Welcome to the library. Say goodbye to the books

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Βασικα εγω ειμαι και υπερ και κατα... υπερ γιατι οπως και να το κανουμε μια βιβλιοθηκη μπορει να εχει πολλαπλασιο αριθμο ψηφιακων απο κανονικων βιβλιων και φυσικα ειναι πολυ πιο ευχρηστη. Αλλα δε ξερω, μου φαινεται και καπως πιο ριψοκινδυνο απο την εννοια οτι ενα βιβλιο εχει υλικη υποσταση δεν χανεται δεν σβηνεται... μπορει να καταστραφει βεβαια αλλα οχι τοσο ευκολα εκτος αν το κανει καποιος με προθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Κοίτα για να αποφάσισε μια από τις μεγαλύτερες βιβλιοθήκες του κόσμου να βάλει αυτό το σύστημα, λογικά θα έχουν ένα σύστημα ασφάλειας, αλλιώς δεν θα ρίσκαραν τόσα πολλά για αυτό. Σίγουρα θα υπάρχουν backup, κλειστό σύστημα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Κρίμα τα βιβλία... Πραγματικά κρίμα. Δε νομίζω κάτι ψηφιακό να μπορεί να αναπληρώσει την αίσθηση του χειροπιαστού, όσος χώρος και αν εξοικονομείται...

Και φυσικά μεγάλο πρόβλημα, όπως αναφέρεται και στο άρθρο είναι το οικονομικό... Δεν είναι όλοι οι μαθητές εύποροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κρίμα τα βιβλία... Πραγματικά κρίμα. Δε νομίζω κάτι ψηφιακό να μπορεί να αναπληρώσει την αίσθηση του χειροπιαστού, όσος χώρος και αν εξοικονομείται...

Και φυσικά μεγάλο πρόβλημα, όπως αναφέρεται και στο άρθρο είναι το οικονομικό... Δεν είναι όλοι οι μαθητές εύποροι...

+1

επισης ειναι κουραστικο να διαβαζεις σε υπολογιστη
ά και θελει μπαταριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ναι,επίσης δεν θα σωθούν εκατομμύρια στρέμματα δασών αν υιοθετηθεί αυτό το σύστημα.
Έχουμε την λύση σε ένα από τα μεγαλύτερα πρόβληματα του πλανήτη και μας ξινίζει το ότι δεν έχουμε 0,45ευρώ για μπαταρίες
και το ότι θα χαθεί η αίσθηση του να πιάνεις το βιβλίο.

EDIT: Συμφωνώ με τον φίλο από κάτω, χρησιμοποιούνται διαφορετικές τεχνολογίες για αυτόν τον σκοπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
+1

επισης ειναι κουραστικο να διαβαζεις σε υπολογιστη
ά και θελει μπαταριες

Υπάρχουν ειδική υπολογιστές γιαυτό, δεν θα έχουν 1000 λαπτοπ στην βιβλιοθήκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
Κρίμα τα βιβλία... Πραγματικά κρίμα. Δε νομίζω κάτι ψηφιακό να μπορεί να αναπληρώσει την αίσθηση του χειροπιαστού, όσος χώρος και αν εξοικονομείται...

Και φυσικά μεγάλο πρόβλημα, όπως αναφέρεται και στο άρθρο είναι το οικονομικό... Δεν είναι όλοι οι μαθητές εύποροι...


θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου....αν ειναι δυνατον ποια ολα ψηφιακα θα τα κανουμε; αφηστε κατω τα βιβλια γκρρρ:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
για μενα ειναι πολυ κουραστικο το διαβασμα στην οθονη αρα και δεν μπορω να το κανω.κριμα που εχουμε μπει σε μια εποχη ψηφιοποιησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Και εμένα με κουράζει το διάβασμα στην οθόνη. Και, ναι, κατ'εμέ μειονέκτημα είναι και η απώλεια της επαφής με το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Εγώ λέω να ξαναξεκινήσουμε να σκαλίζουμε σε λίθινες πλάκες.
Έχουν πολλά θετικά
*Ξεχωριστή αίσθηση και υφή
*Οικολογικές
*Δυσκολία στη παράνομη αντιγραφή και διακίνηση
*Δεν καίγονται, δεν σκίζονται
*Δεν θέλουν μπαταρίες
*Έτσι κάναμε παλιά, γιατί έπρεπε να το γυρίσουμε στο χαρτί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Εγώ λέω να ξαναξεκινήσουμε να σκαλίζουμε σε λίθινες πλάκες.
Έχουν πολλά θετικά
*Ξεχωριστή αίσθηση και υφή
*Οικολογικές
*Δυσκολία στη παράνομη αντιγραφή και διακίνηση
*Δεν καίγονται, δεν σκίζονται
*Δεν θέλουν μπαταρίες
*Έτσι κάναμε παλιά, γιατί έπρεπε να το γυρίσουμε στο χαρτί;
πες τα ρε μεγαλε.θελαμε και ''εξελιξη''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Συμφωνώ με την ιδέα και είναι πολύ καλή αλλά τίποτα δεν είναι καλύτερο από το αληθινό αυθεντικό βιβλίο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Αν προχωρήσει η τεχνολογία και είναι πιο ευχάριστο/ξεκούραστο το διάβασμα σε ψηφιακή μορφή, θα είναι ευκολότερο.
Για μένα το ιδανικό θα ήταν να είναι όλα τα βιβλία ψηφιοποιημένα, χωρίς όμως να αλλάζει κάτι στις βιβλιοθήκες - να υπάρχουν δηλαδή ψηφιακά αντίτυπα στα οποία θα μπορείς να έχεις πρόσβαση (ελεγχόμενη, μέσω της βιβλιοθήκης ή πληρώνοντας).

Η αίσθηση του να έχεις το βιβλίο στα χέρια σου, να γυρνάς τις σελίδες, να σημειώνεις, να το μυρίζεις :D, δεν συγκρίνεται με εκείνη της ψηφιακής του μορφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μην το σκέφτεστε μόνο οτι θα γίνεται στην οθόνη ενός υπολογιστή μόνο. Υπάρχουν ειδικά ebook readers με τεράστια αυτονομία και ξεκούραστη οθόνη, γραφίδα για σημειώσεις κτλ.

Φανταστείτε και τις ευκολίες που αυτά παρέχουν. Πχ, θα είναι ταυτόχρονα και audio books για αυτούς με προβλήματα όρασης. Θα μπορείς να ψάχνεις κάτι σε χρόνο dt και γενικά όλα τα ωραία των ψηφιακών μέσων.

Επίσης αν τα πρότυπα αποθήκευσης παραμείνουν ανοικτά (πχ pdf, postscript) τότε μιλάμε για ουσιαστικά άπειρο χρόνο ζωής (δεν έχουν υλική υπόσταση, μπορεί να γίνουν άπειρα αντύτυπα κτλ) και φυσικά πολύ πιο οικολογικα!

Α, και στις μετακομίσεις θα σου βγαίνει λίγο λιγότερο η μέση :P
-----------------------------------------
Μην το σκέφτεστε μόνο οτι θα γίνεται στην οθόνη ενός υπολογιστή μόνο. Υπάρχουν ειδικά ebook readers με τεράστια αυτονομία και ξεκούραστη οθόνη, γραφίδα για σημειώσεις κτλ.

Φανταστείτε και τις ευκολίες που αυτά παρέχουν. Πχ, θα είναι ταυτόχρονα και audio books για αυτούς με προβλήματα όρασης. Θα μπορείς να ψάχνεις κάτι σε χρόνο dt και γενικά όλα τα ωραία των ψηφιακών μέσων.

Επίσης αν τα πρότυπα αποθήκευσης παραμείνουν ανοικτά (πχ pdf, postscript) τότε μιλάμε για ουσιαστικά άπειρο χρόνο ζωής (δεν έχουν υλική υπόσταση, μπορεί να γίνουν άπειρα αντύτυπα κτλ) και φυσικά πολύ πιο οικολογικα!

Α, και στις μετακομίσεις θα σου βγαίνει λίγο λιγότερο η μέση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Κρίμα τα βιβλία... Πραγματικά κρίμα. Δε νομίζω κάτι ψηφιακό να μπορεί να αναπληρώσει την αίσθηση του χειροπιαστού, όσος χώρος και αν εξοικονομείται...

Και φυσικά μεγάλο πρόβλημα, όπως αναφέρεται και στο άρθρο είναι το οικονομικό... Δεν είναι όλοι οι μαθητές εύποροι...
αυτο.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Μ'αρέσει το επιχείρημα, "αίσθηση του βιβλίου", μάλλον πρέπει να ανοίξετε λίγο τα μάτια σας, δίνετε τόση σημασία στο που γράφτηκε το βιβλίο παρά το τι έχει να πει.
Άμα το μόνο επιχείρημα για τα βιβλία είναι η αίσθηση του χαρτιού νομίζω ότι πρέπει να σοβαρευτείτε λιγάκι.

Είναι πιο cult ναι συμφωνώ άλλα δεν πρέπει η κουλτούρα να μας αφήσει πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μ'αρέσει το επιχείρημα, "αίσθηση του βιβλίου", μάλλον πρέπει να ανοίξετε λίγο τα μάτια σας, δίνετε τόση σημασία στο που γράφτηκε το βιβλίο παρά το τι έχει να πει.
Άμα το μόνο επιχείρημα για τα βιβλία είναι η αίσθηση του χαρτιού νομίζω ότι πρέπει να σοβαρευτείτε λιγάκι.

Είναι πιο cult ναι συμφωνώ άλλα δεν πρέπει η κουλτούρα να μας αφήσει πίσω.


Αυτα που κάνουν το βιβλίο είναι όλα μαζί... Ακόμα και το εξωφυλλο παίζει κάποιο ρόλο, αμελητέο ίσως...
Αν έχεις μπροστά σου μια ξερή άχαρη οθόνη ενός υπολογιστή, ε, τι να το κάνεις? Πόσο να χαρείς την αισθηση που σου χαρίζει, όχι μόνο υλικά, αλλά και πνευματικά ένα βιβλίο?
Να το ξεφυλλίσεις λίγο, να αφαιρεθείς και λίγο, να τσακίσεις τη σελίδα, όλα παίζουν το ρόλο τους... Όλα είναι μέρος της απόλαυσης που σου χαρίζει ένα βιβλίο.
Είναι συνήθεια πλέον νομίζω, και δύσκολα μπορεί να αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αυτα που κάνουν το βιβλίο είναι όλα μαζί... Ακόμα και το εξωφυλλο παίζει κάποιο ρόλο, αμελητέο ίσως...
Αν έχεις μπροστά σου μια ξερή άχαρη οθόνη ενός υπολογιστή, ε, τι να το κάνεις? Πόσο να χαρείς την αισθηση που σου χαρίζει, όχι μόνο υλικά, αλλά και πνευματικά ένα βιβλίο?
Να το ξεφυλλίσεις λίγο, να αφαιρεθείς και λίγο, να τσακίσεις τη σελίδα, όλα παίζουν το ρόλο τους... Όλα είναι μέρος της απόλαυσης που σου χαρίζει ένα βιβλίο.
Είναι συνήθεια πλέον νομίζω, και δύσκολα μπορεί να αλλάξει.

Ναι αυτή η συνήθεια δεν πρέπει να μας σταματάει από το να πηγαίνουμε μπροστά.
Άμα ζούμε ακόμα με ανθρώπους που δεν μπορούν να κόψουν μερικές συνήθειες ειδικά όταν προσφέρουν τόσα αρνητικά δεν θα πάμε μπροστά.
Το εξώφυλλο είναι καλλιτεχνική προσέγγιση, και θα είναι εκεί σε μια οθόνη.
Η γραφή παλιά γινόταν σε πέτρα, μετά σε ένα μοναδικό βιβλίο και στο διάβασαν, τώρα έχουμε ευκαιρία να κάνουμε άλλο ένα βήμα μπροστά και αυτή την φορά θα είναι και οικολογικό βήμα, βάζετε ένα γελοίο εμπόδιο μπροστά?

Μια ξερή άχαρη οθόνη σου προσφέρει την ίδια πνευματικά απόλαυση με ένα κομμάτι χαρτί, με ένα λίθο κλπ. Υλιστικά ναι, έχεις δίκιο. "Έλα να δεις την συλογή μου από 1000 βιβλία" όγκοοοοοοοοοοοοοοοοος από το να πεις "έλα να σου δείξω 2 γκίγκα πιντιεφ βιβλίων". Άλλα θα βάλετε την πείνα σας να καταλαμβάνεται όγκο με της υλικές σας κατάκτησης από κάτι τόσο χρήσιμο, που όχι μόνο θα σου δώσει άπειρο χώρο άλλα και θα μειώσει τόσο πολλά έξοδα.
Τα μισά βιβλία που αγοράζεις θα έπρεπε να τα έχεις τζάμπα, ναι. Βιβλίο που ο συγγραφέας είναι νεκρός και έχουν περάσει 70-100 χρόνια, μπορεί να το έχει σπίτι του δωρεάν. Αλλά εμείς πληρώνουμε αυτούς που τα εκτυπώνουν κλπ κλπ.
Ακόμα και στο pc μου, πολλά βιβλία τα κατεβάζω νόμιμα, δεν έχω καμία όρεξή να πληρώνω 30 ευρώ για 300 κωλόχαρτα.

ΥΓ: Ο Παππούς μου είχε 1200+ βιβλία, όταν γύρισε Ελλάδα δεν μπόρεσε να τα πάρει όλα, τώρα έχει κάπου στα 300 βιβλία τώρα, όλα τα άλλα τα έδωσε σε ορφανοτροφεία η Γιαγιά μου, θα προτιμούσα να τα είχα εδώ. Με αυτό το σύστημα, όχι μόνο θα παίρνεις μαζί σου όλα τα βιβλία σου, αλλά μπορείς ακόμα να πας ταξίδι με τρένο και να έχεις όλες τις πεζογραφίες του Σαίξπηρ σε ένα τετράδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Εγώ λέω να ξαναξεκινήσουμε να σκαλίζουμε σε λίθινες πλάκες.
Έχουν πολλά θετικά
*Ξεχωριστή αίσθηση και υφή
*Οικολογικές
*Δυσκολία στη παράνομη αντιγραφή και διακίνηση
*Δεν καίγονται, δεν σκίζονται
*Δεν θέλουν μπαταρίες
*Έτσι κάναμε παλιά, γιατί έπρεπε να το γυρίσουμε στο χαρτί;

Στην νεολιθική, μεσολιθική ή παλαιολιθική περίοδο να πάμε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top