Βιολογία - εντυπώσεις

giot

Νεοφερμένος

Η giot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ίρις μιας και είσαι στην σχολή και κάτι ξέρεις παραπάνω, ως βιολόγος με μεταπτυχιακό στην γενετική, τι διεξόδους έχεις??? (εκτός από έρευνα)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μη σου κάνει καθόλου εντύπωση. Όσα και να λένε για την Κρήτη οι περισσότεροι θέλουν να είναι κοντά στο σπίτι τους. Δεν είναι εύκολο να αφήνει ένας Αθηναίος την Αθήνα του και να πηγαίνει Κρήτη. Η ζωή του φοιτητή γίνεται ολοένα και πιο δύσκολη στις μέρες μας. Η Αθήνα περιλαμβάνει τη μισή Ελλάδα. Επομένως είναι λογικό να έχει πάντα μεγάλη βάση και η Κρήτη μικρή. Από την άλλη πλευρά πολλοί θέλουν να ζήσουν τη φοιτητική ζωή σε μεγαλούπολη κι όχι στην Κρήτη. Έτσι, τελικά η βάση της Κρήτης πέφτει. Κι εμένα μου έλεγαν Κρήτη, αλλά εγώ προτίμησα Αθήνα. Η μόνη είμαι;
Καλά το Ηράκλειο δεν είναι και κάνα χωριό,η ζωή δεν διαφέρει από αυτήν που θα έκανες πχ στην Πάτρα.Εγώ μένω Κρήτη αλλά επειδή βαριέμαι όλο τα ίδια θέλω να περάσω Θεσσαλονίκη και μετά θα κάνω μεταπτυχιακό εδώ.Μετά ελπίζω να φύγω απ την Ελλάδα.:PΤο επιπεδο της έρευνας εδώ είναι πολύ χαμηλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δε θα σου αρεσε να ανεβασεις το επιπεδο της ερευνας στην Ελλαδα; :)
Αληθεια, δεν πρεπει να υπαρχουν αλλες διεξοδοι περα απο καθηγητης ή ερευνητης, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν θα είχα την υπομονή για κάτι τέτοιο.Το να ανεβάσω το επίπεδο στην Ελλάδα εκτός από το ότι είναι σχεδόν ακατόρθωτο θα σήμαινε πως θα έπρεπε να συμαβιβαστώ με κάτι λιγότερο από αυτό που ήθελα να κάνω στη ζωή μου.Άλλωστε το να ασχοληθείς σε πολύ υψηλό επίπεδο στην έρευνα στην Ελλάδα προυποθέτει τις απαραίτητες διασυνδένσεις,κάτι το οποίο το θα με αλλοτροίωνε σαν άνθρωπο και αυτό είναι το τελευταίο που θέλω.Άλλωστε τα παιδιά μου θα ωφεληθούν αν μεγαλώσουν σε μια χώρα που τους προσφέρει καλύτερη ποιότητα ζωής(καλύτερη εκπαίδευση κυρίως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Εμενα το μονο που με χαλαει ειναι οτι πραγματι πρεπει να εχει κανεις διασυνδεσεις για να ασχοληθει με κατι που πραγματικα να αξιζει τον κοπο κι εγω δεν εχω (ουτε και προκειται ποτε να εχω) την παραμικρη... :P
Παντως, ετσι οπως σκεφτομαι τα πραγματα τωρα, θα μου αρεσε, αφου κανω μεταπτυχιακα ή οτιδηποτε αλλο, να παρω κατι απο την αρχη, να ασχοληθω μαζι του και να το αναπτυξω- εξελιξω, οσον αφορα την ερευνα παντα, ε; Ας πουμε οπως ο Γραμματικακης στο τομεα της πυρηνικης φυσικης και εχει φτιαξει ενα απ τα πιο πολυσημαντα και ειδικευμενα κεντρα στην Ευρωπη..Δε λεω φυσικα οτι θα ειναι ευκολο, αλλα ισως πιο ενδιαφερον..
Εχμ, οσον αφορα τα παιδια και το επιπεδο ζωης που θελω να τους προσφερω, δεν το εχω πολυσκεφτει, να πω την αληθεια...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Καλά το Ηράκλειο δεν είναι και κάνα χωριό,η ζωή δεν διαφέρει από αυτήν που θα έκανες πχ στην Πάτρα.Εγώ μένω Κρήτη αλλά επειδή βαριέμαι όλο τα ίδια θέλω να περάσω Θεσσαλονίκη και μετά θα κάνω μεταπτυχιακό εδώ.Μετά ελπίζω να φύγω απ την Ελλάδα.:PΤο επιπεδο της έρευνας εδώ είναι πολύ χαμηλό.

Αμ, aye, aye, aye! Κι εγώ το σκεφτόμουν αυτό. Να το σκέφτομαι ακόμη;:what: Μααα! Νιώθω σαν να θέλω να μαλλιοτραβηχτώ. Αλλά έχω ακούσει από πολλούς ότι το Βιολογικό εδώ είναι πολύ καλύτερο:(. Εσύ για το Βιολογικό του ΑΠΘ σου έχουν πει τίποτα;

Δε θα σου αρεσε να ανεβασεις το επιπεδο της ερευνας στην Ελλαδα; :)
Αληθεια, δεν πρεπει να υπαρχουν αλλες διεξοδοι περα απο καθηγητης ή ερευνητης, ε;

Βασικά, μπορείς να εργαστείς και σε νοσοκομείο σε κάποιο εργαστήριο, απ' ό,τι έχω καταλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όχι(δεν μου έχουν πει τίποτα).Αυτό που κερδίζεις ουσιαστικά αν πας ηράκλειο είναι ότι θα κάνεις περισσότερα εργαστήρια αλλά ΟΚ...
-----------------------------------------
Βασικά, μπορείς να εργαστείς και σε νοσοκομείο σε κάποιο εργαστήριο, απ' ό,τι έχω καταλάβει.
Ε και για εκεί πέφτει γλύψιμο(συνήθως) και δεν θα κάνεις και τίποτα το φοβερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δηλαδή, συνολικά, από πλευράς κατάρτισης είναι όλες ίδιες; Τελικά οι τυχόν διαφορές αφορούν μόνο τον τρόπο οργάνωσης των μαθημάτων; Με λίγα λόγια ποιες είναι οι ουσιαστικές διαφορές, αν αυτές υπάρχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Kαι αν μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει για τη συνεργασία του βιολογικού Πατρών με το Hopkins που αναφέρθηκε σε άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αν μάθω κάτι θα σας ενημερώσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αν μάθω κάτι θα σας ενημερώσω. :)

Ευχαριστούμε. :)

Εμένα προσωπικά πάντως, όντας φυσικά σε πρώτο στάδιο της έρευνας των εν λόγω τμημάτων, μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον το πρόγραμμα μαθημάτων του τμήματος του Ηρακλείου - μου αρέσει και ο τρόπος οργάνωσης ανά τα εξάμηνα αλλά και η θεματολογία καθενός ξεχωριστά. Γι' αυτό και ρώτησα αν τελικά η κατάρτιση είναι ίδια σε όλα τα τμήματα. :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Shadowfax σε όλα τα Τμήματα Βιολογίας της Ελλάδας, το επίπεδο σπουδών είναι αρκετά υψηλό. Η διαπίστωση αυτή γίνεται με στοιχεία όπως το επιστημονικό επίπεδο των διδασκόντων στα Τμήματα αυτά και τις δημοσιεύσεις που έχουν οι διδάσκοντες σε ξένα επιστημονικά περιοδικά (όπως και την έρευνα που γίνεται, την διμερή συνεργασία με άλλα Πανεπιστήμια ή Επιστημονικούς Φορείς/ Ιδρύματα). Θέλω να πιστεύω ότι επειδή τα Τμήματα Βιολογίας ιδρύθηκαν πρόσφατα στην χώρα μας (1967), έχουν στελεχωθεί σωστά (η βιολογία ήταν μια καινούρια επιστήμη για την χώρα μας, για εκείνη την εποχή) με διδακτικό-ερευνητικό προσωπικό με αξιόλογες σπουδές σε Αγγλία, Γαλλία, ΗΠΑ,...(πατρίδες της Βιολογίας). Τα Τμήματα Βιολογίας ανήκουν στις Σχολές Θετικών Επιστημών* οπότε οι βασικές γνώσεις σε μαθηματικά, φυσική, πληροφορική και χημεία είναι πολύ υψηλού επιπέδου ώστε να προχωρήσεις σε θέματα που άπτονται της επιστήμης της Βιολογίας. Για παράδειγμα, έχουμε πολλούς καθηγητές από το Τμ.Βιολογίας που συνεργάζονται με καθηγητές (μαθηματικούς) από το Τμήμα μου, σε θέματα Μαθηματικής Βιολογίας, Βιοπληροφορικής και Δυναμικής Πληθυσμών.

*μεταξύ των Τμημάτων της Σχολής Θετικών Επιστημών, υπάρχει πάντα διασύνδεση μεταξύ καθηγητών και ερευνητικών αντικειμένων εφόσον υπάρχει κοινή βάση επικοινωνίας και αναφοράς όπως είναι τα μαθηματικά, η φυσική και η πληροφορική (π.χ. βιοφυσική, βιοπληροφορική, βιοχημεία, βιομαθηματικά)

Το Τμήμα Βιολογίας του Πανεπ.Κρήτης συνεργάζεται ερευνητικά με το Ίδρυμα Τεχνολογίας & Έρευνας (Ι.Τ.Ε.) και συγκεκριμένα με το Ινστιτούτο Μοριακής Βιολογίας & Βιοτεχνολογίας και Θαλάσσιας Βιολογίας (του Ι.Τ.Ε.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μάλιστα. Χρήσιμες πραγματικά πληροφορίες ειδικά με όλα όσα ακούγονται γύρω από τα τμήματα και τις ''διαβαθμίσεις'' τους. Ευχαριστώ πολύ. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Τώρα σχετικά με τη συνεργασία του πανεπιστημίου πατρων και της κορυφαίας ιατρικής σχολής του johns hopkins αυτή τη στιγμή στο βιολογικό τμήμα δίνονται ευκαιρίες για μεταπτυχιακές σπουδές σε τομείς όπως η βιοτεχνολογία, η εμβιομηχανική καθώς και η νευροβιολογία αλλά και σε άλλους τομείς!
Μέσα στην επόμενη τετραετία προβλέπεται η συνεργασία και με το βιολογικό τμημα του κορυφαίου ξένου πανεπιστημίου με σκοπό την ανταλλαγή εκπαιδευτικού προσωπικού την επέκταση της συνεργασίας και σε άλλους τομείς όπως η αναπτυξιακή γενετική και η μοριακή βιολογία και η διενεργεία κοινών ερευνητικών προγραμμάτων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Kαι αν μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει για τη συνεργασία του βιολογικού Πατρών με το Hopkins που αναφέρθηκε σε άλλο θέμα.

Βρήκα αυτό:
https://www.jhu.edu/~gazette/2008/14apr08/14newera.html
Κάτω-κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Με μια γρηγορη ματια στη βικιπαιδεια, αυτο που θελεις αποτελει κλαδο της βιολογιας.
Μπορεις να το δεις κι εδω:
https://en.wikipedia.org/wiki/Biology#Branches_of_Biology

Nαι, το είδα. Τα περισσότερα πανεπιστήμια που βρήκα στο Διαδίκτυο έχουν από πριν προγράμματα Νευροβιολογίας (στο America). Στο Παρίσι που βρήκα ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα, δέχεται τόσο πτυχιούχους Βιολογίας όσο και Ιατρικής. Μπέρδεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doctorg

Νεοφερμένος

Ο Doctorg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος φόρουμ για φοιτητές Βιολογίας; Που να ασχολείται μόνο με τη Βιολογία;
Επίσης είναι εύκολο απο τα παιδιά που είναι ήδη φοιτητές στην Αθήνα να μας πουν τα βιβλία με τους συγγραφείς του Α εξαμήνου; Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bio-Ismini

Νεοφερμένος

Η Ισμηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Απο Φαρμακευτικη στο 2ο (η στο 3ο, δε θυμαμαι) και απο Βιολογικο στο 1ο, νομιζω ετσι ειχα διαβασει.

Για την Ιατρικη Ηρακλειου:
Απο βιολογικο μπορεις να δωσεις για να μπεις στο 1ο ή στο 2ο ετος αλλα δινεις διαφορετικα μαθηματα. Για να μπεις στο πρωτο δινεις βιολογια χημεια φυσικη και στο δευτερο φυσιολογια ιστολογια και ενα ακομα, πρεπει να το ψαξω γιατι δεν το θυμαμαι. Το καλο ειναι οτι αν μπεις στο δευτερο αναγνωριζονται πιο πολλα μαθηματα αλλα πρεπει να κανεις τις ανατομιες μαζι με τα μαθηματα του τρεχοντος εξαμηνου και ειναι λιγακι κουραστικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δηλαδή αναγνωρίζονται και επιπλέον μαθήματα γλιτώνοντας ταυτόχρονα και τα μαθήματα του 1ου έτους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bio-Ismini

Νεοφερμένος

Η Ισμηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ναι αλλα οχι ολα και εξαρταται και απο το σε ποια πολη πηρες πτυχιο, δηλαδη αν συνεργαζονται οι καθηγητες πχ της Βιολογιας και της Ιατρικης (οπως συμβαινει στα τμηματα εδω στο Ηρακλειο) τοτε περνουν πιο ευκολα απο την επιτροπη τα μαθηματα. Εχει να κανει κυριως με την υλη που εχεις διδαχθει και τον οδηγο σπουδων. Αλλα μαθηματα, οπως η ανατομια 1ου εξαμηνου, δεν αναγνωριζεται για αποφοιτους βιολογιας γιατι δεν την εχουν διδαχθει.
Ακουγεται περιπλοκο αλλα η αληθεια ειναι οτι αμα περασεις με τις κατακτηριες ολα θα παρουν το δρομο τους και μπορεις να αναγνωρισεις μαθηματα που εχεις ηδη διδαχθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top