Μεγάλη Αποτυχία το Γ1 Ισπανικά του ΚΠΓ

Hermano

Νεοφερμένος

Ο Hermano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
'Εδωσα το πτυχίο και το μετάνιωσα. Ακούστε προβλήματα για να μη πάτε να δώσετε τζάμπα τα 70 Ευρώ.

-Ακουστικά (3 άτομα δίναμε το Γ1 Ισπανικά και οι 3 παίξαμε ΛΟΤΤΟ. Πολύ κακή ποιότητα ήχου. Απο τις 10 προτάσεις καταλάβαινες μια λέξη. Ο ήχος δεν ήταν καθόλου καθαρός (πολύ βουβός) και οι συνομιλίες πάρα πολύ γρήγορες. Το παραδέχτηκαν και οι 2 επιτηρητές που είχαμε)

-Προφορικά (δυσκολότερα και απο SUPERIOR-Cervantes.Σου δίνουν οι εξεταστές ένα θέμα (στο Superior επιλέγεις θέματα) και σου λένε μίλα για 10 λεπτά (χωρίς καμία ερώτηση και καμία βοήθεια αν κολλήσεις κάπου) Στη δεύτερη δραστηριότητα συνομιλείς για ένα θέμα για 10 λεπτά με έναν συνεξεταζόμενό σου.

-Εκθέσεις (επίσημο γράμμα και redaccion). Δεν έχεις επιλογές και χρειάζεσαι πολύ ειδικό λεξιλόγιο. Στο Superior έχεις επιλογές των εκθέσεων που θα γράψεις.

-Λεξιλόγιο και Κείμενα 'Εχεις 1 ώρα και 20 λεπτά να απαντήσεις σε 60 ερωτήσεις. Μέσα σε αυτή την ώρα έχεις και να διαβάσεις σε 6 περίπου κείμενα με 2 πολύ μεγάλα και 4 μικρότερα. Και οι 3 που δώσαμε αποντήσαμε τις σαράντα περίπου ερωτήσεις. Οι άλλες ΛΟΤΤΟ.

ΑΝ ΔΩΣΑΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ. ΚΡΙΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΡΙΠΑΚΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟ CERVANTES 190 EYRΩ ΓΙΑ SUPERIOR ΟΤΑΝ ΣΤΙ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΜΟΝΟ 50 ΕΥΡΩ ΤΟ SOUPERIOR TOY CERVANTES.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αν υπάρχουν παρόμοια προβλήματα όπως αυτά που αναφέρονται παραπάνω καλό θα ήταν να ειπωθούν για το Γ1 των Ισπανικών ή και για το Β2, ειδικά για το Γ1 αφού το πτυχίο είναι νέο και για το ΚΠΓ οπότε είναι λογικό να υπάρχουν ατέλειες.
Αν δεν καταγραφούν τα προβλήματα δεν μπορεί κανείς να διεκδικήσει την επίλυση τους. Όμως ότι λέγεται να είναι τεκμηριωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ουδεμία περίπτωση να δόσω ΚΠΓ στα Ισπανικά παραμόνο του Cervantes.Αλλά ευχαριστώ που με ενημέρωσες...Τα αποτελέσματα πότε βγαίνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Αγαπητέ Hermano, έχω δώσει το ΚΠΓ ιταλικά Γ1 και έχω διαβάσει όλα τα παλιά θέματα καθώς και τα αντίστοιχα των γαλλικών. Έχω δώσει και για το Β2 και το Γ1 και το Β2 γαλλικά. Η μόνη παράμετρος που με προβλημάτισε ήταν ότι στο Γ1, στα προφορικά, δε μιλούσαν καθόλου οι εξεταστές μέχρι που κάποια στιγμή επειδή εξέφρασα την απορία, ήταν αρκετά ευγενική η εξετάστρια ώστε να μου εξηγήσει ότι πρέπει να μιλάμε μόνοι μας, δεν είναι όπως το Β2 όπου μας έκαναν ερωτήσεις. Μάλλον δεν είχες ενημερωθεί κι εσύ πολύ καλά για τον τρόπο της εξέτασης. Κάπου στις οδηγίες, στο ίντερνετ, αναφέρεται αυτό, πάντως.
Είναι γεγονός ότι ο χρόνος μού έφτασε ίσα-ίσα για το πρώτο μέρος, όπως και για τις εκθέσεις. Αν είσαι διαβασμένος καλά, τα καταφέρνεις. Εγώ ήμουν λίγο προετοιμασμένη, δεν είχα διαβάσει για μήνες. Πιστεύω ότι δεν ήσουν καλά ενημερωμένος, ίσως ούτε καλά προετοιμασμένος. Για το επίπεδο Γ1 δεν έχει και τόση σημασία αν υπάρχει επιλογή στην έκθεση-ένας εξεταζόμενος αυτού του επιπέδου λογικά μπορεί να αντεπεξέλθει σε πολλαπλά θέματα.
Τώρα, για το ηχητικό μέρος, εκεί θα μπορούσες να έχεις ένσταση, ναι.
Είναι άδικο να προσφεύγουμε σε παράπονα ενώ βαρύνει κι εμάς η ευθύνη. Πιστεύω πολύ σε αυτην την προσπάθεια του υπουργείου- έχω εξεταστεί 3 φορές, προετοιμάστηκα μόνη μου και έχω διαβάσει όλα τα θέματα.
Μην απογοητεύεσαι. Είναι πολύ ικανοποιητικά τα εξέταστρα σε σχέση με άλλα πτυχία που είναι απαράδεκτα ακριβά. Προετοιμάσου καλύτερα και την επόμενη φορά θα τα καταφέρεις. Ας δώσουμε ένα μήνυμα στους ξένους φορείς ότι έχουμε αγανακτήσει από τα υπέρογκα ποσά που ζητάνε για τις εξέτασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hermano

Νεοφερμένος

Ο Hermano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά για το ακουστικό επιδιώξαμε να μιλήσουμε στη Πρόεδρο της επιτροπής εκείνη την ημέρα αλλά μας είπε να διαμαρτυρηθούμε στο Υπουργείο. Το θέμα είναι πως το τεστ είχε πρόβλημα και στο περιεχόμενο και στην οργάνωση και το βρήκαμε πιο δύσκολο και απο το SUPERIOR το οποίο είναι επίπεδο Γ2. Η κατάσταση ήταν τραγελαφική γι αυτο και η αγανάκτηση. Δεν είσασταν εκεί για να ξέρετε. Όπως και να χει στείλαμε τα παραπονά μας σε όλους τους υπεύθυνους ακόμα και στην ΥΠΟΥΡΓΟ. Δεν δίνουμε τζάμπα 70 ευρώ. Αν θέλει να πολεμήσει το SUPERIOR να το κάνει γιατί το CERVANTES την έχει δει μονοπώλειο και χρεώνει οτι να ναι στην ΕΛΛΑΔΑ. Αλλά ρε παιδιά να γίνει αξιοκρατικά και όχι να μη ξέρουμε που πάνε τα τέσσερα. Ελπίζω να υπάρχει βελτίωση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Το ότι το βρήκατε πιο δύσκολο από το superior εμένα μου ακούγεται σχετικό. Εννοώ ότι εσείς μπορεί να λέτε ότι είχατε δώσει superior αλλά να μην ήσαστε προετοιμασμένοι για αυτό, να μην ήσαστε για επίπεδο γ1 ή γ2.
(Αν ήσαστε επίπεδο superior και κάποιοι έδωσαν για αυτό, ποιος ο λόγος να δώσετε και για κπγ γ1; )
Παράπονα για τα θέματα εκφράζουν εκείνοι που δεν είχαν προετοιμαστεί καλά.
Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τέτοιου είδους σχόλια και το λέω τώρα γιατί υπάρχουν πολλά παιδιά που μας διαβάζουν, για να μην δημιουργείται μονομερής εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hermano

Νεοφερμένος

Ο Hermano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Alesandra μου ο σκοπός μου είναι να ακουστεί παντού το μήνυμα μου για να υπάρξουν διορθώσεις. Αν ήσουν εσύ εκεί θα είχες κάνει τα ίδια και όποιος άλλος είχε άριστο επίπεδο της γλώσσας. Θα κοβόσουν σίγουρα στο ακουστικά γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ να μην ακούς ΤΙΠΟΤΑ και να παίζεις ΛΟΤΤΟ όχι γιατί δεν έχεις γνώση αλλά γιατί δεν σου δίνει το ΚΡΑΤΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ να εξεταστείς. ΓΙ ΑΥΤΟ και ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΠΑΝΤΟΥ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΤΕΛΟΣ. ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΕΙΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πρωτα απο όλα ηρέμησε.
Ίσως η περιπτωση να ηταν καποιο μεμονωμένο πρόβλημα.
Κατα δεύτερον νομιζω σας δοθηκε ενα ερωτηματολογιο σχετικα με την εμπειρια των εξετασεων σας.Αν ολοι ειχαν το ιδιο προβλημα με σενα θα υπαρξει πιθανως μια μειωση βασης ή τουλαχιστον καποιο Special Consideration.
Παντως καποια ακρη θα βρεθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Τι έγινε πέρασες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

axlexl

Νεοφερμένος

Η axlexl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας κι από μένα,

Τα λόγια του χρήστη Hermano είναι κατά πολύ βάσιμα. Εγώ εξετάστηκα στην προηγούμενη εξεταστική στο ΚΠΓ επιπέδου Γ1 των Γερμανικών (όχι των Ισπανικών) και αντιμετώπισα παρόμοια προβλήματα στο ακουστικό μέρος. Απαράδεκτη συμπεριφορά από τους επιτηρητές, οι οποίοι ελαφρά τη καρδία είπαν "μην ανησυχείτε όλα θα πάνε καλά" και τελικά καθόλου καλά δεν πήγαν εφ' όσον η κασέτα δεν ακουγόταν και ήταν θέμα ΛΟΤΤΟ. Σχετικά με την Ενότητα 1, ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος και σπανίως κάποιος μπορεί να τα καταφέρει άριστα στη συγκεκριμένη δοκιμασία (προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να ΄χει πιάσει πάνω από 70%), αλλά αυτό το ξέρεις προτού πας.

Hermano, αν θέλεις να συζητήσουμε περαιτέρω, γράψε μου, γιατί κι εγώ έχω στείλει στο Υπουργείο και είχα κάνει θέμα, το κυνήγησα αλλά τελικά δεν έγινε τίποτα, επειδή....................ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barcelona

Νεοφερμένος

Η Barcelona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα και Καλή Χρονιά με ΥΓΕΙΑ και ΕΥΤΥΧΙΑ σε όλους!
Διάβασα με μεγάλη προσοχή τα γραφόμενά Σας και χαίρομαι που θίγεται ενα θέμα που απασχολεί πολλούς εξεταζόμενους σε ό,τι αφορά την διεξαγωγή των εξετάσεων ΚΠΓ, τα εξέταστρα, τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται κατά την εξέταση και τα θέματα των επιπέδων. Ειμαι καθηγήτρια Ξένων Γλωσσών, λαμβάνω μέρος σε συνέδρια και σεμινάρια , έχω δώσει και εγώ η ίδια εξετάσεις τόσο σε ιδωτικούς φορείς όσο και για το ΚΠΓ σε αρκετές γλώσσες και σε αρκετά επίπεδα. Αυτο που μπορώ να πώ με την προσωπική εμπειρία μου και μόνο, ειναι, οτι όντως το ηχητικό μέρος είναι σχεδόν κάθε χρόνο και σε πολλές γλώσσες και επίπεδα δύσκολο στο άκουσμα. Σας γράφω και ώς εξεταζόμενη και ως καθηγήτρια. Εντουτοις όμως πρέπει να πω οτι και σε αλλα πτυχια που έχω δώσει η ίδια, το ακουστικό μέρος ήτανε επίσης πολύ δύσκολο!!!Και παράπονα ακού και απο μαθητές μου κάθε χρονο . Επομένως δυσκολίες μπορεί να αντιμετωπίσει κανείς οπουδήποτε και οιαδήποτε στιγμή. Δεν μπορώ να Σας πώ να δώσετε στον ενα φορέα και να αφήσετε τον άλλο. Μη ξεχνάμε οτι στο ΚΠΓ δεν υπάρχει πχ η ενότητα της Γραμματικής ώς ξεχωριστή ενότητα όπως σε αλλα πτυχια κάποιου ιδιωτικου φορέα!!Επισης υπάρχει συμψηφισμός στη βαθμολογία των εξετάσεως ΚΠΓ. Εάν κρίνω οτι ενας μαθητής έχει έφεση πιο πολύ στο λεξιλόγιο δεν θα του έλεγα να πάει να δωσει επιπεδο Γ1 κάποιου άλλου φορέα απο τη στιγμή που ξέρω οτι ειναι αδύναμος και πιθανόν να κοπεί. Ουδεν καλόν αμειγές κακού!! Ατέλειες υπάχουνε παντού. Μπορούμε ωστόσο να αναφέρουμε μαζικά τα προβλήματα για να βελτιωθεί μια δεδομένη κατάσταση. Επομένως και ο φίλος hermano καλά κάνει και το αναφέρει παραπάνω. Δεν ειναι πάντα θέμα καλης προετοιμασίας και δεν μπορούμε όλα να τα αποδίδουμε στη τύχη ή την ατυχία μας!! Ειναι και ζήτημα βαθμού δυσκολίας οι εξετάσεις . Και μαζί με αυτο και κατα πόσο υπάρχουνε ποιοτικά μέσα για την διεξαγωγή τους. Συγνώμη για το κατεβατό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια αν και δεν εχω καμια σχεση με ισπανικα,η θεια μου μου ειπε οτι γενικα το κρατικο ειναι πιο δυσκολο απο το cernantes ακομα και στο β2!δεν ξερω βεβαια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barcelona

Νεοφερμένος

Η Barcelona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σεβαστέ φίλε, ο βαθμός δυσκολίας συχνά ειναι και υποκειμενικη υπόθεση, ωστόσο σίγουρα σε κάθε φορέα, σε κάθε γλώσσα και σε κάθε επίπεδο παντα υπήρχε αποδεδειγμένα και αντικειμενικά μια ενότητα στις εξετάσεις που ήτανε πιο δυσνόητη (αντικειμενικά) και ξεχώριζε για την δυσκολία της. Και πάλι δεν μπορούμε να είμαστε εις θέσιν να απορρίψουμε έναν φορέα επειδή ειναι πιο δύσκολες οι εξετάσεις του!! Σου φέρνω ώς παράδειγμα το πτυχίο του επιπέδου Γ2 του Cambridge / Proficiency εν συγκρισει με τους άλλους φορεις οπως του Michigan, City & Guilds, κτλ... Θεωρητικά αλλά και πρακτικά το συγκεκριμένο πτυχίο ειναι απο τα πιο δύσκολα , ωστόσο υπάρχουνε και μαθητές που δεν διστάσανε να το δώσουνε και στη συνέχεια να το πάρουνε και επιτυχώς με πολυ καλή βαθμολογία!!! Το τι τλκ ειναι δύσκολο και τι εύκολο έχει να κάνει και με τη προετοιμασία κατα ένα μέρος.
Για τα Ισπανικά μη ξεχνάμε οτι ξεκίνησανε πειραματικά και εντάχθηκανε προσφάτως στο σύστημα εξέτασεων του ΚΠΓ. Έχει ακόμα ελλείψεις και δεν έχει καλύψει ακόμα όλα τα επίπεδα όπως οι υπόλοιπες γλώσσες και ίσως και είναι φυσικό να διισδανται οι απόψεις αρχικά. Θα δείξει στη πορεια.. Πάντως δύσκολα θα υπάρξει και το επίπεδο Γ2 στις εξετάσεις του ΚΠΓ καθότι δικαίως υπάχουνε αντιδράσεις απο την πανεπιστημιακή και εκπαιδευτική κοινότητα πτυχιούχων καθηγητών σε ο,τι αφορά το θέμα της χορηγησης της επάρκειας και άδειας διδασκαλίας σε μηπτυχιούχους. Αυτο όμως ειναι άσχετο θέμα με το παρόν και δεν χρειάζεται να επεκταθώ.
Γεγονός ειναι ότι προς το παρον δεν υπάρχει επίπεδο Γ2 στο ΚΠΓ. Εαν κάποιος προτίθεται να δώσει και Γ2, καλόν ειναι να κάνει πρακτική εξάσκηση με υλικό που απτεται των άλλων φορεών για να μπορει να αντιμετωπίσει άμεσα τυχόν ελλείψεις και κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top