Καθηγητές: Ποιος είναι ο ιδανικός για εσάς μαθητής;

Ronald White

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Η ερωτηση τα λεει ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Και εγω ηθελα να ανοιξω τετοιο θεμα χθες! Μεσ' το μυαλο μου εισαι πραγματικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ronald White

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
για να δουμε, τι θα δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Και εγω αναρωτιεμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Χμμμ ωραία ερώτηση όντως!

Σίγουρα θα υπάρχουν πολλές διαφορετικές και ίσως αντίθετες απόψεις!

Γενικά ιδανικός μαθητής για μένα είναι αυτός που έχει ήθος, σωστή συμπεριφορά και τηρεί τους κανόνες που έχει θέσει το σχολείο, έστω και αν κάποιοι του φαίνονται άδικοι, γιατί το ίδιο θα πρέπει να πράξει στην κοινωνία και όταν βγεί από το σχολείο, όπου εκεί οι νόμοι είναι πιο σκληροί και πιο σοβαροί.

Έτσι λοιπόν έχουμε τα παρακάτω:
Να είναι συνεπής στην τάξη, να μην αργεί στο μάθημα κλπ

Να σέβεται τον χώρο του σχολείου, να μην προκαλεί καταστροφές γενικά, και να κατανοεί ότι στα ίδια θρανία θα κάτσουν αύριο άλλοι μαθητές.

Να σέβεται τους καθηγητές του. Να μην τους αντιμιλάει. Να προσέχει στο μάθημα και προσπαθεί να καταλάβει ακόμα και αν το μάθημα δεν είναι το φόρτε του!

Να σέβεται τους συμμαθητές του. Αν δεν τον ενδιαφέρει κάποιο μάθημα , να μην τους ενοχλεί, γιατί αυτούς μπορεί να τους ενδιαφέρει.


Να μην δημιουργεί προβλήματα την ώρα του μαθήματος (χαβαλέ, να παίζει με το κινητό και τέτοια)

Όσον αφορά την απόδοσή του στα μαθήματα τώρα, ε σίγουρα αν μαζί με τα παραπάνω είναι και άριστος μαθητής τότε ναι θα είναι ιδανικός! Αλλά πιστεύω ότι πρώτος ρόλος του σχολείου είναι να βγάζει πάνω απόλα σωστούς ανθρώπους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
ο μαθητής που θα ήθελα να έχω εγώ, ως μέλλουσα εκπαιδευτικός, είναι αυτός που συνδυάζει καλή συμπεριφορά, σχολική μελέτη και κριτική σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Χμμμ ωραία ερώτηση όντως!

Σίγουρα θα υπάρχουν πολλές διαφορετικές και ίσως αντίθετες απόψεις!

Γενικά ιδανικός μαθητής για μένα είναι αυτός που έχει ήθος, σωστή συμπεριφορά και τηρεί τους κανόνες που έχει θέσει το σχολείο, έστω και αν κάποιοι του φαίνονται άδικοι, γιατί το ίδιο θα πρέπει να πράξει στην κοινωνία και όταν βγεί από το σχολείο, όπου εκεί οι νόμοι είναι πιο σκληροί και πιο σοβαροί.

Έτσι λοιπόν έχουμε τα παρακάτω:
Να είναι συνεπής στην τάξη, να μην αργεί στο μάθημα κλπ

Να σέβεται τον χώρο του σχολείου, να μην προκαλεί καταστροφές γενικά, και να κατανοεί ότι στα ίδια θρανία θα κάτσουν αύριο άλλοι μαθητές.

Να σέβεται τους καθηγητές του. Να μην τους αντιμιλάει. Να προσέχει στο μάθημα και προσπαθεί να καταλάβει ακόμα και αν το μάθημα δεν είναι το φόρτε του!

Να σέβεται τους συμμαθητές του. Αν δεν τον ενδιαφέρει κάποιο μάθημα , να μην τους ενοχλεί, γιατί αυτούς μπορεί να τους ενδιαφέρει.


Να μην δημιουργεί προβλήματα την ώρα του μαθήματος (χαβαλέ, να παίζει με το κινητό και τέτοια)

Όσον αφορά την απόδοσή του στα μαθήματα τώρα, ε σίγουρα αν μαζί με τα παραπάνω είναι και άριστος μαθητής τότε ναι θα είναι ιδανικός! Αλλά πιστεύω ότι πρώτος ρόλος του σχολείου είναι να βγάζει πάνω απόλα σωστούς ανθρώπους..

Εγω ειμαι μαθητης και πιστευω οτι εσεις κυριε ζητατε ενα ρομποτ, ενα πιονι του συστηματος ή κοινως ενα ακομα τουβλο στο τοιχο της κοινωνιας.
Εαν εσεις ζητατε αυτα απο εναν μαθητη, τοτε και οι μαθητες ζητανε απο τη κοινωνια ενα σωστο εκπαιδευτικο συστημα, δασκαλους που να εμπνεουν τους μαθητες να μαθουν και οχι να παπαγαλιζουν ενα βιβλιο, σωστες συνθηκες μαθησης (χωροι,συμπεριφορα).
Οταν επιλυσει αυτα ,αλλα και πολλα αλλα προβληματα που υπαρχουν, η κοινωνια, τοτε μπορειτε και εσεις να ζητατε ολα τα παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Αν το να είσαι σωστός στη συμπεριφορά σου και να ξέρεις να σέβεσαι το θεωρείς ότι γίνεσαι τούβλο, τότε τι να πω.... δεν νομίζω ότι σκέφτεσαι σωστά..


Συμφωνώ ότι και ο καθηγητής πρέπει να έχει την ανάλογη συμπεριφορά και να σέβεται τους μαθητές για να τον σέβονται και αυτοί.

Αλλά μην περιμένεις να αλλάξει πρώτα η κοινωνία για να γίνεις τότε εσύ σωστός, γιατί θα χρειαστεί να περιμένεις πάρα πολύ! Σκέφτεσαι λάθος έτσι..
Είναι σαν να λέω και εγώ από την πλευρά μου, όταν οι μαθητές γίνουν σωστοί τότε και εγώ θα κάνω σωστά το μάθημά μου! Γιατί εγώ να κάνω σωστό μάθημα αφού οι μαθητές δεν συμπεριφέρονται σωστά; Ε, Αυτό είναι τελείως λάθος λογική!! Εγώ θα πρέπει να είμαι σωστός ώστε να οδηγήσω στο σωστό δρόμο και τους μαθητές.

Όπως το θέτεις παραπάνω είναι σαν να λες οι καθηγητές να κάνουν το πρώτο βήμα και τότε οι μαθητές θα ακολουθήσουν. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ποιός κάνει το πρώτο βήμα. Τα βήματα πρέπει να γίνουν παράλληλα. Ο καθηγητής να φέρεται σωστά ώστε να κερδίσει τον σεβασμό των μαθητών, αλλά και οι μαθητές να φέρονται σωστά ώστε να βοηθήσουν τον καθηγητή να κάνει σωστά τη δουλειά του. Είναι χημεία, ταυτόχρονη αλληλεπίδραση καθηγητή - μαθητή.

Εσύ να είσαι σωστός ανεξάρτητα από το τι κάνουν οι άλλοι. Να νιώθεις ήσυχος με την συνείδησή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
ΔΕΝ πιστεύω στους ιδανικούς ανθρώπους, γιατί απλά δεν υπάρχουν! Τι σημαίνει άλλωστε ιδανικός μαθητής..... μήπως είναι μια πλαστή εικόνα γεμάτη ευχές και απωθημένα...??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ronald White

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
parantop - Ιδανικος μαθητης ειναι οπως το οριζει καθενας. Για καποιον μπορει να ειναι ο αριστος, που ποτε δεν βγαζει κιχ και παντα ειναι συνεπης. Για μενα προσωπικα ειναι αυτος που προσπαθει παντα να ειναι αριστος -κι ας μην ειναι παντα-, αυτος που προσπαθει να βγαζει μια σωστη εικονα -κι ας μην τα καταφερνει παντα. Γιατι ετσι κι αλλιως απο τη φυση μας δεν μπορουμε να ειμαστε τελειοι, ειναι σαν να λεμε οτι μπορει να ζησει καποιος χωρις κανενα προβλημα ποτε -πραγμα φυσει αδυνατο. Οποτε, υπο τις υπαρχουσες συνθηκες, ιδανικος μαθητης, δηλαδη ο πιο σωστος, ειναι αυτος που απλα προσπαθει για το καλυτερο. Εγω ρωτησα την ερωτηση απλα για να ακουσω κι αλλες γνωμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Εγω ειμαι μαθητης και πιστευω οτι εσεις κυριε ζητατε ενα ρομποτ, ενα πιονι του συστηματος ή κοινως ενα ακομα τουβλο στο τοιχο της κοινωνιας.
Εαν εσεις ζητατε αυτα απο εναν μαθητη, τοτε και οι μαθητες ζητανε απο τη κοινωνια ενα σωστο εκπαιδευτικο συστημα, δασκαλους που να εμπνεουν τους μαθητες να μαθουν και οχι να παπαγαλιζουν ενα βιβλιο, σωστες συνθηκες μαθησης (χωροι,συμπεριφορα).
Οταν επιλυσει αυτα ,αλλα και πολλα αλλα προβληματα που υπαρχουν, η κοινωνια, τοτε μπορειτε και εσεις να ζητατε ολα τα παραπανω.

Γι' αυτό και οι σωστοί μαθητές δεν είναι οι ιδανικοί μαθητές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
να τος ο ιδανικός μαθητής:




Να και ο σωστός μαθητής

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Χμμμ ωραία ερώτηση όντως!

Σίγουρα θα υπάρχουν πολλές διαφορετικές και ίσως αντίθετες απόψεις!

Γενικά ιδανικός μαθητής για μένα είναι αυτός που έχει ήθος, σωστή συμπεριφορά και τηρεί τους κανόνες που έχει θέσει το σχολείο, έστω και αν κάποιοι του φαίνονται άδικοι, γιατί το ίδιο θα πρέπει να πράξει στην κοινωνία και όταν βγεί από το σχολείο, όπου εκεί οι νόμοι είναι πιο σκληροί και πιο σοβαροί.

Έτσι λοιπόν έχουμε τα παρακάτω:
Να είναι συνεπής στην τάξη, να μην αργεί στο μάθημα κλπ

Να σέβεται τον χώρο του σχολείου, να μην προκαλεί καταστροφές γενικά, και να κατανοεί ότι στα ίδια θρανία θα κάτσουν αύριο άλλοι μαθητές.

Να σέβεται τους καθηγητές του. Να μην τους αντιμιλάει. Να προσέχει στο μάθημα και προσπαθεί να καταλάβει ακόμα και αν το μάθημα δεν είναι το φόρτε του!

Να σέβεται τους συμμαθητές του. Αν δεν τον ενδιαφέρει κάποιο μάθημα , να μην τους ενοχλεί, γιατί αυτούς μπορεί να τους ενδιαφέρει.


Να μην δημιουργεί προβλήματα την ώρα του μαθήματος (χαβαλέ, να παίζει με το κινητό και τέτοια)

Όσον αφορά την απόδοσή του στα μαθήματα τώρα, ε σίγουρα αν μαζί με τα παραπάνω είναι και άριστος μαθητής τότε ναι θα είναι ιδανικός! Αλλά πιστεύω ότι πρώτος ρόλος του σχολείου είναι να βγάζει πάνω απόλα σωστούς ανθρώπους..

αυτο που περιγραφεις ειναι ο καλος χριστιανος,οχι ο καλος μαθητης.τα χεις μπερδεψει λιγο μου φενεται...

καλος μαθητης για μενα ειναι αυτος που κανει τη γνωση κτημα του σε τετοιο βαθμο ωστε να φτανει να αμφισβητει τα παντα.κι αν πεταει και καμια πετρα η σπαει κανα τζαμι για να ακουστει νταξει δεν εγινε και τιποτα.το βασικο προβλημα της παιδειας ειναι πως θα μετασχηματισει τον χαρακτηρα ενος παιδιου για να βρει τι πραγματικα του αρεσει ωστε να το ακολουθησει.

με λιγα λογια καλος μαθητης ειναι αυτος που νιωθει πραγματικα ελευθερος μετα απο μαχη με τα βιβλια και τους δασκαλους του! και βεβαια υπαρχουν πολλοι τετοιοι μαθητες ευτυχως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
αυτο που περιγραφεις ειναι ο καλος χριστιανος,οχι ο καλος μαθητης.τα χεις μπερδεψει λιγο μου φενεται...

καλος μαθητης για μενα ειναι αυτος που κανει τη γνωση κτημα του σε τετοιο βαθμο ωστε να φτανει να αμφισβητει τα παντα.κι αν πεταει και καμια πετρα η σπαει κανα τζαμι για να ακουστεί νταξει δεν εγινε και τιποτα.το βασικο προβλημα της παιδειας ειναι πως θα μετασχηματισει τον χαρακτηρα ενος παιδιου για να βρει τι πραγματικα του αρεσει ωστε να το ακολουθησει.

με λιγα λογια καλος μαθητης ειναι αυτος που νιωθει πραγματικα ελευθερος μετα απο μαχη με τα βιβλια και τους δασκαλους του! και βεβαια υπαρχουν πολλοι τετοιοι μαθητες ευτυχως!
Θα μου επιτρέψεται να διαφωνίσω μαζί σας!Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πλέον όσοι πάνε και πετάνε πέτρες και κάνουν "επεισόδια" είναι παιδιά που το μόνο που αναζητούν είναι ακόμα μια μέρα μακριά από το σχολείο!(φυσικά υπάρχουν και μαθητές που πραγματικά μάχονται για κάτι καλύτερο-αλλά πλέον είναι ελάχιστοι)
Επιπλέον (για μένα) καλό είναι να σέβεσαι τον χώρο που σου προσφέρεται και να εκτιμάς τα πάντα μέσα στο σχολικό περιβάλλον!
Και για να το πετύχεις πρέπει να είσαι και καλός Χριστιανός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψεται να διαφωνίσω μαζί σας!Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πλέον όσοι πάνε και πετάνε πέτρες και κάνουν "επεισόδια" είναι παιδιά που το μόνο που αναζητούν είναι ακόμα μια μέρα μακριά από το σχολείο!(φυσικά υπάρχουν και μαθητές που πραγματικά μάχονται για κάτι καλύτερο-αλλά πλέον είναι ελάχιστοι)
Επιπλέον (για μένα) καλό είναι να σέβεσαι τον χώρο που σου προσφέρεται και να εκτιμάς τα πάντα μέσα στο σχολικό περιβάλλον!
Και για να το πετύχεις πρέπει να είσαι και καλός Χριστιανός!

Όχι δεν είναι απαραίτητο.
Επίσης όταν ένας μαθητής κάνει ζημιές, πετάει πέτρες, ή γενικά δεν έχει την επιθυμητή συμπεριφορά και δεν συμπαθεί το σχολείο, αυτό κάτι σημαίνει. Το παιδί δεν γεννιέται απλά μια μέρα με αυτήν την αντιπάθεια. Γι αυτό καλό είναι όταν υπάρχουν τέτοιου είδους προβλήματα να κοιτάμε πάντα πρώτα την αιτία που προκάλεσε το πρόβλημα και να μην βιαζόμαστε να καταδικάζουμε τέτοια παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ειπαμε να πεταξουν καμια πετρα οταν βλεπουν οτι αδικουνται ή δεν ακουγονται.μη τρελαθουμε κιολας.

ολες οι "παραβατικες" συμπεριφορες εχουν σιγουρα καποια αιτια και δεν προερχονται απο τη θεληση για λουφα.και στα χρονια που ηρθαν το ιδιο το συστημα της εκπαιδευσης ωθει προς τετοιες συμπεριφορες. και ειδικοτερα ενας νεος ανθρωπος που νιωθει στριμωγμενος και αδικημενος πρεπει να ξεσπασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
αυτο που περιγραφεις ειναι ο καλος χριστιανος,οχι ο καλος μαθητης.τα χεις μπερδεψει λιγο μου φενεται...

Άποψή σου. Σεβαστή! έχω την δική μου.

Δεν έχω μπερδέψει τίποτα. Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα και μόνο και δεν σημαίνει ότι ισχύει πραγματικά.
Έχω πολύ ξεκάθαρη άποψη για το πως είναι ο ιδανικός για μένα. Μπορεί για σένα να ακούγεται ότι τα έχω μπερδέψει. Άποψή σου. Δικαίωμά σου. Πολύ σωστά εξάλλου είπες ότι σου φαίνεται ότι τα έχω μπερδέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ συμφωνώ με την άποψη του κύριου killbill... Αυτός είναι και για μενα ο ιδανικός μαθητής!

Πιστεύω πως είναι χρέος του εκπαιδευτικού συστήματος να βγάζει καλούς και ικανούς μαθητές, αλλά να τους βγάζει πάνω απ' όλα ανθρώπους! Δεν είναι τυχαίο που το σχολείο είναι ένας φορέας κοινωνικοποίησης και έρχεται μετά την οικογένεια. Στο σχολείο δεν πρέπει να μαθαίνουμε μόνο γράμματα, αλλά να μαθαίνουμε και τρόπους για να βγούμε σωστοί πολίτες, μεθαύριο, στην κοινωνία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Να σέβεται τους καθηγητές του. Να μην τους αντιμιλάει. Να προσέχει στο μάθημα και προσπαθεί να καταλάβει ακόμα και αν το μάθημα δεν είναι το φόρτε του!

κατι που συζητουσα χτες με τον 91 χρονων παππου μου.

ο καθηγητης δεν ειναι ειναι αυθεντια και ποτε δεν θα ειναι. δεν ειναι αλανθαστος. το να ζηταει το σεβασμο, οταν δεν μπορει να τον κερδισει και να κρυβεται πισω απο την λογικη του "ειμαι καθηγητης σου και δεν πρεπει να μου αντιμιλας" ειναι τουλαχιστον ανευθυνο.


Αλλά πιστεύω ότι πρώτος ρόλος του σχολείου είναι να βγάζει πάνω απόλα σωστούς ανθρώπους
σωστους με ποια ματια;

εγω πιστευω οτι ο ρολος του σχολειου πλεον ειναι να βγαζει σχετικα "αβουλους" πολιτες. αυτη την πεποιθηση μου τη στηριζω στο γεγονος οτι δεν μαθαινουν οι μαθητες να χρησιμοποιουν τη λογικη, σε μαθηματα οπως τα μαθηματικα, δεν μαθαινουν να παρατηρουν, σε μαθηματα οπως η φυσικη και, τελος, δεν διδασκονται ουτε φιλοσοφια, ουτε συγχρονη ιστορια
-----------------------------------------
καλος μαθητης για μενα ειναι αυτος που κανει τη γνωση κτημα του σε τετοιο βαθμο ωστε να φτανει να αμφισβητει τα παντα.

ενστερνιζομαι αυτη την αποψη για τον καλο μαθητη αλλα:
.κι αν πεταει και καμια πετρα η σπαει κανα τζαμι για να ακουστει νταξει δεν εγινε και τιποτα.
εγινε κατι, πεταξε μια πετρα για καποιους λογους. δεν συμφωνω με την πραξη, αλλα πανω απ'ολα πρεπει να κοιταζουμε και τα κίνητρα.

η διαφορα ενος καθηγητη που παραβιαζει κανονισμους με εναν μαθητη που παραβιαζει και αυτος κανονισμους, ειναι οτι ο καθηγητης εχει μια καποια εξουσια που ο τελευταιος δεν εχει. συνεπως, ειναι πολυ πιο σπανιο να τιμωρηθει για τις πραξεις του ο καθηγητης
-----------------------------------------
Αν το να είσαι σωστός στη συμπεριφορά σου και να ξέρεις να σέβεσαι το θεωρείς ότι γίνεσαι τούβλο, τότε τι να πω.... δεν νομίζω ότι σκέφτεσαι σωστά..

σιγουρα δεν εισαι τουβλο επειδη σεβεσαι.

αλλα εισαι τουβλο (γενικα μιλωντας) οταν δεν αμφισβητεις, οταν δεν αντιμηλας και γενικοτερα οταν εισαι απλα ενας παθητικος δεκτης. να τηρει, χωρις να κρινει τους κανονες του σχολειου, επειδη θεσπιστηκαν απο καποιους που εχουν μια καποια δυναμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
ο καθηγητης δεν ειναι ειναι αυθεντια και ποτε δεν θα ειναι. δεν ειναι αλανθαστος. το να ζηταει το σεβασμο, οταν δεν μπορει να τον κερδισει και να κρυβεται πισω απο την λογικη του "ειμαι καθηγητης σου και δεν πρεπει να μου αντιμιλας" ειναι τουλαχιστον ανευθυνο.

Όταν είπα ότι ένα από τα χαρακτηριστικά του ιδανικού μαθητή για μένα είναι να σεβεται τον καθηγητή του, δεν το έθεσα με το στυλ που εσύ το κατάλαβες, δηλαδή κοιτάχτε να δείτε εγώ είμαι ο καθηγηταράς και θα με σέβεστε θέλετε δεν θέλετε γιατί εγώ βάζω τους κανόνες εδώ.
Φυσικά και ένας καθηγητής-δικτάτορας που έχει καβαλήσει το καλάμι και το παίζει εξουσία στην τάξη, και ειρωνεύεται τους μαθητές και δεν τους υπολογίζει δεν είναι άξιος σεβασμού.Τον σεβασμό τον κερδίζεις!

Αυτό που εννοούσα φίλε fasdag, γιατί φαίνεται ότι κατάλαβες εντελώς διαφορετικά πράγματα, είναι ότι όταν ο καθηγητής είναι φιλικός, κάνει πολύ καλό μάθημα, είναι κοντά στα παιδιά, είναι πρόθυμος να τους λύσει απορίες, όταν τα σέβεται, όταν τα υπολογίζει, όταν δεν τα ειρωνεύεται, όταν σκίζεται για τα παιδιά, όταν τα δίνει όλα στην τάξη, τότε τα παιδιά πρέπει να τον σέβονται και να μην παρεμποδίζουν το έργο του.
Γιατί δυστυχώς υπάρχουν και μαθητές που τα έχουν ισοπεδώσει όλα, που δεν σέβονται τίποτα, που δεν τους αρέσει τίποτα και θέλουν μόνιμα να την σπάνε στους καθηγητές, και να κάνουν χαβαλέ, νομίζοντας ότι έτσι το παίζουν οι μάγκες του σχολείου.

Είμαι σίγουρος ότι κατάλαβες πολύ καλά τι εννοώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top