ΕΠΑ.Λ.: Απορίες

HALOS

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ξερω πως μετα απο την 1 λυκειου στο γενικο μπορεις να πας ΕΠΑ.Λ ομως εμαθα πως αν βγαλεις την 1 στο ΕΠΑ.Λ μπορεις να πας γενικο αφου οι ταξεις θεορουνται ιδιες εκτος των αρχαιων...ισχυει αυτο?μπορεις να πας με την προυποθεση να ακολουθησεις θετικη ή τεχνικη κατευθυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Ναι, αυτό γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike19930

Νεοφερμένος

Ο mike19930 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εχω την εντυποση πως δεν γινεται απο "Ε.ΠΑΛ" να αλαξεις στην 2α και να πας "Γενικο" . Θα πρεπει να ξανακανεις την 1η Λυκιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikel0uko

Νεοφερμένος

Η mikela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νίκαια (Λάρισα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
θελω να περασω μουσικες σχολες (για τει)απο επαλ γινετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Βεβαίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

honey

Νεοφερμένος

Η Χρυσοστόμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλο θα ηταν να πηγαινες σε ενα μουσικο λυκειο που περνας πιο ευκολα γιατι χρειαζονται λιγοτερα μορια....σε μουσικο παω και ξερω...Απο επαλ,δεν ξερω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Notis

Νεοφερμένος

Ο Notis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής ΤΕΕ Β' κύκλου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
θελω να περασω μουσικες σχολες (για τει)απο επαλ γινετε??

Ναι, π.χ. Αρτα (Και απ'οτι άκουσα οσοι βγούνε απο εκει, διορίζοντε στο άψε σβήσε σε μουσικά σχολεία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikel0uko

Νεοφερμένος

Η mikela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νίκαια (Λάρισα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ναι, π.χ. Αρτα (Και απ'οτι άκουσα οσοι βγούνε απο εκει, διορίζοντε στο άψε σβήσε σε μουσικά σχολεία)
αυτο το εχω ακουσει κ εγω για αυτο 8ελω να πας περισοτερο απλα δν ηξερα αν γινετε κ οσους εχω ρωτισει λενε οτι δν 3ερουν
-----------------------------------------
καλο θα ηταν να πηγαινες σε ενα μουσικο λυκειο που περνας πιο ευκολα γιατι χρειαζονται λιγοτερα μορια....σε μουσικο παω και ξερω...Απο επαλ,δεν ξερω...:(
βασικα κ εγω ι8ελα να παω ατο μουσικο αλλα τωρα παω 2λυκειου κ δν γινετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sabbath

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
πιγενε εξωτερικο γερμανια πχ....... τα ελλινικα δεν ειναι και τα καλιτερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JinBluejean

Νεοφερμένος

Η JinBluejean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πηγαινω δευτερα γυμνασιου και σκεφτομαι να μην συνεχισω στο γενικο λυκειο, γιατι δεν τα παω και τοσο καλα, και να παω στα ΕΠΑΛ. Μπορειτε να μου πειτε ποιες σχολες εχουν τα ΕΠΑΛ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgina18

Νεοφερμένος

Η jojo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
καλημέρα!
η απάντηση στην ερωτησή σου υπάρχει σε προηγούμενα ποστ!
ειδικοτητες ΕΠΑΛ --> https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42581
πληροφορίες για τα ΕΠΑΣ --> https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42583
και τα μαθήματα ανά τάξη και ειδικότητα των ΕΠΑΛ -->
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42586
να κοιτάς προσεκτικά τα θέματα που ήδη υπάρχουν!:P
γειά σου!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JinBluejean

Νεοφερμένος

Η JinBluejean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ναι, σωστα, απλα μολις χθες γραφτηκα και ουτε που μου περασε απο το μυαλο να κοιταξω προηγουμενα μηνυματα!:P

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!:D
-----------------------------------------
Αν μπορειτε βοηθηστε με και σε κατι αλλο! :)

α) Μηχανολογίας
β) Οχημάτων
γ) Ηλεκτρολογίας
δ) Ηλεκτρονικής
ε) Δομικών Έργων
στ) Εφαρμοσμένων Τεχνών
ζ) Πληροφορικής
η) Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών
θ) Υγείας και Πρόνοιας
ι) Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος
ια) Ναυτικού Πλοιάρχων
ιβ) Ναυτικού Μηχανικών

Για κομμωτικη τι πρεπει να επιλεξω;:P
-----------------------------------------
Ουπς - κι αλλη απορια. :P

Για κομμωτικη πρεπει να παω επας, οχι επαλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgina18

Νεοφερμένος

Η jojo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
οι ειδικότητες που γράφεις είναι ολες ΕΠΑΛ...
αφού θες να πας κομμωτική θα πας ΕΠΑΣ..που είναι απογευματινά..
και η διαφορά τους με τα ΕΠΑΛ είναι ότι στα ΕΠΑΣ δεν παίρνεις απολυτήριο λυκείου...γιατί είναι επαγγελματικές σχολές...
αν έχεις αλλή απορία κάνε με "ΑΝΤ" στο "ΜΣΝ"...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Πηγαινω δευτερα γυμνασιου και σκεφτομαι να μην συνεχισω στο γενικο λυκειο, γιατι δεν τα παω και τοσο καλα, και να παω στα ΕΠΑΛ. Μπορειτε να μου πειτε ποιες σχολες εχουν τα ΕΠΑΛ;


Δεν ειναι καλο σκεπτικο αυτο που κανεις:nono:
Σκουρα θα τ βρεις κ στ ΕΠΑ.Λ μν νομιζεις οτι επειδη εισαι αδυναμος μαθητης τ ΕΠΑ.Λ ειναι λυση:) αφου απο τ ειδα θελεις κομοτικη σ προτεινο ν διαλεξεις ΕΠΑ.Σ :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poke

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπερα σ ολους
Το ονομα μου ειναι Κωστας και θα ηθελα να με βοηθησετε σε μερικες αποριες που εχω για τα εσπερινα επαλ...
Εχω απολυτηριο μαθητειας ΟΑΕΔ (αποφοιτησα το 1996:D στον κλαδο μηχανολογιας με ειδικοτητα μηχανοτεχνιτης αυτοκινητων) που απ οτι ξερω ειναι ισοτιμο με απολυτηριο 1ης λυκειου.Αρα λογικα μπορω να αρχισω απο τη β ταξη στο επαλ;
Επισης επειδη λογο δουλειας εχω αοριστο ωραριο θα ηθελα να ξερω τι γινεται τωρα με τις απουσιες (ποσες μπορω να κανω ) γιατι εχω καιρο που εχω χασει επαφη με τα σχολεια και δε ξερω τι γινεται.
Προς τα παρον αν μπορει να μου λυσει καπποιος αυτες τις αποριες για να προχωρησω και στις επομενες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Καλησπερα σ ολους
Το ονομα μου ειναι Κωστας και θα ηθελα να με βοηθησετε σε μερικες αποριες που εχω για τα εσπερινα επαλ...
Εχω απολυτηριο μαθητειας ΟΑΕΔ (αποφοιτησα το 1996:D στον κλαδο μηχανολογιας με ειδικοτητα μηχανοτεχνιτης αυτοκινητων) που απ οτι ξερω ειναι ισοτιμο με απολυτηριο 1ης λυκειου.Αρα λογικα μπορω να αρχισω απο τη β ταξη στο επαλ;
Επισης επειδη λογο δουλειας εχω αοριστο ωραριο θα ηθελα να ξερω τι γινεται τωρα με τις απουσιες (ποσες μπορω να κανω ) γιατι εχω καιρο που εχω χασει επαφη με τα σχολεια και δε ξερω τι γινεται.
Προς τα παρον αν μπορει να μου λυσει καπποιος αυτες τις αποριες για να προχωρησω και στις επομενες!

Γεια σου Κώστα.Λοιπόν ναι νομίζω μπορείς να ξεκινήσεις από την δευτέρα. Απουσίες νομίζω 50 αδικαιολόγητες και 114 δικαιολογημένες και αν έχεις πάνω από 15 Μ.Ο νομίζω 164 κάπου εκεί παίζουν περίπου.Επειδή είσαι ενήλικος να ξέρεις μπορείς να δικαιολογείς απουσίες πολύ εύκολα.. Λοιπόν Κώστα προχώρα στις επόμενες ερωτήσεις:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Γεια σου Κώστα.Λοιπόν ναι νομίζω μπορείς να ξεκινήσεις από την δευτέρα. Απουσίες νομίζω 50 αδικαιολόγητες και 114 δικαιολογημένες και αν έχεις πάνω από 15 Μ.Ο νομίζω 164 κάπου εκεί παίζουν περίπου.Επειδή είσαι ενήλικος να ξέρεις μπορείς να δικαιολογείς απουσίες πολύ εύκολα.. Λοιπόν Κώστα προχώρα στις επόμενες ερωτήσεις:D


Αυτό είναι το σύνολο!Μάλλον μπερδεύτηκες!64 είναι οι δικαιολογημένες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poke

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση!
Παμε παρακατω...
με τις ειδικοτητες καπποιες αποριες
τι εξελιξη υπαρχει αν τελειωσεις τη Γ ταξη με ειδικοτητα:
1)[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]2)[/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Σχεδιαστών Δομικών Έργων[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]3)[/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών

το πρωτο απο αποψη τη μπορεις να συνεχισεις σε ΤΕΙ και τα αλλα 2 τι ακριβως εχεις δικαιωμα να κανεις με την αδεια ασκησεως επαγγελματος που παιρνεις στο τελος.
Αυτα προς το παρον και βλεπουμε..
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SierraCosworth

Νεοφερμένος

Ο SierraCosworth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
:bye::bye::bye:Γεια σε ολους...
Φετος τελειωσα την πρωτη ταξι του ΓΕΛ με βα8μο γυρω στο 15...
Η κατευθυνση που ηταν να ακολουθησω ηταν η τεχνολογικη, με στοχο να σπουδασω μηχανολογος μηχανικος ΑΕΙ και αν δεν τα καταφερω να παω σε κατι πιο χαληλοβαθμο αλλα αντιστοιχο (στα μαθηματικα και φυσικα τα παω παρα πολυ καλα).
Επειδη μεχρι τωρα νομιζα πως στο ΕΠΑΛ επικρατει ενα χαος και δεν γινεται μαθημα παραμονο χαβαλες και πλακα δεν ηθελα να παω σε αυτο...Μιλωντας ομως με εναν γωστο μου που παει σε ενα ΕΠΑΛ που θεωρειται απο τα καλυτερα με επιβεβαιωσε οτι η κατασταση που επικρατει ειναι σχεοδον η ιδια με του ΓΕΛ...Δηλαδη κανονικο μαθημα με καθηγητες χαλαρους, καθως οι περισσοτεροι ειναι (πχ. μηχανολογοι, ηλεκτρονικοι)...
Ετσι αποφασισα να παω σε αυτο το ΕΠΑΛ αλλα μου εχουν διμιουργηθει καποιες απορειες και θα ηθελα να με βοηθησεται αν μπορειτε...

Αρχικα θα ηθελα να μου πειται αν γινεται να ακολουθησω την σχολη που θελω (Μηχανολογος μηχανικος ΕΜΠ)...

Επεισης ποια θα ειναι τα μαθηματα στην κατευθυνση της ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ στη Δευτερα ταξη.

Και τι ειναι αυτο που λενε με την α ομαδα και την β ομαδα...

Επισης αν πχ. παω στην κατευθυνση της μηχανολογιας και τελειωσω το Λυκειο σαν τι θα μπορω να εργαστω με αυτο το χαρτι που περνω?

Τελος γινετε να παω σε στρατιωτικες σχολε πχ.Μηχανηκον Πολεμικων Αεροσκαφων (ΣΜΑ)????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Πολες αποριες και πολα πραγματα να σου εξηγησω..! Ειμαι σιγουρος πως καποιος αλλος θα σου τα πει αναλυτικοτατα.Θα σ τα ελεγα εγω αλλα δεν εχω χρονο:)
Το μονο π σου λεω ειναι να πας ΕΠΑ.Λ
Και στην κατευθηνση π θελεις.


Αν δεν σου τα πει καποιος αλλος μεχρι τ βραδυ θα σ εξηγησω:D:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top