Eξετάσεις Cambridge FCE/CAE/CPE Μάιος 2010

Πως τα πήγατε στις εξετάσεις;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Μαλλον δεν περασα.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Σιγουρα δεν περασα.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
εγώ θα δώσω το Certificate of Proficiency του Cambridge τον Δεκέμβρη 2010 για να κάνω και το καλοκαίρι.Θέλω να τελειώσω τώρα το coursebook του cae και να αρχίσω του cpe.κάνω γραμματική Γ2 επίσης(longman) και ένα βιβλίο πάλι longman για όλες τις εκθέσεις του cpe(δεν έχω κάνει ακόμα proposal-είναι δύσκολα?).όποτε μου ρθει κάνω και κάνα past paper του cpe.ευτυχώς μια χαρά τα πάω.το καλοκαίρι θα κάνω test books και το διάστημα σεπτεμβρίου-δεκεμβρίου past papers.ελπίζω να το πάρω με καλό βαθμό....ολόκληρο Β πήρα στο fce και θέλω να το διατηρήσω!:):)

Mια χαρα σε βλέπω.
Η προετοιμασία σου θα ειναι αρκετα ισχυρη,αρα και συ αν διαβασεις δυσκολα το βλέπω να κόβεσαι.Και θεωρω πως μπορεις και να το πάρεις με Β.Καλο ειναι να δίνεις και να έχεις στο νου σου το "Ηρθα για να το πάρω με Β"
Ευχομαι καλη τυχη στη προετοιμασία σου.
Και τα proposals ειναι πολυ εύκολα μη φοβάσαι...:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!maira!<3

Νεοφερμένος

Η Maira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γειά σας!!Πάω φέτος πρώτη γυμνασίου και δίνω τον Μάιο το FCE..φοβαμαι πως δεν θα τα παω καλα και οτι ολοι οι υπολοιποι απο την ταξη μου θα το περασου εκτος απο εμενα..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου και κυρίως να μην προσπαθείς να συγκριθείς με κανέναν τρόπο και για κανένα λόγο με τους συμμαθητές σου. Το FCE είναι μια εξέταση πέρα από όλα αυτά, είναι μια ΤΕΛΕΙΑ εξέταση. Θα πας κατά πάσα πιθανότητα σε ένα πολυτελές ξενοδοχείο και ακόμα και αν γράφεις από τις 9 εως τις 4 (ακούγεται φρικτό αλλά δεν είναι), είναι μια τόσο ξεχωριστή εμπειρία και πρέπει να την χαρείς. Εννοείται βέβαια πως πρέπει να προετοιμαστείς και κατάλληλα. Είναι πολύ εύκολο το απλό άγχος να μετατραπεί σε πανικό, και αυτό δεν πρέπει να συμβεί... Productive anxiety χρειαζόμαστε και όλα θα πάνε καλά μη φοβάσαι. Και άμα δεν τα καταφέρεις δεν σημαίνει τίποτα, μπορεί απλώς να είσαι άτυχη. Ξέρω άτομα που πήραν το Mischigan (ούτε καν το Cambridge) με την τρίτη φορα. Να πας εκεί με αέρα νικίτριας και να χαρείς το κάθε λεπτό της εξέτασης.

Και μόνο το ότι επιχειρείς να το δώσεις σε τόσο μικρή ηλικία είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να αισθάνεσαι περήφανη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου και κυρίως να μην προσπαθείς να συγκριθείς με κανέναν τρόπο και για κανένα λόγο με τους συμμαθητές σου. Το FCE είναι μια εξέταση πέρα από όλα αυτά, είναι μια ΤΕΛΕΙΑ εξέταση. Θα πας κατά πάσα πιθανότητα σε ένα πολυτελές ξενοδοχείο και ακόμα και αν γράφεις από τις 9 εως τις 4 (ακούγεται φρικτό αλλά δεν είναι), είναι μια τόσο ξεχωριστή εμπειρία και πρέπει να την χαρείς. Εννοείται βέβαια πως πρέπει να προετοιμαστείς και κατάλληλα. Είναι πολύ εύκολο το απλό άγχος να μετατραπεί σε πανικό, και αυτό δεν πρέπει να συμβεί... Productive anxiety χρειαζόμαστε και όλα θα πάνε καλά μη φοβάσαι. Και άμα δεν τα καταφέρεις δεν σημαίνει τίποτα, μπορεί απλώς να είσαι άτυχη. Ξέρω άτομα που πήραν το Mischigan (ούτε καν το Cambridge) με την τρίτη φορα. Να πας εκεί με αέρα νικίτριας και να χαρείς το κάθε λεπτό της εξέτασης.

Και μόνο το ότι επιχειρείς να το δώσεις σε τόσο μικρή ηλικία είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να αισθάνεσαι περήφανη.

Cambridge the super deegre:wow:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george0694

Νεοφερμένος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Πάντα Cambridge ! Άμα σκέφτεσαι το τι κάνουν οι άλλοι πάει χαντακώθηκε η ψυχολογία σου και συ ! Και γω αυτο έκανα την πρώτη φορα και κόπηκα για 3%...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drillgr

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Εγω θυμαμαι οταν ειχα δωσει το πτυχιο αυτο δεν ηταν και τραγικα δυσκολο. Γενικως πιο πολυ στα προφορικα κολουσα παντα.

Πανε δωσε χαλαρα και οτι κατσει. Και μην αγχωνεσαι και τοσο, τον μαιο δινεις οχι το σαββατο που μας ερχεται. Που να εδινες και πανελληνιες!

Το μονο κριμα αν κοπεις ειναι η ταριφα που πρεπει να ξανα δωσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasorf

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
!maira!<3 , το τελευταίο πράγμα που πρέπει να έχεις σε τέτοιου είδους εξετάσεις είναι άγχος, και δεν καταλαβαίνω τον λόγο για τον οποίο έχεις....

Αυτήν την στιγμή μας έχεις αναφέρει ότι είσαι Α'Γυμνασίου , είσαι αρκετά νέα , καθώς εγώ το έδωσα πέρυσι (Γ'Γυμνασίου). Εγώ δεν είχα περιθώρια να αποτύχω γιατί ήταν να συνεχίσω για Prof. και μετά άμα το έχανα, θα καθυστερούσα αρκετά.

Εσύ είσαι αρκετά νέα, έχεις όλο τον χρόνο μπροστά σου για να το πάρεις, πράγμα που σημαίνει ότι και η αποτυχία δεν θα σε επηρεάσει σε περίπτωση που δεν τα πας καλά, ίσα ίσα σε βοηθάνε στο μέλλον.

Από τότε που απέτυχα στο γερμανικό Β1 , και μάλιστα στα προφορικά (περνώντας με μεγάλη ευκολία τα γραπτά) , έχω αρχίσει και βλέπω τα πράγματα με άλλο μάτι. Πίστευα ότι θα έρθει το τέλος του κόσμου, αλλά τελικά ήταν η αρχή .... Άμα δεν είχα αποτύχει τότε, τώρα μπορεί να έδινα ακόμα lower....

Και κάτι ακόμα, πολλοί λένε ότι το Cambridge είναι πιο δύσκολο από το Michigan , εγώ είμαι αντίθετης άποψης. Όταν έγραφα το Βρετανικό ήμουν πιο σίγουρος(ίσως φταίει και η προετοιμασία που έδωσα μεγαλύτερη βαρύτητα εκεί πέρα) απ'ότι στο Αμερικάνικο.

Και ένα τελευταίο, δεν θα κοιτάς τους άλλους τι κάνουν, οι άλλοι δεν είναι σαν και εσένα. Εσένα δουλειά σου είναι να προσέχεις τον εαυτό σου και να προετοιμάζεσαι, τους άλλους άστους να πάνε να πνιγούν άμα θέλουνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!maira!<3

Νεοφερμένος

Η Maira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους..:thanks:Ησύχασα λιγάκι:)Έχετε δίκιο δεν πρέπει να αγχώνομαι!!Εξάλλου τον Μάιο δίνω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george0694

Νεοφερμένος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους..:thanks:Ησύχασα λιγάκι:)Έχετε δίκιο δεν πρέπει να αγχώνομαι!!Εξάλλου τον Μάιο δίνω;)
Έτσι Μπράβο !:no1::jumpy:Άντε και καλή επιτυχία Δεν σου είπα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
www.hasexams.gr

Ενα ακομα εξεταστικο κεντρο που προσφερει τις εξετασεις του Cambridge ESOL.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
30/07/2010 θα βγουν τα αποτελεσματα του FCE/CAE/CPE Μαιος 2010.
Οι Αγγλοι για ακομα μια φορα τυπικοι ακομα και σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Doctor

Νεοφερμένος

Ο The_Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Teol,

Εισαι μεγαλος και θα σκισεις.Και μια και το εφερε η κουβεντα αν θες εισαι ευσπροδεκτος να μου στελνεις εκθεσεις σε text μορφη(χρησιμοποιω Open Office)για να σου διορθωνω,(π.χ. κανενα σαββατοκυριακο)ετσι για να εισαι σε επιπλεον εγρηγορση.Οποτε μπορεις και να θελεις μου λες και σου δινω το e-mail μου.Καλη επιτυχια.

Επισης ,για listening εξασκηση δεν υπαρχει καλυτερη απο το να πας youtube και να ακουσεις διαλεξεις του Δοκτορα Βιολογιας του Πανεπιστημιου της Οξφορδης Richard Dawkins. Μην ανησυχεις μιλαει για κοικωνικα-επιστημονικα θεματα και ειναι ακρως ενδιαφερων.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=DMqTEfeqvmM[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Teol,

Εισαι μεγαλος και θα σκισεις.Και μια και το εφερε η κουβεντα αν θες εισαι ευσπροδεκτος να μου στελνεις εκθεσεις σε text μορφη(χρησιμοποιω Open Office)για να σου διορθωνω,(π.χ. κανενα σαββατοκυριακο)ετσι για να εισαι σε επιπλεον εγρηγορση.Οποτε μπορεις και να θελεις μου λες και σου δινω το e-mail μου.Καλη επιτυχια.

Επισης ,για listening εξασκηση δεν υπαρχει καλυτερη απο το να πας youtube και να ακουσεις διαλεξεις του Δοκτορα Βιολογιας του Πανεπιστημιου της Οξφορδης Richard Dawkins. Μην ανησυχεις μιλαει για κοικωνικα-επιστημονικα θεματα και ειναι ακρως ενδιαφερων.

https://www.youtube.com/watch?v=DMqTEfeqvmM

Σας ευχαριστω για τα καλά σας λόγια!:thanks:
Και σας ευχαριστω για την πρόσκληση αποστολής δικών μου εκθεσεων σε σάς!;)
Εγω προσωπικα πάντως ακούω BBC Radio και το βρίσκω πολυ ενδιαφερον.
Όπως και διαβαζω και National Geographic που εχει απιστευτα κείμενα.
Διαβαζω και αγγλικη λογοτεχνια βεβαια και ετσι ειμαι fully covered!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrikoc13

Δραστήριο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Τι ώρες ειναι διαθέσιμες; Υπάρχει περίτπωση να πέσουν Γαλλικα ( 15/5 ) και αγγλικά την ίδια ώρα; Δίνω Α1 στις 5 η ωρα το απόγευμα και F.C.E (Τι ώρες ειναι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
9.15-13.55 ειναι το FCE.
Εσυ φροντισε να κανεις την αιτηση νωρις για να δινεις στη πρωτη βαρδια Listening.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Σύμφωνα με αυτά που μας είπαν στο φροντιστήριο το πρώτο που θα γράψουμε εμείς οι CPEτες είναι έκθεση. Καλό αυτο. Βέβαια το τελευταίο που θα κάνουμε θα είναι το ακουστικό. Και ειδικά αν η Ελλαδάρα δείξει για άλλη μια φορά την ''συνέπεια'' χρόνου που την χαρακτηρίζει τότε την έκατσα την βάρκα στο listening :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πρωτα πλεον θα δωσουμε Reading.
Στοιχημα 100 ευρω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Σίγουρα? Αν ναι αυτό είναι ακόμα καλύτερο. Όταν λες reading φαντάζομαι εννοείς ολόκληρο το GCVR. Σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mιλας για Michigan?
Ειμαστε σε τοπικ του Cambridge!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Όχι για το CPE αλλά προφανώς έκανα λάθος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top