Extra φροντιστήριο στο σχολείο

LENIAGEOR

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
:DΕχω ακούσει οτι μετά τη λήξη του σχολείου γίνονται σε κάποια μαθήματα έξτρα ώρες σαν φροντιστήριο με άλλους καθηγητές από αυτούς που διδάσκουν στο συγκεκριμένο σχολείο.
Εχετε παρακολουθήσει τέτοια μαθήματα και αν ναι γίνεται δουλειά ή απλά χάνεις τον χρόνο σου;:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
ΠΔΣ λεγεται, προσθετη διδακτικη στηριξη.
Εξαρταται απο τους καθηγητες και αν εχουν ορεξη. Εγω σε 2 μαθηματα κανω και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
K γω εκανα περυσι στα αρχαια και μπορω να πω οτι με βοηθησε αρκετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Εξαρταται απο τους καθηγητες και αν εχουν ορεξη. .
Αυτή είναι η ουσία. Πριν πάω στο λύκειο λένε στο σχολείο μου η ΠΔΣ λειτουργούσε καλά κάνανε μάθημα κυρίως καθηγητές του σχολείου, οι μαθητές διάλεγαν τους καθηγητές και όλοι λένε ήταν ευχαριστημένοι. Πέρισι που ήμουν Α λυκείου ξεκίνησε ΠΔΣ αλλά δεν πήγαν οι καθηγητές του σχολείου γιατί είπαν ότι από 15€ την ώρα τα κάνανε 6€!! Φέρανε διάφορους ωρομίσθιους με μέσο για να πάρουν μόρια αλλά αυτοί δεν μπόρεσαν να κάνουν μάθημα. Δεν πήγα εγώ αλλά τα παιδιά που πήγανε φέρνανε μαθηματικά και φυσική ασκήσεις λυμένες λάθος. Τα παιδιά σταμάτηαν και μέχρι τα χριστούγεννα η ΠΔΣ διαλύθηκε και κόπηκε. Φέτος δεν άρχισε καν ΠΔΣ στο σχολέιο μου. (Αυτά έγιναν στο δικό μου σχολείο και ίσως αλλού να είναι αλλιώς τα πράγματα. Εντάξει?:P)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LENIAGEOR

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μπορείς να επιλέξεις όσα μαθήματα θέλεις ή είναι υποχρεωτικό να κάνεις όλες τις ώρες; Επίσης άκουσα ότι αν γραφτείς δεν μπορείς να λείψεις μετά (πας σχολείο και μετά δεν θέλεις κάποια μέρα να παρακολουθήσεις το ΠΔΣ). Τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
:)καθε μερα μεχρι της 6 εχω ...τρελααααααααα ευχαριστημενη...παω
αλγεβρα α λυκειου
φυσικη α λυκειου
αλγεβρα β λυκειου
χημεια α λυκειου
χημεια β λυκειου
μαθηματικα κατευθ
χημεια κατευθ
εκφραση εκθεση
γινεται τρελη δουλεια και τα αποτελεσματα ειναι πραγματικα φανταστικα.καλοι καθηγητες οι περισσοτεροι μικροτερη απο 30 και εχουν ορεξη για δουλεια αν και περνουν 9 ευρω την ωρα και θα πληρωθουν μετα απο 3 χρονια:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tempo

Νεοφερμένος

Ο tempo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εγώ έχω διδάξει σε ΠΔΣ και μόνο καλές εντυπώσεις και αποτελέσματα έχω να θυμάμαι.
Μια μαθήτρια Γ λυκείου πέρασε στο πανεπιστήμιο μόνο με την βοήθεια της ΠΔΣ, αν έχει όρεξη ο καθηγητής και οι μαθητές τότε μπορεί να γίνει πολύ καλή διδασκαλία και συνήθως σε ολιγομελή τμήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
και εγώ έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από την psd.ασχέτως αν η κυβέρνηση "ξέχασε" να τους πληρώσει επί ένα ολόκληρο έτος,οι άνθρωποι είχαν φιλότιμο και όρεξη όπως είπατε. με βοήθησαν παρα πολύ καθώς δεν έκανα φροντιστήρια,και έτσι πέρασα εκεί που ήθελα,και με το παραπάνω.συν τοις άλλοις οι μαθητές το θεωρούν κατώτερο και δεν το προτιμούν,με αποτέλεσμα να είναι κάτι σαν ιδιαιτερα(εγώ έκανα με αλλα 2 παιδιά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
:)καθε μερα μεχρι της 6 εχω ...τρελααααααααα ευχαριστημενη...παω
αλγεβρα α λυκειου
φυσικη α λυκειου
αλγεβρα β λυκειου
χημεια α λυκειου
χημεια β λυκειου
μαθηματικα κατευθ
χημεια κατευθ
εκφραση εκθεση
γινεται τρελη δουλεια και τα αποτελεσματα ειναι πραγματικα φανταστικα.καλοι καθηγητες οι περισσοτεροι μικροτερη απο 30 και εχουν ορεξη για δουλεια αν και περνουν 9 ευρω την ωρα και θα πληρωθουν μετα απο 3 χρονια:/:
Μπορείς να κάνεις και μαθήματα άλλης τάξης;
Αυτό δεν το ήξερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ναι εκανα:)απλα δεν μπορουσα να υπογραψω στην κατασταση τους...αλλα δε θα σου απαγορεψει κανενας να παρακολουθησεις προς θεου!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ναι εκανα:)απλα δεν μπορουσα να υπογραψω στην κατασταση τους...αλλα δε θα σου απαγορεψει κανενας να παρακολουθησεις προς θεου!!:D
Ωραίο αυτό!:D
Όσο αφορά τις καταστάσεις εμείς υπογράφαμε χωρίς να παρακολουθούμε, ξέρω δεν είναι σωστό αλλά ok.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Όσο αφορά τις καταστάσεις εμείς υπογράφαμε χωρίς να παρακολουθούμε, ξέρω δεν είναι σωστό αλλά ok.
Έχω διαβάσει (πρόπερσι νομίζω) σε ειδήσεις για κάποιο λύκειο (στην Πελοπόνησο νομίζω) που γινόταν κάτι τέτοιο. Βάζανε τους μαθητές να υπογράφουν (ή και πλαστογραφούσαν υπογραφές) για δήθεν τμήματα ΠΣΔ και πληρώνονταν για μαθήματα που δεν έκαναν. Αν θυμάμαι καλά, κάποιος τους κάρφωσε και θα γινόταν δίκη, αλλά δεν έμαθα συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έχω διαβάσει (πρόπερσι νομίζω) σε ειδήσεις για κάποιο λύκειο (στην Πελοπόνησο νομίζω) που γινόταν κάτι τέτοιο. Βάζανε τους μαθητές να υπογράφουν (ή και πλαστογραφούσαν υπογραφές) για δήθεν τμήματα ΠΣΔ και πληρώνονταν για μαθήματα που δεν έκαναν. Αν θυμάμαι καλά, κάποιος τους κάρφωσε και θα γινόταν δίκη, αλλά δεν έμαθα συνέχεια.
Εγώ υπέγραφα σε περιπτώσεις όπου έλεγα πχ ότι θα παρακολουθώ ΠΔΣ στη φυσική τελικά δεν ήμουν ικανοποιημένη και δεν πήγαινα. Βλακείες. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Το θέμα αγαπητοί "συνάδελφοι" είναι να μην χρειαζόταν επιπλέον ώρες ο μαθητής για την κατανόηση του μαθήματος και να γίνεται καλή δουλεία στο σχολείο όπως σε κάθε πολιτισμένη χώρα............ Αλλά τί λέμε τώρα τί Πακιστάν τί Ελλαδιστάν το ίδιο και το αυτό είναι.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το θέμα αγαπητοί "συνάδελφοι" είναι να μην χρειαζόταν επιπλέον ώρες ο μαθητής για την κατανόηση του μαθήματος και να γίνεται καλή δουλεία στο σχολείο όπως σε κάθε πολιτισμένη χώρα............ Αλλά τί λέμε τώρα τί Πακιστάν τί Ελλαδιστάν το ίδιο και το αυτό είναι.............
Kαλά, σε λίγο θα ισχυριστούμε πως το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι τόσο χάλια γιατί κανονικά δεν θα έπρεπε να διαβάζουμε και στο σπίτι. :P
Καλώς ή κακώς υπάρχουν άτομα που δε διαβάζουν χωρίς να έχουν κάποιον πάνω από το κεφάλι τους, δεν κατανοούν τμήμα της ύλης κτλ. Είναι αδύνατον ένας καθηγητής να μείνει πίσω στην ύλη εξαιτίας ενός μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Kαλά, σε λίγο θα ισχυριστούμε πως το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι τόσο χάλια γιατί κανονικά δεν θα έπρεπε να διαβάζουμε και στο σπίτι.
Καλώς ή κακώς υπάρχουν άτομα που δε διαβάζουν χωρίς να έχουν κάποιον πάνω από το κεφάλι τους, δεν κατανοούν τμήμα της ύλης κτλ. Είναι αδύνατον ένας καθηγητής να μείνει πίσω στην ύλη εξαιτίας ενός μαθητή.
Χε!! - συμφωνώ με όσα γράφεις και συμπληρώνω:
Όλοι το ξέρουμε ότι το εκπαιδευτικό μας σύστημα δεν είναι σωστό. Και τι κάνουμε για να το βελτιώσουμε? Όλοι κοιτάμε πώς θα βρούμε τρόπο να χάσουμε το μάθημα, ξεκινάμε με την προκατάληψη ότι το σχολείο είναι άχρηστο, κάνουμε θεό το φροντιστήριο, φτύνουμε ουσιαστικά τον καθηγητή του σχολέιου που θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά του. Και το χειρότερο: θεωρούμε άλλοθι το σύστημα για το ότι εμείς δεν δουλέψαμε σωστά.
Μου πρότειναν οι γονείς μου αν θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό και δεν δέχτηκα. Την αγαπάω την Ελλάδα και ας με πληγώνει (Σεφέρης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
πήγα πέρυσι Π.Δ.Σ. στην φυσική μόνο -γιατί ο καθηγητής στο σχολείο ήταν τελείως γκάουλ.. μόνο για τον Πάοκ μιλούσε.. τς τς..- και με βοήθησε πολύ! γινόταν ωραίο μάθημα και διασκέδαση μαζί.. super duper :D

όσο γιαυτό που λένε τα παιδιά από πάνω.. ναι όντως κάναμε Θεούς τους φροντιστές αλλά μας έχουν αναγκάσει τα δεδομένα να το κάνουμε αυτό.. και είναι δύσκολο για να μη πω ανήμπορο απ' τη μεριά μας να κάνουμε κάτι..
εγώ προσωπικά στα μαθήματα βαρύτητας προσπαθώ πάνω κάτω στον ίδιο βαθμό σε σχολείο και φροντιστήριο και σε καμία περίπτωση δε θεωρώ τους μαθηματικούς + φυσικούς του σχολείου λιγότερο έμπειρους ή καλούς απ' του φροντιστηρίου! κάθε άλλο! και δε πάω με τη λογική "α εδώ πληρώνω, άρα διαβάζω".. ε.. είπαμε.. πιστεύω ότι αυτό το κάνουν οι κακοί μαθητές για τα μάτια των γονέων.. διορθώστε με αν έχω λάθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Δεν ξέρω τις δικές σας μαθησιακές εμπειρίες αλλά οι δικές μου αυτό που μου δείχνουν είναι ότι η εξαίρεση στον κανόνα είναι οι καθηγητές που όντως βοηθούν τα παιδιά και ενδιαφέρονται για το μάθημα........ (Αν και περιττό, τυχαίνει και να είμαι μαθητής του 19,5 και χωρίς την οικονομική ευχέρεια του φροντιστηρίου και ουσιαστικά μόνος διαβάζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν ξέρω τις δικές σας μαθησιακές εμπειρίες αλλά οι δικές μου αυτό που μου δείχνουν είναι ότι η εξαίρεση στον κανόνα είναι οι καθηγητές που όντως βοηθούν τα παιδιά και ενδιαφέρονται για το μάθημα........ (Αν και περιττό, τυχαίνει και να είμαι μαθητής του 19,5 και χωρίς την οικονομική ευχέρεια του φροντιστηρίου και ουσιαστικά μόνος διαβάζω)
Σαφώς και η επιτυχία εξαρτάται στο μεγαλύτερο βαθμό της από το προσωπικό διάβασμα. Και δέκα φορές να τα ακούσεις αν δεν καθήσεις να ασχοληθείς δε θα τα μάθεις.
Απλά μην τα ισοπεδόνουμε όλα. Οποιαδήποτε επιπλέον βοήθεια σε ένα μαθητή με στόχους, δεν τον βλάπει. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για την ΠΔΣ όπου δε σου κοστίζει και τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Οποιαδήποτε επιπλέον βοήθεια σε ένα μαθητή με στόχους, δεν τον βλάπει. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για την ΠΔΣ όπου δε σου κοστίζει και τίποτα.
Θα το προχωρήσω λίγο παραπέρα. Και χωρίς ΠΔΣ. Στο σχολείο δεν νομίζω ότι οι καθηγητές θα αρνηθούν βοήθεια σε μαθητή που θα τους τη ζητήσει. Α και Β λυκείου διάβαζα μόνος μου και αρκετές φορές είχα φάει το διάλειμμα καθηγητών μου με απορίες μου σε ασκήσεις από βοηθήματα. Πήγαινα σε καθηγητές και τους έδινα βοήθημα να το πάρουν σπίτι τους και να μου σημειώσουν ποιες ασκήσεις αξίζουν να λύσω. Όλοι πάντα με βοηθούσαν ευχαρίστως. Και εκτός από μένα και μερικά άλλα παιδιά έκαναν το ίδιο. Αν εμείς από την αρχή έχουμε φτυσμένο το σχολείο και τους καθηγητές, πώς αυτοί να έχουν όρεξη για δουλειά? Και να μην ξεχνάμε ότι από τη μια φτύνουμε τους καθηγητές που δεν δουλεύουν και από την άλλη όταν κάποιος πάει να κάνει σωστά τη δουλειά του λέμε: "τι θέλει να παραστήσει αυτός ο μ......;". Βρίζουμε το σχολείο και το σύστημα, αλλά με τη συμπεριφορά μας χειροτερεύουμε την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top