Διορισμός στο εξωτερικό

nikos81

Νεοφερμένος

Ο nikos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ναι,αλλά για να το κάνω αυτό πρέπει να προσληφθώ από το ελληνικό δημόσιο πρώτα και στη συνέχεια να αποσπαστώ; εγώ ρωτάω αν υπάρχει τρόπος απευθείας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Πρέπει να είσαι μόνιμος και μάλιστα να έχεις κλείσει 5ετία για να μπορέσεις να αποσπασθείς σε σχολείο του εξωτερικού. Κάθε χρόνο βγαίνει η σχετική εγκύκλιος για όσους ενδιαφέρονται να πάνε στο εξωτερικό.

Δες εδώ

https://www.ypepth.gr/el_ec_categorysst1001.htm

https://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6911.0

https://www.pde.gr/forum/index.php?topic=1041.0

Τώρα το απευθείας που λες, δεν υπάρχει κατι τέτοιο επίσημα. Μόνο αν βρεις αγγελίες σε τίποτα ιδιωτικά σχολεία του εξωτερικού, ψάχνοντας στο internet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
ναι,αλλά για να το κάνω αυτό πρέπει να προσληφθώ από το ελληνικό δημόσιο πρώτα και στη συνέχεια να αποσπαστώ; εγώ ρωτάω αν υπάρχει τρόπος απευθείας


Θέλεις να διδάξεις σε ελληνικό σχολείο του εξωτερικού ή σε σχολείο ξένης χώρας (π.χ. σε γαλλικό, αγγλικό, ιταλικό κλπ. δημόσιο σχολείο) ή σε ιδιωτικό του εξωτερικού ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos81

Νεοφερμένος

Ο nikos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
την πρώτη περίπτωση την έχω ψάξει, πρέπει να έχω διετή εκπαιδευτική υπηρεσία στο ελληνικό δημόσιο για να μπορέσω να το κάνω και δεν έχω. μ' ενδιαφέρει όμως η δεύτερη περίπτωση και χρειάζομαι πληροφορίες.
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maths _ 93

Νεοφερμένος

Η maths _ 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μήπως μπορείτε να μου πείτε που πρέπει να απευθυνθώ για να πληροφορηθώ σχετικά με το αν μπορώ να εργαστώ σε ελληνικό σχολείο στο εξωτερικό ως μαθηματικός ή φυσικός ? please απαντήστε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Θα πρεπει πρωτα να διοριστεις σε σχολειο εντος της χωρας, και μετα απο καποια χρονια προυπηρεσιας να κανεις αιτηση για το εξωτερικο. Ακομη και στην περιπτωση που διοριστεις εξω, να ξερεις οτι τα χρονια που μπορεις να δουλεψεις στο εξωτερικο ειναι λιγα, νομιζω συγκεκριμενα πεντε. Μετα αναγκαστικα επιστρεφεις πισω και δεν εχεις δικαιωμα να ξαναβγεις απο την χωρα για να διδαξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki_17

Νεοφερμένος

Η litsaki_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
αν πάω ως Έλληνας της διασποράς στο εξωτερικό και να εγκατασταθώ εκεί δεν μπορώ να εργαστώ περισσότερο από 5 χρόνια ως καθηγήτρια μαθηματικών ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
αν πάω ως Έλληνας της διασποράς στο εξωτερικό και να εγκατασταθώ εκεί δεν μπορώ να εργαστώ περισσότερο από 5 χρόνια ως καθηγήτρια μαθηματικών ?

Απο οσο ξερω, οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki_17

Νεοφερμένος

Η litsaki_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
πως μπορώ δηλαδή να εργαστώ στο εξωτερικό για περισσότερο από 5 χρόνια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Για να στο κανω οσο πιο ξεκαθαρα γινεται:

-Αν βγαλεις ελληνικο πανεπιστημιο και διοριστεις ως καθηγητρια σε ελληνικο σχολειο εντος Ελλαδας, μετα απο καποια χρονια προυπηρεσιας θα εχεις δικαιωμα να κανεις αιτηση για να πας να διδαξεις σε ελληνικο σχολειο του εξωτερικου ΕΩΣ 5 ΧΡΟΝΙΑ. Παραπανω δεν μπορεις.

-Αν βγαλεις ελληνικο πανεπιστημιο, μπορεις να πας να δουλεψεις στο εξωτερικο [οχι απαραιτητα ως καθηγητρια, εννοω καθε αλλη δουλεια] οσα χρονια θελεις, αλλα σιγουρα οχι σε ελληνικο σχολειο αλλης χωρας.

-Αν βγαλεις ξενο πανεπιστημιο, ακολουθας εντελως αλλο δρομο οπως καταλαβαινεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki_17

Νεοφερμένος

Η litsaki_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
α!ευχαριστώ . . . και όσον αφορά τις σπουδές που θα μπορούσα να κάνω στο εξωτερικό τι ισχύει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki_17

Νεοφερμένος

Η litsaki_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
και που πρέπει να απευθυνθώ για να έχω την δυνατότητα σπουδών στο εξωτερικό ? τι πλεονεκτήματα θα έχω μετά όσον αφορά την εργασία μου έξω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
δεν είναι το θέμα εδώ οι σπουδές στο εξωτερικό...
σε άλλο θέμα, πρέπει να απευθύνεις την ερώτησή σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Τί μπορείς να διδάξεις ως φιλόλογος της ελληνικής γλώσσας σε σχολείο το εξωτερικού? Αν ήσουν φιλόλογος ξένης γλώσσας, ή αν ήσουν άλλης ειδικότητας (π.χ μαθηματικός, φυσικός κλπ) θα μπορούσες να προσληφθείς ευκολότερα. Αλλά δε νομίζω οτι τα ελληνικά διδάσκονται σε ξένα σχολεία. Διαψεύστε με αν κάνω λάθος, γιατί ακούγεται ενδιαφέρουσα επαγγελματική προοπτική (διδασκαλία της ελληνικής ως ξένης γλώσσας), αν είναι εφικτή.

ως φιλολογος μπορεις να διδαξεις αρχαια κ λατινικα, καποια σχολεια μαλιστα προσφερουν κ νεα ελληνικα!!! (το σχολειο του φιλου μου πχ το προσφερε :clapup:) Επισης, πιστευω μπορεις να διδαξεις κ Ιστορια, αν κανεις ομως το αντιστοιχο PGCE σε καθε περιπτωση (ενας χρονος διδακτικης).
Εγω πχ σκεφτομαι αν αποτυχουν τα αλλα μου σχεδια να κανω ενα PGCE αρχικα στα classics κ μετα αλλο ενα στα νεα ελληνικα κ να διδασκω αυτα τα δυο (δεν ξερω αν μπορεις να τα κανεις κ τα δυο παραλληλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Arsonist

Νεοφερμένος

Η I ett band αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Παιδια εχω μια απορια..ειμαι παιδαγωγικο, μπορει καποιος να βγει στο εξωτερικο σαν δασκαλος αλλα οχι με τα προγραμματα του ΥΠΕΠθ...δλδ να μην δουλεψει με αποσπαση πχ σε ελληνικο σχολειο, αλλα σε σχολειο τ εξωτερικου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Παιδια εχω μια απορια..ειμαι παιδαγωγικο, μπορει καποιος να βγει στο εξωτερικο σαν δασκαλος αλλα οχι με τα προγραμματα του ΥΠΕΠθ...δλδ να μην δουλεψει με αποσπαση πχ σε ελληνικο σχολειο, αλλα σε σχολειο τ εξωτερικου..

Ναι μπορεί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky1D_ZM

Νεοφερμένος

Η vicky1D_ZM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας. Μηπως ξερει κανεις τι qualifications χρειαζονται για να γινεις δασκαλος σε δημοτικο σχολειο ( primary school ) στην Αγγλια? Τι πρεπει να σπουδασεις εδω στην Ελλαδα ; και μπορουν να σε δεχτουν με ενα ελληνικο πτυχιο ή αν κανεις μεταπτυχιακο; :)

Σημείωση: Τα μηνύματα 37-38 προήλθαν από την ένωση με το θέμα Πως μπορεις να γινεις δασκαλος σε δημοτικο σχολειο της Αγγλιας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Ε όσο να 'ναι, ενα μεταπτυχιακό θα χρειάζεται. Ξέρω περίπτωση μιας, τελείωσε ΦΠ Θεσσαλονίκη(αν θυμάμαι καλά με κατεύθυνση παιδαγωγική) , έκανε μεταπτυχιακό Γαλλία και τώρα είναι σε σχολείο της Γαλλίας μόνιμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky1D_ZM

Νεοφερμένος

Η vicky1D_ZM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ε όσο να 'ναι, ενα μεταπτυχιακό θα χρειάζεται. Ξέρω περίπτωση μιας, τελείωσε ΦΠ Θεσσαλονίκη(αν θυμάμαι καλά με κατεύθυνση παιδαγωγική) , έκανε μεταπτυχιακό Γαλλία και τώρα είναι σε σχολείο της Γαλλίας μόνιμη :)

δηλαδη χρειαζονται μονο μεταπτυχιακο; γιατι διαβασα καπου οτι πρεπει να εκπαιδευτεις και σαν δασκαλος και να περασεις απο κατι εξετασεις για να σε παρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
δηλαδη χρειαζονται μονο μεταπτυχιακο; γιατι διαβασα καπου οτι πρεπει να εκπαιδευτεις και σαν δασκαλος και να περασεις απο κατι εξετασεις για να σε παρουν

Στο Ην.Βασίλειο πρέπει να περάσεις και από εξετάσεις - συνέντευξη αφού εκπαιδευτείς με ειδικούς τίτλους σπουδών (π.χ. μεταπτυχιακό πάνω στην διδακτική). Αλλά για έναν μισθό 130 λίρες την εβδομάδα δεν ξέρω αν αξίζει η όλη προσπάθεια (διότι πληρώνουν με την βδομάδα και όχι με τον μήνα). Σκέψου με πόσα "καθαρά" από τα 130 θα πρέπει να καλύπτεις τις προσωπικές σου ανάγκες διαβίωσης. Επίσης, στο Ην.Βασίλειο ο κάθε δάσκαλος ή εκπαιδευτικός, είναι υπό καθεστώς δόκιμου στην αρχή ενώ ποτέ δεν θα γίνει μόνιμος αφού πάντα υπόκειται σε αξιολογήσεις (στο τέλος της σχολικής χρονιάς) με ανοιχτό το ενδεχόμενο της απόλυσης.

Σημείωση: Ο διορισμός ή η απόλυση του εκπαιδευτικού προσωπικού των δημοσίων σχολείων του εξωτερικού ανήκει στον Δήμο και όχι στο Υπουργείο Παιδείας (όπως συμβαίνει στην χώρα μας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top