Φιλόλογοι - Eπαγγελματική αποκατάσταση

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Ο τίτλος μπορώ να πω πως είναι κάπως κλεμμενος από παρόμοιο τοπικ που είδα. :):P Απλά δεν μπορούσα να το διατυπώσω καλύτερα. :P

Γνωρίζετε τι μπορεί να κάνει καποιος τελειωνοντας τη σχολή της Φιλολογίας?
Πέρα απο διδασκαλία είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό χώρο.. υπάρχουν άλλες επιλογες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baggos17

Νεοφερμένος

Ο baggos17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δημοσιογραφία(Οι μεγαλύτεροι δημοσιογράφοι έχουν τελειώσει φιλολογία),πολιτική,διπλωματία και μετά τα κλασικά καθηγητής κτλ.Πάντως το πτυχίο της φιλολογίας συνεχίζει να αποτελεί δυνατό χαρτί.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖΟΕ

Νεοφερμένος

Η ΖΩΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλκηδόνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
φυσικα μπορεις να ασχοληθεις περαιτερω με το επαγγελμα αν βεβαια σου αρεσει πολυ...μπορεις να ξεκινησεις με ενα μεταπτυχιακο και να φτασεις ως το διδακτορικο...διαφορετικα η παραπαιδεια(φροντιστηρια κλπ.) ειναι η μονη λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyg4

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
εκτος του οτι μπορεις σχετικα ανετα να εργαστεις ως φιλολογος σε φροντιστηρια, υπαρχουν βασιμες ενδειξεις οτι τα γυμνασια και τα λυκεια θα γινουν συντομα ολοημερα ακολουθωντας την ιδια πορεια με τα δημοτικα.
αν συμβει αυτο, η αποροφηση των φιλολογων θα ειναι αναλογη αυτη των δασκαλων και οι βασεις μελλοντικα στη φιλοσοφικη θα εκτιναχθουν στα υψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Eπισης μπορεις να ασχοληθεις με την επιμελεια κειμενων,διορθωτης σε εκδοτικους οικους-εφημεριδες κτλ...Το σεναριο με τα ολοημερα γυμνασια(γιατι λυκεια ξεχαστε το) που θα εκτοξευσουν ξανα τα φιλολογικα τμηματα το ακουμε χρονια και επανερχεται δυναμικα στο προσκηνιο και τωρα με τις μεταρρυθμισεις που θα γινουν.Για να δουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student91

Νεοφερμένος

Ο student91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Επισης ακουγεται οτι στην πεμπτη και εκτη δημοτικου τα παιδια θα διδασκονται αρχαια!!Μακαρι,γιατι βαριεμαι να ξαναδωσω γερμανικα με το 10%...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baggos17

Νεοφερμένος

Ο baggos17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Λοιπόν αναφορικά με την φιλολογία.Πιστέυω ότι είναι μία από τις καλύτερες σχολές γι αυτο το λόγο και επέλεξα να πάω εκεί φέτος αν και περνάω και παιδαγωγικό.Τώρα αυτά που ακούγονται για κορεσμό του επαγγέλματος μην τα πολυακούς εάν σου αρέσει αυτό που θέλεις θα πετύχεις. Αλλώστε η φιλολογία σου προσφέρει κι άλλες διεξόδους όπως πολιτική,διπλωματία,δημοσιογραφία(οι μεγαλύτεροι δημοσιογράφοι είνα φιλόλογοι).Κι όπως έχω πει και σε άλλο post η φιλολογία αποτελεί και θα αποτελεί πολύ δυνατό χαρτί.... Οσον αφορά την ψυχολογία νομίζω πως είναι η επιστήμη του μέλλοντος. Παρολα αυτά η επιλογή είναι δικιά σου. Σου εύχομαι οτι το καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

froso a.

Νεοφερμένος

Η froso a. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αρχαία Ολυμπία (Ηλεία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
:bye::bye::bye:
Εγώ παιδιά φέτος θα πάω τρίτη και προβλήματιζομαι
για τη σχολή που θα διαλέξω από τώρα.. Μ αρέσει η ψυχολογία και η φιλολογία(περισσότερο!),
όμως και τα δυο είναι επαγγέλματα κορεσμένα...
ποιοι θέλετε φιλολογία και τί γνώμη έχετε γι αυτά που λέγονται σχετικά με τις δυσκολίες στην επαγγελματική αποκατάσταση?


γεια σου..
εγω τελειωσα φετοσ...και μπορω να σου πω πωσ δηλωσα 2 σχολεσ ολεσ κ ολεσ..ψυχολογια και φιλολογια μονο που εμενα μου αρεσε πιο πολυ η ψυχολογια γι αυτο και την εβαλα πρωτη...πιστευω πωσ πρεπει να διαλεξεισ με κριτιριο τι σ αρεσει να κανεισ πιο πολυ..οσο για την επαγγελματικη αποκασραση τι να σου πω...ενα ειναι σιγουρο πωσ προβλεψεισ δεν μπορουμε να κανουμε τι 8α γινετε σε 6 χρονια που 8α τελιωσεισ εσυ και σε 5 που 8α τελειωσω εγω...με την φιλολογια 8α εχεισ χρηματα στα χερια σου απο την πρωτη στιγμη και αυτο ειναι ενα μεγαλο συν...τωρα με την ψυχολογια...προφανωσ 8α ανοιξουν θεσεισ αλλα κανεισ δεν μπορει να πει με βεβωαιοτητα..αυτο ομωσ δεν σημαινιει πωσ δεν 8α σπυοδασουμ εαυτο που μασ αρεσει...παντωσ να ξερεισ πωσ ειναι και οι δυ δυσκολεσ σχολεσ και εχουν πολυ υψηλεσ βασεισ... εγω εβγαλα 18250 μορια και ειχα δυνατοτητα επιλογησ, αυτο σημαινει οτι εγραψα σε 2 μα8ημτα 87 και στα υπολοιπα απο 93 εωσ 98..ειναι πολυ δυσκολη χρονια και 8ελει μεγαλη προσπα8ια αλλα με συστηματικο διαβαμσα και πολλεσ πολλεσ επαναληψεισ 8α τα καταφερεισ...!!!!!ελπιζω αν βοη8ησαααααα:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katiabid

Νεοφερμένος

Η katiabid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σου..
εγω τελειωσα φετοσ...και μπορω να σου πω πωσ δηλωσα 2 σχολεσ ολεσ κ ολεσ..ψυχολογια και φιλολογια μονο που εμενα μου αρεσε πιο πολυ η ψυχολογια γι αυτο και την εβαλα πρωτη...πιστευω πωσ πρεπει να διαλεξεισ με κριτιριο τι σ αρεσει να κανεισ πιο πολυ..οσο για την επαγγελματικη αποκασραση τι να σου πω...ενα ειναι σιγουρο πωσ προβλεψεισ δεν μπορουμε να κανουμε τι 8α γινετε σε 6 χρονια που 8α τελιωσεισ εσυ και σε 5 που 8α τελειωσω εγω...με την φιλολογια 8α εχεισ χρηματα στα χερια σου απο την πρωτη στιγμη και αυτο ειναι ενα μεγαλο συν...τωρα με την ψυχολογια...προφανωσ 8α ανοιξουν θεσεισ αλλα κανεισ δεν μπορει να πει με βεβωαιοτητα..αυτο ομωσ δεν σημαινιει πωσ δεν 8α σπυοδασουμ εαυτο που μασ αρεσει...παντωσ να ξερεισ πωσ ειναι και οι δυ δυσκολεσ σχολεσ και εχουν πολυ υψηλεσ βασεισ... εγω εβγαλα 18250 μορια και ειχα δυνατοτητα επιλογησ, αυτο σημαινει οτι εγραψα σε 2 μα8ημτα 87 και στα υπολοιπα απο 93 εωσ 98..ειναι πολυ δυσκολη χρονια και 8ελει μεγαλη προσπα8ια αλλα με συστηματικο διαβαμσα και πολλεσ πολλεσ επαναληψεισ 8α τα καταφερεισ...!!!!!ελπιζω αν βοη8ησαααααα:bye:

Σ αυτό που λες όσον αφορά τα δεδομένα στην αγορά εργασίας έχεις νομίζω απόλυτο δίκιο..όλα αλλάζουν χρόνο με το χρόνο! Πιστεύω όμως και το εξής: αν είσαι πολύ καλός στη δουλειά σου και την αγαπάς, δε θα χαθείς!! Σ ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου, με βοήθησες πολύ.. Υπάρχουν φορές που δεν είμαστε σίγουροι αν αυτό που επιθυμούμε είναι και το σωστο, αλλα τελικά το τί μας αρέσει ίσως είναι το πιο σημαντικό κριτήριο για την επιλογή επαγγέλματος!
Εσύ ψυχολογία περνάς ε? Μπραβο!! Είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη! Και πού με το καλό?
-----------------------------------------
Λοιπόν αναφορικά με την φιλολογία.Πιστέυω ότι είναι μία από τις καλύτερες σχολές γι αυτο το λόγο και επέλεξα να πάω εκεί φέτος αν και περνάω και παιδαγωγικό.Τώρα αυτά που ακούγονται για κορεσμό του επαγγέλματος μην τα πολυακούς εάν σου αρέσει αυτό που θέλεις θα πετύχεις. Αλλώστε η φιλολογία σου προσφέρει κι άλλες διεξόδους όπως πολιτική,διπλωματία,δημοσιογραφία(οι μεγαλύτεροι δημοσιογράφοι είνα φιλόλογοι).Κι όπως έχω πει και σε άλλο post η φιλολογία αποτελεί και θα αποτελεί πολύ δυνατό χαρτί.... Οσον αφορά την ψυχολογία νομίζω πως είναι η επιστήμη του μέλλοντος. Παρολα αυτά η επιλογή είναι δικιά σου. Σου εύχομαι οτι το καλύτερο
Σ ευχαριστώ Βάγγο!! Αυτό θα κανω!! Το καλό με τη φιλολογία πιστεύω πως είναι ότι δε βαριέσαι ποτέ.... Υπάρχουν τόσα πολλά μαθήματα να διδάξεις και έξι διαφορετικές τάξεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Κοιτα ως καθηγητρια φεν εχεις και πολλες προοπτικες.Στο δημοσιο λιγο δυσκολο να πιασεις δουλεια εκτος αν δινεις συνεχεια ασεπ και περιμενεις καμια δεκαρια χρονια.Στα φροντιστηρια λιγο πολυ ειναι ιδια η κατασταση.Μπορεις να κανεις ιδιαιτερα και οπως σου ειπαν τα παιδια παραπανω να ασχοληθεις και με αλλα επαγγελματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Eπισης μπορεις να ασχοληθεις με την επιμελεια κειμενων,διορθωτης σε εκδοτικους οικους-εφημεριδες κτλ...

Μηπως θα μπορουσε καποιος να μας δωσει περισσοτερες λεπτομερειες για την συγκεκριμενη προοπτικη. Ακουγεται ενδιαφερουσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

student91

Νεοφερμένος

Ο student91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Πιστευετε οτι σε λιγα χρονια θα ανοιξει ο κλαδος? Τελευταια ακουγεται οτι με τα ολοημερα γυμνασια και ενα μεγαλο κυμα συνταξιοδοτησης θα ανοιξει :papas: ποια ειναι η γνωμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

W4What

Νεοφερμένος

Ο W4What αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Πιστευετε οτι σε λιγα χρονια θα ανοιξει ο κλαδος? Τελευταια ακουγεται οτι με τα ολοημερα γυμνασια και ενα μεγαλο κυμα συνταξιοδοτησης θα ανοιξει :papas: ποια ειναι η γνωμη σας?

Γυρω στο 2011 τα γυμνασια θα ξεκινησουν να γινονται ολοημερα,πραγμα που θα δημιουργησει ευνοικες συνθηκες για την προσληψη φιλολογων....Αλλα ηδη πολλοι φιλολογοι περιμενουν αδιοριστοι.Και σιγουρα δεν περιμενουν απραγοι.Υπαρχει και η πιθανοτητα προσληψης στην παραπαιδεια....Παντως σε βαθος 2 χρονων οι φιλολογιες θα ανεβουν πολυ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Το έχω ακούσει κ εγώ αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student91

Νεοφερμένος

Ο student91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Γυρω στο 2011 τα γυμνασια θα ξεκινησουν να γινονται ολοημερα,πραγμα που θα δημιουργησει ευνοικες συνθηκες για την προσληψη φιλολογων....Αλλα ηδη πολλοι φιλολογοι περιμενουν αδιοριστοι.Και σιγουρα δεν περιμενουν απραγοι.Υπαρχει και η πιθανοτητα προσληψης στην παραπαιδεια....Παντως σε βαθος 2 χρονων οι φιλολογιες θα ανεβουν πολυ....
κι εγω το πιστευω!:iagree: παντως πιστευω οτι περισσοτερες πιθανοτητες διορισμου εχουν οι αποφοιτοι των καθαρα φιλολογιων! οψομεθα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dream on

Νεοφερμένος

Η dream on αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
μακαρι ρε παιδια να γινει κτ τετοιο.. Περασα φιλολογια Αθηνας κ παρολο που μ αρεσει παρα πλ η σχολη μ, ανυσηχω λιγακι για το μετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Ναι,μακαρι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student91

Νεοφερμένος

Ο student91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
μακαρι ρε παιδια να γινει κτ τετοιο.. Περασα φιλολογια Αθηνας κ παρολο που μ αρεσει παρα πλ η σχολη μ, ανυσηχω λιγακι για το μετα...
ωραια!!! ακομα ενα ατομο στη φιλολογια Αθηνας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anergos_84

Νεοφερμένος

Ο anergos_84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Συνιστώ ψυχραιμία και πλήρη εξέταση του θέματος. Εγώ είμαι απόφοιτος φιλοσοφικής σχολής εδώ και 3 χρόνια. Όντως ακούγεται το θέμα για ολοήμερα γυμνάσια. Όμως απαιτείται προσοχή. Υπάρχει διεξοδική ανάλυση στο pde.gr όπως και στο φέισμπουκ υπάρχει γκρουπ με την ονομασία ''Να γίνουν τα Γυμνάσια και ατ Λύκεια ολοήμερα!''. Καλό θα είναι να συμμετέχουμε όλοι, γιατί όσο δεν κάνουμε τίποτα τόσο χειροτερεύει η θέση μας. Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top