφαρμόζεις το οφθαλμός αντί οφθαλμού. Θα προτιμούσα λοιπόν να δω κάποια απάντηση από την Έφη στα επιχειρήματα του Sourotiri, κι όχι εκφράσεις (flames) του στυλ "ευχαριστώ που καταθέτεις για άλλη μια φορά την ελληνική κατινιά και ανωριμότητα". Δε νομίζω να κερδίζεις κάτι με τέτοιες απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Απο την αγγελία:
"εκφραστείτε ελεύθερα στο Blogs": Αλήθεια, ο καθηγητής πληροφορικής ξέρει τι είναι ΤΟ BLOG, και οτι ο πληθυντικός του είναι ΤΑ BLOGS;

"των κατεθευσεων": Από την λέξη κατέθευση φαντάζομαι.

Από το... blogs
Μαθηματα πληφορικης προετημασια: Το κοπή τη πίτα το Μαρούσι.

διευκρινήσεις: Από το ρήμα διευκρινώ;

Ενώ με αυτά εεε;; Κερδίζεις πολλά. Δηλαδή εσύ θα έλεγες και ευχαριστώ.
Jesus Christ δηλαδή.
Anyway.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ενώ με αυτά εεε;; Κερδίζεις πολλά. Δηλαδή εσύ θα έλεγες και ευχαριστώ.
Jesus Christ δηλαδή.
Anyway.

Το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα απαντούσα σε ανάλογο τόνο και ύφος. Και τέλος πάντων, το θέμα δεν δημιουργήθηκε για το ποιος την έχει μεγαλύτερη. Ας μείνουμε στο αν ενοχλεί σε μια αγγελία η παρουσία κακής χρήσης της γλώσσας ή όχι.
End of topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως ένα και μόνο γραπτό κείμενο με κάποια ορθογραφικά λάθη αρκεί για να χαρακτηρίσουμε κάποιον.
Όλοι, φαντάζομαι, κάνουμε λάθη είτε από κεκτημένη ταχύτητα είτε από βαρεμάρα της στιγμής να ελέγξουμε την ορθότητα της λέξης.
Αυτά όσο αφορά τον αρχικό σχολιασμό.

yeap, αλλά από τη στιγμή που ο άνθρωπος δεν είναι φιλόλογος κάποια ορθογραφικά είναι φυσιολογικό να τα κάνει.
Και στη τελική δεν μπορείς να κρίνεις από τη γραφή σε ένα φόρουμ ή ένα blog, αν ο άλλος ξέρει ή δεν ξέρει ορθογραφία. Δεν σου έγραψε το "είναι" -> "ινε" .
Τυπογραφικά λάθη γίνονται. Γιατί την στήσατε στην γωνία δε καταλαβαίνω.
Τώρα δε παίζει να υπάρχουν πολλοί καθηγητές που γράφουν ό,τι να' ναι. Απλά υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ασχοληθεί από το δημοτικό μέχρι Λύκειο τόσο με τα φιλολογικά και είναι λογικό να "μπερδεύουν" ή να μη ξέρουν πώς γράφεται μια λέξη. Από τη στιγμή που ξέρει το δικό του αντικείμενο καλά it's ok, και αυτό είναι το ζητούμενο.:P

Ναι ρε σεις Θεοδωρα/Princess, ολοι κανουμε λαθη, αλλα οταν δημιουργουμε ενα κειμενακι-αγγελια και ενα blog με σκοπο να προσελκυσουμε πελατεια, υποτιθεται (τουλαχιστον αυτο λεει η κοινη λογικη) οτι δειχνουμε οσο καλυτερο προσωπο μπορουμε. Δηλαδη δεν θελω να σκεφτω, αν η αγγελια και το blog που ειδα ηταν το καλυτερο προσωπο της συντακτριας, ποιο θα ειναι οχι το χειροτερο, αλλα το μεσο προσωπο της.

Και ο Σουρωτήρης όμως στο πρώτο ποστ δεν ήταν και τόσο ευγενικός. Ήταν σα να πήρε το "γραπτό" και της το έτριψε στη μούρη με μόνο σκόπο να την μειώσει.:P
Μια χαρά απάντησε, και ο καθένας στη θέση της έτσι θα απάνταγε.
Come on..:P

Ειναι ενα πραγμα να εισαι επιθετικος και με επιχειρηματα, και ενα αλλο πραγμα να εισαι αγενης. Στον πρωτο μου σχολιασμο δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ χαρακτηρισμος επι προσωπικου, σε αντιθεση με την Εφη, που με ειπε και...κατινα.



Και κατι γενικο: Εχετε κολλησει ολοι στα ορθογραφικα/τυπογραφικα λαθη, που ειναι απλα η κορυφη του παγοβουνου. Ουτε κουβεντα για το κυριως μερος, οτι δηλαδη ενας καθηγητης Πληροφορικης ισχυριζεται οτι μπορει να διδαξει Φυσικη/Χημεια/Βιολογια μεχρι και την κατευθυνση της τριτης Λυκειου και μαλιστα απο το internet [!], πραγμα που κυριως προκαλεσε την οργη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Νομίζω πως το συγκεκριμένο θέμα δημιουργήθηκε με αφορμή την αγγελία και όχι για να τη σχολιάσουμε.
Άλλωστε για τις πολλές ειδικότητες υπάρχει ήδη θέμα. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
Παιδιά για σταθείτε. Νομίζω ότι ένας καθηγητής και φιλόλογος να μην είναι πρέπει να γράφει σωστά Ελληνικά. Εδώ η efh αν δείτε, αρχικά είχε γράψει το μήνυμα της στα γκρίκλικα και το άλλαξε ο fockos. Πιστεύω ότι σε όλα πρέπει ο καθηγητής να δίνει το παράδειγμα. Τώρα πώς γίνεται ένας καθηγητής να ξέρει τόσα άσχετα μεταξύ τους μαθήματα, συμφωνώ με τον Sourotiri, εγώ δεν θα τον εμπιστευόμουνα με τίποτα. Για την ορθογραφία πάλι, ακόμα και στο δρόμο όταν βλέπουμε πινακίδα με χοντρά λάθη, γελάμε. Όταν γράφω εδώ, προσπαθώ να μην κάνω λάθη και αν για κάποια λέξη έχω αμφιβολία την ελέγχω στο word (αλήθεια, κάποια foroum έχουν ορθογραφικό έλεγχο, γιατί να μην έχουμε και εμείς?) και ούτε μου αρέσουν και τα κείμενα χωρίς τόνους που γράφουν πολλοί.

Βάζω μερικες σχετικές φωτογραφίες από τη συλλογή μου. Η πρώτη είναι διαμάντι: όταν μετακόμισε το υπουργείο παιδείας υπήρχε στο παλιό κτίριο στο Σύνταγμα.


(Αν δεν φαίνονται πατήστε δεξί κλικ και εμφάνιση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
μου είχε τύχει μία στο δημοτικό που έλεγε ότι 600+30-300+30=300 τι άλλο θα ακούσουμε, και δεν πήρα 10 στο διαγώνισμα στα μαθηματικά επειδή αυτή έλεγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top