Απορίες για απόφοιτους

marysita

Νεοφερμένος

Η marysita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αν δηλωσει καποιοσ οτι θα ξαναδωσει δευτερη φορα πανελληνιες αλλα δεν παει τοσο καλα οσο την πρωτη φορα εχει δικαιωμα στο μηχανογραφικο να δηλωσει με το 10% και οχι κανονικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Αρχικα μπραβο σου που το πηρες αποφαση να ξανα δωσεις..:D(αν η ερωτηση που εκανες αφορα εσενα).
Στις περισσοτερες φορες οταν καποιος δινει δευτερη συνεχομενη φορα τα παει εστω και λιγο καλυτερα απο την πρωτη γιατι ολα σχεδον του ειναι γνωστα γιατι εστω μια φορα και ο χειροτερος μαθητης τα εχεις διαβασει.

Αν παλι δε τα παει καλα τη δευτερη φορα φυσικα και μπορει να δηλωσει σχολες με το 10%. Απο την στιγμη που καποιοι κανουν χαρτια οτι θα δωσουν και δευτερη φορα αλλα δεν παρουσιαζονται ουτε καν στις πανελλαδικες για να γραψουν τοτε λογικα μπορεις και εσυ να δηλωσεις κανονικα το μηχανογραφικο σου τη δευτερη φορα ή να κανεις μηχανογραφικο με το 10%.
Ισως υπαρξει μονο ενα προβλημα με την βεβαιωση προσβασης:hmm:
Η περσυνη σου βεβαιωση καταστρεφεται μονο οταν εκδοθει η νεα, σωστα? :emm:

Τεσπα.. Καλη σου επιτυχια αν εσυ δινεις δευτερη φορα..:)

ελπιζω να βγαζεις νοημα απο αυτα που σε εγραψα και να βοηθησα..^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αν αποφασίσεις να δώσεις φέτος ξανά και δηλώσεις ότι θα δώσεις κανονικά και πας να γράψεις τότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 10%. Εννοώ ότι εφόσον δώσεις πανελλήνιες φέτος, με αυτούς τους βαθμούς θα συμπληρώσεις μηχανογραφικό, οι παλιοί "ακυρώνονται". :nono:Και αν ακόμα του χρόνου αποφασίσεις να δώσεις με 10%, τότε δίνεις με τους φετινούς σου βαθμούς και όχι με τους περσινούς. Αν θες να δώσεις με το 10% πήγαινε να δηλώσεις όπως και υπόλοιποι αλλά να δηλώσεις ότι θα δώσεις με το 10% και ΔΕΝ θα γράψεις εξετάσεις. Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω:) :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Αν αποφασίσεις να δώσεις φέτος ξανά και δηλώσεις ότι θα δώσεις κανονικά και πας να γράψεις τότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 10%. Εννοώ ότι εφόσον δώσεις πανελλήνιες φέτος, με αυτούς τους βαθμούς θα συμπληρώσεις μηχανογραφικό, οι παλιοί "ακυρώνονται". :nono:Και αν ακόμα του χρόνου αποφασίσεις να δώσεις με 10%, τότε δίνεις με τους φετινούς σου βαθμούς και όχι με τους περσινούς. Αν θες να δώσεις με το 10% πήγαινε να δηλώσεις όπως και υπόλοιποι αλλά να δηλώσεις ότι θα δώσεις με το 10% και ΔΕΝ θα γράψεις εξετάσεις. Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω:) :bye:
ακυρωνονται για ποιον λογο?:what:
μα η βεβαιωση δε θα εχει καταστραφει νομιζω..
μπορει να ζητησει απο το λυκειο της να μην την καταστρεψουν
αλλα και παλι δεν ειμαι 100% σιγουρη για αυτο που ειπα εγω:(
απλα λεω πως ειναι το λογικο και λεω συμφωνα με αυτα που θυμαμαι (:emm:)

δε γνωριζει καποιος αλλος να μας πει γιατι δωσαμε στην κοπελα 2 ακριβως αντιθετες γνωμες?:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
ακυρωνονται για ποιον λογο?:what:
μα η βεβαιωση δε θα εχει καταστραφει νομιζω..
μπορει να ζητησει απο το λυκειο της να μην την καταστρεψουν
αλλα και παλι δεν ειμαι 100% σιγουρη για αυτο που ειπα εγω:(
απλα λεω πως ειναι το λογικο και λεω συμφωνα με αυτα που θυμαμαι (:emm:)

δε γνωριζει καποιος αλλος να μας πει γιατι δωσαμε στην κοπελα 2 ακριβως αντιθετες γνωμες?:xixi:

Ναι δεν λέω το αντίθετο. Μπορεί να δώσει με τους περσινούς βαθμούς. Αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν θα πάει να ξαναγράψει εξετάσεις. Πάντα μετράνε οι βαθμοί από την τελευταία φορά που έδωσες κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
1. απαγορευονται τα greeklish:D
2. γιατι δε κανεις δικο σου θεμα?

χα.. για να μη χανεσαι δες εδω.. σε βρηκα τα 2 θεματα που υπαρχουν
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1247036&highlight=%CD%E1%F5%F4%E9%EA%EF+%EB%F5%EA%E5%E9%EF#post1247036
https://ischool.e-steki.gr/showthrea...F5%F4%E9%EA%EF+%EB%F5%EA%E5%E9%EF#post1855223
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εχω και εγω μια απορια σχετικα με αποφοιτους μιας και εγω αποφοιτος ειμαι :P
Βασικα οχι απορια αλλα επιβεβαιωση..ΑΝ ξαναδωσεις μπορεις να δωσεις με αλλη κατευθυνση απο αυτη που ειχες αποφοιτησει??(θελω εγκυρη και σιγουρη απαντηση)..
Ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
οτι μπορεις να αλλαξεις το μαθημα επιλογης το γνωριζω, ξερω πως ισχυει 100%

για αυτο με την κατευθυνση εγω δε μπορω να σε πω για σιγουρα :/
καποιος θα ξερει
εγω νομιζω πως ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Εχω και εγω μια απορια σχετικα με αποφοιτους μιας και εγω αποφοιτος ειμαι :P
Βασικα οχι απορια αλλα επιβεβαιωση..ΑΝ ξαναδωσεις μπορεις να δωσεις με αλλη κατευθυνση απο αυτη που ειχες αποφοιτησει??(θελω εγκυρη και σιγουρη απαντηση)..
Ευχαριστω..
Ναι, φυσικα και μπορεις, απλα δε θα ισχυουν οι προφορικοι σου βαθμοι:)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

182

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
ρε παιδια εχω μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σημαντικη απορια....
Ειμαι αποφοιτος...ποτε θα παω στο σχολειο που θα δωσω πανελληνιες, να δηλωσω οτι θα ξαναδωσω???
Τώρα κοντα δεν ειναι??
παρακαλω απαντηστε μου γτ εχω ψιλοαγχωθει....:S:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Μπορείς να πας να δηλώσεις από 1 έως 22 Φεβρουαρίου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOSMASSSS

Νεοφερμένος

Ο ΚΟΣΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια μια ερωτηση θελω να κανω.... για οποιους θελουν να δωσουν δευτερη και τριτη φορα πανελληνιες εξετασεις, τι γινεται με τουσ προφορικουσ βαθμους των μαθηματων...παραμενουν ιδιοι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Οι προφορικοι μετρανε μεχρι 3 χρονια μετα την αποφοιτηση απο το λυκειο.Επειτα απο τα 3 χρονια αν θες να ξαναδωσεις μετρανε μονο οι γραπτοι βεθμοι των πανελληνιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Αναλυτικές πληροφορίες υπάρχουν στην σελίδα του Υπουργείου Παιδείας
https://www.ypepth.gr/el_ec_category10492.htm
πήγαινε εκεί που λέει
"Πληροφοριακό έντυπο για τις πανελλαδικές εξετάσεις 2010"
:no1:

Επίσης μπορείς να βρεις και το φυλλάδιο " Δήλωσης υποψηφίου για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση "
https://www.ypepth.gr/docs/4_selides_fylladio_odhgiwn_2009_090122.doc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOSMASSSS

Νεοφερμένος

Ο ΚΟΣΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μια ερωτηση.....Αν καποιος καταθεσει μηχανοχραφικο με το 10% μπορει να χρησιμοποιησει και τν μοριοδοτιση 10% απο τυχον πανελληνια νικη σε σχολικους αγωνες??? Παρακαλω καποιος που να γνωριζει και να ειναι σιγουρος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.alfavita.gr/ejetaseis05/ej29_12_9_0125.php
Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει, βαριόμουν να το διαβάσω :P
Αν δε βρεις κάτι, πάρε τηλέφωνο στους αριθμούς που δίνει στην αρχή, εγώ πήρα για μια απορία που είχα κι ήταν πολύ εξυπηρετικοί :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
οτι μπορεις να αλλαξεις το μαθημα επιλογης το γνωριζω, ξερω πως ισχυει 100%

για αυτο με την κατευθυνση εγω δε μπορω να σε πω για σιγουρα :/
καποιος θα ξερει
εγω νομιζω πως ναι

Ελπίζω να μην άργησα να απαντήσω και η απάντησή μου να βοηθήσει! Επειδή έδωσα 2 φορές, αν θέλεις να αλλάξεις κατεύθυνση μπορείς την δεύτερη φορά, αλλά αν δώσεις μέσα στα χρόνια που μετράνε οι προφορικοί βαθμοί (2 ή 3 αφού τελειώσεις το σχολείο), τότε στα μαθήματα που δεν έκανες στο σχολείο την πρώτη φορά θα έχεις προφορικό βαθμό 0!
Για παράδειγμα αν την πρώτη φορά έδωσες από τεχνολογική και την δεύτερη θέλεις να δώσεις από θετική, τότε στην Βιολογία και στην Χημεία κατεύθυνσης θα έχεις 0 προφορικό, αν έδωσες από τεχνολογική και θέλεις να δώσεις θεωρητική, τότε και στα 4 της θεωρητικής θα έχεις 0 και πάει λέγοντας.

Απλά αφού δώσεις γίνεται αυτόματη αναπροσαρμογή του προφορικού βαθμού από 0 σε 2 μονάδες πιο κάτω απ' ότι έχεις γράψει, όπως γίνεται και στα υπόλοιπα αν έχεις άσχημο προφορικό και γράψεις καλά ή αν έχεις πολύ καλό προφορικό και γράψεις πολύ άσχημα...

Εδώ νομίζω ότι είναι οι περισσότερες απαντήσεις στις απορίες σας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexandrosZ

Νεοφερμένος

Ο AlexandrosZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα

Ονομάζομαι Αλέξανδρος και θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις για τις επόμενες πανελλήνιες. Είμαι κάτοχος απολυτηρίου και δεν έχω ξαναδώσει. Αποφάσισα να δώσω φέτος και έχω μερικές απορίες. (ΓΕΛ)

-Οι στρατιωτικές σχολές που θέλω να επιλέξω έχουν μεταβεί στο 2ο επιστημονικό πεδίο ενώ εγώ είχα διαλέξει (όταν ήμουν στο λύκειο) το 5ο. Γίνεται η αλλαγή κατευθύνσεως; Αν ναι, ποια είναι τα μειονεκτήματά μου και ποια τα πλεονεκτήματα;
-Λόγω το ότι είμαι της "παλιάς γενιάς" (όπως το ονόμασε ένας φίλος μου) θα δώσω με το παλιό σύστημα ή με το καινούργιο; Σε τι με ωφελεί αυτό;
-Είναι εφικτό να παρακολουθήσω μαθήματα (κατευθύνσεως) στο λύκειο μου;
-Η τριτεκνία καταργήθηκε τελικά;
-Υπάρχουν κάποια πλεονεκτήματα για αυτούς που εργάζονται;
-Άκουσα πως εάν επιλέξω μόνο μία σχολή, λαμβάνω κάποια μόρια, αληθεύει;
-Υπάρχουν κάποια μόρια που λαμβάνω λόγω υπηρεσίας μου στις ένοπλες δυνάμεις;

Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλησπέρα

Ονομάζομαι Αλέξανδρος και θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις για τις επόμενες πανελλήνιες. Είμαι κάτοχος απολυτηρίου και δεν έχω ξαναδώσει. Αποφάσισα να δώσω φέτος και έχω μερικές απορίες. (ΓΕΛ)

-Οι στρατιωτικές σχολές που θέλω να επιλέξω έχουν μεταβεί στο 2ο επιστημονικό πεδίο ενώ εγώ είχα διαλέξει (όταν ήμουν στο λύκειο) το 5ο. Γίνεται η αλλαγή κατευθύνσεως; Αν ναι, ποια είναι τα μειονεκτήματά μου και ποια τα πλεονεκτήματα;
-Λόγω το ότι είμαι της "παλιάς γενιάς" (όπως το ονόμασε ένας φίλος μου) θα δώσω με το παλιό σύστημα ή με το καινούργιο; Σε τι με ωφελεί αυτό;
-Είναι εφικτό να παρακολουθήσω μαθήματα (κατευθύνσεως) στο λύκειο μου;
-Η τριτεκνία καταργήθηκε τελικά;
-Υπάρχουν κάποια πλεονεκτήματα για αυτούς που εργάζονται;
-Άκουσα πως εάν επιλέξω μόνο μία σχολή, λαμβάνω κάποια μόρια, αληθεύει;
-Υπάρχουν κάποια μόρια που λαμβάνω λόγω υπηρεσίας μου στις ένοπλες δυνάμεις;

Ευχαριστώ πολύ.

-Πρώτα απο όλα οι στρατιωτικές σχολές έχουν μεταφερθεί σε όλα τα πεδία πέραν του 4ου που είναι οι εκπαιδευτικές σχολές.
-δόθηκε η δυνατότητα φέτος να δώσουν με το παλιό σύστημα γιατί το φετινό ήταν μεταβατικό σύστημα το αν θα ισχύσει και για του χρόνου που αλλάζει πάλι το σύστημα δεν το γνωρίζω αλλά μάλλον δεν θα ισχύσει.
-η τριτεκνία ισχύει ακόμα για στρατιωτικές σχολές αλλά μάλλον θα καταργηθεί γιατί υπάρχουν προσφυγές στα διοικητικά δικαστήρια.
-εαν εργάζεσαι πας σε απογευματινό λύκειο αλλά δεν μπορέίς να δώσεις για στρατιωτικές σχολές όπως επιτρέπεται με τα ημερήσια
-οχι δεν αληθεύει αυτό που το άκουσες?
-οχι τα μόρια λαμβάνονται στις προκηρύξεις μέσω ασεπ και οχι μέσω των πανελληνίων εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LostInOblivion

Νεοφερμένος

Ο LostInOblivion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Για σας,
Κάνω μια μικρή (personal) έρευνα και θα ήθελα να μου πείτε: η βάση του 10 το 2015 ίσχυε για όλες τις σχολές ή μόνο για σχολές που ήθελαν ειδικό μάθημα;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top