T.I.E Exam - Πώς σας φαίνεται ;

vaggos-kalam

Νεοφερμένος

Ο vaggos-kalam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά

https://www.tie.ie/index.htm

Εδω βρηκα ενα καινουργιο πτυχιο που φαινεται να ειναι πολυ απλό σε σχεση με τα γνωστα πτυχια(ECCE,ΚΡΑΤΙΚΟ ΚΤΛ)
Ξερετε αν ειναι πιστοποιημένο και ποια θα ειναι η διαφορά αν καποιος εχει αυτο το πτυχιο και οχι πχ το κρατικό;
θελω να καταληξω στο εξης παραδειγμα:

Αν πάνε 2 ανεργοι που ψαχνουν δουλεια,ο ενας με πτυχιο ecce και ο αλλος με πτυχίο TIE(το πτυχιο που λεω πιο πανω) και τα 2 ομως να ειναι επειπεδα lower.Τοτε πιο απο τα 2 πτυχια θα προτειμήσουν ;


Ευχαριστώ εκ τον προταίρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να αρχίσουμε να βγαίνουμε απο τη νοοτροπία του τύπου ''ποιο πτυχίο θα επιλέξει ο εκάστοτε εργοδότης''.
Θα πρέπει να κάνουμε τις επιλογές μας ανεξάρτητα από τους άλλους.Ο σκοπός είναι να ξέρεις να μιλάς την αντίστοιχη γλώσσα και όχι το ποιο πανεπιστήμιο/κράτος κλπ. σε πιστοποιεί.Αυτό πιστεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
vaggo αυτο το πιστοποιητικο δεν ειναι καινουριο, και ουτε θα σου το συνιστουσα... το εχω δωσει και ειναι μια μ@@@κια και μιση... τσαμπα τα λεφτα που θα δωσεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά

https://www.tie.ie/index.htm

Εδω βρηκα ενα καινουργιο πτυχιο που φαινεται να ειναι πολυ απλό σε σχεση με τα γνωστα πτυχια(ECCE,ΚΡΑΤΙΚΟ ΚΤΛ)
Ξερετε αν ειναι πιστοποιημένο και ποια θα ειναι η διαφορά αν καποιος εχει αυτο το πτυχιο και οχι πχ το κρατικό;
θελω να καταληξω στο εξης παραδειγμα:

Αν πάνε 2 ανεργοι που ψαχνουν δουλεια,ο ενας με πτυχιο ecce και ο αλλος με πτυχίο TIE(το πτυχιο που λεω πιο πανω) και τα 2 ομως να ειναι επειπεδα lower.Τοτε πιο απο τα 2 πτυχια θα προτειμήσουν ;

Ευχαριστώ εκ τον προταίρων.
Στο δημόσιο θα εκτημήθούν το ίδιο αφού στο ασεπ αναγνωρίζεται το ίδιο
https://www.chatzistergiou.gr/english_language_adults_certificates.el.aspx.
Αλλά ο ιδιωτικός τομέας είναι άλλο πράγμα εκεί αποφασίζει ο εργοδότης. Για αυτό στην ερώτηση αυτή μπορείς να απαντήσεις και εσύ αν ήταν να αποφασίσεις ανάμεσα σε δύο υποψήφιους για μια δουλειά που δίνεις που έχουν ακριβώς το ίδιο βιογραφικό με διαφορά την γλώσσα που ένας έχει ecce και ο άλλος έχει το ist ποιον θα έπαιρνες; (δεδομένο ότι δε μπορείς να πάρεις συνέντευξη από τους υποψήφιους).

Εγώ θα επέλεγα το κάτοχο ecce (o oποίος μπορεί να ξέρει πολύ χειρότερα αγγλικά από τον κάτοχο ist) αλλά το ecce διοργανώνεται από το πανεπιστήμιο του michigan και είναι αρκετά δημοφιλής σε σχέση με τά άλλα πτυχία όπως και το αντίστοιχο του cambridge) συνεπώς μου δημιουργείται το συμπέρασμα ότι το ecce είναι καλύτερο (φυσικά πολύ πιθανό να κάνω και λάθος). Απλώς με αυτήν την λογική περίπου θα κινηθούν οι περισσότεροι εργοδότες.

Γνώμη μου να δώσεις και τα δύο. (και το ist δεν είναι κακό πιστοποιητικό στην πραγματικότητα ισοδύναμο είναι αλλά στην Ελλάδα καλως ή κακως έχει επικρατήσει η λογική ότι τα καλύτερα είναι το cambridge και το michigan.

Προσωπικά γιατί έχω δώσει πολλά σχετικά πιστοποιητικά αγγλικών το δυσκολότερο που έχω δώσει είναι το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας το οποίο συχνά υποτιμάται (δε σημαίνει ότι είναι το δυσκολότερο την γνώμη μου λέω :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ist???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον η μορφή του TIE. Έχει δώσει κανείς;

Βέβαια μου φαίνεται και αρκετά δύσκολο να φτάσει κανείς επίπεδο Γ2 με αυτή τη μορφή εξέτασης. Ο υποψήφιος πρέπει να αποδείξει μόνος του τι γνώσεις έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εχω δωει εγω. ελεος . μονο αυτο μπορω να πω. ελα να μιλησουμε στο skype-msn facebook να σου τα πω αναλυτικα. Προς τα μελη: ΜΗΝ το δωσετε θα κλαιτε μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
δεν ξέρω ρε παιδιά πολλά ακούω για το ΤΙΕ αλλά σε όσα ΚΞΓ έχω ρωτήσει για την προετοιμασία του και τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου είπαν οτι στην αρχή ήταν δύσκολο διότι πρώτη φορά δούλευαν κάτι τέτοιο στην Ελλάδα. Ωστόσο, από τη νέα σχολική χρονιά τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα! Ο,τι δηλώνουν οι υποψήφιοι αυτό παίρνουν! Ίσως προετοιμάζονται καλύτερα! Δεν ξέρω! Μίλησα με ΚΞΓ στη Λάρισα, Βόλο, Χανιά, Βέροια και Νάουσα και μου τα είπαν αυτά! Δεν είναι προσωπικές μου απόψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Εχει ενδιαφερον αυτη η εξεταση, Για να δουμε πως θα παει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
τι ακριβώς είναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
μια βλακεια και μιση ειναι ........... ελλειπεστατη ενημερωση και μας στειλανε σα τ προβατα στ σφαγη.......... επισης εγιναν και 3 φαουλ σε μενα απο το ΤΙΕ οποτε δεν το προτεινω. μιλαω εκ πειρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Τόσο δύσκολο είναι πια? Τί ζητάει? Να του αναλύσεις θεματογραφία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
αυτο ειναι το θεμα.... ζητανε υπερβολικα απλα πραγματα, στα οποια δεν μπορει καποιος να δειξει το επιπεδο του.... οταν σου λενε γραψε περιπου 100 λεξεις...τι Γ2 να βαλεις??? Οταν το θεμα που σου λενε το εχει και στο ΚΕΤ (επιπεδου Α2 δλδ) πως να κανεις show off?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e1rinip

Νεοφερμένος

Η e1rinip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
γεια σας..εγώ πριν λίγες μέρες αποφάσισα να το δώσω γιατί μου φαίνεται ενδιαφέρον και ο τρόπος εξέτασης..απλά επειδή θέλω επίπεδο c2 δεν ξέρω κατα πόσο θα το δίνουν εύκολα και μήπως είναι πιό αυστηροί. λέτε να χάσω άδικα τον χρόνο μου? :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tσάμπα κοπος για μενα.Για να πετυχεις πολυ ψηλα σε τετοια τεστ θελει ΠΟΛΥ διαβασμα.Δεν σε ενδιαφέρει κάποια άλλη πιστοποίηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e1rinip

Νεοφερμένος

Η e1rinip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
το έχεις δώσει εσύ? έδωσα τον μάιο το michigan και κόπηκα..κ επειδή δεν κόπηκα οριακά είπα μήπως αυτό επειδή μαρεσει πιο πολύ σαν τρόπος εξέτασης με κάνει και διαβάσω και πιο πολύ και το πάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν το χω δωσει αλλα γενικοτερα εδω στην Κοζανη-που εδρευει η εταιρια που διενεργει τις εξετασεις- ενω εχουν δωσει ατομα εχουν εξαιρετικα αρνητικες εντυπώσεις.Καλυτερα ενα ESB/City and Guilds παρα ΤΙΕ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e1rinip

Νεοφερμένος

Η e1rinip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
πφφ..με προβλημάτισες πολύ ομολογώ..δεν τα έχω ψάξει αυτά..θα τα κοιτάξω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aκουσε με γιατι υπαρχει μια γενικευμενη δυσαρεσκεια.Αληθεια,αν επιτρεπεται,τι grades ειχες σε καθε section του ECPE τον Μαιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e1rinip

Νεοφερμένος

Η e1rinip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εσύ έχεις δώσει ESB/City and Guilds?? speaking writing LP listening GCVR Fail.. χάλια δηλαδή..αλλά δεν είχα διαβάσει....γι'αυτό θέλω να δώσω κάποιο τώρα που και να μου κινήσει το ενδιαφέρον για να διαβάσω( αν και το χω παρει απόφαση πλέον) και να το πάρω κιόλας..μην δίνω και ξαναδίνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top