Βιολογία - εντυπώσεις

elpida σ.π.ν

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ειμαι αναμεσα σε βιολογια και χημεια :(
λατρευω και τα δυο....πειτε μ λιγο πιο ειναι πιο καλο..
σε σχεση με την επαγγελματικη αποκατασταση οταν δν 9ελω να δουλεψω ως κα9ηγητης...:/
επισης εαν περασω σε μια σχολη με το που αρχισω τα μα9ηματα ολα οσα ακουσα στο λυκειο 9α 9εωρουνται γνωστα ή 9α τα ξαναδιδαχτω?
πλιζ μια μικρη βοη9εια ... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
H χημεία έχει καλύτερη αποκατάσταση στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Συστήνω χημεία γιατί μπορείς να ασχοληθείς και με επιστήμες πέρα αυτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Με κάθε επιστήμη μπορείς να ασχοληθείς και με άλλες πέραν αυτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
μιας και ο αιώνας που διανύουμε είναι ο αιώνας της Βιολογίας και των συναφών επιστημών (π.χ. χημεία, φυσική, μαθηματικά, πληροφορική)...σου προτείνω βιολογία μιας και θα δημιουργηθούν νέα επαγγέλματα στην χώρα μας τα επόμενα χρόνια...που να σχετίζονται με την βιολογία!

...μην σκέπτεστε βραχυπρόθεσμα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Με κάθε επιστήμη μπορείς να ασχοληθείς και με άλλες πέραν αυτής.

Mιλάω για αυτά που ξέρω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
μιας και ο αιώνας που διανύουμε είναι ο αιώνας της Βιολογίας και των συναφών επιστημών (π.χ. χημεία, φυσική, μαθηματικά, πληροφορική)...σου προτείνω βιολογία μιας και θα δημιουργηθούν νέα επαγγέλματα στην χώρα μας τα επόμενα χρόνια...που να σχετίζονται με την βιολογία!

...μην σκέπτεστε βραχυπρόθεσμα! :)
:wow::wow::wow:
Μα θα βρει δουλειά στα 40!Μα ακόμα και οι καθηγητες βιολογίας λένε πως ο κλάδος δεν έχει μέλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
δεν αναφέρομαι στο καθηγητιλίκι! ;) :)
κάτσε να "ανοίξει" το επάγγελμα του μικροβιολόγου-αιματολόγου, όπως είναι σε όλη την Ε.Ε...:)

επίσης αναφέρομαι σε "άγνωστα" επαγγέλματα που θα εμφανιστούν στο άμεσο μέλλον (π.χ. μηχανικός γενετικής, βιοστατιστικός σε νοσοκομείο, βιοστατιστικός σε κέντρα αντιϊκής προστασίας,...κτλ)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Έχεις δει τι γράφεις σε άλλα θέματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
ναι...αφού εγώ τα έγραψα!

στα προηγούμενα θέματα, αναφέρομαι στο παρόν της Βιολογίας στην Ελλάδα...:)

εξάλλου εδώ γίνεται σύγκριση με την χημεία!...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν το είχες προσδιορίσει.Στην Ελλάδα σαφώς και υπάρχουν λίγες προοπτικές.
Ελπίζω να θυμάσαι τι είχες πει για βιοτεχνολογίες γουρουνιών και ερευνητικά κέντρα ποντικών.Το ότι λες εντελώς διαφορετικά πράγματα σε κάθε θέμα σε καθιστά αναξιόπιστο,πρόσεξε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Ναι υπάρχουν. Αλλά όχι για πολύ, διότι αλλιώς θα απομονωθούμε επιστημονικά από τον υπόλοιπο πλανήτη...αλλά και εργασιακά λόγω της παγκοσμιοποίησης...

βέβαια οι αλλαγές θα γίνουν μετά από 15-20 χρόνια...:) ;) γιατί απλά προς το παρόν δεν υπάρχουν υποδομές...
-----------------------------------------
Ελπίζω να θυμάσαι τι είχες πει για βιοτεχνολογίες γουρουνιών και ερευνητικά κέντρα ποντικών.Το ότι λες εντελώς διαφορετικά πράγματα σε κάθε θέμα σε καθιστά αναξιόπιστο,πρόσεξε το.

αναφέρομαι στο παρόν της παγκόσμιας ανεργίας και οικονομικής κρίσης...:)

φωνάζω αλλού cris@te, γιατί η Βιολογία είναι πολύ "ακριβή" και "λουσάτη" επιστήμη για μια εποχή οικονομικής αβεβαιότητας και φαλίριμα επιχειρήσεων...καλύτερα, να σπουδάσεις κάτι λιγότερο εξειδικευμένο με περισσότερες υποδοχές για συνεχή επιμόρφωση ώστε να είσαι in επαγγελματικά πάντα και χωρίς να εξαρτάσαι εργασιακά από τον χρεωκοπημένο Ελληνικό ή Αμερικάνικο ή Ευρωπαϊκό δημόσιο τομέα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Για πες μου τι να σπουδασω για να ειμαι in;Μήπως,όλως τυχαίως ιατρική;Δε θα πάρω.
Ακυρώνεις τώρα αυτά που εσύ ο ίδιος λες στη προηγούμενη σελίδα;Εκτός να έχεις συγκεκριμένο θέμα μαζί,αυτό εξηγεί πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Για πες μου τι να σπουδασω για να ειμαι in;Μήπως,όλως τυχαίως ιατρική;Δε θα πάρω.

μηχανικός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Υπάρχει ένα τοοοσο δα προβληματάκι.Δε μου αρέσει.
Κι αφού είναι In εσύ γιατί δεν έγινες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
εγώ δεν ψάχνω να σπουδάσω κάτι για επιβίωση...
γενικά, προσωπικά δεν είμαι της λογικής του in, γι' αυτό και δεν ακολουθώ την στρουθοκαμηλική μαζοποιημένη άποψη του "πιασάρικου"...
αν ρωτήσεις το 90% των φοιτητών του πολυτεχνείου όντας μαθητές 3ης λυκείου, γιατί ήθελαν πολυτεχνείο, δεν ξέρουν να απαντήσουν :fss: ...οι επιλογές γίνονται με βάση τους οικογενειακούς στόχους και συζητήσεις...:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
εγώ δεν ψάχνω να σπουδάσω κάτι για επιβίωση...
Oύτε κι εγώ.Αρχίζω να πιστεύω πως είσαι τρολ.Φυσικά και οι περισσότεροι που θέλουν πολυτεχνείο δεν ξέρουν γιατί το θέλουν.Την άποψη του πιασαρικου εσύ την υπερσπίστηκες.Δεν ξέρεις τι λες.Σου προτείνω να τη στήσεις έξω από την ιατρική τςη Πάτρας,όλο και κάποιος καλός ψυχίατρος θα βγει από εκεί.
Ντρέπομαι να πω τι θέλω να σπουδάσω ρε γαμώτο.Ντρέπομαι να πω τιο θέλω να κάνω στη ζωή μου.Μην ξανασχοληθείς με το δικό μου μέλλον,το δικαίωμα αυτό το παραχωρώ μόνο σε άτομα που εμπιτεύομαι.Εσύ κοίτα να αποκαταστήσεις την ψυχική σου υγεία ώστε να μην ριψοκινδυνεύσεις την καριέρα που σε περιμένει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danaki

Νεοφερμένος

Η Danaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
γεια σας!μπορειτε να μου δωσετε και εμενα καποιες πληροφοριες για το βιολογικο του Ηρακλειου?εχω ακουσει τα καλυτερα...
εχω μπει στη σελιδα του πανεπιστημιου αλλα αν μπορειτε δωστε μου εντυπωσεις...προσωπικες ή απο ατομα που ειναι ηδη εκει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
...Δεν ξέρεις τι λες.Σου προτείνω να τη στήσεις έξω από την ιατρική τςη Πάτρας,όλο και κάποιος καλός ψυχίατρος θα βγει από εκεί...Μην ξανασχοληθείς με το δικό μου μέλλον,το δικαίωμα αυτό το παραχωρώ μόνο σε άτομα που εμπιτεύομαι.Εσύ κοίτα να αποκαταστήσεις την ψυχική σου υγεία ώστε να μην ριψοκινδυνεύσεις την καριέρα που σε περιμένει.

δεν σου επιτρέπω...:nono:
δεν με ξέρεις και από χθες, αγενή...

οι σπουδές δεν κάνουν τον άνθρωπο, αλλά κάτι άλλο που δεν αποκτιέται με πτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DmtMichelle

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για το τμήμα βιολογίας στην Αθηνα...
Εσείς που είστε στη σχολή ,τί γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο τμημα?
Υπάρχει οργάνωση, ικανοποιητική ποιότητα σπουδών ,ευκαιρίες για τα ευρωπαΪκά προγράμματα "σωκρατης" και "erasmus"..??
Γενικά τι κατάσταση επικρατεί εκεί???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top