Μαθαίνετε ξένες γλώσσες από αγάπη ή από υποχρέωση;

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Αγγλικά: μια ντεμί κατάσταση, τα ακούμε συνέχεια γύρω μας άλλωστε....μέχρι το Lower μου άρεσαν. Μετά στο Proficiency άλλαξα γνώμη

Γαλλικά: Από υποχρέωση μιας και τότε δεν είχε άλλη Β' ξένη γλώσσα στο σχολείο (ευτυχώς μόνο σε επίπεδο σχολείου)

Γερμανικά: Αγάπη, λατρεία κάτι που δεν μπορώ να περιγράψω!!!! Γι' αυτό κι επέλεξα να τα σπουδάσω :)

Αν και πιστευω ότι σχεδόν οι περισσότεροι από υποχρέωση μαθαίνουν μια γλώσσα, ίσως γιατί το λένε οι γονείς και οι υπόλοιποι, ίσως γιατί έχουν αλλάξει πολλά στο επαγγελματικό τομέα και οι ξενες γλώσσες πλέον είναι απαραίτητες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Γερμανικά: Αγάπη, λατρεία κάτι που δεν μπορώ να περιγράψω!!!! Γι' αυτό κι επέλεξα να τα σπουδάσω :)

Έτσι!:):):)


Deutsch für immer!!!:inlove::inlove::inlove::heart::heart::heart:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Γαλλικά - ma patrie, mon histoire, mon amour hebdomadaire, la porte du succes, une question close :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Γαλλικά - ma patrie, mon histoire, mon amour hebdomadaire, la porte du succes, une question close :jumpy:

Ετσι!!!!!:no1::no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n!ko$

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλοχώρι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Τα αγγλικά με αρέσουν πάρα πολύ αν και χωρίς αγγλικά στις ημέρες μας απλά δεν γίνεται!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Τα αγγλικά με αρέσουν πάρα πολύ αν και χωρίς αγγλικά στις ημέρες μας απλά δεν γίνεται!!! :)


Πώς φαίνεται ο Θεσσαλονικιός..:P


Τα αγγλικά τα λατρεύω, μου αρέσουν τρελά.
Τα γερμανικά έτσι κι έτσι αλλά όχι όσο τα αγγλικά.
Αν ήταν να μαθαίνω από υποχρέωση γλώσσες τότε άστα βράστα. Ποτέ δε θα το έκανα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τα Γερμανικά απορω πως σας αρεσουν.
Jenny μου no offence αλλά ειναι μια πολύ βαρβαρη γλώσσα.
3 χρόνια στο σχολειο κοντευα να σκασω καθε φορα που είχαμε Γερμανικά.
ΤΑ ΜΙΣΩ!
Θα μαθαινα με ευχαριστηση μια αλλη γλωσσα(Γαλλικα,Ιταλικα,Ισπανικα)αλλα Γερμανικα με τίποτα.Μου αναβουν τα λαμπακια με το που ακουω ή διαβαζω Γερμανικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Warum sagst du das?
Deutsch ist eine tolle Sprache.:P
:lol::lol:

Κι εμένα δεν μου άρεσαν αλλά μετά που άρχισα να μαθαίνω τη γραμματική τους μου φάνηκαν ενδιαφέροντα. Γελάω γιατί και σε μερικούς φίλους μου -σχεδόν σε όλους δηλαδή- δεν τους αρέσουν και εκνευρίζονται αν τους μιλάω γερμανικά...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μα οτι ειναι σπαστικά είναι...:P
Αλλα εντάξει 3 χρονια τα υπομείναμε τωρα στην Α Λυκειου μονο ένα παιδί πήρε μάθημα επιλογής Γερμανικά....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Προσωπικά τα αγγλικά από υποχρέωση και τα γαλλικά από αγάπη...:xixi:

Το αντίστροφο. Τα αγγλικά ανέκαθεν μου άρεσαν σαν γλώσσα. Αν γνωρίζει πώς να την χειριστεί κανείς, είναι πραγματικά ενδιαφέρουσα γνώση. Τα γαλλικά από την άλλη, ε, εντάξει, δε μπορώ να πω πως τρελαινόμουν κιόλας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αγγλικά μου άρεζαν αλλά στράβωσα στη μέση αλλά τώρα τα ψηφίζω:D
Γερμανικά μου άρεζαν αλλά στράβωσα στη μέση και αν εξαιρέσεις τα του πτυχίου τα άλλα δεν μου άρεσαν:D
Γαλλικά μου άρεσαν μου άρεσαν αλλά τα σιχάθηκα:P

Aπλά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fifika!

Νεοφερμένος

Η fifika! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Αγγλικά ξεκίνησα να μαθαίνω από υποχρέωση αλλά σιγά-σιγά μου άρεσαν. Μπορώ να πω ότι τώρα που τα τελείωσα μου αρέσουν περισσότερο!:P
Γερμανικά ξεκίνησα επειδή μου φάνηκαν ωραία και τα αγάπησα ακόμα πιο πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jasiu

Νεοφερμένος

Ο Jasiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Από ξένες γλώσσες κάνω μόνο αγγλικά τα οποία άρχισα υποχρεωτικά από μικρός αλλά με τον καιρό τα συμπάθησα.

Γουάτ αμπάουτ γκρικ;Από <<αγάπη>> τα μαθαίνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Γουάτ αμπάουτ γκρικ;Από <<αγάπη>> τα μαθαίνετε;
Πέραν του ότι τη μητρική μας γλώσσα δεν την μαθαίνουμε, αλλά όπως λένε οι ψυχολόγοι και οι γλωσσολόγοι "την κατακτούμε" από την παιδική ηλικία, ναι, απολαμβάνω τη μελέτη της Ν.Ε. -κυρίως τις σύγχρονες εξελίξεις της και τις τοπικές διαλέκτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αγγλικα κανω απο πολυ μικρη αλλα μου αρεσαν οποτε δεν ενιωθα οτι τα κανω τελειως απο υποχρεωση. Τα γερμανικα ομως δεν τα συμπαθησα οταν τα εκανα στο σχολειο και ηταν τελειως αγγαρεια για μενα. Ιαπωνικα θελω να μαθω γιατι ειναι γαματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athatsi

Νεοφερμένος

Ο athatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
εμενα μου αρεσουν τα ισπανικα.τωρα που ειμαι φοιτητης ελπιζω να μαθω.αγγλικα και γαλλικα δεν μου αρεσαν καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
εμενα μου αρεσουν τα ισπανικα.τωρα που ειμαι φοιτητης ελπιζω να μαθω.αγγλικα και γαλλικα δεν μου αρεσαν καθολου.

Μπράβο:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαι μενα μου αρεσουν τα Ισπανικα,αλλά να δούμε ποτε θα τα μάθω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
θέληση και αγάπη όλα τα μαθαίνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Απο υποχρεωση (αναγκη βασικα). :dance:
Σιχαινομαι Αγγλικα Γερμανικα, πλακα με κανεις? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top