Νοσηλευτική: Αξίζει το επίπεδο σπουδών;

Amethyst

Νεοφερμένος

Ο Amethyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γειά σας,
Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κανείς τί επίπεδο σπουδών πρόκειται να συναντήσει κανείς εισερχόμενος σε ένα τμήμα νοσηλευτικής ΑΕΙ και αντίστοιχα σε ΤΕΙ.

Από κει και πέρα ήθελα να ρωτήσω στον επαγγελματικό τομέα, διαφέρει το αντικείμενο και οι συνθήκες απασχολησης ενός νοσηλευτή Π.Ε. από έναν νοσηλευτή Τ.Ε.;
(Περα από το μισθολογικό κομμάτι που ξέρω οτι όντως υπάρχει μια- μικρή πάντως- διαφορά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Οταν λες ''επιπεδο σπουδων'' τι εννοεις; Παντως απ οτι εχω καταλαβει το αντικειμενο θεωρητικα δε διαφερει σχεδον καθολου.. πρακτικα ειναι αλλο ζητημα και εξαρταται, αλλοι λενε οτι στελνουν τους πε ως εκπαιδευτες στις σχολες των νοσοκομειων,αλλοι οτι τους δινουν διοικητικες θεσεις και αλλοι οτι ολα ειναι οπως με τον τε.. παντως αναμενονται εξελιξεις οποτε μπορει να αλλαξουν αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
θα σου ελεγα απο τει γιατι τους προτιμουν στα νοσοκομεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumaraki

Νεοφερμένος

Η roumaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η φίλη μου θέλει να δηλώσει νοσηλευτική και μου ζήτησε να βρω κάποιες πληροφορίες για όλες τισ σχολές νοσηλευτικής και για τα Τ.Ε.Ι..Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε λίγακι;:confused:Ποιές ειναι όλες αυτές οι σχολές κ ποια πιστευετε ότι εείναι η καλύτερη;:hmm:..Ευχαριστώ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smaragda:)

Νεοφερμένος

Η smaragda:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
υπάρχουν 2 σχολές νοσηλευτικής αει, η μία είναι στην αθήνα και η άλλη στην σπάρτη(αυτή έχει συνήθως πιο λίγα μόρια). τώρα σχολές τει νοσηλευτικής υπάρχουν σε: κρήτη(ηράκλειο), αθήνα, ηπείρου(ιωάννινα), θεσ/νικη, λαμία, λάρισα, πάτρα και καβάλα(διδυμότειχο). ναι στο μισθό υπάρχει μια διαφορά απο ότι ξέρω αλλά πρέπει να είναι σχετικά μικρή. οι απόφοιτοι αει καταλαμβάνουν συνήθως διοικητικές θέσεις ενώ των τει ξεκινούν απο πιο χαμηλά και σταδιακά ανελίσσονται, παίρνουν βαθμό ομώς γίνονται πιο συχνά διαγωνισμοί για Τ.Ε. ελπίζω να βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
:worship::worship:ναι συμφωνω με ολους τους παραπανω και θελω να επισημανω οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα στα μαθηματα της σχολης αει σε σχεση με των τει απο το πανεπιστημιο παιρνεις περισσοτερες γνωσεις, γινεσαι πραγματικος επιστημονας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Πραγματικός επιστήμονας μόνο αυτός που παράγει γνώση είναι.Οπότε άσε στην άκρη το σύνδρομο ανωτερότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ο καθενας μπορει να εχει οποια αποψη θελει.Εσυ γτ ζοριζεσαι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Aρκεί να μην θίγει τους άλλους.Θα μπει δηλαδή η κοπέλα κάποτε στο νοσοκομείο και θα λέει στους συναδέλφους της των τει ότι είναι ανώτερη και περισσότερο επιστήμονας;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ε δεν νομιζωοτι θα φτανε και σε αυτο:P

Αλλα ολοι για τις σχολες που θα ακολουθησουν ειναι λογικο να λενε καλα λογια.
Αμα δεν παινεψεις το σπιτι σου θα σε πλακωσει.:P

Αν και εδω νομιζω οτι η κοπελα το ειπε χαριν του ιδιου του θεματος και κατανοωντας οτι ειναι καλη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πραγματικός επιστήμονας μόνο αυτός που παράγει γνώση είναι.Οπότε άσε στην άκρη το σύνδρομο ανωτερότητας.

Η επιστήμη συνδέεται με την έρευνα και επιστήμονες είναι μόνο αυτοί που κάνουν έρευνα (που παράγουν γνώση). Η νοσηλευτική είναι ένα συνδιασμός επιστήμης και τέχνης. Ένα ποσοστό των αποφοίτων νοσηλευτικης αει γίνονται δεχτοί σε μεταπτυχιακά που ως αντικείμενο έχουν την έρευνα (π.χ. βιολογική, επιδημιολογικη) έρευνα (αυτοί είναι επιστήμονες).
Οι νοσηλευτές που δουλεύουν σε ένα νοσοκομείο ή μια κλινική δεν είναι επιστήμονες και για τον ίδιο λόγο οι βιολόγοι ή οποιοδήποτε καθηγητής που διδάσκει σε ένα λύκειο δεν είναι επιστήμονας. Στην Ελλάδα τους έχουμε κάνει όλους επιστήμονες (ένα πολύ μικρό ποσοστό Ελλήνων είναι επιστήμονες οι υπόλοιποι απλώς το παίζουν.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smaragda:)

Νεοφερμένος

Η smaragda:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
παιδιά ας μας γράψει όποιος θέλει και φοιτά σε σχολή νοσηλευτικής αει/τει εντυπώσεις απο μαθήματα,εργαστήρια.... ακόμη και από άτομα που τελείωσαν και κάνουν τη πρακτική τους ή έχουν διορισθεί αν είναι οι συνθήκες όπως τις φαντάζονταν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Η επιστήμη συνδέεται με την έρευνα και επιστήμονες είναι μόνο αυτοί που κάνουν έρευνα (που παράγουν γνώση). Η νοσηλευτική είναι ένα συνδιασμός επιστήμης και τέχνης. Ένα ποσοστό των αποφοίτων νοσηλευτικης αει γίνονται δεχτοί σε μεταπτυχιακά που ως αντικείμενο έχουν την έρευνα (π.χ. βιολογική, επιδημιολογικη) έρευνα (αυτοί είναι επιστήμονες).
Οι νοσηλευτές που δουλεύουν σε ένα νοσοκομείο ή μια κλινική δεν είναι επιστήμονες και για τον ίδιο λόγο οι βιολόγοι ή οποιοδήποτε καθηγητής που διδάσκει σε ένα λύκειο δεν είναι επιστήμονας. Στην Ελλάδα τους έχουμε κάνει όλους επιστήμονες (ένα πολύ μικρό ποσοστό Ελλήνων είναι επιστήμονες οι υπόλοιποι απλώς το παίζουν.)


Aγαπητέ Γιώργο,συμφωνώ με όσα υποστηρίζεις,μόνο που θα ήθελα να συμπληρώσω ότι εκτός απο αποφοιτους αει νοσηλευτικής γινονται και απόφοιτοι τει δεκτοί σε μεταπτυχιακά που έχουν ως αντικείμενο την έρευνα.Διευκρινίζω αυτό το κομμάτι προς αποφυγή συγχυσης σε όσους αμφιταλατεύονται μεταξυ αει-τει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Aγαπητέ Γιώργο,συμφωνώ με όσα υποστηρίζεις,μόνο που θα ήθελα να συμπληρώσω ότι εκτός απο αποφοιτους αει νοσηλευτικής γινονται και απόφοιτοι τει δεκτοί σε μεταπτυχιακά που έχουν ως αντικείμενο την έρευνα.Διευκρινίζω αυτό το κομμάτι προς αποφυγή συγχυσης σε όσους αμφιταλατεύονται μεταξυ αει-τει.

Δεν σνομπάρω τους απόφοιτους τει (σν το έκανα κουτός θα ήμουνα) και πάνω κάτω τα ίδια κάνουμε. Στην σχολη μσς λέγανε ένα σωρό αρλούμπες περί αυτού που το 90% δεν ισχύει π.χ ότι οι σπόφοιτοι σει μπαίνουν κατευθείαν στην διοικηση....
Φυσικά και μπορούνε να ασχοληθούν οι αποφοιτοι των τει και με έρευνα κσι κάνουνε μεταπτυχιακσ κσι στο άμεσο η έμμεσο μελλον θα γίνει εξισωση. (στην Κύπρο από ότι ξέρω εχει γίνει ήδη)

Αυτό που ειπα οτι ένας απόφοιτους αει μπορεί να βρει πάρα πολυ εύκολα δουλειά σε σχέση με έναν απόφοιτο τει και θα βάλω σαν παράδειγμα τον εαυτό μου. Μου ανακοίνωσαν εχτές:clapup: ότι πήρα μόνιμη θεση στο Αττικο.
Χωρίς μεταπτυχιακό, με μικρή προυπηρεσία και με βαθμό πτυχίου λιγο πάνω από 7 διορίστηκα σε μόνιμη θέση στο δημόσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γιώργο δεν είπα ότι σνομπάρεις τους ΤΕ,προς Θεού!!Μια διευκρινηση έκανα απλώς όπως ανέφερα.Τώρα για το κομμάτι εργασίας και ποιος βρισκει ποιο εύκολα δουλειά η αλήθεια είναι κάπου στην μέση πιστευώ.Διότι απο την μία οι άποφοιτοι ΠΕ είναι πολύ λιγότεροι των ΤΕ.Από την άλλη οι θέσεις που βγαίνουν για ΤΕ είναι πολύ περισσότερες των ΠΕ.

Υ.Γ Συγχαρητήρια για τον διορισμό σου!!!Έυχομαι να σου πάνε όλα δεξια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Aγαπητέ Γιώργο,συμφωνώ με όσα υποστηρίζεις,μόνο που θα ήθελα να συμπληρώσω ότι εκτός απο αποφοιτους αει νοσηλευτικής γινονται και απόφοιτοι τει δεκτοί σε μεταπτυχιακά που έχουν ως αντικείμενο την έρευνα.Διευκρινίζω αυτό το κομμάτι προς αποφυγή συγχυσης σε όσους αμφιταλατεύονται μεταξυ αει-τει.
Θεωρητικα τουλαχιστον υποτιθεται οτι στα πανεπιστημια διδασκεται περισσοτερο η "επιστημη"- θεωρια και στα τει η τεχνη. Αυτο το λεω γενικα οχι μονο για τη συγκεκριμενη περιπτωση. Δεν ξερω αν ειναι μερος της παραπληροφορησης που κανουν καποιοι οπως ειπωθηκε παραπανω αλλα υπαρχουν διαφοροι καθηγητες οι οποιοι εχουν πει "υπαρχουν λιγα βιβλια στα ελληνικα γι αυτο το θεμα, καποια διδασκονται στα τει αλλα ειναι χαμηλοτερου επιπεδου οποτε εγω θελω αυτο το βιβλιο". Εγω δεν εχω παρει να συγκρινω τα βιβλια για να δω αν οντως ειναι οπως τα λενε. Απλα ισως ενα πανεπιστημιο να προετοιμαζει καπως καλυτερα τον ερευνητη απο τα τει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
να απαντησω επιτελους σε οτι διατυπωθηκε το διαστημα αυτο (δεν ειχα προσβαση στο διαδυκτιο)
Λοιπον αγαπητε φιλε prion δεν ειχα προθεση να υποβιβασω τουσ αποφοιτους τει σε καμμια περιπτωση, αλλα αν ηξερες εστω και λιγο τη διαφορα που υπαρχει αναμεσα στα μαθηματα του αει και του τει θα καταλαβαινες γιατι το εγραψα ετσι(και σου φαινετε εριστικο) για τουσ πραγματικουσ επιστημονεσ. Το παραδεχομαι μπορει να ημουν υπερβολικη αλλα θελω να σκεφτεισ και να μου απαντουσεσ πωσ θα αντιδρουσεσ αν μαθαινεσ οτι ουσιαστικα η εργασια των αποφοιτων τει ειναι ιδια με των αει.Προσωπικα παντα ηθελα να περασω ιατρικη , οι βαθμοι μου ομωσ δεν μου το επετρεψαν και ετσι διαλεξα την νοσηλευτικη αει σαν πρωτη μου επιλογη για να συγκεντρωσω την βαθμολογια αυτη ειναι φανερο οτι διαβαζα πολυ.πωσ λοιπον θεσ να μου φανει το γεγονοσ οτι εγω που προσπαθησα τοσο θα κανω την ιδια δουλεια με εναν συμμαθητη μου ο οποιοσ επινε καθε εμρα καφε , εβγαινε ολη την ημερα εξω και γενικα εκανε τοσα χρονια την ζωουλα του ενω εγω τοσα χρονια διαβαζα. Αυτα δεν τα λεω τωρα για να κλαφτω απλα δεν πρεπει καποια στιγμη σε αυτο το κωλοκρατοσ να παιρνει ο καθενασ οτι οτι αξιζει ? να αμειβετε οσο προσπαθησε??αλλιωσ γιατι να υπαρχει διαχωρισμοσ μονο στον τιτλο???εγω εμαθα καποια πραγματα για την κατασταση τησ συγκεκριμενησ σχολησ απο φιλικο προσωπο ( η οποια αυτη την στιγμη δουλευει και ξερει εκ των εσω την κατασταση)και επελεξα συνειδιτα τη σχολη αυτη ξερεισ ομωσ ποσοι και ποσεσ την πατησαν ακουγοντασ πωσ θα εχουν διοικιτικο ρολο και πωσ τα καθηκοντα τουσ θα ειναι διαφορετικα???
παρακαλω θελω να ακουσω τισ αποψεισ και οχι μονο να δω ξερες βαθμολογιεσ του τυπου -20 εδω απλα συζηταμε ανταλλαζουμε αποψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
να απαντησω επιτελους σε οτι διατυπωθηκε το διαστημα αυτο (δεν ειχα προσβαση στο διαδυκτιο)
Λοιπον αγαπητε φιλε prion δεν ειχα προθεση να υποβιβασω τουσ αποφοιτους τει σε καμμια περιπτωση, αλλα αν ηξερες εστω και λιγο τη διαφορα που υπαρχει αναμεσα στα μαθηματα του αει και του τει θα καταλαβαινες γιατι το εγραψα ετσι(και σου φαινετε εριστικο) για τουσ πραγματικουσ επιστημονεσ. Το παραδεχομαι μπορει να ημουν υπερβολικη αλλα θελω να σκεφτεισ και να μου απαντουσεσ πωσ θα αντιδρουσεσ αν μαθαινεσ οτι ουσιαστικα η εργασια των αποφοιτων τει ειναι ιδια με των αει.Προσωπικα παντα ηθελα να περασω ιατρικη , οι βαθμοι μου ομωσ δεν μου το επετρεψαν και ετσι διαλεξα την νοσηλευτικη αει σαν πρωτη μου επιλογη για να συγκεντρωσω την βαθμολογια αυτη ειναι φανερο οτι διαβαζα πολυ.πωσ λοιπον θεσ να μου φανει το γεγονοσ οτι εγω που προσπαθησα τοσο θα κανω την ιδια δουλεια με εναν συμμαθητη μου ο οποιοσ επινε καθε εμρα καφε , εβγαινε ολη την ημερα εξω και γενικα εκανε τοσα χρονια την ζωουλα του ενω εγω τοσα χρονια διαβαζα. Αυτα δεν τα λεω τωρα για να κλαφτω απλα δεν πρεπει καποια στιγμη σε αυτο το κωλοκρατοσ να παιρνει ο καθενασ οτι οτι αξιζει ? να αμειβετε οσο προσπαθησε??αλλιωσ γιατι να υπαρχει διαχωρισμοσ μονο στον τιτλο???εγω εμαθα καποια πραγματα για την κατασταση τησ συγκεκριμενησ σχολησ απο φιλικο προσωπο ( η οποια αυτη την στιγμη δουλευει και ξερει εκ των εσω την κατασταση)και επελεξα συνειδιτα τη σχολη αυτη ξερεισ ομωσ ποσοι και ποσεσ την πατησαν ακουγοντασ πωσ θα εχουν διοικιτικο ρολο και πωσ τα καθηκοντα τουσ θα ειναι διαφορετικα???
παρακαλω θελω να ακουσω τισ αποψεισ και οχι μονο να δω ξερες βαθμολογιεσ του τυπου -20 εδω απλα συζηταμε ανταλλαζουμε αποψεις



Karotenia,οπώσδηποτε και απο τις 2 σχολές μπορείς να βγείς άξιος και με πολλές γνώσεις νοσηλευτής/τρια.Απὀ την μικρή εμπειρία που έχω ώς νοσηλεύτρια,οι απόφοιτοι αει ξέρουν άρτια και άψογα να σου αναλύσουν και την παραμικρή λεπτομέρεια θεωρητικά(σε κἀτι που οι τει υστερουν) αλλά από φλεβοκέντηση και νοσηλευτικές πράξεις δεν σκαμπάζουν και πολλά.(εννοώ οσοι έχουν μόλις αποφοιτήσει). Αυτό όμως είναι απολύτως λογικό μιας και οι ώρες των εργαστηρίων τους στην κλινική πράξη είναι πολύ πολύ λιγότερες σε σχ\΄εση με τα τει.Για αυτό θεωρώ πως ο σπουδαστής τει με το που τελειώσει είναι έτοιμος να δουλέψει κατευθείαν σε σχέση με τον απόφοιτο αει.Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις που όμως δεν κάνουν τον κανονα.Και κανείς δεν προδικάζει ότι ο τει θα έχει λιγότερες γνώσεις και δεν θα μπορεί να είναι καλύτερος απο τον αει γενικά.Προς Θεου όμως, μην έχετε αυταπάτες ότι έαν βγάλετε πανεπιστήμιο θα σας ανοίξουν τις πόρτες διάπλατα και θα σας δωθούν ευκαιρίες με την σέσουλα.

Για μένα,θα ήταν πιο δίκαιο να υπάρχει μόνο μια σχολή νοσηλευτικής η οποία θα είναι ικάνη να δίνει αποφοιτους οι οπόιοι θα είναι καταρτισμένοι τόσο σε θεωρητικό επίπεδο όσο και σε πρακτικό, γιατί αυτα τα 2 συστατικα είναι σημαντικά και αδιαχώριστα για την σωστή άσκηση του επαγγέλματος.

Τέλος όσοι θέλουν να αποφοιτήσουν απο αει γιατί κάποιοι τους είπαν οτι θα εργαστούν σε διοικητικές θέσεις κατευθείαν πλανώνται οικτρά! Θέλει κόπο και αγώνα και μετά το πτυχίο για να αποδείξεις τις ικανότητες σου.ΟΛΑ αρχίζουν μετά την λήψη του πτυχίου,παιδιά.Δυστυχώς αυτό μονάχα δεν είναι αρκετό!


Υ.Γ : Οσοι πάλι αμφιταλατεύονται μεταξύ των 2 σχολών και θέλουν να ξέρουν ποια απο τις 2 έχει γρηγορότερη επαγγελματική αποκατάσταση, ας ρίξουν μια ματιά στην αναλογία προκυρησόμενων θέσεων στις κατα καιρούς προκυρήξεις που βγήκαν.

Όλα αυτα σας τα λέω με πολλή αγάπη και πάντα φιλικά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Karotenia,οπώσδηποτε και απο τις 2 σχολές μπορείς να βγείς άξιος και με πολλές γνώσεις νοσηλευτής/τρια.Απὀ την μικρή εμπειρία που έχω ώς νοσηλεύτρια,οι απόφοιτοι αει ξέρουν άρτια και άψογα να σου αναλύσουν και την παραμικρή λεπτομέρεια θεωρητικά(σε κἀτι που οι τει υστερουν) αλλά από φλεβοκέντηση και νοσηλευτικές πράξεις δεν σκαμπάζουν και πολλά.(εννοώ οσοι έχουν μόλις αποφοιτήσει). Αυτό όμως είναι απολύτως λογικό μιας και οι ώρες των εργαστηρίων τους στην κλινική πράξη είναι πολύ πολύ λιγότερες σε σχ\΄εση με τα τει.Για αυτό θεωρώ πως ο σπουδαστής τει με το που τελειώσει είναι έτοιμος να δουλέψει κατευθείαν σε σχέση με τον απόφοιτο αει.Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις που όμως δεν κάνουν τον κανονα.Και κανείς δεν προδικάζει ότι ο τει θα έχει λιγότερες γνώσεις και δεν θα μπορεί να είναι καλύτερος απο τον αει γενικά.Προς Θεου όμως, μην έχετε αυταπάτες ότι έαν βγάλετε πανεπιστήμιο θα σας ανοίξουν τις πόρτες διάπλατα και θα σας δωθούν ευκαιρίες με την σέσουλα.

Για μένα,θα ήταν πιο δίκαιο να υπάρχει μόνο μια σχολή νοσηλευτικής η οποία θα είναι ικάνη να δίνει αποφοιτους οι οπόιοι θα είναι καταρτισμένοι τόσο σε θεωρητικό επίπεδο όσο και σε πρακτικό, γιατί αυτα τα 2 συστατικα είναι σημαντικά και αδιαχώριστα για την σωστή άσκηση του επαγγέλματος.

Τέλος όσοι θέλουν να αποφοιτήσουν απο αει γιατί κάποιοι τους είπαν οτι θα εργαστούν σε διοικητικές θέσεις κατευθείαν πλανώνται οικτρά! Θέλει κόπο και αγώνα και μετά το πτυχίο για να αποδείξεις τις ικανότητες σου.ΟΛΑ αρχίζουν μετά την λήψη του πτυχίου,παιδιά.Δυστυχώς αυτό μονάχα δεν είναι αρκετό!


Υ.Γ : Οσοι πάλι αμφιταλατεύονται μεταξύ των 2 σχολών και θέλουν να ξέρουν ποια απο τις 2 έχει γρηγορότερη επαγγελματική αποκατάσταση, ας ρίξουν μια ματιά στην αναλογία προκυρησόμενων θέσεων στις κατα καιρούς προκυρήξεις που βγήκαν.

Όλα αυτα σας τα λέω με πολλή αγάπη και πάντα φιλικά!:)
Πραγματι εχεις δικιο στην ελλειψη εμπειριας των αποφοιτων ως τωρα. Συχνα ομως λεω οτι ακομα και την πιο δυσκολη δουλεια αν τη δεις 10,100,200 φορες καποια στιγμη θα τη μαθεις σε ικανοποιητικο βαθμο, γι αυτο και δε μ αρεσει το συστημα που επικρατει στα νοσοκομεια. Το να κανεις μια ενεση σαν πραξη ειναι κατι που οποιος το δει 10 φορες θα μαθει να το κανει χωρις ομως να εχει τις απαραιτητες γνωσεις σχετικα με τη χορηγηση των φαρμακων, τους κινδυνους που υπαρχουν κλπ. Ακομα κι εγχειρηση ανοιχτης καρδιας αν δεις πολλες φορες παλι θα μαθεις να την κανεις (χωρις ομως τις θεωρητικες γνωσεις). Που θελω να καταληξω.. οι αποφοιτοι αει οπως ειπα πραγματι δεν εχουν πειρα. Ομως μετα απο 2-3-4 βδομαδες θα τα κανουν ολα με την ιδια ευχερια. Αλλωστε απ οτι μας λενε πριν τη ληψη του πτυχιου εχουν εφαρμοσει ενα προγραμμα εκπαιδευσης οπου ειμαστε μονοι μας σε νοσοκομεια και κανουμε ακριβως οτι και το προσωπικο,ακριβως για να μην υπαρχει αυτο το προβλημα προσαρμογης. Κι οσον αφορα τις προκηρυξεις, πιστευω οτι η αναλογια ειναι πανω κατω ιδια καθως στα τει υπαρχουν περιπου 1000 θεσεις το χρονο και στα αει 200. Επισης δεν ξερω αν η αλλαγη επαγγελματος ειναι τοσο εκτεταμενη οσο στα αει. Πολλοι απ αυτους ηθελαν να γινουν γιατροι,οδοντιατροι,κτηνιατροι.. απλα δεν εβγαλαν τα μορια. Ειναι δυσκολο γι α καποιους απ αυτους απο εκει που ονειρευονταν την ιατρικη να καταληξουν νοσηλευτες΄και φευγουν απ το επαγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Πραγματι εχεις δικιο στην ελλειψη εμπειριας των αποφοιτων ως τωρα. Συχνα ομως λεω οτι ακομα και την πιο δυσκολη δουλεια αν τη δεις 10,100,200 φορες καποια στιγμη θα τη μαθεις σε ικανοποιητικο βαθμο, γι αυτο και δε μ αρεσει το συστημα που επικρατει στα νοσοκομεια. Το να κανεις μια ενεση σαν πραξη ειναι κατι που οποιος το δει 10 φορες θα μαθει να το κανει χωρις ομως να εχει τις απαραιτητες γνωσεις σχετικα με τη χορηγηση των φαρμακων, τους κινδυνους που υπαρχουν κλπ. Ακομα κι εγχειρηση ανοιχτης καρδιας αν δεις πολλες φορες παλι θα μαθεις να την κανεις (χωρις ομως τις θεωρητικες γνωσεις). Που θελω να καταληξω.. οι αποφοιτοι αει οπως ειπα πραγματι δεν εχουν πειρα. Ομως μετα απο 2-3-4 βδομαδες θα τα κανουν ολα με την ιδια ευχερια. Αλλωστε απ οτι μας λενε πριν τη ληψη του πτυχιου εχουν εφαρμοσει ενα προγραμμα εκπαιδευσης οπου ειμαστε μονοι μας σε νοσοκομεια και κανουμε ακριβως οτι και το προσωπικο,ακριβως για να μην υπαρχει αυτο το προβλημα προσαρμογης. Κι οσον αφορα τις προκηρυξεις, πιστευω οτι η αναλογια ειναι πανω κατω ιδια καθως στα τει υπαρχουν περιπου 1000 θεσεις το χρονο και στα αει 200. Επισης δεν ξερω αν η αλλαγη επαγγελματος ειναι τοσο εκτεταμενη οσο στα αει. Πολλοι απ αυτους ηθελαν να γινουν γιατροι,οδοντιατροι,κτηνιατροι.. απλα δεν εβγαλαν τα μορια. Ειναι δυσκολο γι α καποιους απ αυτους απο εκει που ονειρευονταν την ιατρικη να καταληξουν νοσηλευτες΄και φευγουν απ το επαγγελμα.


Eν μέρη αγαπητή μου φίλη έχεις δίκιο σε αυτά που έγραψες.Για αυτή την κατάσταση όμως φταίει το κράτος πιστευώ,διότι η νοσηλευτική είναι το κράμα θεωρητικών και πρακτικών γνώσεων.Δεν μπορεί η κάθε σχολή να δίνει γνώσεις είτε στο ένα είτε στο άλλο αλλά και στα 2 μαζί.Για μένα το ξαναλέω θα έπρεπε να υπάρχει ΜΙΑ και μοναδική σχολή.Νοσηλευτές μιας βαθμίδας.
Και θέλω να προσθέσω πως έιναι λάθος όσων επιλέγουν την νοσηλευτική λόγω μορίων ή επειδή δεν μπόρεσαν να μπούν ιατρικη,φαρμακευτική κτλ. λόγω του ότι είναι ένα ιδιαίτερο επάγγελμα και εαν δεν το αγάπας πραγματικά απλά δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά του νοσηλευτή...Οσοι επιλέγουν λοιπόν έτσι την σχολή,καλύτερα που φευγουν απο το επάγγελμα,διότι όχι μόνο δεν θα μπορούν να προσφέρουν τίποτα αλλά θα έβλαπαταν και το μέλλον αυτης της επιστήμης.
Για αυτο λοιπόν για μένα οι πιο προσγειωμένοι που ξέρουν τι θέλουν είναι όσοι που και 18 π.χ να έβγαλαν επιλέγουν την νοσηλευτικη ,είτε αει είτε τει,γιατί πάει να πεί ότι το θέλουν πολύ.Και όταν κάτι το αγαπάς και το θέλεις μπορείς να εξελιχτείς και να γίνεις εξαίρετος στην δουλειά σου.



και αυτό με α μόρια δεν το καταλαβαίνω γιατί π.χ κάποιός που βγάζει 18 και 19 επιλέγει τις υψηλόβαθμες σχολές άσχετα αν δεν του αρέσουν και δεν προτιμά κάποια που του αρέσει πολύ έστω και αν εχεί πολύ λιγότερα μόρια???Μήπως γιατί σκέφτεται το κύρος που θα έχει αργότερα???(όπως έλεγαν οι παπούδἒς μας ή δάσκαλος ή δικηγόρος ή γιατρός να γίνεις παιδί μου!!!)Οι εποχές αυτές κοντευόυν να εκλλέιψουν!οχι ότι μερικοί ακόμη έχουν αυτή την λόξα...Αλλάζει όμως το πράγμα΄όταν θέλεις για παράδειγμα να γίνεις ιατρος γιατί το γουστάρεις....

Τέλος πιστεύω πώς ένα μεγάλο ποσοστό που επιλέγει το αει νοσηλευτικής έχειτην ψευδαίσθηση ότι θα εργαστειστην διοίκηση.Όταν όμως μπαίνουν στην δουλειά και βλέπουν το ανθυγειηνό μέρος της,την κάνουν με ελαφρά...διότι προφανώς θέλουν να ασχοληθούν μόνο με γραφειοκρατικοδιοικητική δουλειά και όχι και με τον ασθενή καθ΄αυτο...Όμως αυτό έιναι νοσηλευτική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top