Εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο με το 5% (άτομα με σοβαρές παθήσεις)

LOU

Νεοφερμένος

Η LOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ρε παιδια...ποιοι απο σας εχουν δωσει φετος εξετασεις και σκοπευουν να χρησιμοποιησουν το 3% λογω σοβαρων ασθενειων????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
τι ακριβώς είναι αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinaki

Νεοφερμένος

Η Ντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ναι, αλήθεια τι ακριβώς είναι αυτό το 3%;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LOU

Νεοφερμένος

Η LOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
βασικα καποιοι που πασχουν απο σοβαρες ασθενειες μπορουν να μπουν με τον βαθμο απολυτηριου αλλα ειναι ελαχιστεσ οι θεσεις...ποσοστο 3% επι των εισαχθεντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
βασικα καποιοι που πασχουν απο σοβαρες ασθενειες μπορουν να μπουν με τον βαθμο απολυτηριου αλλα ειναι ελαχιστεσ οι θεσεις...ποσοστο 3% επι των εισαχθεντων...

3% μπορεί να ακούγετε μικρό, αλλα είναι μεγάλο νούμερο.

στους 100,000 οι 3,000!

ευκαιρία για ρουσφέτια. και εγώ μπορώ να κάνω χαρτί οτι πάσχω απο κάτι και να μπώ ιατρική χωρίς καθόλου κόπο.
πολύ άδικο αυτό το μέτρο. άν υπήρχε αξιωκρατία ναι, αλλα δυστηχώς αντί να μπαίνουν αυτοί που πραγματικά έχουν πρόβλημα, θα μπαίνουν όλοι οι μ****ς που δέν μπορούσαν να μπούν αλλιώς.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
3% μπορεί να ακούγετε μικρό, αλλα είναι μεγάλο νούμερο.

στους 100,000 οι 3,000!

ευκαιρία για ρουσφέτια. και εγώ μπορώ να κάνω χαρτί οτι πάσχω απο κάτι και να μπώ ιατρική χωρίς καθόλου κόπο.
πολύ άδικο αυτό το μέτρο. άν υπήρχε αξιωκρατία ναι, αλλα δυστηχώς αντί να μπαίνουν αυτοί που πραγματικά έχουν πρόβλημα, θα μπαίνουν όλοι οι μ****ς που δέν μπορούσαν να μπούν αλλιώς.:mad:


δεν ειναι ετσι,κανεις εξετασεις και πρεπει πραγματικα να εχεις καποια σοβαρη ασθενεια-παραλυση διοτι στο κεντρο που πας σε ελεγχουν κανονικα,για παραλυση πχ πρεπει να εχεις 60% προβλημα απο οσο ξερω,εχω εναν φιλο που δινει με το 3% και οντως πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη βοηθεια για τετοιους ανθρωπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LOU

Νεοφερμένος

Η LOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
3% μπορεί να ακούγετε μικρό, αλλα είναι μεγάλο νούμερο.

στους 100,000 οι 3,000!

ευκαιρία για ρουσφέτια. και εγώ μπορώ να κάνω χαρτί οτι πάσχω απο κάτι και να μπώ ιατρική χωρίς καθόλου κόπο.
πολύ άδικο αυτό το μέτρο. άν υπήρχε αξιωκρατία ναι, αλλα δυστηχώς αντί να μπαίνουν αυτοί που πραγματικά έχουν πρόβλημα, θα μπαίνουν όλοι οι μ****ς που δέν μπορούσαν να μπούν αλλιώς.:mad:
οντως κανεις αρκετα μεγαλο λαθος...οι ασθενειες ειναι πολυ σοβαρες και περνας απο οσο γνωριζω 7 η 8 επιτροπες και ειναι υποχρεωτικο χαρτι απο 4 γιατρουσ σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο...δηλαδη κ μεσον να εχεις με εναν γιατρο(που και παλι σε στελνουν αυτοι σε οποιο πανεπιστημιακο νοσοκομειο θελουν-οποτε ελαχιστες πιθανοτητες να βρεισ τον γνωστο σου) δν μπορεις να εχεις και με τους 4..λογικο δεν ακουγεται??επιπλεον κατα μεσο ορο οι σχολες παιρνουν 100-120 ατομα...οποτε αν κανεις τους υπολογισμους οπωσ πολυ καλα εκανεσ παραπανω βγαινουν 3.6 ατομα (στουσ 120 επιτυχοντες)..επισης απο οτι ξερω η στρογγυλοποιηση γινεται προς τα κατω οποτε 3...εντωμεταξυ σιγουρα πιστευω πως υπαρχει αξιοκρατια γιατι σκεψου και αναλογισου πως μπορεις εσυ να ανταγωνιστεις εναν συνυποψηφιο ο οποιοσ υποφερει απο πονουσ καθημερινα κ για πολλα χρονια η' ακομα μπαινοβγαινει στα νοσοκομεια καθημερινα η ακομα δεν ακουει...δν βλεπει...και σε τελικο επιπεδο γνωριζει οτι δεν θα ζησει...δεν ξερω πωσ το βλεπεις εσυ,αλλα λιγη ανθρωπια δν βλαπτει..τελος ολα τα πανεπιστημια κανουν νεεσ εξετασεις στους υποψηφιουσ και οσους κρινει ακαταλληλουσ -και σε διαβεβαιω τους περισσοτερουσ-τους απορριπτει...ριξε μια ματια εδω..(στο κεφ 8) https://www.destinpsifiaka.gr/docs/FEK-272-B-2007.pdf
-----------------------------------------
συγνωμη που δεν απανταω στα προσωπικα μηνυματα αλλα μου βγαζει οτι εχω περιορισμενο αριθμο και δεν μπορω να στειλω αλλα christina141 και theodora που μου στειλατε αν θελετε στειλτε μου το e-mail ΣΑΣ με προσωπικο μηνυμα η οτιδηποτε αλλο ωστε καπως να επικοινωνησουμε...1000 συγνωμη αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω!!!
-----------------------------------------
δεν ειναι ετσι,κανεις εξετασεις και πρεπει πραγματικα να εχεις καποια σοβαρη ασθενεια-παραλυση διοτι στο κεντρο που πας σε ελεγχουν κανονικα,για παραλυση πχ πρεπει να εχεις 60% προβλημα απο οσο ξερω,εχω εναν φιλο που δινει με το 3% και οντως πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη βοηθεια για τετοιους ανθρωπους.
συγνωμη που δεν απανταω στα προσωπικα μηνυματα αλλα μου βγαζει οτι εχω περιορισμενο αριθμο και δεν μπορω να στειλω αλλα christina141 και theodora που μου στειλατε αν θελετε στειλτε μου το e-mail ΣΑΣ με προσωπικο μηνυμα η οτιδηποτε αλλο ωστε καπως να επικοινωνησουμε...1000 συγνωμη αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
για αυτούς που έχουν σοβαρό πρόβλημα το μέτρο είναι πολύ σωστό.
αλλα εγώ μίλησα για μερικούς που πιθανώς να επωφελιθούν του μέτρου όπως γίνεται με τα εσπερινά λύκεια, ή όπως γίνεται με τις απαλαγές στον στρατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Και ερχομαι εγω και ρωταω το εξης: Γιατι ειναι δικαιο το μετρο για αυτους που οντως ανηκουν στο 3%;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και ερχομαι εγω και ρωταω το εξης: Γιατι ειναι δικαιο το μετρο για αυτους που οντως ανηκουν στο 3%;
και ερχομαι και ρωταω εγω, που βλεπεις την αδικια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
και ερχομαι και ρωταω εγω, που βλεπεις την αδικια?

Αφού ζητάνε ισάξια αντιμετώπιση από την κοινωνία,με τέτοιες κινήσεις οι ίδιοι διαφοροποιούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ειναι μια διευκολυνση που δεν ειναι και πολυ οκ,παντως μην αγχωνεστε!
δεν θα σας κλεψει κανεις την θεση!
οταν καποιος εχει διαβητη ή καρκινο ή ο,τιδηποτε αλλο δεν μπορει να εχει να αντιμετωπισει και το αγχος των πανελληνιων ...και επειδη εχουν ενα προβλημα δεν σημαινει οτι η ζωη σταματαει εκει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
και ερχομαι και ρωταω εγω, που βλεπεις την αδικια?
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.
Πες οτι εγω να ειμαι τρελαμενος με την ιατρικη και να το εχω ονειρο ζωης να γινω γιατρος,να ασχοληθω με την ερευνα κτλ.Γιατι να εχει πιο ευκολη προσβασιμοτητα ενα παιδι που εχει διαβητη και μπορει καλιστα να μην ειναι αυτο που πραγματικα θελει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LOU

Νεοφερμένος

Η LOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Και ερχομαι εγω και ρωταω το εξης: Γιατι ειναι δικαιο το μετρο για αυτους που οντως ανηκουν στο 3%;
δεν καταλαβαινω τι μπορει εσυ να θεωρεις αδικο...τεκμηριωσε μου την αποψη σου...εγω παραπανω εχω καλυψει αυτα που πιστευω σχετικα με το θεμα αυτο...εσυ,τι εχεισ να πεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.
Πες οτι εγω να ειμαι τρελαμενος με την ιατρικη και να το εχω ονειρο ζωης να γινω γιατρος,να ασχοληθω με την ερευνα κτλ.Γιατι να εχει πιο ευκολη προσβασιμοτητα ενα παιδι που εχει διαβητη και μπορει καλιστα να μην ειναι αυτο που πραγματικα θελει;;;
η προσβαση δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ευκολη!
στην περιπτωση τ διαβητη διακατεχεσε απο αγχος και δεν μπορεις να ρυθμισεις τν ινσουλινι..ξερω παιδι με διαβητη και απο τ αγχος μεταφερθηκε με σοκ στ νοσοκομειο την ωρα που εγραφε πανελληνιες...επισης το 3% αφορα ατομα που εχουν αναπηρια ανω των 67%,αρα υστερουν σε κατι..δεν μπορεις να βαλεις αυτα τα ατομα να συναγωνιστουν καποιον που εχει 0%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω τι μπορει εσυ να θεωρεις αδικο...τεκμηριωσε μου την αποψη σου...εγω παραπανω εχω καλυψει αυτα που πιστευω σχετικα με το θεμα αυτο...εσυ,τι εχεισ να πεις?

Εσυ τεκμηριωσες την αποψη σου οτι αυτοι που χρησιμοποιουν το 3% ειναι αυτοι που εχουν πραγματικα ασθενειες και οχι αυτοι που προσπαθουν να εποφεληθουν απο αυτο χωρις να εχουν ουσιαστικα κατι.

Τι σχεση εχει με αυτο που λεω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
https://www.ypepth.gr/el_ec_category10511.htm
για περισσοτερες πληροφοριες!
απλα μην θεωρουμε αδικο, οτι δεν δικαιουμαστε εμεις!
και αυτα τα παιδια διαβαζουν, οχι 6-7 μαθηματα αλλα 13-14 οσοα τελος παντων ειναι τα μαθηματα (γενικης+κατευθυνσης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LOU

Νεοφερμένος

Η LOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.
Πες οτι εγω να ειμαι τρελαμενος με την ιατρικη και να το εχω ονειρο ζωης να γινω γιατρος,να ασχοληθω με την ερευνα κτλ.Γιατι να εχει πιο ευκολη προσβασιμοτητα ενα παιδι που εχει διαβητη και μπορει καλιστα να μην ειναι αυτο που πραγματικα θελει;;;
δεν καταλαβαινω γιατι κολλας στην ιατρικη εφοσον ο νομοσ ισχυει για ολες τις σχολες.ασε που αυτα τα ατομα εχουν φαει τοσο στη μαπα τα νοσοκομεια και τουσ γιατρουσ που ουτε θελουν να τα ξαναδουν μπροστα τουσ...οχι να περασουν εκει κιολασ!...επιπλεον κ αυτοι εξετασεις δινουν...δεν πανε στο τσουβαλι και μαζευουν βαθμουσ ετσι...και στο κατω κατω οι θεσεισ αυτων ειναι ανεξαρτητεσ απο των υπολοιπων...δεν κλεβουν την δικη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
η προσβαση δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ευκολη!
στην περιπτωση τ διαβητη διακατεχεσε απο αγχος και δεν μπορεις να ρυθμισεις τν ινσουλινι..ξερω παιδι με διαβητη και απο τ αγχος μεταφερθηκε με σοκ στ νοσοκομειο την ωρα που εγραφε πανελληνιες...επισης το 3% αφορα ατομα που εχουν αναπηρια ανω των 67%,αρα υστερουν σε κατι..δεν μπορεις να βαλεις αυτα τα ατομα να συναγωνιστουν καποιον που εχει 0%.

Δεν διαφωνω,εχω ακουσει αυτα που λες περι διαβητικους.:)
Αλλα ξαναλεω,γιατι απο αυτο το 3% των θεσεων καποιες απο αυτες, να καπαρωθουν απο ατομα που δεν τις αξιζουν και στην ουσια να παιρνουν την θεση ατομων που το ηθελαν και αξιζαν πραγματικα;

Ναι ξερω, δεν διεκδικουν απο μας τις θεσεις.Αλλα αν αυτο το 3% δεν υπηρχε, τοτε θα υπηρχαν παραπανω θεσεις σε καθε σχολη,οποτε στην ουσια τις τρωνε.:(

Ειχα ενα συμμαθητη που εχει ζαχαρο.Το παιδι δεν διαβαζε, ουτε εχει καμια αγαπη για τη μαθηση και τη γνωση.Και ηθελε βιολογια/χημεια κατι τετοιο.Γιατι να μπει αυτος και οχι καποιος αλλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.
Πες οτι εγω να ειμαι τρελαμενος με την ιατρικη και να το εχω ονειρο ζωης να γινω γιατρος,να ασχοληθω με την ερευνα κτλ.Γιατι να εχει πιο ευκολη προσβασιμοτητα ενα παιδι που εχει διαβητη και μπορει καλιστα να μην ειναι αυτο που πραγματικα θελει;;;
α να τονισω πως δεν σου παιρνουν θεση αυτα τα παιδια γτ πολυ απλα κανουν δηλωσεις σε σχολες τις ημερομηνιες εγγραφης στα πανεπιστημια δηλ αυγουστο και χανουν και μια εξεταστικη, αρα δεν ''απειλεισαι'' χαλαρωσε!
-----------------------------------------
Δεν διαφωνω,εχω ακουσει αυτα που λες περι διαβητικους.:)
Αλλα ξαναλεω,γιατι απο αυτο το 3% των θεσεων καποιες απο αυτες, να καπαρωθουν απο ατομα που δεν τις αξιζουν και στην ουσια να παιρνουν την θεση ατομων που το ηθελαν και αξιζαν πραγματικα;

Ναι ξερω, δεν διεκδικουν απο μας τις θεσεις.Αλλα αν αυτο το 3% δεν υπηρχε, τοτε θα υπηρχαν παραπανω θεσεις σε καθε σχολη,οποτε στην ουσια τις τρωνε.:(

Ειχα ενα συμμαθητη που εχει ζαχαρο.Το παιδι δεν διαβαζε, ουτε εχει καμια αγαπη για τη μαθηση και τη γνωση.Και ηθελε βιολογια/χημεια κατι τετοιο.Γιατι να μπει αυτος και οχι καποιος αλλος;
ελεος..ανεξαρτητα ειναι αυτα που λες!
η σχολη δεν ξερει ποσα ατομα με το 3% θελουν να μπουνε σε αυτη την σχολη!η αιτηση για μια σχολη γινεται ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top