Ποιο Τμήμα Φυσικής να επιλέξω;

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
ευχαριστώ παιδιά!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
επειδή με ενδιαφέρει για του χρονου και το χω ψάξει,κατά σειρά από το "καλύτερο" στο "χειρότερο" είναι
Ηρακλείου
Ιωαννίνων
Πάτρας-Θεσσαλονίκης
Αθήνας
(ξεχνάω κάποιο; )


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
(προτεινω σε οποιον εχει αληθινο ενδιαφερον για τις επιστημες να μεινει μακρια απο τα πανεπιστημια.. αν εχει ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ το πτυχιο τοτε.... καλο κουραγιο!)[/quote]
σορυ δεν το επιασα....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
θεσσαλονικης!και εγω εκει το σκεφτομαι:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Να το ξανασκεφτείς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Καταρχάς προτείνω αναζήτηση.:PΜετά προτείνω του Ηρακλείου.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48337
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Να το ξανασκεφτείς.:P
γτ?κοιτα το ξερω πως στη κρητη ειναι καλυτερο..απλα εκει σπουδαζει και η ξαδερφη μου και γενικοτερα οι φιλιες που ειχα κατα τη διαρκεια του σχολειου θα ειναι εκει..το ξερω πως αυτο δεν αποτελει και ισχυροτατο επιχειρημα..αλλα στο χευω πολυ στη θεσσαλονικη...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Aν θες να γίνεις καθηγητρια οκ αλλά αν θες κάτι παραπάνω ξανασκέψου το.Φίλους θα κάνεις όπου και να πας.Κι εγώ θα ήθελα να πάω σε άλλη πόλη αλλά αφού το Ηράκλειο έχει το καλύετο επίπεδο σπουδών θα περάσω εδώ μάλλον ή Αλεξανδρούπολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
η θεωρητικη φυσικη ασχολειται με την πτωση μιας πετρας, με τους κυματισμους του νερου, με την πολωση του φωτος και με αλλα τετοια μυστηρια και συναρπαστικα θεματα

(προτεινω σε οποιον εχει αληθινο ενδιαφερον για τις επιστημες να μεινει μακρια απο τα πανεπιστημια.. αν εχει ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ το πτυχιο τοτε.... καλο κουραγιο!)
πως??:!:
-----------------------------------------
Aν θες να γίνεις καθηγητρια οκ αλλά αν θες κάτι παραπάνω ξανασκέψου το.Φίλους θα κάνεις όπου και να πας.Κι εγώ θα ήθελα να πάω σε άλλη πόλη αλλά αφού το Ηράκλειο έχει το καλύετο επίπεδο σπουδών θα περάσω εδώ μάλλον ή Αλεξανδρούπολη.
βασικα σκεφτομαι να παρω αστρονομια στο 3ο νομιζω ετος..δεν το σκεφτομαι με τπτ για καθηγητρια..και επειτα να συνεχισω τις σπουδες μου για καποιο διδακτορικο στο εξωτερικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Guest854551:
Καλά τα όνειρα αλλά να βλέπουμε και την αλήθεια,όσους καθηγητές φυσικούς ξέρω όλοι μπήκαν με άριστα στο φυσικό και ήθελαν να ασχοληθούν με αστρονομία αλλά κατέληξαν καθηγητές...είναι μόνοδρομος..Συμφωνώ απόλυτα με τον cris@tos..
Το φυσικό είναι πολύ απαιτητικό τμήμα και έτσι λίγοι θέλουν να συνεχίσουν για μεταπτυχιακά ακόμη και αν είναι πολύ καλοί. Αυτό ΔΕ σημαίνει ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις μεταπτυχιακό-διδακτορικό και να βρεις εργασία σχετική με τις σπουδές σου εκτός του τομέα της μέσης εκπαίδευσης. Αν δε θέλεις να γίνεις καθηγητής, θα το καταφέρεις, αρκεί να είσαι διατεθειμένος να κάνεις κάποιες θυσίες.

Προφανώς οι κατά τα άλλα πρωτέυσαντες καθηγητές φυσικής που γνωρίζεις, έδωσαν παραπάνω σημασία στη "φοιτητική ζωή" από όσο θα έπρεπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω εν μέρει αλλά όταν συζητούσαμε μου είχε πει ένας φυσικός συγκεκριμένα ότι τ έβγαλε στα 5 χρόνια..οπότε δεν νομίζω ότι έδωσε σημασία στη φοιτητική ζωή...

Βέβαια υπάρχει δυνατότητα αλλά πόσοι πάνε?Πόσοι έχουν το κουράγιο...?Ελάχιστοι...
αμα το θελεις πραγματικα και με τη καρδια σου θα το κανεις και θα θυσιασεις τελειωσε!οσο δυσκολο και να ειναι αμα το εχεις βαλει στοχο και ειναι πραγματικα αυτο που ονειρευεσαι θα το καταφερεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Μην εισαι τοσο απόλυτη!!Πολλά παιδια ξεκινησαν αλλιως και κατεληξαν αλλιως!!
Να εισαι ρεαλιστρια και στο πισω μερος του μυαλου σου να εχεις και παντα την αλλη πλευρα...Η θεληση απο μονη της δεν λεει πολλα...Ειναι πολλοι οι παραγοντες..
ειμαι ρεαλιστρια και κοιταω την αλλη πλευρα..ομως προσωπικα οσα ατομα ξερω που εχουν περασει απο τη συγκεκριμανη σχοληεχουν πετυχει γτ πραγματικα το ηθελαν..βεβαιως και η θεληση δεν ειναι ο μοναδικος παραγοντας ομως ειναι και ο πρωταρχικος!δεν ειπα θα περασω σιγουρα αλλα ξερω πως ειναι κτ που αγαπαω και θελω με τη καρδια μου και θα παλεψω για να το πετυχω οσες θυσιες και αν απαιτει αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Και γω θα συμφωνήσω και θα πω πως έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για του Ηρακλείου. Επειδή ένας φίλος μου που θέλει φυσικό ψάχθηκε αρκετά, έμαθε πως του Ηρακλείου έχει την μεγαλύτερη ερευνητική δραστηριότητα και συνεργάζεται με το Ινστιτούτο Max Planckt της Γερμανίας αν θυμούμαι καλά. Οπότε αφού μένεις και Χανιά, βουρ για Ηράκλειο! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Mεταπτυχιακό??:lol:Δεν ακούς τι έγινε στο ΑΠΘ...δίνανε μεταπτυχιακά σε αυτούς που ήταν σε κάποιο κόμμα ή με κοινωνικά κριτήρια..

Πιστεύω για να φύγεις για μεταπτυχιακό είναι αρκετά δύσκολο..άσε που τα πανεπιστήμια του εξωτερικού παίρνουν φοιτήτες που σπουδάζουν εκεί για προπτυχιακά..

Καλά τα όνειρα αλλά να βλέπουμε και την αλήθεια,όσους καθηγητές φυσικούς ξέρω όλοι μπήκαν με άριστα στο φυσικό και ήθελαν να ασχοληθούν με αστρονομία αλλά κατέληξαν καθηγητές...είναι μόνοδρομος..Συμφωνώ απόλυτα με τον cris@tos..
συγγνωμη αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορω να συμφωνισω...ειδικα ενας αποφοιτος του φυσικου εχει πολλοι καλες προοπτικες για μεταπτυχιακο εξω...αν το γουσταρεις και εισαι καλος περνεις υποτροφια για εξω(σε πανεπηστημια οπως το harvard αν σε δεχτουν για σπουδες και το εισοδημα σου ειναι κατω απο 60000$/χρονο(!) τοτε περνεις υποτροφια της ταξεως του 65%(νομιζω...) αρα ουτε το οικονιμικο μπορει να σου σταθει εμποδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
συγγνωμη αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορω να συμφωνισω...ειδικα ενας αποφοιτος του φυσικου εχει πολλοι καλες προοπτικες για μεταπτυχιακο εξω...αν το γουσταρεις και εισαι καλος περνεις υποτροφια για εξω(σε πανεπηστημια οπως το harvard αν σε δεχτουν για σπουδες και το εισοδημα σου ειναι κατω απο 60000$/χρονο(!) τοτε περνεις υποτροφια της ταξεως του 65%(νομιζω...) αρα ουτε το οικονιμικο μπορει να σου σταθει εμποδιο
δε μπορεις να φανταστεις ποσο με ανακουφισες και με ενθαρρυνες αυτη τη στιγμη..και εγω τα ηξερα κατα καποιο τροπο αυτα ομως ακουστηκαν διαφορα και αρχισα να εχω αμφιβολιες..
ευχαριστω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Χμμμ, Όταν εννοείς καλός??Για να πάρεις υποτροφία μεταπτυχιακά πρέπει να δώσεις εξετάσεις, να δημοσιεύσεις εργασίες, να έχεις πολύ καλό βαθμό πτυχίου κ.α.Ισχύουν πολλές προυποθέσεις.Και σκέψου ότι ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος εάν σκεφτείς ότι σε αυτά τα πανεπιστήμια μπαίνεις αρκετά δύσκολα για μεταπτυχιακό.Είναι πολύ λίγες οι θέσεις.Άρα δεν είναι καθόλου εύκολο.:nono:
Βέβαια υπάρχουν και άλλα πανεπιστήμια με λιγότερες απαιτήσεις.:)
μαρια να σε ρωτησω...ποσα μορια συγκεντρωσες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Χμμμ, Όταν εννοείς καλός??Για να πάρεις υποτροφία μεταπτυχιακά πρέπει να δώσεις εξετάσεις, να δημοσιεύσεις εργασίες, να έχεις πολύ καλό βαθμό πτυχίου κ.α.Ισχύουν πολλές προυποθέσεις.Και σκέψου ότι ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος εάν σκεφτείς ότι σε αυτά τα πανεπιστήμια μπαίνεις αρκετά δύσκολα για μεταπτυχιακό.Είναι πολύ λίγες οι θέσεις.Άρα δεν είναι καθόλου εύκολο.:nono:
Βέβαια υπάρχουν και άλλα πανεπιστήμια με λιγότερες απαιτήσεις.:)

Ααα, βάλε και τον παράγοντα καθηγητές.Είναι πολύ λίγοι αυτοί που θέλουν να προωθήσουν ένα φοιτητή στο εξωτερικό.Κακά τα ψέματα υπάρχουν πολύ λίγες ευκαιρίες.
εγω πιστευω πως αμα το θελεις πραγματικα και με τη καρδια σου θα προσπαθησεις θα παλεψεις και θα εισαι και εσυ ενας απο τους λιγους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Γιατί τι σχέση έχει nikos 0712?
καμια απλα ρωταω γιατι κ εγς στην αρχη ηθελα να παω φυσικο ...να ασχοληθω με ενεργειες κ επειδη εγραψα σχετικα καλα μαλλον θα παω μηχ-μηχ.....μαλλον πεφτω στην παγιδα της "τσιγκουνιας των μοριων"...ελπιζω να μ βγει σε καλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Συμφωνώ, αλλά πρέπει να τα κοιτάμε πιο ρεαλιστικά.Δεν είναι τόσο εύκολο αλλά δεν είναι είναι και ακατόρθωτο.Δηλώνουν τον χρόνο χιλιάδες άτομα γι'αυτά τα πανεπιστήμια και το ποσοστό που δέχονται είναι 9-10%.Υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός. Νομίζω 21000-26000 κάνουν αιτήσεις τον χρόνο και δέχονται 1000 και κάτι.
Το γνωριζω μαρια μου πως ειναι δυσκολο...ομως θα προσπαθησω και θα παρω το ρισκο...στη ζωη ετσι ειναι τα πραγματα..θα προσπαθησω και ελπιζω σε οτι καλυτερο!!το ιδιο ευχομαι βεβαια και σε εσενα που ακολουθεις περιπου παρομοια κατευθυνση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Καλή σου επιτυχία.Εγω φυσικό Αθηνών ήθελα και εκεί παιρνάω.:)Και 20000 μόρια να έβγαζα πάλι φυσικό θα δήλωνα.Σημασία έχει να σου αρέσει.Άμα σου αρέσει τότε μην το σκέφτεσαι.
σ ευχομαι καλη επιτυχια....δν ξερω ισως αργοτερα να το μετανιωσω που δεν επελεξα φυσικο ...ισως παλι κ οχι.....απλα ηταν τοσο αρνητικα τα πραγματα π μ ελεγαν οι καθηγητες μ (φυσικοι) για τον κλαδο π δεν το τολμησα.....θαα δειξει....δεν ξερεις μπορει να ειμαστε σε κανενα μεταπτυχιακο στο ΜΙΤ....:jumpy::jumpy::D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top