Ισπανικά ή Ιταλικά;

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας. Σκεφτομαι να παω κ αλλη γλωσσα. τι προτεινετε;:D κυριως θελω να τα εχω τελειωσει σε1 το πολυ 2 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Hmm... Κάνεις παράλληλα Γαλλικά μήπως;
-----------------------------------------
Edit: Μπορείς να δεις και εδώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Αν κάνεις γαλλικά και τα ισπανικά και τα ιταλικά θα σου φάνουν εύκολα γιατί και οι λέξεις και η σύνταξη είναι παραπλήσιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
γερμανικα κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
μόνο με τα ολλανδικά μοιάζουν δυστυχώς.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
δε με νοιαζει τις ξενες γλωσσες τις μαθαινω ευκολα. μαλιστα θα ηθελα να σπουδασω διερμηνεας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Προσωπικά πάντα μου άρεσαν τα Ιταλικά περισσότερο από τα Ισπανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Είναι θέμα καθαρά προσωπικού γούστου, αν δε σε ενδιαφέρει ποια γλώσσα είναι πιο διαδεδομένη κτλ. Εγώ ξεκίνησα να θέλω να κάνω Ισπανικά αλλά τελικά δεν έβρισκα καθηγητή της προκοπής (επαρχία) και πήγα Ιταλικά. Δεν το μετάνοιωσα λεπτό. Είναι υπέροχα. Μια γλώσσα μουσική. Είναι εύκολα αν ξέρεις καλή ελληνική γραμματική (είναι το ίδιο μοτίβο αλλά έχει πολλές εξαιρέσεις). Καλή αρχή σε ότι κι αν διαλέξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
οχι πιο πολυ με νοιαζει να εχω τελειωσει σε 2 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Σου προτείνω Ισπανικά. Είναι πολύ πιο ωραία γλώσσα από τα Ιταλικά και πιο διαδεδομένα. Τα Ιταλικά μόνο στην Ιταλία μιλιούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
ισπανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
οχι, αλλα εφοσον ειναι πιο διαδεδομενη, αυτη θα προτιμουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ προτείνω Ισπανικά.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Στην αρχη νομιζα οτι ψαχνοσουν για 2η ξενη γλωσσα, και ημουν ετοιμη να σου προτινω να επιλεξεις αναμεσα σε Γερμανικα με Γαλλικα.:/
Τωρα που απ' οτι καταλαβα ενδιαφερεσαι για 3η, θα προτινα Ιταλικααα.:zilia:
Θελουν 2 χρονια γεματα για να τελειωσουν και να παρεις πτυχιο.
Γενικα τα προτιμω και ακουστικα περισσοτερο.:xixi:
Παντα ηθελα να ξεκινησω, αχ.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
δε με νοιαζει τις ξενες γλωσσες τις μαθαινω ευκολα. μαλιστα θα ηθελα να σπουδασω διερμηνεας.

Πολύ σωστά! Δεν παίζει ρόλο ποιες γλώσσες μαθαίνεις αν σου αρέσουν τόσο πολύ οι γλώσσες. :no1:

Εγώ έχω τελειώσει Γερμανική Φιλολογία, αλλά έχω επιλέξει και μαθαίνω Ισπανικά κι ας μην έχουν καμία σχέση. Κάνω ήδη 1 χρόνο και το Νοέμβριο δίνω το 1ο πτυχίο.

Σου προτείνω τα Ισπανικά λοιπόν!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
κι εγώ τα ισπανικά θα σου πρότεινα φίλε μου....!!!!Εκτός και αν δε σου αρέσουν...γτ αν δε σου αρέσει μια γλώσσα,άστα να πάνε!προκοπή δε θα δεις...


Αν σου αρέσουν και οι δύο το ίδιο θα σου πρότεινα ισπανικά μιας και απ'όσο ξέρω είναι ελαφρώς πιο εύκολα και πιο χρήσιμα,επομένως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
και εγώ μάλλον ισπανικά γιατί μαζί με τα γαλλικά, αγγλικά και τα κινέζικα είναι γλώσσα που μιλιέται από πολλά εκατομμύρια άτομα και αυξάνεται πληθυσμιακά (σε αντίθεση με τα ιταλικά και τα γερμανικά που μιλιούνται από 60-100 εκατομμύρια άτομα και σε λίγες χώρες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγώ προτείνω ΙΤΑΛΙΚΑ!Η πιο μουσική γλώσσα. Kαι αν διαβάζεις μεσα σε 2 χρόνια το αντίστοιχο lower, δηλαδή Β2 ή τα Ιταλικά Πτυχία, Celi 3 και Diplwma!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
thanks μαλλον ισπανικα βλεπω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top