Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
στειλε μου στο μσν ολη την ασκηση για να στην λυσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Την πίεση πρέπει να την μετατρέψω σε ατμόσφαιρές; Γιατί κάτω το R μου το δίνει σε J/mol...Γιατί όμως βρίσκω ... Που έχω τώρα λάθος. ...Γιατί;
Μην τρελαίνεσαι και μην ψυρίζεις μαϊμούδες. Όπως και να το κάνεις σωστό είναι. Θέλεις (atm, L) ή (Ν/m², m³) το ίδιο κάνει (αρκεί να πάρεις το σωστό R). Οι διαφορές στα αποτελέσματα οφείλονται σε διαφορετικές προσεγγίσεις (π.χ. Θα πάρεις το R ίσο με 8,3 ή 8,314 ? 1atm = 10⁵ Pa ή 1,013.10⁵ Pa ?). Μην ασχολείσαι με τέτοια γιατί φεύγεις από την ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Το R μου το δίνει ίσο με 8,3. Αλλά άμα δεν είναι σημαντικό εντάξει. Εγώ νόμιζα ότι έχω κάνει κάπου αλλού λάθος σοβαρό και δεν το έβλεπα για αυτό σε ρώτησα. Να ρωτήσω και κάτι άλλο για τη χημεία κατ; Είμαστε στην εθαλπία και στο βιβλίο μονάδα της βάζει το kj. Aλλά στον πίνακα η χημικός έγραφε kj/mol(τουλάχιστον έτσι έχω αντιγράψει στο τετράδιο, μυρίζομαι λάθος αντιγραφή). Και σε άλλα μας έγραφε κcal/mol(αυτό το είδα και στο βιβλίο στην εφαρμογή 2 σελ 55 κάτω που δίνει την απάντηση σε kcal/mol. Μπορείς να μου πεις ποια είναι τελικά η μονάδα μέτρησης της ΔΗο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
στειλε μου στο μσν ολη την ασκηση για να στην λυσω
Ευχαριστώ πολύ Χαρούλα :)αλλά εντάξει τελικά ξεκαθάρισα την απορία μου από το Δία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Είμαστε στην εθαλπία και στο βιβλίο μονάδα της βάζει το kj. Aλλά στον πίνακα η χημικός έγραφε kj/mol(τουλάχιστον έτσι έχω αντιγράψει στο τετράδιο, μυρίζομαι λάθος αντιγραφή). Και σε άλλα μας έγραφε κcal/mol(αυτό το είδα και στο βιβλίο στην εφαρμογή 2 σελ 55 κάτω που δίνει την απάντηση σε kcal/mol. Μπορείς να μου πεις ποια είναι τελικά η μονάδα μέτρησης της ΔΗο;
Η ενθαλπία είναι ενέργεια, άρα μονάδα είναι το 1Joyle (και kJ, cal, kcal). Όμως προφανώς εξαρτάται από την ποσότητα και γιαυτό την γράφουμε σε kJ/mol, kcal/mol για να δείξουμε σε ποια ποσότητα αναφέρεται. Αυτό όταν την γράφουμε ξέμπαρκα χωρίς την αντίδραση. Όταν την γράφουμε δίπλα στην αντίδραση φαίνεται σε πόσα mol αναφερόμαστε και δεν χρειάζεται το kJ/mol οπότε γράφουμε σκέτα kJ. (Αλλά μην ανησυχείς. Όπως και να την γράψεις δεν θα στο πάρουν για λάθος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Αχ ωραία τότε!!!!Πο ρε πως μπορείς να τα εξηγείς όλα τόσο τέλεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
ΦΙάλη περιέχει 20*10^-3 kg O2 υπό πίεση 4*10^5 Ρα και θερμοκρασία 60 κελσίου. Μετά παρέλευση αρκετού χρόνου, λόγω διαρροής Ο2 η πίεση ελλατώνεται στα 3*10^-3 Ρα και η θερμοκρασία στους 40 κελσιiου. Να βρεθεί ο όγκος της φιάλης και η μάζα του Ο2 που διέφυγε. Και δίνει το R=8,314 kκαι την μρ του οξυγόνου=32*10^-3 kg

Εγώ παίρνω καταστατική για την αρχική και καταστατική για την τελική,διαιρώ κατά μέλη αλλά έχω δύο αγνώστους!! πως θα τη λύσω αλλιώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ΦΙάλη περιέχει 20*10^-3 kg O2 υπό πίεση 4*10^5 Ρα και θερμοκρασία 60 κελσίου. Μετά παρέλευση αρκετού χρόνου, λόγω διαρροής Ο2 η πίεση ελλατώνεται στα 3*10^-3 Ρα και η θερμοκρασία στους 40 κελσιiου. Να βρεθεί ο όγκος της φιάλης και η μάζα του Ο2 που διέφυγε. Και δίνει το R=8,314 kκαι την μρ του οξυγόνου=32*10^-3 kg

Εγώ παίρνω καταστατική για την αρχική και καταστατική για την τελική,διαιρώ κατά μέλη αλλά έχω δύο αγνώστους!! πως θα τη λύσω αλλιώς;

Έχουμε την αρχική μάζα του οξυγόνου στη φιάλη, που είναι



Επίσης μας δίνεται η γραμμομοριακή μάζα του οξυγόνου,



Αυτό σημαίνει ότι σε 1 mol οξυγόνου περιέχονται οξυγόνου, ανεξάρτητα από την πίεση, τη θερμοκρασία ή τον όγκο της φιάλης.

Με μια απλή μέθοδο των τριών βρίσκουμε ότι τα mol του οξυγόνου στη φιάλη είναι



Από την καταστατική εξίσωση με μια αντικατάσταση προκύπτει ότι (μετατρέπουμε τις δωσμένες θερμοκρασίες σε kelvin) ο όγκος του δοχείου είναι περίπου



Εν συνεχεία, αν εφαρμόσουμε την καταστατική εξίσωση για την δεύτερη κατάσταση (τώρα γνωρίζουμε τον όγκο της φιάλης) μπορούμε να βρούμε τα mol του οξυγόνου που απέμειναν στη φιάλη:



Συνεπώς (από τη γραμμομοριακή μάζα του οξυγόνου και πάλι με τη μέθοδο των τριών) προκύπτει ότι απέμειναν



Άρα η μάζα του οξυγόνου που διέφυγε είναι



Πες μου αν δε κατάλαβες κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
παιδια μας έβαλε ο καθηγητής ένα πρόβλημα που δνε το πολυ καταλαβαίνω. Λοιπόν κοιτάξτε, είναι ένα βέλος που σημαδεύει ένα στόχο, και σου λέει. Τη στιγμή που φεύγει το βέλος ταυτόχρονα πέφτει ο στόχος. Ερωτηση: Το βέλος θα πετύχει το στόχο ;;; Έχω συνημμένο το διάγραμμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • χωρίς τίτλο.JPG
    χωρίς τίτλο.JPG
    6.1 KB · Εμφανίσεις: 133

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Πες μου αν δε κατάλαβες κάτι.

Αχ ωραία μου βγήκε! Ευχαριστώ πολύ!!! Τώρα κάνω και μια άλλη άσκηση που με δυσκολεύει λίγο. Αμα δεν τη βγάλω θα σε ρωτήσω πάλι να μου δώσεις τα φώτα σου...

View attachment 33797
Μπορείς λίγο να δεις κι αυτή που έχω κάνει λάθος;Γιατί μας είπε ότι το αποτέλεσμα βγαίνει 83,1 cm!!! Την έχω για αύριο την άσκηση οπότε μια μικρή παράκληση αν μπορείς να μου λύσεις σήμερα την απορία?!??:(:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Μπορείς λίγο να δεις κι αυτή που έχω κάνει λάθος;
Σου χρειάζεται βρωμόξυλο!!! Πού έμαθες τέτοιες πράξεις?
20∙10³ + 1,01∙10 = 20∙10³ + 101∙10³ = 121∙10³

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ωχ καλά εντάξει κατάλαβα. Μ@Λ@κία πάλι έκανα. Δηλαδή έπρεπε και τα δύο να ήταν στην ίδια δύναμη για να τα προσθέσω; Πλιζ πάνε λίγο δες και στα μαθηματικά!!!

Ουφ μου βγηκε! Επιτέλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
παιδια μας έβαλε ο καθηγητής ένα πρόβλημα που δνε το πολυ καταλαβαίνω. Λοιπόν κοιτάξτε, είναι ένα βέλος που σημαδεύει ένα στόχο, και σου λέει. Τη στιγμή που φεύγει το βέλος ταυτόχρονα πέφτει ο στόχος. Ερωτηση: Το βέλος θα πετύχει το στόχο ;;; Έχω συνημμένο το διάγραμμα..

Μία σκέψη με μία γρήγορη ματιά:

Η χρονική εξίσωση της κίνησης του στόχου είναι:
όπου
και του βέλους:


Για να συναντιώνται, αν εξισώσεις τα y, θα πρέπει η εξίσωση ως προς t που θα προκύψει να έχει ρίζα που τηρεί τους περιορισμούς.


Nα συμπληρώσω ότι η δεύτερη εξίσωση ισχύει για
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Στο βοήθημα του σαββάλα (β λυκείου κατεύθυνσης) έχω μια απορία για την άσκηση 6,26 σελίδα 104. Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος γιατί πίσω στις λύσεις λέει ότι WΑΒΓ=WΑΒ. Δεν θα έπρεπε να ήταν WΑΒΓ= WΑΒ + WΒΓ + WΓΑ ή
WΑΒΓ= WΑΒ + WΓΑ (WΒΓ = 0). Γιατί το WΓΑ δεν το βάζει; :worry: Μήπως υπάρχει κανένα τυπογραφικό λάθος στην εκφώνηση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Στο βοήθημα του σαββάλα (β λυκείου κατεύθυνσης) έχω μια απορία για την άσκηση 6,26 σελίδα 104. Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος γιατί πίσω στις λύσεις λέει ότι WΑΒΓ=WΑΒ. Δεν θα έπρεπε να ήταν WΑΒΓ= WΑΒ + WΒΓ + WΓΑ ή
WΑΒΓ= WΑΒ + WΓΑ (WΒΓ = 0). Γιατί το WΓΑ δεν το βάζει; :worry: Μήπως υπάρχει κανένα τυπογραφικό λάθος στην εκφώνηση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Έχεις πιο πολλές πιθανότητες να σε βοηθήσει κάποιος αν γράψεις την εκφώνηση της άσκησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εδώ είμαστε
https://img826.imageshack.us/img826/1834/60432998.jpg

Επειδή στο σχήμα δεν φαίνεται ο οριζόντιος άξονας είναι ο V .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
.....γιατί πίσω στις λύσεις λέει ότι WΑΒΓ=WΑΒ. Δεν θα έπρεπε να ήταν WΑΒΓ= WΑΒ + WΒΓ + WΓΑ ή WΑΒΓ= WΑΒ + WΓΑ (WΒΓ = 0). Γιατί το WΓΑ δεν το βάζει;
Αφού λέει για το έργο της ΑΒΓ (και όχι της κυκλικής ΑΒΓΑ) δεν έχει λόγο να βάλει το έργο της ΓΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Στο βοήθημα του σαββάλα (β λυκείου κατεύθυνσης) έχω μια απορία για την άσκηση 6,26 σελίδα 104. Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος γιατί πίσω στις λύσεις λέει ότι WΑΒΓ=WΑΒ. Δεν θα έπρεπε να ήταν WΑΒΓ= WΑΒ + WΒΓ + WΓΑ ή
WΑΒΓ= WΑΒ + WΓΑ (WΒΓ = 0). Γιατί το WΓΑ δεν το βάζει; :worry: Μήπως υπάρχει κανένα τυπογραφικό λάθος στην εκφώνηση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Από το σχήμα φαίνεται ότι η μεταβολή ΒΓ είναι ισόχωρη και συνεπώς το έργο που κάνει το αέριο είναι 0. Άρα



Αν σου ζητούσε να βρεις το έργο της κυκλικής μεταβολής Α->Β, Β->Γ, Γ->Α τότε θα έγραφες WΑΒΓ= WΑΒ + WΒΓ + WΓΑ. Αλλά δε σου ζητάει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Έλεος!:redface: Χίλια ευχαριστώ. :)

Άλλη μια ερώτηση στη θερμοδυναμική. Το ΔU ισούται ΠΑΝΤΑ με n*Cν*ΔT . Άρα το U δεν ισούται και αυτό ΠΑΝΤΑ με n*Cν*T; Ρωτάω γιατί ούτε το βιβλίο ούτε το βοήθημα αναφέρει τέτοιο τύπο και ο τύπος U = 3/2 nRT ισχύει μόνο για τα μονοατομικά αέρια και δεν μπορώ να τον χρησιμοποιώ για τα πολυατομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Άλλη μια ερώτηση στη θερμοδυναμική. Το ΔU ισούται ΠΑΝΤΑ με n*Cν*ΔT . Άρα το U δεν ισούται και αυτό ΠΑΝΤΑ με n*Cν*T; Ρωτάω γιατί ούτε το βιβλίο ούτε το βοήθημα αναφέρει τέτοιο τύπο και ο τύπος U = 3/2 nRT ισχύει μόνο για τα μονοατομικά αέρια και δεν μπορώ να τον χρησιμοποιώ για τα πολυατομικά.

H σχέση U=n Cv T ισχύει πάντα, για κάθε ιδανικό αέριο, αρκεί να χρησιμοποιείται η σωστή τιμή του Cv ανάλογα με το αν το αέριο είναι μονοατομικό ή πολυατομικό. Στα μονοατομικά Cv=3/2 R. Στα πολυατομικά Cv=5/2 R, 3 R κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top