Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Απο τν τριγωνομετρια ημ(υ+π)=-ημυ ,τωρα ? :P
ναι σωστα....
Δεν ειναι τιποτα, ειμαι χαζος, το ξέρω.... :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εστω μια συναρτηση f:R->R για την οποια ισχύει
για καθε χεR
Ν.δ.ο¨:


για το 1ο ενταξει η λυση ειναι απο πανω...για το 2ο τι κανω??aaax!!!
Yπεθετα οτι κανοντας το 1ο το 2ο θα ηταν ευκολοτερο
αν α=/=β ν.δ.ο:


Συγνωμη που τη ξαναβαζω...αλλα δε με βοηθατε και δεν εχω και εμπνευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
f(1/4)=1

f(4x)=4f(x) gia kathe xE[1,4]


f(1)=?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
για x=1/4 f(1)=4
ναι όμως λέει πως η σχέση ισχύει για κάθε χε [1,4] και το x=1/4 είναι εκτός του διαστήματος:hmm:
---------------------------------
Βάζω όπου χ-->χ/4 και έχουμε


το ίδιο βγαίνει βέβαια αλλά να είμαστε πιο σωστοί!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
ναι όμως λέει πως η σχέση ισχύει για κάθε χε [1,4] και το x=1/4 είναι εκτός του διαστήματος:hmm:
---------------------------------
Βάζω όπου χ-->χ/4 και έχουμε


το ίδιο βγαίνει βέβαια αλλά να είμαστε πιο σωστοί!:D

Γιατι νομιζω οτι κανεις το ιδιο ακριβως πραγμα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Γιατι νομιζω οτι κανεις το ιδιο ακριβως πραγμα ?
ναι απλά το αν θέσεις κατευθείαν την τιμή στη σχέση μπορεί κάποιος να σ το πάρει λάθος γτ το χ=1/4 δεν ανήκει στο [1,4]:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
ναι απλά το αν θέσεις κατευθείαν την τιμή στη σχέση μπορεί κάποιος να σ το πάρει λάθος γτ το χ=1/4 δεν ανήκει στο [1,4]:)
Ειναι το ιδιο πραγμα ρε αφου οταν θετεις αφου το Θεωρεις οτι το

Δηλαδη ειναι το ιδιο πραγμα μεσω Τρικαλων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
βλέπω ξεσήκωσα αντιδράσεις

και εγώ για αυτό το πόσταρα
πως να θέσεις το 1/4 στο χ αφού δεν ανήκει στο ΠΟ της συνάρτησης?

και αν θέσεις όπου χ το χ/4 το ίδιο δεν είναι? η είναι όντος πιο σωστό?
εγώ προσωπικά θα προβληματιζόμουν αρκέτη ώρα για το αν πρέπει όντος να ΄θεσω το 1/4

κανας καθηγητής μπορεί να απαντήσει?
θα σας πω μετά τι μου είπε ο δικός μ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
βλέπω ξεσήκωσα αντιδράσεις

και εγώ για αυτό το πόσταρα
πως να θέσεις το 1/4 στο χ αφού δεν ανήκει στο ΠΟ της συνάρτησης?

και αν θέσεις όπου χ το χ/4 το ίδιο δεν είναι? η είναι όντος πιο σωστό?
εγώ προσωπικά θα προβληματιζόμουν αρκέτη ώρα για το αν πρέπει όντος να ΄θεσω το 1/4

κανας καθηγητής μπορεί να απαντήσει?
θα σας πω μετά τι μου είπε ο δικός μ

Ρε συ τι νοημα εχει η ασκηση αν εχεις μια τιμη της συναρτησης που ΔΕΝ ανηκει στο Π.Ο .Επειτα τωρα που το βλεπω αυτο ειναι συναρτησιακη σχεση για αυτο το διαστημα δεν ειναι ο τυπος της συναρτησης .. αρα ισχυει μονο σε αυτο το διαστημα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MADlen

Νεοφερμένος

Η MADlen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μία απορία. Πώς θα λυθεί το: ? Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Βαγγελη ειναι λαθος.
Θετω
Αρα εχω

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Βαγγελη ειναι λαθος.
Θετω
Αρα εχω



Οντως καλα μην μου δινεται σημασια δεν εχω κανει καν ολοκληρωματα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
f(1/4)=1

f(4x)=4f(x) gia kathe xE[1,4]


f(1)=?



Ρε συ τι νοημα εχει η ασκηση αν εχεις μια τιμη της συναρτησης που ΔΕΝ ανηκει στο Π.Ο .Επειτα τωρα που το βλεπω αυτο ειναι συναρτησιακη σχεση για αυτο το διαστημα δεν ειναι ο τυπος της συναρτησης .. αρα ισχυει μονο σε αυτο το διαστημα ..

αυτή είναι και εμένα η απορία μου
μήπως είναι λάθος η άσκηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Λιγη βοηθεια για αυτην..ξερω(μαλλον) τι πρεπει να κανω αλλα δν μου βγαινουν οι πραξεις

Για να ανηκει και ο W σε κυκλο με κ(0,0) και ρ=1 πρεπει |w|=1,αρα παιρνω
|2z-i| προς |iz+2| και αυτο πρεπει να μου βγαλει 1 σωστα??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Λιγη βοηθεια για αυτην..ξερω(μαλλον) τι πρεπει να κανω αλλα δν μου βγαινουν οι πραξεις

Για να ανηκει και ο W σε κυκλο με κ(0,0) και ρ=1 πρεπει |w|=1,αρα παιρνω
|2z-i| προς |iz+2| και αυτο πρεπει να μου βγαλει 1 σωστα??????
Ακριβώς. Πάρε αυτη τη συνθήκη, υψωσε στο τετραγωνο και θα καταληξεις σε κατι που ισχύει. Ισως κανεις κατι λαθος οταν βαζεις τους συζυγείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asap

Νεοφερμένος

Ο asap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
καλησπέρα

να βρείτε τις τιμές το λ γιανα είναι η f γν.αυξουσα.f(x)=(e^(λχ))/((χ^2)+1)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
καλησπέρα

να βρείτε τις τιμές το λ γιανα είναι η f γν.αυξουσα.f(x)=(e^(λχ))/((χ^2)+1)

Παιρνεις παραγωγο και απαιτεις εφοσον οι υπολοιποι οροι ειναι θετικοι αριθμοι το τριωνυμο να ειναι >=0 (και το "=" να ισχυει για συγκεκριμενες τιμες , δηλαδη να μην ειναι σταθερη )
Αρα η διακρινουσα πρεπει να ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petroskaz

Νεοφερμένος

Ο petroskaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλησπέρα έχω κάποιες απορίες στη σταθερή συνάρτηση,κυρίως στο να αντιπαραγωγίζω!
Θα μπορούσατε να με βοηθούσατε με τις εξής:
1]F''(x)F(x)=(F'(x))^2+2F^2(x)
2]F''(x)-2xF'(x)=2F(x)
3]F'(x)=F(x)lnF(x)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top