Κάλαντα από διάφορες περιοχές

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Λόγω εορτών και λόγω περιέργειας :P μου δημιουργήθηκε η παρακάτω απορία! :)

(excuse moi αν υπάρχει κάτι παρόμοιο!)


Πρώτον..γνωρίζετε αν σε άλλες χώρες υπάρχουν κάλαντα;; Υπάρχει αυτό το έθιμο με τα κάλαντα την Παραμονή των Χριστουγέννων;

Και ακόμα, έχει τύχει ποτέ να ακούσετε κάλαντα από διαφορετικές περιοχές;; :) Για παράδειγμα κάλαντα Πόντου,Πελοπονήσσου κτλ! :) Τι γνώμη έχετε;Πιστεύω πως είναι πολύ πιο ωραία από τα βαρετά και συνηθισμένα 'Καλην ημέραν άρχοντες!' :)

Εναποθέστε τις απόψεις σας!! xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες όχι. Για παράδειγμα, όταν ήμουν Γυμνάσιο κάποια Χριστούγεννα είχαν έρθει τα ξαδέρφια μου από το εξωτερικό, στο χωριό μας στην Ελλάδα και πήγαμε να πούμε τα κάλαντα. Εκτός από το γεγονός ότι ξετρελάθηκαν με το όλο παραδοσιακό event ακόμη και σήμερα, ύστερα από τόσα χρόνια, έχουν πολύ ωραίες αναμνήσεις...σε σχέση με την ομοιόμορφη πραγματικότητα του εξωτερικού. Βασικά, οι συμμαθητές τους, έμειναν με το στόμα ανοιχτό...διότι οι περιγραφές τους ήταν πρωτόγνωρες, από τα ξαδέρφια μου, μόλις επέστρεψαν στην χώρα τους. Ξέρετε πώς κάνουν παιδάκια Γυμνασίων μόλις μάθουν κάτι καινούριο ή ξένο στην καθημερινή πραγματικότητά τους...:D :lol:

Στην Δ.Ευρώπη οι γιορτές των Χριστουγέννων δεν είναι περίοδος σχολικών διακοπών 2 εβδομάδων...αλλά λιγότερη. Γενικά, έχουν άλλα έθιμα όπως το halloween, το Santa Claus (6 Δεκεμβρίου), τις σοκολατένιες πουτίγκες με τα αυγά, τις γεμιστές γαλοπούλες,...κτλ...αναλόγως όσο πιο βόρεια ανεβαίνουμε (Αγγλία, Σκανδιναβία,...κτλ) έχουν άλλα έθιμα τα οποία κατά τόπους διαφέρουν (στα πλαίσια χωριών, πόλεων,...κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Μου αρεσουν παρα πολυ τα ουκρανικα καλαντα και το πασιγνωστο "Shchedryk" το οποιο υιοθετηθηκε απο την δυση ως Carol of the Bells. Φυσικα το πρωτοτυπο Shchedryk ειναι πιο ομορφο. Μπορεις να βρεις πολλα βιντεο στο youtube..

Οριστε μια μοντερνα εκδοχη του Shchedryk που μου αρεσε αρκετα:

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=o82WvI_xy8E"]https://www.youtube.com/watch?v=o82WvI_xy8E[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Α το τραγούδησαμε με τη χορωδία του ωδείου μου αυτό στα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Υπαρχει κανα βιντεο? Θα ηθελα πολυ να το ακουσω στα ελληνικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Άσχετο με το παραπάνω στυλ,αλλά λατρεύω τα κάλαντα Οινόης-Πόντου.Είναι τέλεια.Τα ακούσαμε εν ώρα Βυζαντινής Μουσικής,από ηχογράφηση του 1930, σε γραμμόφωνο...Ήταν συγκινητικά ωραία...!Βέβαια στο youtube έχει ενα βίντεο στο οποίο δεν τα αποδίδουν και με τον καλύτερο τρόπο δυστυχώς!! :(

Μου αρεσουν παρα πολυ τα ουκρανικα καλαντα και το πασιγνωστο "Shchedryk" το οποιο υιοθετηθηκε απο την δυση ως Carol of the Bells. Φυσικα το πρωτοτυπο Shchedryk ειναι πιο ομορφο. Μπορεις να βρεις πολλα βιντεο στο youtube..

Οριστε μια μοντερνα εκδοχη του Shchedryk που μου αρεσε αρκετα:

https://www.youtube.com/watch?v=o82WvI_xy8E


Φοβερό αυτό!!Δεν είχα ακούσει ποτέ κάτι παρόμοιο...Πείτε και για άλλα! :) :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Υπαρχει κανα βιντεο? Θα ηθελα πολυ να το ακουσω στα ελληνικα
Τράβηξαν ένα video, θα προσπαθήσω να το πάρω κάπως και να το ανεβάσω σε κανένα youtube. Θα αργήσει λίγο αυτό βέβαια γιατί πρέπει να γυρίσω Χανιά, δηλαδή μετά τις γιορτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Παιδια εσεις λέτε σατιρικα καλαντα στο σχολείο σας?Ρώτησα κάτι ξαδελφια μου από Αθήνα και δεν τα ηξεραν!Τελικά μόνο στην Κεφαλλονια εχουμε αυτό το συνηθειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
εμεις εδω στην κρητη λεγαμε αυτα [ame]https://www.youtube.com/watch?v=PO3GCq7um3A[/ame] αλλα οχι τωρα!!!!!!!!
-----------------------------------------
Παιδια εσεις λέτε σατιρικα καλαντα στο σχολείο σας?Ρώτησα κάτι ξαδελφια μου από Αθήνα και δεν τα ηξεραν!Τελικά μόνο στην Κεφαλλονια εχουμε αυτό το συνηθειο?


απο σατιρικα λεγαμε το γνωστο
''τριγωνα τετραγωνα κυκλοι και γραμμες ...''και κατι τετοιες μπουρδες!!!
*οταν ειμασταν δημοτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Όχι δεν λέμε Σατυρικά κάλαντα!! :D Βασικά πρώτη φορά ακούω γι αυτά!! :))) Δώστε ένα παράδειγμα με στίχους να έχουμε και εμείς μια ιδέα!!! :)))


Να και τα δικά μας κάλαντα Πελοπονήσσου:

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=I7BDGkxePYY&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Όχι δεν λέμε Σατυρικά κάλαντα!! :D Βασικά πρώτη φορά ακούω γι αυτά!! :))) Δώστε ένα παράδειγμα με στίχους να έχουμε και εμείς μια ιδέα!!! :)))


Να και τα δικά μας κάλαντα Πελοπονήσσου:

https://www.youtube.com/watch?v=I7BDGkxePYY&feature=related


Λοιπον βασικά όντως μάλλον είναι προνόμιο του νησιού μου αυτα!!!!Με τα σατιρικα κάλαντα δεν εννοω,τα παιδικα "τριγωνα,τετραγωνα,κύκλοι και λοιπα...."Στο νησί μου,η μεγαλύτερη τάξη κάθε σχολείου,τα Χριστούγεννα κάθε χρόνο,γράφει κάλαντα τα οποία "κοροιδεύουν" τους δασκάλους/καθηγητες,την επικαιρότητα και οποιονδήποτε άλλο έχει σχέση με το σχολικό περιβάλλον.Και αυτά τα ψάλλουν τη γιορτή των Χριστουγέννων....Επειδή δεν μπορώ να γράψω τα αποσπάσματα που αφορούν καθηγητες(καθως μέσα υπάρχουν ονόματα) θα σας γράψω ενδεικτικα το κομμάτι των σατιρικών που εγραψε η τάξη μου πέρισυ,και αφορούσε την επικαιρότητα:



Καλην ησπέρα δάσκαλοι,
συμμαθητες και φίλοι
πρώτα εμείς θα ψάλουμε
της χώρας το ρεζίλι.

Ετούτα εδώ τα κάλαντα
δεν είναι σαν και τ' αλλα
Γιατί συμβαίνουν γύρω μας
παράδοξα μεγάλα

Στο Βατοπαίδι ο Εφραίμ
κάνει μεγάλη μάσα
Και η εξουσία μπλέχτηκε
μ'οικόπεδα και ράσα

Οι τράπεζες μας κλέβουνε
το αίμα μας ρουφάνε
οι πλούσιοι,πλουσιότεροι
και οι φτωχοί πινάνε

Ετσι και 'μεις οι έφηβοι
εβγήκαμε στους δρόμους
και θα βροντοφωνάξουμε
σ'ηγέτες και αστυνόμους

Δώστε λεφτα για το λαό
δώστε για την υγεία
θέλουμε μια δημόσια
και δωρεάν παιδεία

Ο Στυλιανίδης φαίνεται,
πως ζει κοντά στον Κρόνο
και όλα τα βλέπει τέλεια
απ'τον ψηλό το θρόνο

Και τώρα θα τα ψάλλουμε
σε 'σας καθηγητές μας
θα βγάλουμε το άχτι μας
θα πούμε τις μπηχτές μας
.....................................................................................................

Και συνεχίζουμε "κοροιδευοντάς" τους καθηγητες!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goseithor

Διάσημο μέλος

Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
μολις θα θυμηθω θα πω τα βλάχικα αλλά δεν θα καταλάβετε τίποτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
απο σατιρικα λεγαμε το γνωστο
''τριγωνα τετραγωνα κυκλοι και γραμμες ...''και κατι τετοιες μπουρδες!!!
*οταν ειμασταν δημοτικο
Πάει έτσι: τρίγωνα τετράγωνα κύκλοι και γραμμές, δώσε πεντοχίλιαρο αλλιώς θα φας μπουνιές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
Πάει έτσι: τρίγωνα τετράγωνα κύκλοι και γραμμές, δώσε πεντοχίλιαρο αλλιώς θα φας μπουνιές


ετσι ακριβως.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top