Σχεση γερμανικής γλώσσας με τη σουηδική

korka_korka

Νεοφερμένος

Ο korka_korka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρεται αν η γερμανική γλώσσα έχει μεγάλη σχέση με την Σουηδική!! Δηλαδή αν μάθω Γερμανικά θα μου είναι πιο εύκολο να μάθω Σουηδικά η κάλύτερα να μάθω απευθείας Σουηδικά έτσι ώστε λίγο πολύ να καλύψω όλες τις Σκανδιναβικές γλώσσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
H μόνη γλώσσα που ξέρω οτι έχει σχέση με τα Γερμανικά είναι τα Ολλανδικά...Για τα Σουηδικά δεν έχω ακούσει κάτι και ούτε η καθηγητριά μου είχε κάνει καμία αναφορά για την ομοιότητα των γλωσσών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μπααα καμια σχεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
ολες οι σκανδιναβικες ειναι γερμανικες γλωσσες, με την εννοια οτι εχουν τη ριζα τους στην γερμανικη. γι' αυτο πιστευω πως ειναι φυσικο να εχουν καποιες ομοιοτητες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Πρέπει να έχουν αρκετές ομοιότητες. Έχω ακούσει για πολλούς απόφοιτους ιατρικής που γνωρίζουν γερμανικά να πηγαίνουν Σουηδία για ειδκότητα επειδή είναι εύκολο να μάθουν και σουηδικά. Όταν είχα πάει στην Φινλανδία και είχα δει κάποια σουηδικά (τα σουηδικά είναι η 2η επίσημη γλώσσα του κράτους, οπότε όλα γράφονται και στα φινλανδικά και στα σουηδικά) μπορούσα να καταλάβω το νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top