Ποιο Τμήμα Φυσικής να επιλέξω;

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καλή σου επιτυχία.Εγω φυσικό Αθηνών ήθελα και εκεί παιρνάω.:)
Καταρχάς συγχαρητήρια! Καλώς να μας έρθεις από Οκτώβρη(;)!
---
Είστε όλοι πολύ απαισιόδοξοι...
Το παν δεν είναι να κάνεις ένα καλό μεταπτυχιακό ή διδακτορικό σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Και εδώ στην Ελλάδα δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Φυσικά αν κάνετε κάποιο μεταπτυχιακό σε κάποιο φημισμένο πανεπιστήμιο του εξωτερικού, θα έχετε μία αναγνώριση, αλλά αυτό δε λέει και πολλά. Ευτυχώς πολλοί καθηγητές στην Ελλάδα συμμετέχουν σε σπουδαία ερευνητικά προγράμματα που διεξάγωνται στην Ελλάδα, στο εξωτερικό ή διεθνώς και αν δουν ότι πραγματικά ενδιαφέρεστε και αξίζετε, δε θα σας αφήσουν έτσι (πιστεύω...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marcos2177

Νεοφερμένος

Ο Marcos2177 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σ'αγαπάω Χρηστάρα και εγω εκεί θέλω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Eμενα;Εγώ πάλι όχι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LMinas

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καλησπέρα
να ρωτήσω μία
για τμήμα αστροφυσικής ποιό φυσικό είναι καλύτερο

και εκτός από αυτό το τμήμα Θεσσαλονίκης σε τι ειδικεύεται?
-----------------------------------------
καλησπέρα
να ρωτήσω μία
για τμήμα αστροφυσικής ποιό φυσικό είναι καλύτερο

και εκτός από αυτό το τμήμα Θεσσαλονίκης σε τι ειδικεύεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
καλησπέρα
να ρωτήσω μία
για τμήμα αστροφυσικής ποιό φυσικό είναι καλύτερο

και εκτός από αυτό το τμήμα Θεσσαλονίκης σε τι ειδικεύεται?
-----------------------------------------
καλησπέρα
να ρωτήσω μία
για τμήμα αστροφυσικής ποιό φυσικό είναι καλύτερο

και εκτός από αυτό το τμήμα Θεσσαλονίκης σε τι ειδικεύεται?

Κατ'αρχας να επισημανω οτι ειναι δυσκολο να ξερουμε ποιο τμημα ειναι καλυτερο,γιατι δεν εχουμε δει τα πραγματα απο πρωτο χερι..Αν αυτο παντως σε βοηθαει,εγω ενδιαφερομαι για αστρονομια και δηλωσα φυσικο θεσ/νικης.
Για να απαντησω στο αλλο ερωτημα σου,ενας τομεας στον οποιο το φυσικο θεσ/νικης ειναι πολυ καλο ειναι η θεωρια της σχετικοτητας και τα συναφη,αλλα γενικως τα πτυχια του εχουν αρκετα μεγαλο αντικρυσμα εξω..Βεβαια και το φυσικο κρητης οπως προαναφερθηκε ειναι πολυ καλο τμημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LMinas

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ααα ωραία
γιατί και γω είχα σε πρώτη προτίμηση την Θεσ/νίκη επειδη και πολλοί φίλοι μου θέλουν να περάσουν εκεί

οκ ευχαριστώ
μπορεί από του χρόνου να βρισκόμαστε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LMinas

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
βασικά εγώ βλέπω περισσότερο για Αθήνα ή Θεσ/νίκη για το λόγο μετακινήσεων και διαμονής

και προσωπικά θα μου άρεσε να πήγαινα Θεσ/νίκη αλλά η Αθήνα φαίνεται να έχει καλύτερα τμήματα

αλλά εντάξει έχω περιθώριο νομίζω

thank you
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δείτε και τους καταλόγους με τα μαθήματα των τμημάτων Φυσικής (με σειρά: ΕΚΠΑθηνών, ΑΠΘεσσαλονίκης, Πάτρας, Ιωαννίνων, Κρήτης):
https://www2.phys.uoa.gr/html/TMIMA_PHYSICS/ProptyxiakaFramesetAll.htm
https://www.physics.auth.gr/el/course/index
https://www.physics.upatras.gr/main.php?categoryId=4&subCategoryId=4
https://www.physics.uoi.gr/gr/ug_compulsory_courses.html
https://www.physics.uoc.gr/menu/undergrad.php

Στην Αθήνα κάνουμε 6 (5 παίρνουν βαθμό) εργαστήρια στο πρώτο έτος... Ουκ ολίγα... Και τα κριτήρια βαθμολόγησης είναι λίγο μπερδεμένα - όχι σαφή - ο καθέας ό,τι θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LMinas

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
οκ ευχαριστώ πολύ φίλε
αυτά τα link είναι πολύ χρήσιμα
θα με βοηθήσουν πολύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Και εγώ φίλε ήθελα να περάσω φυσικό Κρήτης οχι μόνο για το ότι συνεργάζεται με την NASA αλλά και γιατί διδάσκει εκεί ένας εξαίρετος άνθρωπος και φυσικός που δεν είναι άλλος από τον Γ.!!!!! Εν τέλει πέρασα Αθήνα κυρίως λόγω της απόστασης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δεν διδασκει ο Γραμματικακης πια
-----------------------------------------
:!:Ζει ακόμα ο Γραμματικάκης???? omg.

70 χρονων ειναι ο ανθρωπος σιγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
οχι ρε παιδιά ο άνθρωπος. εγώ είχα επικοινωνία μαζί του καθόλη τη διαρκεια της χρονιας μεσω email. ειναι εξαιρετος ανθρωπος. εχω διαβασει και 2 βιβλια του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγώ πέρασα Γιάννενα κι αύριο πάω επίσκεψη να δω το μέρος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εγώ πέρασα Γιάννενα κι αύριο πάω επίσκεψη να δω το μέρος:P

Συγχαρητήρια!! Κι εγώ εκεί θα είμαι... Μαζί θα είμαστε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Άντε δεν θα είμαι τελείως μόνος μου τελικά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ναι! Θα είναι κι άλλα παιδιά από το ischool στο φυσικό Ιωαννίνων!
Δες κι εδώ:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=50391
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Γειάς σας! Είναι το πρώτο μου post στο φοβερό σας forum! Έχω βγάλει 17.384 μόρια κ θέλω να μπώ στο φυσικό αλλα δν ξέρω σε ποια πόλη... Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?

Ευχαριστω!


τώρα αργά βασικά.. αλλά γενικότερα προτείνω Κρήτη και Γιάννενα για φυσικό...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adri

Νεοφερμένος

Η adri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
τώρα αργά βασικά.. αλλά γενικότερα προτείνω Κρήτη και Γιάννενα για φυσικό...:P

Κι εγώ λίγο αργά... αλλά έχω ακούσει ότι ίσως το καλύτερο Φυσικό στην Ελλάδα είναι αυτό της Θεσσαλονίκης, το οποίο απ΄ό,τι έχω ακούσει είναι και το πιο δύσκολο. Πάντα μιλάω σύμφωνα με ό,τι μου έχουν πει. Δε μπορώ να ξέρω πιο είναι το καλυτέρο αφού δεν έχω σπουδάσει σε κανένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Κι εγώ λίγο αργά... αλλά έχω ακούσει ότι ίσως το καλύτερο Φυσικό στην Ελλάδα είναι αυτό της Θεσσαλονίκης, το οποίο απ΄ό,τι έχω ακούσει είναι και το πιο δύσκολο. Πάντα μιλάω σύμφωνα με ό,τι μου έχουν πει. Δε μπορώ να ξέρω πιο είναι το καλυτέρο αφού δεν έχω σπουδάσει σε κανένα.

Βασικά, κι εγώ έχω ακούσει πως τα καλύτερα και τα δυσκολότερα τμήματα φυσικής είναι των Ιωαννίνων και του Ηρακλείου!
:no1:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top