Σπουδές Φυσικής - ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ;

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω βάλει πλώρη για το Κρήτης αν όλα πάνε καλά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πετρος physics

Νεοφερμένος

Ο Πετρος physics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παντως και εγω στο Ριο μενω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Παντως και εγω στο Ριο μενω.....
Αλλαζεις σχολες σαν τα πουκαμισα.Μαλλον μεχρι να πας τριτη θα ξαναεχεις αλλαξει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πετρος physics

Νεοφερμένος

Ο Πετρος physics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα.Οχι το φυσικο ειναι η πρωτη μου σχολη που περασα, δεν εχω αλλαξει.Στην Πατρα σπουδαζω,στην Αθηνα μενω μονιμα.Απλα στο Ριο νοικιαζω.Βασικα αυτη η σχολη ηταν παιδικο μου ονειρο οποτε δε θα την αλλαζα ποτε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πως ειναι στο φυσικο στην πατρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πετρος physics

Νεοφερμένος

Ο Πετρος physics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ειμαι 4 ετος.Καλο το τμημα απλα προπτυχιακα εχει ενα ελαττωμα.Εχει ενιαια κατευθυνση πυρηνικης,θεωρητικης,αστροφυσικης.
-----------------------------------------
Εσυ εισαι φυσικο Ηρακλειου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ποιος ειναι ο μεσοος ορος αποφοιτησης στο φυσικο αθηνας...ειναι η πρωτη μου επιλογη και με αποτρεπουν πολλα ατομα λογω της δυσκολιας της σχολης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειμαι 4 ετος.Καλο το τμημα απλα προπτυχιακα εχει ενα ελαττωμα.Εχει ενιαια κατευθυνση πυρηνικης,θεωρητικης,αστροφυσικης.
-----------------------------------------
Εσυ εισαι φυσικο Ηρακλειου;

Ναι. :)
-----------------------------------------
ποιος ειναι ο μεσοος ορος αποφοιτησης στο φυσικο αθηνας...ειναι η πρωτη μου επιλογη και με αποτρεπουν πολλα ατομα λογω της δυσκολιας της σχολης...

Δε ξερω ακριβως αλλα πρεπει να ειναι γυρω στα 7. Σε μας λενε ειναι 6. Παντως φυσικο στα 4 χρονια δε βγαινει εκτος αν δεν κανεις ΤΙΠΟΤΑ αλλο στη ζωη σου... οταν μπηκα εγω στο φυσικο ηρακλειου αποφοιτησαν στα 4 χρονια νταν 2 ατομα απο τα ~120 που γραφονται καθε χρονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
δηλαδη με καθημερινο διαβασμα 2-3 ωρες και συνεχης παρακολουθηση των μαθηματων και διαλεξεων βγαινει σε 6 χρονια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
δηλαδη με καθημερινο διαβασμα 2-3 ωρες και συνεχης παρακολουθηση των μαθηματων και διαλεξεων βγαινει σε 6 χρονια??

Με συστηματική δουλειά και διάβασμα μπορείς να τελειώσεις σε 5,5-6,5 έτη.
Σημειώση: 4 έτη στο Φυσικό Αθηνών δεν υπάρχουν.

Σχετικά με το βαθμό δυσκολίας της σχολής μπορείς να δεις πόσοι παίρνουν πτυχίο(συνολικά μπαινουν ~350 άτομα):
Ο Πίνακας που ακολουθεί δείχνει τον αριθμό των πτυχιούχων που αναδείχθηκαν στο χρονικό διάστημα 1996 - 2008.



* Αφορά ορκωμοσίες μέχρι την εξεταστική περίοδο Φεβρουαρίου 2009
Πηγή
ΟΔΗΓΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ 2009-2010
https://www.cc.uoa.gr/physics/hellenic/ODHGOS%202009-10.doc

Όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν και άτομα που δεν παίρνουν ΠΟΤΕ πτυχίο και δεν είναι ασήμαντα σε αριθμό.

  • Για το Φυσικό ΑΘηνών έχω γράψει κάποια πράγματα εδώ:
:bravo: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1219040&postcount=33

  • Ο Οδηγός σπουδών υπάρχει εδώ:
Οδηγός Σπουδών
https://www.cc.uoa.gr/physics/helleni...%202009-10.doc

Επίσης υπάρχει σε εξέλιξη διαδικασία:jumpy:
"ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ "
που μπορεί να τη βρεις μπροστά σου μελλοντικά
https://www.cc.uoa.gr/physics/hellenic/anakoinoseis/grammateia.htm
ενδεικτικά κάποια από αυτά είναι:
Εισαγωγή νέων μαθημάτων κορμού / Yποχρεωτικών μαθημάτων

  • Υπολογιστική Φυσική». Το μάθημα αυτό καλύπτει ένα σημαντικό κενό που υπήρχε στο τρέχον πρόγραμμα και αφορούσε μεθόδους επίλυσηςφυσικών προβλημάτων με χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή.


    [*]
    «Καταστάσεις και Ιδιότητες της Ύλης». Στο μάθημα αυτό μελετώνται οι ιδιότητες και οι διάφορες μορφές της ύλης στα πλαίσια της Κλασσικής Μηχανικής και Θερμοδυναμικής.

    [*]
    «Φυσική Ημιαγωγών». Η εισαγωγή του λύνει ένα χρόνιο πρόβλημα πουυπήρχε στα μαθήματα της Ηλεκτρονικής, που προαπαιτούσαν, για την πληρέστερη ανάπτυξή τους, γνώση της Φυσικής των Ημιαγωγών.
Σημείωση: Αν γίνουν αυτές οι αλλαγές καταλαβαίνεις ότι θα υπάρχουν μαθήματα που σε άλλες σχολές υπάρχουν μόνο ως προαιρετικά ή σε κάποια κατευθυνσή τους. Με λίγα λόγια περισσότερη δουλειά για σένα.;)

Οι κατευθύνσεις της σχολής:


https://www.cc.uoa.gr/physics/hellenic/sections.htm

Σημείωση: Υπάρχουν κατευθύνσεις που δεν συναντάς σε όλες τις σχολές.







και ορισμένα μεταπτυχιακά στα οποία έχεις πρόσβαση:
https://www.cc.uoa.gr/physics/hellenic/pms.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
δηλαδη με καθημερινο διαβασμα 2-3 ωρες και συνεχης παρακολουθηση των μαθηματων και διαλεξεων βγαινει σε 6 χρονια??

:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ααα καταλαβα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Με καθημερινό διάβασμα και σώστο πρόγραμμα θα το βγάλεις σε 4 χρόνια...αλλά οταν λέμε διάβασμα σαν τις πανελλήνιες μόνο που είναι διαφορετικός ο τρόπος διαβάσματος από το Λύκειο...

Καλό είναι να δίνουμε ρεαλιστικές πληροφορίες και να μην δημιουργούμε σύγχυση.
Ο alitis ρώτησε ειδικά για το Φυσικό Αθηνών.Όσοι σκοπεύουν να το επιλέξουν σαν τμήμα πρέπει να γνωρίζουν ότι τα 4 έτη στο Φυσικό Αθηνών δεν υπάρχουν και είναι ένας μη ρεαλιστικός χρόνος (εκτός κάποιων εξαιρέσων που είναι εκτός ανταγωνισμού:'().
Ο χρόνος αποφοίτησης για τους "συνεπείς" φοιτητές είναι 5,5-6,5 έτη και είναι ένα από τα μεγάλα αρνητικά του τμήματος που ελπίζω μελλοντικά να αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Καλό είναι να δίνουμε ρεαλιστικές πληροφορίες και να μην δημιουργούμε σύγχυση.
Ο alitis ρώτησε ειδικά για το Φυσικό Αθηνών.Όσοι σκοπεύουν να το επιλέξουν σαν τμήμα πρέπει να γνωρίζουν ότι τα 4 έτη στο Φυσικό Αθηνών δεν υπάρχουν και είναι ένας μη ρεαλιστικός χρόνος (εκτός κάποιων εξαιρέσων που είναι εκτός ανταγωνισμού:'().
Ο χρόνος αποφοίτησης για τους "συνεπείς" φοιτητές είναι 5,5-6,5 έτη και είναι ένα από τα μεγάλα αρνητικά του τμήματος που ελπίζω μελλοντικά να αλλάξει.

To ίδιο και στο μαθηματικό Αθηνών απ ότι ακούω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Καλησπέρα.Ίσως κάποιοι να με θυμούνται :)

Μιας και μαθητής της Γ' Λυκείου φέτος και υποψήφιος πανελληνίων μια από τις σχολές που με ενδιαφέρουν πολύ,ή μάλλον η σχολή που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι το Φυσικό.Ως λάτρης της φυσικής,αυτός ο κλάδος με σαγηνεύει και με κάνει να θέλω πολύ να ασχοληθώ με αυτόν.

Όμως έχω ακούσει τα χίλια μύρια που λένε,με συγκρουόμενες απόψεις.Να μιλήσω πρώτα από όλα ξεκάθαρα για το τι θέλω να κάνω.Έαν περάσω στο Φυσικό και τελειώσω θέλω να ασχοληθώ καθαρά με θέματα έρευνας στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό ενώ η προοπτική της διδασκαλίας δεν υπάρχει για εμένα και δεν την θέλω κιόλας.Ξέρω πως κάτι σαν αυτό που ζητάω στην Ελλάδα δύσκολα θα βρω δυστυχώς.

Έπειτα έχω ακούσει διάφορα για τα μαθήματα της σχολής και γενικότερα για την δυσκολία της.Ξέρω πως είναι μια δύσκολη σχολή που θέλει μελέτη και διάβασμα που με σωστές μεθόδους γίνεται σχετικά ευκολότερο το όλο θέμα.Ο καθηγητής μου στο σχολείο μου λέει πως δεν θα έχω πρόβλημα αλλά επίσης ακούω για πολύ καλή γνώση μαθηματικών και γενικότερα ότι δεν είναι όπως φαίνεται η σχολή.Όπως καταλαβαίνεται έχω ακούσει διάφορα που με βάζουν σε πολλές σκέψεις.

Έπειτα ας πούμε για τις σχολές.Οι 2 σχολές που με ενδιαφέρουν είναι του ΑΠΘ,δηλαδή της πόλης μου που από την μια δεν θέλω αν αποχωριστώ και μετά η σχολή των Ιωαννίνων που έχω ακούσει για αυτήν πάρα πολύ καλά λόγια.Επειδή ξέρω ότι σίγουρα θα υπάρχουν συμφορουμίτες φοιτητές και των 2 αυτών τμημάτων ας μας δώσουν τα φώτα τους για τα πάντα.

Επίσης θα ήθελα να μάθω και για την ζωή στα Γίαννενα γενικότερα.

Ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
δεν πιστεύω να υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στις δυο αυτές σχολές(απθ,γιάννενα),και απο τις δυο πτυχίο φυσικής θα πάρεις,εξάλλου όπως κατάλαβα το πας φορτσάτος για μεταπτυχιακά και διδακτορικά στο εξωτερικό,άρα μη σε νοιάζει και τόσο η πόλη,αφού θα συνεχίσεις σε ανώτερα πανεπιστήμια.Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο για το απθ πολύ ευχαρίστως αν μπορώ να σε βοηθήσω.
η δυσκολία δεν πρέπει να σε απασχολεί αν αγαπάς τόσο τη φυσική,θα τα καταφέρεις αναμφίβολα.
Εύχομαι να πραγματοποιήσεις τα όνειρα σου και να ασχοληθείς με την έρευνα που αγαπάς και αν στο μέλλον δεν σου κάτσει μια χάρη μόνο,μην πας να γίνεις καθηγητής,είναι κρίμα εφόσον δεν το θέλεις πραγματικά, άφησέ το σε εμάς που γουστάρουμε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Χρήστο για την απάντηση σου.

Τι έγινε ρε παιδιά?Κανέναν άλλον φυσικό δεν έχουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Hi κ από μένα. Φέτος τελειώνω το τμήμα Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής. Θα συνεχίσω με κάποιο διδακτορικό(εντός της Ελλάδας πιθανότατα). Σκέφτομαι ωστόσο ταυτόχρονα να κάνω κατατακτήριες ή 10% σε κάποιο τμήμα Φυσικής(πιθανώς ΑΠΘ). Γνωρίζω τη δυσκολία του εν λόγω τμήματος καθώς και ότι ένα mol. biol. PhD δεν είναι παιχνιδάκι για να ασχολούμαι ξώφαλτσα και με άλλα πράγματα. Μου έχει καρφωθεί όμως η ιδέα γιατί πάντα λάτρευα τη φυσική και η ματιά μου στο χώρο της σύγχρονης μοριακής βιολ. ήταν κ είναι σε μεγάλο βαθμό επηρεασμένη από τη φυσική. Επομένως το θέλω πολύ.. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Πόσο εφικτό είναι να βγάλω τη σχολή χωρίς να παρακολουθώ διαλέξεις; Είναι δυνατό να μελετώ απλά τα συγγράμματα και να δίνω μαθήματα; Επίσης ποια είναι πρακτικά η φύση των σπουδών σας; χρειάζονται γνώσεις περίπλοκων και ανώτερων μαθηματικών; και από ασκήσεις, εργασίες και παρουσιάσεις πως πάμε; Αυτά τα ολίγα για αρχή. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος σχετικός να με κατατοπίσει.. ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Σε πρώτη φάση σκέφτηκα να σε βοηθήσω κάπως με πληροφορίες από το μαθηματικό κομμάτι των φυσικών σπουδών.

Οι γνώσεις μαθηματικών που απαιτούνται για ένα Τμήμα Φυσικής σε πρώτη φάση είναι γνώσεις ολοκληρωτικού και διαφορικού λογισμού (πραγματική ανάλυση μιας μεταβλητής). Τα υπόλοιπα μαθηματικά, τα οποία θα χρειαστείς για προχωρημένη φυσική, θα τα διδαχτείς εν διάρκεια των σπουδών σου σε επιλεγμένες ενότητες μαθηματικών καθαρά προσαρμοσμένες αποκλειστικά για τις ανάγκες της φυσικής (γιατί τα μαθηματικά ως γνωστό δεν περιορίζονται μόνο στις ενότητες εκείνες που χρειάζονται στην φυσική). Από εκεί και πέρα ένα καλό υπόβαθρο μαθηματικών από το σχολείο (λύκειο) βοηθάει στο καθαρά μαθηματικό μέρος μιας άσκησης το οποίο μπορεί να περιέχει κάποιον αριθμητικό υπολογισμό που να απαιτεί επιδερμικά κάποιες επιλεγμένες γνώσεις λυκειακής άλγεβρας (π.χ. τριγωνομετρία, λογάριθμοι, πολυώνυμα) ακόμη και αυτά τα θέματα που θεωρούνται εκτός διδακτέας ύλης στο λύκειο.

Από εκεί και πέρα για τα άλλα θέματα που ρωτάς, δεν έχω άποψη αλλά να ξέρεις ότι σχολή θετικών με εξ' αποστάσεως παρακολούθηση δεν βγαίνει εκτός και αν έχεις άλλα μέσα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ευτυχώς τα πήγαινα αρκετά καλά με τα μαθηματικά στο λύκειο και στα δύο επίπεδα που λες ότι χρησιμοποιούνται. Δεν έχω μέσο βέβαια!! :P ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, μου έλυσες μία βασική απορία. Με τα υπόλοιπα τι γίνεται;! κάποιος από τμήμα φυσικής;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top