Προς τους απανταχού φιλόλογους

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
ε οχι και σαπιο!! και ειναι και παρα πολυ καλο σχολειο οχι συνοικιακο!!
αλλα το οτι ολες οι φιλολογοι ειναι ηλιθιες,ειναι!!!
οι υπολοιποι καθηγητες ομως δεν παιζονται!!!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
:iagree:
Υπάρχουν ,δυστυχώς, και τέτοιοι τύποι. Αγνοήστε τους και ασχοληθείτε με ό,τι πραγματικά σας ενδιαφέρει και με όσους μπορούν και επιθυμούν να σας προσφέρουν κάτι. Πάντως, εδώ που τα λέμε, αυτοί χάνουν!! Το χειρότερο γι' αυτούς είναι ότι δεν ξέρουν τι χάνουν , ούτε θα μάθουν ποτέ...

δυστυχώς, το να τους αγνοήσουμε πλήρως δεν είναι πάντα εφικτό...άλλωστε επηρρεάζουν κατά ένα μεγάλο ποστοστό όχι μόνο την ακαδημαϊκή μας απόδοση, αλλά ολόκληρη τη σχολική χρονιά μας αφού στο μάθημά τους, κόβουμε φλέβες.το λέω και πιστεύω πως είμαι από τα παιδιά που τους αρέσει το σχολείο και ενδιαφέρεται για μάθηση απλά είναι μερικοί άνθρωποι που ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ για καθηγητές, περισσότερη ζημιά προκαλούν στην εκπαίδευση παρά καλό...ευτυχώς πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα...

υ.γ. πω τι μου θύμισες....
3 good reasons for someone to be a teacher
1)june(στην 2βάθμια δεν ισχύει)
2)july
3)august:lol:

υ.γ.2. qwertyuiop2 πόσα δάχτυλα έχει το χέρι σου για να μετρούνται οι καλοί καθηγητές? σεμάς πρέπει να είσαι ο μονοδάκτυλος!!!:P(όχι εντάξει λίγο υπερβολικό είναι αρκετοί καλοί εκ των οποίων 3 πραγματικά καλοί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Η ακαδημαικη αποδοση που κολλαει??????

Εμεις παντως και συνοικιακο σχολειο ειμαστε και καλους καθηγητες εχουμε.Καλα αυτα περι απουσιολογων και εορτων δεν τα σχολιαζω γιατι ειναι ψιλομπαρουφες.Δεν εχει καμια σχεση εαν ο αλλος βγαζει 20 με ενα παιδι το οποιο μπορει να απαγγειλει ενα ποιημα επιτυχως.

Τεσπα.Πολλα παιδια στο φορουμ αναφερουν οτι οι καθηγητες τους ειναι μαπα...You know...Εμεις παντως εχουμε καθηγητες που πραγματικα ενδιαφερονται,ασχετα αν το συστημα τους εμποδιζει να μας βοηθησουν περαιτερω ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
δυστυχώς στις μέρες μας ένα παιδί θεωρείται καλός μαθητής αν έχει καλή ακαδημαική απόδοση...Δηλαδή γιατί καλός μαθητής να μην είναι κάποιος που γράφει κατακπληκτικά ποιηματα αλλά στη χημεία εχει 10, ή κάποιος που πάιζει πιανο και δεν είναι καλός σταρχαία;.Εκει κολλάει η ακαδημαική απόδοση.
Όσο για τους καθηγητες, κανείς δεν είπε ότι όλοι είναι μάπες -σεμας υπάρχουν όπως είπα και κατακπληκτικοί-.Απλώς είναι κάποιοι τόσο ιδιότροποι , ιδιόρρυθμοι και αναίσθητοι ώρες ώρες που δεν τους αξίζει να λέγονται εκπαιδευτικοί, καθώς οι μέθοδοί τους κάθε άλλο παρά εκπαιδευτικές είναι και το μόνο που καταφέρνουν είναι να κάνουν το μαθητή να μισήσει το συγκεκριμένο μάθημα.

Τώρα για τους απουσιολόγους, δεν ξέρω τι συμβαίνει σεσας. Στο δικό μου σχολείο επειδη τυχαίνει να είμαι εγω απουσιολόγος φέτος το πρώτο πράγμα που κάνει ο καθηγητής όταν μπαίνει είναι να γράψει απόντες.1 λεπτό; 1 λεπτό.Τουλάχιστον την πρώτη ώρα αυτό θα γίνει σίγουρα. Τις ενδιάμεσες εξαρτάται και από τον καθηγητή.Ψιλομπαρούφες λοιπόν δεν είναι για όλους, όπως όλα τα πράγματα δεν έχουν καθολική ισχύ.

Φιλικά πάντα
Ναυσικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
https://el.wiktionary.org/wiki/ακαδημαϊκός

Δε ξερω που αναφερεσαι οταν λες ακαδημαικη αποδοση.Δε συνδεεται με τη δευετροβαθμια εκπαιδευση παντως.

Οταν ελεγα μπαρουφες εννοουσα για τις επιλογες των καθηγητων οσον αφορα τις γιορτες.Τουλαχιστον στο δικο μας σχολειο οι απουσιολογοι καμια σχεση με τις γιορτες δεν εχουν.Και νομιζω οτι εαν καποιου ο βαθμος ειναι υψηλοτερος απο καποιου αλλου,αυτο δεν επηρεαζει την κριση του καθηγητη για να επιλεξει ενα παιδι να συμμετεχει σε γιορτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
οκ, αν αυτό ήθελες να εννοήσεις my mistake. Συμφωνώ για τις γιορτές για άλλο πράγμα μιλούσα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
no problem:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
έχετε λίγο ξεφύγει από το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι? Αν δεν πολυγουσταρεις τα αρχαια και δεν εχεις και πολυ καλες βασεις την παλευεις στην φιλολογια?? Εξαλλου, εκτος απο τα αρχαια υπαρχουν και τα κειμενα και η εκθεση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
τα αρχαια τα βγαζεις μεσα στο καλοκαιρι ανετα , γραμματικη συντακτικο , μην φοβασαι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι? Αν δεν πολυγουσταρεις τα αρχαια και δεν εχεις και πολυ καλες βασεις την παλευεις στην φιλολογια?? Εξαλλου, εκτος απο τα αρχαια υπαρχουν και τα κειμενα και η εκθεση!!

Μιλάς για πανελλήνιες ή για τη σχολή;Πάντως αν πας φιλολογία σου προτείνω να ξεσκιστείς στα αρχαία εάν δεν έχεις γερές βάσεις.Εκτός του ότι θα δίνεις μαθήματα που είναι απαραίτητο να ξεσκονίζεις τη γραμματική και να ξέρεις άπταιστα συντακτικό,δε νοείται φιλόλογος που διδάσκει χωρίς ο ίδιος να ξέρει που πατάει.Επίσης,εξυπακούεται πως η κατεύθυνση που θα ακολουθήσεις στο πανεπιστήμιο,εάν αυτή είναι γλωσσολογία ή νεοελληνικό,δεν αναιρεί την αναγκαιότητα γνώσης αρχαίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karaap

Νεοφερμένος

Ο karaap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
παιδια του χρονου θα ειμαι φοιτητης της φιλολογιας στο απθ ειχα βγαλει περισσοτερα μορια και ολοι με πιεζαν να παω νομικη. τελικα επελεξα φιλολογια .εκανα καλα?
κανεις αλλος για φιλολογια θεσνικης>>>>???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
καλα εκανες κι επελεξες αυτο που σου αρεσει κι οχι αυτο που ηθελαν οι αλλοι!αν σου αρεσουν πραγματικα τα φιλολογικα θα λατρεψεις τη φιλολογια!μπορει να ειναι πολυ δυσκολη αλλα ειναι πολυ ενδιαφερον επισης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
παιδια του χρονου θα ειμαι φοιτητης της φιλολογιας στο απθ ειχα βγαλει περισσοτερα μορια και ολοι με πιεζαν να παω νομικη. τελικα επελεξα φιλολογια .εκανα καλα?
κανεις αλλος για φιλολογια θεσνικης>>>>???
εκει θελω να περασω κι εγω. αν πανε ολα καλα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmouras

Νεοφερμένος

Ο jimmouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
παιδια του χρονου θα ειμαι φοιτητης της φιλολογιας στο απθ ειχα βγαλει περισσοτερα μορια και ολοι με πιεζαν να παω νομικη. τελικα επελεξα φιλολογια .εκανα καλα?
κανεις αλλος για φιλολογια θεσνικης>>>>???

Φιλε εγω εχω τελειωσει φιλολογια στο απθ το 2008 τι θα ηθελες ν μαθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βetty

Δραστήριο μέλος

Η Βetty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 726 μηνύματα.
Γεια σε ολους:bye:!!!!!!!ειμαι μαθητρια λυκειου κ λατρης της λογοτεχνιας κ της ιστοριας...! Ωστοσο,φοβαμαι να θεσω την φιλολογια ως πρωτη μου επιλογη εξαιτιας του κορεσμου του επαγγελματος:). Λατρευω ομως την φιλολογια και αν κατορθωνα να διδαξω σε παιδια γυμνασιου θα ημουν απολυτα ικανοποιημενη καθως ειναι ενα απο τα ονειρα μου.... μου αρεσουν πολυ ολα οσα γραφετε,αλλα θελω να σας πω οτι οι καθηγητες που αξιζει να διδασκουν ειναι πραγματικα πολλοι λιγοι:'(.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papagiritis

Νεοφερμένος

Ο papagiritis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ενας ξαδερφος μου θα μπει φιλολογικη σχολη τμημα φιλολογιας και θα θελε να μαθει τι επαγγελμα μπορει να ακολουθησει με τον καθε τομεα π.χ τομεας γλωσσολογιας η κλασσικης φιλολογιας η νεοελληνικη η βυζαντικη φιλολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papagiritis

Νεοφερμένος

Ο papagiritis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θα μου απαντηση κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
απο ολες τις κατευθυνσεις μπορεις να διοριστεις ως φιλολογος και να δουλεψεις σε φροντιστηριο.οι κατευθυνσεις σχετιζονται με τα μαθηματα που θα αποκτησεις καλυτερη γνωση χωρις να σημαινει πως αν δεν πας κλασσικο δε θα κανεις σχεδον σε ολα τα εξαμηνα αρχαια.απο ολες τις κατευθυνσεις μπορεις να δουλεψεις και ως διορθωτης κειμενων.απλα στο γλωσσολογικο πανε συνηθως οσοι δεν ενδιαφερονται για εκπαιδευση,αλλα για τη λεξικογραφια ,το επιστημονικο εργο,τη συγγραφη βιβλιων κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
και εγω φιλολογία θα είμαι.
:)
Εχω όμως πρόβλημα με αρχαία..
Να αρχίσω από τωρα διάβασμα ή να το αφησω από Σεπτέμβριο? :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top