Υπάρχει ζωή μετά το θάνατο;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,049 μηνύματα.
Υπάρχει ζωή μετά το θάνατο? Εγώ πιστεύω ότι όχι δεν υπάρχει και η μόνη και μοναδική ζωή είναι αυτή που ζούμε τώρα. Η επιστήμη έχει αποδείξει ότι αυτό που λέμε ψυχή ή συναίσθημα δεν είναι παρά μια λειτουργία του εγκεφάλου και όταν ο εγκέφαλος πεθάνει δεν υπάρχει πλέον τίποτα. Οι αρχαίες θρησκέιες είπανε για μεταθανάσια ζωή για να δώσουν στους ανθρώπους ελπίδα ότι όσο και να υποφέρουν ζωντανοί στην άλλη ζωή θα ανταμειφθούν. Έτσι έχουμε τον παράδεισο των χριστιανών, τα βουνά από ρύζι και τα ποτάμια από μέλι των μωαμεθανών, τη μετεψύχωση των ινδών κλπ. Πολλοί λένε ότι οι θρησκέιες σκόπιμα είπανε για μετα το θάνατο ζωή για νά είναι οι λαοί υπάκουοι στους βασιλιάδες και να ελπίζουν σε άλλη ζωή. Εσας ποια είναι η γνώμη σας? Υπάρχει ζωή μετά το θάνατο? Θεωρείτε ότι η ψυχή είναι κάτι παραπάνω από λειτουργία του εγκεφάλου?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η επιστήμη έχει αποδείξει ότι αυτό που λέμε ψυχή ή συναίσθημα δεν είναι παρά μια λειτουργία του εγκεφάλου και όταν ο εγκέφαλος πεθάνει δεν υπάρχει πλέον τίποτα.

Η επιστημη εχει αποδειξει οτι τα συναισθηματα σχετιζονται με τη χημικη συσταση του εγκεφαλου, αλλα αυτο δε σημαινει οτι απεδειξε πως δεν υπαρχει κατι μεταφυσικο στην υπαρξη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,049 μηνύματα.
...αυτο δε σημαινει οτι απεδειξε πως δεν υπαρχει κατι μεταφυσικο στην υπαρξη μας.

Προφανώς η επιστήμη δεν απέδειξε κάτι μεταφυσικό, αλλιώς δεν θα ήταν επιστήμη ή αυτό δεν θα ήταν μεταφυσικό. Δηλαδή το ζήτημα είναι τι πιστεύει ο καθένας μας. Γιαυτό ακριβώς έβαλα το θέμα για συζήτηση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Προφανώς η επιστήμη δεν απέδειξε κάτι μεταφυσικό, αλλιώς δεν θα ήταν επιστήμη ή αυτό δεν θα ήταν μεταφυσικό. Δηλαδή το ζήτημα είναι τι πιστεύει ο καθένας μας. Γιαυτό ακριβώς έβαλα το θέμα για συζήτηση.

Ναι αλλα αυτο που εγραψες και εκανα κουοτ λεει οτι η επιστημη απεδειξε πως δεν υπαρχει τιποτα απο εμας μετα το θανατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,049 μηνύματα.
Ναι αλλα αυτο που εγραψες και εκανα κουοτ λεει οτι η επιστημη απεδειξε πως δεν υπαρχει τιποτα απο εμας μετα το θανατο.

Να το διατυπώσω λοιπόν αλλιώς?

η επιστημη δεν μπόρεσε να απεδειξει πως υπαρχει τιποτα απο εμας μετα το θανατο

καλύτερο έτσι?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι :P

Εγω δε ξερω αν πιστευω οτι υπαρχει ή οχι, γενικα τεινω προς το οχι αλλα δεν ειναι οτι μου αρεσει κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
πιστευω οτι υπαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι υπαρχει:)
γιατι?γιατι 1ον, πιστευω στη θρησκεια(χωρις να μαι θρησκα) και 2ον και πιο σημαντικο γιατι αμα δεν υπηρχε ολα θα ηταν ματαια.ποτε μου δεν πιστεψα στη ματαιοτητα, ουτε προκειται:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
εγω πάλι πιστευω ότι δεν υπαρχει τίποτα αν και θα ήθελα να υπαρχει κάτι ''μετα''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Θα πω το γνωστό: Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι υπαρχει:)
γιατι?γιατι 1ον, πιστευω στη θρησκεια(χωρις να μαι θρησκα) και 2ον και πιο σημαντικο γιατι αμα δεν υπηρχε ολα θα ηταν ματαια.ποτε μου δεν πιστεψα στη ματαιοτητα, ουτε προκειται:bye:

Ποια ματαιότητα; Πιστεύεις λοιπόν πως ζούμε για να πεθάνουμε; Μάλλον όχι, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Μπα, δεν πιστεύω σε κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ποια ματαιότητα; Πιστεύεις λοιπόν πως ζούμε για να πεθάνουμε; Μάλλον όχι, σωστά;
Εγώ πάλι άλλο καταλαβαίνω από αυτό που λέει, ότι δηλαδή είναι κάτι το πεπερασμένο ο θάνατος, κάποτε όλοι σας θα πεθάνετε, οπότε ουσιαστικά θα είναι μάταια η παρούσα ζωή αν δεν έχει κάποιο στόχο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ακριβώς. Ζούμε για να πεθάνουμε εν ολίγοις, αυτό κατάλαβα κι εγώ. Γι' αυτό στην περίπτωση που δεν υπάρχει μεταθανάτια ζωή, η παρούσα ύπαρξή μας καθίσταται αυτομάτως άχρηστη.

Κάτι τέτοιο όμως δε συμβαίνει. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
"End? No, the journey doesn't end here. Death is just another path... One that we all must take. The grey rain curtain of this world rolls back, and all turns to silver glass. And then you see it. White shores... And beyond. A far green country, under a swift sunrise."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Για τον Γκάνταλφ ίσως, για μας πάλι μάλλον όχι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Δεν έχω πεθάνει για να σου πω...:)

Και για αυτόν τον λόγο δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση.
Ίσως ναι, ίσως όχι.
Δεν μπορώ να ελπίζω πως όντως υπάρχει, γιατί δεν ξέρω καν πως θα είναι αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ακριβώς. Ζούμε για να πεθάνουμε εν ολίγοις, αυτό κατάλαβα κι εγώ.
Εγώ πάλι δεν είπα κάτι τέτοιο... Η παρούσα ζωή είναι μία δοκιμασία ας το πούμε... για την μετέπειτα ζωή...


Γι' αυτό στην περίπτωση που δεν υπάρχει μεταθανάτια ζωή, η παρούσα ύπαρξή μας καθίσταται αυτομάτως άχρηστη.

Κάτι τέτοιο όμως δε συμβαίνει. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.
Σαυτό συμφωνούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν είπα κάτι τέτοιο... Η παρούσα ζωή είναι μία δοκιμασία ας το πούμε... για την μετέπειτα ζωή...

Το ίδιο πράγμα λέμε. Ζούμε για να πεθάνουμε, με σκοπό να πεθάνουμε, όπως σου αρέσει. Η δοκιμασία που ανέφερες, για παράδειγμα. Σαν να είναι η ζωή μας προετοιμασία για την επόμενη κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Είτε είναι προετοιμασία για μια επόμενη κατάσταση, είτε δεν υπάρχει μετά, το σίγουρο δεν είναι ότι και στις δύο περιπτώσεις θα ωφεληθούμε, προσπαθώντας να αφήσουμε κάτι καλό πίσω μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top