Διακριτικότητα;

manaliss

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Άντε να γίνουμε δύο οι καθηγητές που θα απαντήσουν - μέχρι στιγμής - .Σαφώς και δεν μας πέφτει λόγος αλλά (αυτό το άτιμο αλλά) μέσα στη τάξη και στο σχολείο γενικότερα καλό θα είναι να υπάρχει μια διακριτικότητα και ένα μέτρο. Αυτό έχει να κάνει κυρίως με το ότι στο χώρο του σχολείου - που θεωρείται χώρος εργασίας - υπάρχει πολύς κόσμος διαφορετικών απόψεων. Δημιουργούνται λοιπόν χαζές καταστάσεις και σχόλια και πολλές φορές έρχονται και γονείς και κάνουν σχόλια για "υπερβολικές συμπεριφορές". Προσωπικά το βρίσκω ό,τι ομορφότερο αλλά σε περιπτώσεις μαθητών μου και εφόσον ασχολούνται "μεταξύ τους" μέσα στη τάξη (συνήθως απασχολούν και όσους είναι γύρω τους) και δημιουργούν θέμα, τους φωνάζω στη λήξη της ώρας (κατ' ιδίαν) και αφού τους τονίζω ότι είναι όμορφο αυτό που έχουν - τους ζητάω να μην απασχολούν τη τάξη με τη σχέση τους. Δεν μπορώ να θυμηθώ περίπτωση να έχει χρειαστεί να γίνει δεύτερη συζήτηση. Ίσως καμιά φορά καμιά ματιά (από μεριάς μου - υπενθυμητική) και μέχρι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε πάντα:

Ένας μαθητης και μια μαθήτρια ειναι ερωτευμένοι μεταξύ τους .. και έχουν σχέση ( πάνε γυμνάσιο ) . Οι καθηγητές όταν το μαθαίνουν ...

α.πως αντιδρούν;
β.ποια είναι η πρώτη τους κίνηση;
γ.αλλάζει η στάση τους απέναντι στον μαθητή / μαθήτρια;

προφανως αναφερεσαι σε σενα:P

λοιπον
α.Δεν αντιδρουν,δεν τους αφορα τα προσωπικα σου,εκει πας ως μαθητης και ως τετοιο θα πρεπει να σε κρινουν
β.Δεν θα κανουν καμια ιδαιτερη κινηση,αλλα αν κανουν το πιο πιθανο αν σε πιασουν αδιαβαστο πχ να πουνε κατι του τυπου ''σου πηραν οι ερωτες τα μυαλα'',αλλα και παλι δεν τους αφορα
γ.οχι,η σταση τους δεν αλλαζει ή τουλαχιστον ετσι θα πρεπει να γινεται,ειμαι καθετη σε αυτο,ευχομαι ολοι οι καθηγητες να το σεβονται.

οι παραπανω απαντησεις αν εισαι διακριτικος,αν φασωνοσαστε πχ στα διαλλειματα και σας δει κανας καθηγητης δεν θα ναι ωραιο,μπορει να σας κανει και παρατηρηση και θα εχει δικιο,οποτε καλο θα ηταν να ειστε διακριτικοι και μην φοβασαι τπτ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε πάντα:

Ένας μαθητης και μια μαθήτρια ειναι ερωτευμένοι μεταξύ τους .. και έχουν σχέση ( πάνε γυμνάσιο ) . Οι καθηγητές όταν το μαθαίνουν ...

α.πως αντιδρούν;
β.ποια είναι η πρώτη τους κίνηση;
γ.αλλάζει η στάση τους απέναντι στον μαθητή / μαθήτρια;
Έχω παρατηρήσει πως όταν οι καθηγητές εντοπίσουν ένα ζευγαράκι, όποτε ο μαθητής είναι αδιάβαστος, δεν έχει λύσει μια άσκηση συνέχεια ο καθηγητής του πετάει μπιχτές για τη σχέση. Γιατί γίνεται αυτό; Κατά πόσο είναι σωστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Χρονια ολοκληρα με "αστειες" ειρωνιες και ενοχλητικα υπονουμενα..Γενικα το γεγονος δημιουργει προβληματα(ακομα και στους συμμαθητες)και χωρις να εχεις ενοχλησει προσωπικα καποιον απο ολους αυτους(ειδικα αν το παιδι ειναι απο τους καλυτερους μαθητες του σχολειου τοτε τα αρνητικα σχολια ειναι ασταματητα..)..Συμβουλη--->Μην ακουτε τι λενε οσοι δεν εχουν προσωπικη ζωη και ασχολουνται με τους αλλους..Ο καθενας ζει οπως επιλεγει και κανεις δεν θα του στερησει την ευτυχια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
....

Συμβουλη--->Μην ακουτε τι λενε οσοι δεν εχουν προσωπικη ζωη και ασχολουνται με τους αλλους..Ο καθενας ζει οπως επιλεγει και κανεις δεν θα του στερησει την ευτυχια..
Μα, δε μπορείς να ισχυριστείς ότι οι καθηγητές δεν έχουν προσωπική ζωή. Μια χαρά οικογένειες έχουν.
Απλά ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί ειρωνεύονται λες και ο έρωτας είναι κάτι κακό ή ότι ο ερώτας έχει ηλικία.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Μα, δε μπορείς να ισχυριστείς ότι οι καθηγητές δεν έχουν προσωπική ζωή. Μια χαρά οικογένειες έχουν.
Απλά ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί ειρωνεύονται λες και ο έρωτας είναι κάτι κακό ή ότι ο ερώτας έχει ηλικία.:confused:
Δεν λεω οτι δεν εχουν μια χαρα οικογενειες αλλα υπαρχουν και καποιοι τελειωμενοι γεματοι κομπλεξ απο τα εφηβικα τους χρονια που ασχολουνται με τις ζωες των αλλων επειδη οι δικες τους ειναι κενες..Ειναι κριμα να βλεπεις καθηγητες,που υποτιθεται οτι ειναι καλλιεργημενοι,να φερονται οπως οι κατινες στις γειτονιες..Απλα ειναι για λυπηση..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν λεω οτι δεν εχουν μια χαρα οικογενειες αλλα υπαρχουν και καποιοι τελειωμενοι γεματοι κομπλεξ απο τα εφηβικα τους χρονια που ασχολουνται με τις ζωες των αλλων επειδη οι δικες τους ειναι κενες..Ειναι κριμα να βλεπεις καθηγητες,που υποτιθεται οτι ειναι καλλιεργημενοι,να φερονται οπως οι κατινες στις γειτονιες..Απλα ειναι για λυπηση..:/:
Ok, αλλά έχω παρατηρήσει ότι αυτά τα καυστικά-ειρωνικά σχόλια γίνονται από οικογενειάρχες που υποθέτω δεν έχουν κάποια κενότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Ok, αλλά έχω παρατηρήσει ότι αυτά τα καυστικά-ειρωνικά σχόλια γίνονται από οικογενειάρχες που υποθέτω δεν έχουν κάποια κενότητα.
Οχι απαραιτητα απο οικογενειαρχες..Και εγω περισσοτερο για οικογενειαρχες ξερω αλλα δεν εξαρταται απο την οικογενειακη κατασταση..Εξαρταται απο το ηθος και τις αξιες που διεπουν τον καθε ανθρωπο..:/: Και γιατι οχι,πολλοι οικογενειαρχες ειναι κομπλεξικοι και ''ψυχικα νεκροι''..Φυσικα οχι ολοι..Πιστευω αυτοι,για τους οποιους μιλαμε, ειναι η μειοψηφια.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo84

Νεοφερμένος

Η geo84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ως καθηγήτρια δεν θα έφερνα ποτε σε δύσκολη θέση κάποιον-α μηθητή-τρια που τα έχει με συμμαθητή του. Δε νομίζω ότι κάτι τέτοιο αφορά τους καθήγητες. Ίσα ίσα οι περισσότεροι το βρίσκουμε και τρυφερό πιστεύω αλλά και σίγουρα φυσιολογικό! Αρκεί βέβαια και οι μαθητές να μην επιδεικνύουν τη σχέση τους μέσα στο μάθημα εμποδίζοντάς το γιατί τότε αναγκαστικά θα πρέπει να γίνει κάποια παρατήρηση! Αυτό που ίσως μπορεί να συμβεί αν εντοπιστεί κάποια σχέση ανάμεσα σε μαθητές είναι να το σχολιάσουν απλά δύο καθηγητές μεταξύ τους αλλά - ελπίζω - πάντα καλοπροαίρετα και χωρίς διάθεση κουτσομπολιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Τώρα που είδα το θέμα θυμήθηκα μια φιλόλογό μου που σε κάθε διάλειμμα έκανε βόλτα στην αυλή χωρίζοντας τα ζευγαράκια που αγκαλιάζονταν ή κρατούνταν χέρι-χέρι. :P

Γεροντοκόρη ήτανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Ειναι ενα ζευγαρακι και μιλουν 20 μετρα μακρια απο τους υπολοιπους στο διαλειμμα.Καποιοι καθηγητες στο σχολειο μονο καλοπροαιρετα σχολια δεν θα κανουν!Θα αρχισουν να κρινουν και να κουτσομπολευουν.Και θα αλλαξει η σταση τους απεναντι στα παιδια.Θα ειναι επιθετικοι μαζι τους.Μιλαμε για πουριτανισμο και κομπλεξισμο σ'ολο του το μεγαλειο!Φυσικα μιλω για καποιους,οχι για ολους.Υπαρχουν και αυτοι που ειναι λογικοι,καλλιεργημενοι και κοντα στους νεους,απαλαγμενοι απο αναχρονιστικες αντιληψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Λοιπόν, ξεθάβω αυτό το θέμα για να πω κι εγώ περιστατικά από το σχολείο μου.Είναι ένα ζευγαράκι στην τάξη μου,οι οποίοι δεν το παραδέχονται αλλά είναι κοινό μυστικό πως τα' χουνε (τους βλέπω καθημερινά να σαλιαρίζουν γιατί πάω από τους πρώτους στο σχολείο).Κάποια στιγμή, η άλλη σπάει το πόδι της.Και όταν ο μαθηματικός την σηκώνει στον πίνακα, λέει στο αγόρι να πάει να τη βοηθήσει με τις πατερίτσες.Αυτός άλλο που δεν ήθελε αλλά μάλλον τελικά δεν έπρεπε να πάει γιατί με το που σηκώθηκε από τη θέση του ακούσαμε τον μαθηματικό να μουρμουρίζει "Πήγε το χαζό" κι έτσι έγινε τελείως ρεζίλι.Γενικά όταν υπάρχει κάποιο ζευγαράκι στο σχολείο δεν σχολιάζουν αλλά πετάνε συνεχώς υποννοούμενα μέσα στο μάθημα.Αυτό που σας διηγήθηκα είναι ένα από τα δεκάδες τέτοια περιστατικά που συμβαίνουν κάθε μέρα.Κι εμένα μου έχουν πετάξει τέτοια καθηγητές αλλά απλά δεν έδωσα σημασία ή τα αντιμετώπισα με χιούμορ.(καλά το τι κουτσομπολιό πέφτει στο σχολείο μου τόσο ανάμεσα σε μαθητές όσο και σε καθηγητές δεν περιγράφεται-μερικές φορές νομίζω πως αυτοί ξέρουν τα πάντα για μας,όπως κι εμείς οι μαθητές ξέρουμε την προσωπική ζωή των περισσότερων...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top