Φιλόλογοι - Eπαγγελματική αποκατάσταση

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ λέω οτι βγαίνεις και Ειδικός Παθολόγος...
Παιδάκια, έχω βαρεθεί ν'ακούω παπαριές, το ότι έχεις ένα μάθημα σε μια ειδικότητα δεν σημαίνει ότι αυτομάτως είσαι κι επιστήμονας...Έλεος, πιο μεγάλη μαλακία δεν πέταξε ποτέ άνθρωπος...Το πως ένας λογιστικάριος γίνεται οικονομολόγος, ένας ηλεκτρολόγος γίνεται πληροφορικάριος, ένας πολιτικός μηχανικός γίνεται αρχιτέκτονας, ένας διακοσμητής γίνεται αρχιτέκτονας, ένας μαρκετίστας γίνεται ΟΔΕτζης και άλλα γελοία που ακούω κατά καιρούς, ίσως πρέπει να επαναπροσδιοριστεί. Δεν υπάρχει πιο γελοίος άνθρωπος απ'αυτόν που προσπαθεί να πείσει ότι απ'το τμήμα του γίνεσαι τα πάντα και συνήθως αυτοί είναι εκείνοι που φοιτούν στα ΠΛΕΟΝ εξειδικευμένα τμήματα...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δημοσιογράφος βγαίνεις χωρίς ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Οι φιλόλογοι έχουν ένα από τα πιο κορεσμένα επαγγέλματα. Μοναδική λύση για μένα είναι η σταδιακή κατάργηση των δασκάλων στη πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Είναι αξιοπερίεργο οι δάσκαλοι να διδάσκουν φιλολογικά μαθήματα και μαθηματικά σε όλη τη πρωτοβάθμια εκπαίδευση (δεν λέω για πρώτη δευτέρα δημοτικού) και καθηγητές εξειδικευένοι στο αντικειμενό τους να μένουν άνεργοι. Ειδικά οι μεγαλύτεροι "δάσκαλοι" (τότε που ήταν διετής σχολή τα παιδαγωγικά) στη πλειοψηφία τους είναι εντελώς άσχετοι. Ο κάθένας μπαίνοντας στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση το διαπιστώνει αυτό. (Καλά μην μιλήσω για τα μαθηματικά που αντί να διδάξουν την μαθηματική σκέψη τους ωθούν στην παπαγαλία).

@miv
Το ότι από ηλεκτρολόγος "ΑΕΙ" γίνεσαι πληροφορικάρικος δεν είναι παπαριές. Το ότι κάποιος διπλωματούχος μπορεί να διεκδικίσει σε διαγωνισμούς θέσεις ΠΕ Πληροφορικής μόνο με το δίπλωμα του είναι η απόδειξη. Επιπλέον και ένα πολιτικός μηχανικός έχει τα περισσότερα επαγγελματικά διακαιώματα ενός αρχιτέκτονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
ρε εννοειται δεν βγαινεις φιλολογος απο νομικη.... ελεος ρε τι ακουμε...
τι σχεση εχει η νομικη με τα ιστορικα-φιλοσοφικα-φιλολογικα μαθηματα??
ρε μην πετατε τετοια ...μας βλεπει και αγχωμενος κοσμος...

Εγώ ΔΕΝ είπα κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΡΙΣΤΙ

Νεοφερμένος

Η ΚΡΙΣΤΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
παιδια και εγω θα περασω φιλολογια φετος.
συμφωνω κι εγω με το οτι ο φιλολογος δεν πρεπει να ταυτιζεται με τον καθηγητη.
μπορει ομως να μου πει καποιος που ξερει τι αλλες προοπτικες εχει ενας φιλολογος?
ευχαριστω.............

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Φιλολογία vs Φιλοσοφική".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
νομιζω οτι αναλογα με το μεταπτυχιακο που θα κανω μπορει να ειδικευτει σε διαφορους τομεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
παιδια και εγω θα περασω φιλολογια φετος.
συμφωνω κι εγω με το οτι ο φιλολογος δεν πρεπει να ταυτιζεται με τον καθηγητη.
μπορει ομως να μου πει καποιος που ξερει τι αλλες προοπτικες εχει ενας φιλολογος?
ευχαριστω.............

Πολύ λίγες... και γενικά έχουν αναφερθεί αρκετές φορές σε προηγούμενα threads.
Άλλη απασχόληση εκτός της εκπαίδευσης είναι οι εκδοτικοί οίκοι, επιμέλεια κειμένων γενικά.
Τα μεταπτυχιακά γενικά είναι πολύ λίγα και παίρνουν ελάχιστα άτομα, δεν είναι όπως άλλες σχολές όπως πχ ιατρική ή πληροφορική που όποιος γουστάρει κάνει και ένα μεταπτυχιακό.
Παράδειγμα μεταπτυχιακού στη φιλολογία με ερευνητική κατεύθυνση είναι η παπυρολογία (μελέτη αρχαίων παπύρων). Έχω ακούσει ότι παίρνει ελάχιστα άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
εγω παλι θα διαφωνησω μαζι σου!επειδη υπαρχει περιπτωση να περασω ιστορικο αρχαιολογικο αν δεν πεσει η φιλολογια εψαξα και βρηκα αξιολογα μεταπτυχιακα.το πανεπιστημιο επισης συνεργαζεται με παρα πολλα πανεπιστημια του εξωτερικου και ειδικα με γερμανια!πιστευω οτι ειναι στο χερι του καθενα το τι θα κανει και πως θα εδραιωθει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
εγω παλι θα διαφωνησω μαζι σου!επειδη υπαρχει περιπτωση να περασω ιστορικο αρχαιολογικο αν δεν πεσει η φιλολογια εψαξα και βρηκα αξιολογα μεταπτυχιακα.το πανεπιστημιο επισης συνεργαζεται με παρα πολλα πανεπιστημια του εξωτερικου και ειδικα με γερμανια!πιστευω οτι ειναι στο χερι του καθενα το τι θα κανει και πως θα εδραιωθει!

Ναι βρε Μαρία, δεν είπα ότι δεν υπάρχουν μεταπτυχιακά, είπα ότι τα πράγματα είναι κάπως περιορισμένα.
Γνωρίζω πολλούς φιλολόγους, αποφοίτους των τελευταίων ετών, και κανείς δεν έχει κάνει μεταπτυχιακό.

Τελοσπάντων, για έναν απόφοιτο Λυκείου που ψάχνεται για να συμπληρώσει το μηχανογραφικό του, δεν έχει νόημα να ψάχνει γενικώς και αορίστως τι μεταπτυχιακά έχει η κάθε σχολή, εκτός αν είναι απόλυτα συνειδητοποιημένος και ψάχνει για κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Εστιάστε κυρίως στο πρόγραμμα σπουδών και προσπαθήστε να φανταστείτε κατά πόσο θα ανταποκρίνεται στα ενδιαφέροντά σας. Μέχρι να έρθει ο καιρός για μεταπτυχιακό, μπορεί να έχουν αλλάξει εντελώς και τα ενδιαφέροντά σας.

Εγώ πχ όταν πριν 10 χρόνια έκανα μηχανογραφικό, ήμουν θετική κατεύθυνση και μου άρεσε πάρα πολύ βιολογία-βιοτεχνολογία, αλλά για λόγους καλύτερης επαγγελματικής αποκατάστασης προτίμησα πληροφορική (που δε με άφηνε εντελώς αδιάφορο, απλά δε μου άρεσε τόσο όσο η βιολογία). Έψαχνα να βρω τι μεταπτυχιακά υπάρχουν που να σχετίζονται με εφαρμογές της πληροφορικής στη βιοτεχνολογία. Όταν εντέλει πήρα πτυχίο δεν είχα καθόλου όρεξη να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο.

Καλά αποτελέσματα εύχομαι, και όπως λες "ειναι στο χερι του καθενα το τι θα κανει και πως θα εδραιωθει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirinaki81

Νεοφερμένος

Η eirinaki81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παιδιά,πονεμένη ιστορία!!δε νομίζω να "ανοίξει" ο κλάδος ποτέ!!!!είναι παρα πολλά τα άτομα και από δω και πέρα ακολουθουμε πολιτική λιτότητας.μακαρι να βγω ψευτρα αλλά έρχονται δύσκολες εποχές και με πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας ακόμη πιο δύσκολες......!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
παιδιά,πονεμένη ιστορία!!δε νομίζω να "ανοίξει" ο κλάδος ποτέ!!!!είναι παρα πολλά τα άτομα και από δω και πέρα ακολουθουμε πολιτική λιτότητας.μακαρι να βγω ψευτρα αλλά έρχονται δύσκολες εποχές και με πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας ακόμη πιο δύσκολες......!!!

Δεν μας φταίει η πολιτική λιτότητας αλλά το γεγονός ότι δεν υπάρχει εύρος επαγγελματικών επιλογών. Όταν δεν υπάρχουν αναπτυξιακοί πόροι πέρα από τον χώρο της μέσης εκπαίδευσης, λογικό είναι να "φρακάρει" ο χώρος αυτός και να μην δέχεται ή και να μην δεχθεί άλλους πτυχιούχους σαν επαγγελματίες εκπαιδευτικούς. Σε όλη την ανεπτυγμένη Δ.Ευρώπη, υπάρχουν πολλές επαγγελματικές επιλογές πέρα από τον χώρο της εκπαίδευσης. Συνήθως στην εκπαίδευση πάνε όσοι το θέλουν και όχι ως αυτοσκοπό αφού δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο με το πτυχίο τους, όπως γίνεται στην Ελλάδα. Συνήθως απορροφούνται εργασιακά σε άλλους επαγγελματικούς κλάδους (δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα όπως βιομηχανίες, μεγάλοι οργανισμοί, ερευνητικά ινστιτούτα, κτλ)...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
παιδιά κι εμένα μου αρέσει πολύ ο κλάδος της φιλολογικής αλλά όλος ο κόσμος μου λέει να μην το ακολουθήσω λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης που δεν θα έχω ποτέ.εσείς τι λέτε?αξίζει να το προσπαθήσω ή να αλλάξω στόχους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
παιδιά κι εμένα μου αρέσει πολύ ο κλάδος της φιλολογικής αλλά όλος ο κόσμος μου λέει να μην το ακολουθήσω λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης που δεν θα έχω ποτέ.εσείς τι λέτε?αξίζει να το προσπαθήσω ή να αλλάξω στόχους?

1. θα σπουδάσεις για σένα;
2. θα σπουδάσεις για όλον το κόσμο;
3. θα σπουδάσει και ο κόσμος μαζί σου;
4. θα γράφετε παρέα στην εξεταστική με τον κόσμο;
5. θα ορκιστείτε με τον κόσμο μαζί;
6. το πτυχίο θα γράφει και το όνομα του κόσμου δίπλα από το δικό σου;

Τι από όλα αυτά θέλεις; :D :D Φίλε μην ακούς τι λέει ο κόσμος. Οι απόψεις είναι υποκειμενικές. Όλος ο κόσμος αγωνίζεται με κάποιο επάγγελμα. Κανένα δεν είναι τέλειο και ωραίο. Όλοι πασχίζουν για κάτι καλύτερο. Κάνε και εσύ το ίδιο. Ένα αξιόλογο πτυχίο Πανεπιστημίου είναι. Το μετά το πτυχίο, εξαρτάται από εσένα πόσο θα το κυνηγήσεις και θα πας μπροστά. Ο κόσμος κρίνει από το αποτυχημένο γενικό σύνολο. Δεν αναφέρεται στις ειδικές περιπτώσεις που διαπρέπουν...;) :P Φρόντισε να είσαι ειδική περίπτωση που θα διαπρέψει. :)

Φιλικά,
nPb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα και κάτι γενικό που θέλω να προσθέσω είναι ότι συναντούμε πολλούς πτυχιούχους φιλολόγους αλλά λίγους με μεταπτυχιακό. Και ο νοών νοείτο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
1. θα σπουδάσεις για σένα;
2. θα σπουδάσεις για όλον το κόσμο;
3. θα σπουδάσει και ο κόσμος μαζί σου;
4. θα γράφετε παρέα στην εξεταστική με τον κόσμο;
5. θα ορκιστείτε με τον κόσμο μαζί;
6. το πτυχίο θα γράφει και το όνομα του κόσμου δίπλα από το δικό σου;

Τι από όλα αυτά θέλεις; :D :D Φίλε μην ακούς τι λέει ο κόσμος. Οι απόψεις είναι υποκειμενικές. Όλος ο κόσμος αγωνίζεται με κάποιο επάγγελμα. Κανένα δεν είναι τέλειο και ωραίο. Όλοι πασχίζουν για κάτι καλύτερο. Κάνε και εσύ το ίδιο. Ένα αξιόλογο πτυχίο Πανεπιστημίου είναι. Το μετά το πτυχίο, εξαρτάται από εσένα πόσο θα το κυνηγήσεις και θα πας μπροστά. Ο κόσμος κρίνει από το αποτυχημένο γενικό σύνολο. Δεν αναφέρεται στις ειδικές περιπτώσεις που διαπρέπουν...;) :P Φρόντισε να είσαι ειδική περίπτωση που θα διαπρέψει. :)

Φιλικά,
nPb

για μένα φυσικά αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι κάθε χρόνο βγαίνουν ελάχιστες προκηρύξεις για το δημόσιο.εγώ βέβαια πιστεύω στον εαυτό μου και θα το έχω ως πρώτη επιλογή!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirinaki81

Νεοφερμένος

Η eirinaki81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παιδιά,βγείτε στη αγορά εργασίας και ελάτε να μου πείτε μετά!!με 2 πτυχία (ιστορίας και νηπιαγωγών) και παρακαλάς να βρεθεί κάτι!!!!η προσωπική αξία και ο επαγγελαματισμός έχει πάει περίπατο προ πολλού!!! όσο για το μεταπτυχιακό το κάνεις για προσωπική ικανοποίηση όχι για ανεύρεση εργασίας!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
παιδιά,βγείτε στη αγορά εργασίας και ελάτε να μου πείτε μετά!!με 2 πτυχία (ιστορίας και νηπιαγωγών) και παρακαλάς να βρεθεί κάτι!!!!η προσωπική αξία και ο επαγγελαματισμός έχει πάει περίπατο προ πολλού!!! όσο για το μεταπτυχιακό το κάνεις για προσωπική ικανοποίηση όχι για ανεύρεση εργασίας!!!!

Για εξωτερικό δεν το σκέφτεσαι; Ολλανδία; Γερμανία; Ελβετία;...κτλ :hmm:Έχουν χαμηλούς δείκτες ανεργίας στην Ευρωζώνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Το κάνεις για προσωπική ικανοποίηση και βοηθάει στην εύρεση εργασίας, διότι είμαστε σε μια εποχή που το να κατέχεις πτυχίο πανεπιστημίου στην Ελλάδα είναι κάτι παραπάνω από αυτονόητο καλώς ή κακώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
για εναν φιλολογο ενδιαφερουσα επιλογη θα ηταν να διδασκει στο εξωτερικο σε ελληνοπουλα-μεταναστες.εκει θα βρει ευκολα δουλεια για μενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirinaki81

Νεοφερμένος

Η eirinaki81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
καλά θα ήταν αλλά δεν είμαι μόνη μου!για την ώρα προσπαθώ στην Ελλάδα!θα το δεις όταν τελειώσεις τη σχολή σου από την οποία έχω πάρει και επιλεγόμενα μαθήματα,το μεταπτυχιακό είναι για σένα μόνο!και όχι μόνο δε φτάνει αλλά με μαθηματική ακρίβεια σε λίγα χρόνια ούτε διδακτορικό θα φτάνει για τον κλάδο της εκπαίδευσης!

δυστυχώς δεν είμαι μόνη μου για αποφασίζω!για την ώρα παραμένω Ελλάδα!!όταν τελειώσεις τη σχολή σου(από την οποία έχω πάρει και επιλεγόμενα),θα δεις τι παίζει!και το μεταπτυχιακό πραγματικά είναι για σένα και δε φτάνει γιατί πλέον όλοι κανουν!σε λίγα χρόνια ούτε το διδακτορικό θα φτάνει για το χώρο της εκπαίδευσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Το κάνεις για προσωπική ικανοποίηση και βοηθάει στην εύρεση εργασίας, διότι είμαστε σε μια εποχή που το να κατέχεις πτυχίο πανεπιστημίου στην Ελλάδα είναι κάτι παραπάνω από αυτονόητο καλώς ή κακώς.

Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να παίρνεις πτυχίο, όταν υπάρχουν τουλάχιστον σε μας, μαθήματα στα οποία περνάνε 3/ 500 εξεταζόμενα άτομα. Θέλω να πω ότι αλλιώς προγραμματίζεις και αλλιώς σου βγαίνει. Για ένα σημερινό μάθημα που δίνω βλέπω εφιάλτες. Έχω κακή προαίσθηση. Ο καθηγητής από πέρυσι αγρίεψε επειδή τον έκραξαν οι συνάδελφοι του ότι βάζει "σχετικά" εύκολα και ότι πρέπει να βάζει απροσδιόριστης δυσκολίας θέματα σύμφωνα με τις παράλογες εξεταστικές απαιτήσεις του Τμήματος. Μάλιστα σε ένα άλλο μάθημά του πέρασε μόνο 3 άτομα...:/: Άρα δεν είναι τόσο εύκολη η λήψη του πτυχίου.

Βέβαια υπάρχει πτυχίο και πτυχίο. Υπάρχει η βαθμολογική κλίμακα. Δεν είναι όλα τα πτυχία το ίδιο. :confused:

Εirinaki81 γιατί δεν σκέφτεσαι το ευρύτερο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα; Γιατί πρέπει ντε και καλά να δουλέψεις στην εκπαίδευση; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top