Βελτίωση επιπέδου στην Έκθεση

THIGG707

Νεοφερμένος

Ο THIGG707 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σίνδος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Για σας παιδια,μηπως έχετε ιδέες για το πως θα βελτιώσω την εκθεση μου????

Υ.Γ. δηλ. το γλωσσικό επίπεδο μου και οτι αλλο συνεπάγεται με μια καλη έκθεση-περίλυψη???????????????

help:xixi::xixi::xixi::xixi::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Με το να διαβάζεις βιβλία και εφημερίδες...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Έχει 2 βιβλία που τιτλοφορούνται πειστικός λόγος 1 και 2 αντίστοιχα...Έχουν μέσα τα πάντα,όπως και τα λεξικά εννοιών..:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μπορείς μες στο καλοκαίρι να πάρεις βοηθήματα στην Εκθεση και να τα διαβάζεις...Θα βοηθήσει πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$eleni$

Νεοφερμένος

Η $eleni$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κοίτα κι αυτό αν θες: https://users.otenet.gr/~aker/EisagogiEkthesi.htm
περιέχει τις προϋποθέσεις για μια καλή έκθεση! θεωρητικά βάβαια αλλά ίσως σε βοηθήσει στο πώς να δουλεύεις γενικά πάνω σε μια έκθεση!
α, μπες και σ'αυτό: https://thetidio.larisa.googlepages.com/έκθεση-έκφραση
εδώ μπορείς να δεις αναπτυγμένα θέματα εκθέσεων αλλά και διαγωνίσματα με λύσεις!
Ελπίζω να σε βοηθήσουν αυτά αλλιώς μπορείς να ψάξεις και μόνος σου στο internet για περισσότερη βοήθεια! και φυσικά συμφωνώ και με τις συμβουλές των παραπάνω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Κοιτα να δεις: οσον αφορα την περιληψη μια καλη συμβουλη θα ηταν να κανεις 1 περιληψη την βδομαδα ενος αρθρου μιας σοβαρης κυριακατικης εφημεριδας και φυσικα να την δινεις στον καθηγητη σου για διορθωση. Αν αυτη η διαδικασια γινεται συστηματικα η βελτιωση θα ειναι εμφανης βδομαδα με τη βδομαδα.:) Οσον αφορα την εκθεση θα σου πω κατι που το εχω διαπιστωσει προσωπικα και αν θες ακολουθησε το: Μη γραφεις τετριμμενα. Ενταξει, δε λεω τα κλισε δεν μπορεις να τα αποφυγεις ομως προσπαθησε να σκεφτεσαι με το δικο σου μυαλο, και μη φοβασαι να γραψεις πραγματα που ξερεις οτι δεν γραφουν οι αλλοι. Ασε το μυαλο σου ελευθερο. Ετσι, θα γουσταρεις κι εσυ και η εκθεση δεν θα ειναι μια ''αγκαρια''. Τελος, να θυμασαι: στα απλα βρισκεται η ομορφια''. Γι αυτο η βαρυγδουπες εκφρασεις και ο βερμπαλισμος δεν βοηθουν. Αυτα απο μενα. Ελπιζω να σε βοηθησα και σταδιακα να βελτιωθεις! .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μπορείς μες στο καλοκαίρι να πάρεις βοηθήματα στην Εκθεση και να τα διαβάζεις...Θα βοηθήσει πολύ...

Και εγώ συμφωνώ πως ο καλύτερος τρόπος για να βελτιωθείς είναι να πάρεις ένα καλό βοήθημα στην έκθεση!εκεί θα βρεις πολλά θέματα εκθέσεων,με τα οποία βέβαια θα ασχοληθείς σ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς...Επίσης σε τέτοια βοηθήματα εμπεριέχονται κριτήρια αξιολόγησης με διάφορες ασκήσεις(όπως περίληψη,γραμματικά φαινόμενα,παράγραφοι κλπ) που σίγουρα θα σε βοηθήσουν!!:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melissos

Νεοφερμένος

Ο Melissos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Έχει 2 βιβλία που τιτλοφορούνται πειστικός λόγος 1 και 2 αντίστοιχα...Έχουν μέσα τα πάντα,όπως και τα λεξικά εννοιών..:no1:

Φετος ειχαμε μια καθηγητρια απαιχτη στην εκθεση. παραπονό της ήταν πως οι μαθητές αποστήθιζαν το πειστικό λόγο, όπως τους έλεγαν στα φροντιστήρια, παρόλο που είναι άχρηστος μιας και αναφέρεται σε παλαιότερο σύστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Φετος ειχαμε μια καθηγητρια απαιχτη στην εκθεση. παραπονό της ήταν πως οι μαθητές αποστήθιζαν το πειστικό λόγο, όπως τους έλεγαν στα φροντιστήρια, παρόλο που είναι άχρηστος μιας και αναφέρεται σε παλαιότερο σύστημα

Εγώ ανάγνωση τα έκανα,δεν τα μάθαινα απέξω,προς Θεού!!! Δεν είναι άχρηστα τα βιβλία,αντιθέτως καλύπτουν όλα τα θέματα:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

armonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
εγώ προσωπικά κά9ομαι κ διαβάζω βιβλία λογοτεχνικά κ παράλληλα άρ9ρα απο εφημερίδες ώστε να καλύψω και το λογοτεχνικό και το πιο επίσημο ύφος γραψίματος..
αλλά κυρίως μ αρέσει το λογοτεχνικό κ αυτό μάλλον δεν 9α μου βγει σε καλό στις πανελλήνιες..ως τώρα μια χαρά έγραφα,στην τελική ευ9εία που ζητάνε άλλα να δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Φετος ειχαμε μια καθηγητρια απαιχτη στην εκθεση. παραπονό της ήταν πως οι μαθητές αποστήθιζαν το πειστικό λόγο, όπως τους έλεγαν στα φροντιστήρια, παρόλο που είναι άχρηστος μιας και αναφέρεται σε παλαιότερο σύστημα


Ο Πειστικός λόγος, είναι καλός για να παίρνεις ιδέες και όχι για να τον αποστηθίζεις... Τα λογοτεχνικά βιβλία και οι επιφυλλίδες των εφημερίδων είναι όμως καταλληλότερα και λιγότερο τετριμμένα νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ο Πειστικός λόγος, είναι καλός για να παίρνεις ιδέες και όχι για να τον αποστηθίζεις... Τα λογοτεχνικά βιβλία και οι επιφυλλίδες των εφημερίδων είναι όμως καταλληλότερα και λιγότερο τετριμμένα νομίζω...

και εγώ τον πειστικό λόγο είχα! καταπληκτικό βιβλίο για ιδέες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
παιδια σιγουρα βοηθαει το βοηθημα που λετε ''πειστικος λογος''???? εγω προσωπικα γραφω συνηθως στην εκθεση γυρω στο 27/40 ... και το παραπονο ολων των καθηγητων μου(σχολειο και φροντιστηριο.) ειναι οτι δεν εχω καλη δομη... που επισημαινουν ολοι πως εχω αψογο λεξιλογιο και πολυ καλη εκφραση λογου αλλα χανω στη δομη... δεν μπορω να συγκεντρωσω τις ιδεες μου στις παραγραφους που πρεπει..!!! τι μου προτεινετε..??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Και γω αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα μέχρι την αρχή της χρονιάς που άρχισα να κάνω έκθεση και υποχρεωτικά σχεδιάγραμμα οπότε σιγά σιγά βελτιώθηκα.Εγώ λοιπόν σου προτείνω να κάνεις πάντα σχεδιάγραμμα. Αρχικά γραπτό και μετά στο μυαλό σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s@pph

Νεοφερμένος

Η s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας!!!!Θα παω β λυκειου,θεωρητικη και δεν ειμαι πολυ καλη στην εκθεση....θα ηθελα να με βοηθησετε ως πιο εμπειροι......τι να κανω για να βελτιωθω???ξερω οτι στο σχολειο δεν γινεται και καλη δουλεια(οσον αφορα την εμπειρια μου απο την α ταξη).....επισης θελω να δουλεψω μονη (χωρις φροντιστηρια και ιδιαιτερα).....εχω υψηλους στοχους και απο οτι εχω μαθει πρεπει να δωσω βαση στην εκθεση τωρα στη β γιατι στη γ δεν θα υπαρχει χρονος.....Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Γεια σας!!!!Θα παω β λυκειου,θεωρητικη και δεν ειμαι πολυ καλη στην εκθεση....θα ηθελα να με βοηθησετε ως πιο εμπειροι......τι να κανω για να βελτιωθω???ξερω οτι στο σχολειο δεν γινεται και καλη δουλεια(οσον αφορα την εμπειρια μου απο την α ταξη).....επισης θελω να δουλεψω μονη (χωρις φροντιστηρια και ιδιαιτερα).....εχω υψηλους στοχους και απο οτι εχω μαθει πρεπει να δωσω βαση στην εκθεση τωρα στη β γιατι στη γ δεν θα υπαρχει χρονος.....Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να διαβασεις εξωσχολικα βιβλια. Και αν γινεται μη λογοτεχνικα, αλλα φιλοσοφικα π.χ. (εχουν και ενδιαφερον). Αν θελεις να σου προτεινω μερικα δεν εχω προβλημα, αν εμπιστευεσαι την κριση μου φυσικα :P

Επισης μπορεις να κανεις περιληψεις απο κειμενα (εφημεριδων, αποσπασματα βιβλιων, κειμενακια απο τα βιβλια κ.λπ.) και να τα δινεις στην/στον καθηγητρια/-ητη σου να τα διορθωνει (δεν νομιζω να αρνηθει). Αν παλι δεν μπορει, τοτε ψαξε βρες καποιο γνωστο που να εχει τη δυνατοτητα (καποιον αλλο καθηγητη, καποιον μεγαλυτερο που να ασχολειται, ως φοιτητης π.χ., με αυτο που θες να ασχοληθεις κι εσυ και γενικα με καποιο ατομο που πιστευεις οτι η βαθμολογηση του αξιζει).

Το ιδιο μπορεις να κανεις γραφοντας και εκθεσεις και δινοντας τες σε καποιον να τις διορθωσει.

Και πανω απο ολα ορεξη (την οποια εχεις ηδη απο ο,τι καταλαβα).

ΥΓ: "θα ηθελα να με βοηθησετε ως πιο εμπειροι"... Στην περιπτωση μου δεν νομιζω να ισχυει το συγκεκριμενο σχολιο... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θα πρόσθετα στα όσα είπε ο από πάνω να πάρεις τον Πειστικό λόγο. Έχει διάφορα άρθρα, κειμενάκια, θετικά-αρνητικά διαφόρων θεμάτων που αφορούν όλες τις τάξεις του λυκείου. Είναι δύο τεύχη.
Κλικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pam

Νεοφερμένος

Η pam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδια σιγουρα βοηθαει το βοηθημα που λετε ''πειστικος λογος''???? εγω προσωπικα γραφω συνηθως στην εκθεση γυρω στο 27/40 ... και το παραπονο ολων των καθηγητων μου(σχολειο και φροντιστηριο.) ειναι οτι δεν εχω καλη δομη... που επισημαινουν ολοι πως εχω αψογο λεξιλογιο και πολυ καλη εκφραση λογου αλλα χανω στη δομη... δεν μπορω να συγκεντρωσω τις ιδεες μου στις παραγραφους που πρεπει..!!! τι μου προτεινετε..??


Πριν ξεκινήσεις να γράφεις κάνε σχεδιάγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Ίσως επαναληφθούν οι συμβουλές αλλά και εγώ προτείνω να διαβάζεις πολλά βιβλία ή εφημερίδα σε καθημερινή βάση.
Έτσι το λεξιλόγιο σου θα αποκτήσει ποικιλία και θα διευρυνθούν οι γνώσεις σου αλλά και οι ιδέες σου για το κομμάτι της έκθεσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μπορείτε να προτείνετε κάποια εξωσχολικά βιβλία για βελτίωση της έκθεσης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top