Βιβλία εκμάθησης της γερμανικής

nikosD

Νεοφερμένος

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδια ,ηπως ξερεις κανει κανα βιβλιο που να εχει τα ρηματα αλλα και να εχει και τις προθεσεις που συντασσονται κτλ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superairy

Νεοφερμένος

Η superairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
ρήματα με Dativ και Akkusativ λες??
δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο, αλλά οι γραμματικές τα έχουν μέσα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markospao007

Νεοφερμένος

Ο markospao007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ψαχνω το βοηθημα ενος βιβλιου της γερμανικης φιλολογιας :

Τιτλος βιβλιου : Ο σιγουρος δρομος για την γερμανικη φιλολογια του Κουκιδη.

Παρακαλω οποιος γνωριζει το βιβλιο με τις λυσεις του να γραψει τον κωδικο ή τον τιτλο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Σε αλλο τοπικ το αναφερει η Jenny, που ειναι καθηγητρια γερμανικων.

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39226
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosD

Νεοφερμένος

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ρήματα με Dativ και Akkusativ λες??
δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο, αλλά οι γραμματικές τα έχουν μέσα... :)


Οχι με τις πτωσεις ! Με τις προθεσεις freuen uber , auf , kummern um:no1: κτλ κατι τετοιο ? :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Αν ψάξεις στο διαδίκτυο σίγουρα θα βρεις!
Δεν υπάρχει συγκεκριμένο βιβλίο.
Εγώ όσα χρόνια κάνω γερμανικά αυτά που ζητάς τα γράφει στο τέλος του βιβλίου.
Όχι όλα (ειναι πάρα πολλά) , τα σημαντικότερα!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Οχι με τις πτωσεις ! Με τις προθεσεις freuen uber , auf , kummern um:no1: κτλ κατι τετοιο ? :jumpy:

Εμπρόθετα ρήματα εννοείς....Στη Γραμματική τα έχει, βέβαια τόσο αναλυτικά μόνο σε μια τα έχω δει: Στου Κουκίδη τη Γραμματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ψαχνω το βοηθημα ενος βιβλιου της γερμανικης φιλολογιας :

Τιτλος βιβλιου : Ο σιγουρος δρομος για την γερμανικη φιλολογια του Κουκιδη.

Παρακαλω οποιος γνωριζει το βιβλιο με τις λυσεις του να γραψει τον κωδικο ή τον τιτλο του...

Πράγματι το είχα αναφέρει και στο τόπικ που γράφει κάτω...Οι λύσεις δεν γνωρίζω αν κυκλοφορούν σε μεγάλα βιβλιοπωλεία, ίσως και ναι. Αλλά έχω την εντύπωση πως αυτό γίνεται κατόπιν παραγγελίας στο βιβλιοπωλείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markospao007

Νεοφερμένος

Ο markospao007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosD

Νεοφερμένος

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εμπρόθετα ρήματα εννοείς....Στη Γραμματική τα έχει, βέβαια τόσο αναλυτικά μόνο σε μια τα έχω δει: Στου Κουκίδη τη Γραμματική.

Ελεος :lol:, δηλαδη μου το ειχαν αναφερει αλλα ειχα δει στην αρχη στην γραματικη που ελεγε εμπροθετα ρηματα και δεν κοιταξα πισω ! Τωρα που το ειπες και εσυ ξανα ειδα οτι εχει πισω πινακα με 3 σελιδες :jumpy:...


Danke :thanks::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Κανει κανεις το themen 2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
μπορείς να μου πεις με λίγα λόγια τί είναι αυτό???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Το Themen Aktuell της Hueber εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
μπορείς να μου πεις με λίγα λόγια τί είναι αυτό???
βιβλιο γερμανικων λιγο πριν το Β1 το λοουερ δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Nαι το έκανα εγώ πριν 2 1/2 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
στα γερμανικα το β1 απο οσο ξερω αναγνωριζεται σαν λοουερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Το είχα αυτό το βιβλίο!!! 1η γυμνασίου πήγαινα αν θυμάμαι καλά... Και για να πω την αλήθεια δεν το χώνεψα καθόλου... όλο κάτι ανόητα θέματα είχε... και ήταν και πολύ δύσκολο απ' ότι θυμάμαι...

προς τι η ερώτηση? θέλω να πω θέλεις να μάθεις κάτι συγκεκριμένο ή κουβέντα να γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Το κανω. :D
Μαλλον το εκανα.. :P
Λιγες ασκησεις απο το Αrbeitsbuch του τελευταιου κεφαλαιου μου εχουν μεινει μονο, και κατι αλλα βιβλια (Schreibtraining, Grammatikland 2, Alles Klar 2, Sprechbox και δεν συμμαζευεται:P), για να τελειωσω την τεταρτη.
Ντακσει μωρε, προσωπικα μου ηταν βατο σαν βιβλιο.
Νορμαλ, ουτε δυσκολο, ουτε ευκολο.
Μια χαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Πάντως για να πω την αλήθεια απο το πρώτο καλύτερο ήταν το 2ο... απ' ότι είδα δηλαδή...

Απο τα άλλα που αναφέρεις μόνο την Grammatikland ξέρω... και το schreibtraining που το έκανε μια φίλη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top