Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών vs Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών - έχουν ίδια επαγγελματικά δικαιώματα;

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
:bye:κατ αρχάς είμαι νέος στην παρέα σας(αν και εχω ξανακάνει εγγραφή έχω χάσει κωδικούς και ψευδώνυμο!:D)


Έχω βγάλει 18165 μορια στο 4ο επιστημονικό πεδίο και με ενδιαφέρουν τα τμήματα που αναφέρω στον τίτλο,αν και ο βαθμός μου δεν είναι και πολυ μεγάλος λόγω του οτι η οικογένεια μου ειναι τρίτεκνη μπορώ να πάρω μεταγραφή εφόσον περάσω σε κάποια από τις δυο σχολές( στην Αθήνα και μιλάω πάντα για αντίστοιχες σχολές)


Συνεπώς το θέμα της βάσης έρχεται δεύτερο(έχω περιθώριο περίπου 1000 μόριά απο την σχολή της Κοζάνης για ΜΗΧ-ΜΗΧ και περίπου 500 από την σχολή της ξάνθης για ΗΜΜΥ και σκεπτομενος πάντα με την λογική οτι θα τοποθετήσω στο μηχανογραφικο σχολές που μου αρέσουν και όχι αυτές που μου υπαγορεύουν τα μόρια μου) και αυτό που με απασχολεί είναι ποία από τις δυο να βάλω πρώτη στο μηχανογραφικό...


Για τους ΗΜΜΥ με απασχολούν ιδιαίτερα τα σχόλια που έχω ακούσει για την πιο απαιτητική σχολή της Ελλάδας και παράλληλα την πιο δύσκολή.Σαν αντικείμενο είναι κοντά στα ενδιαφέροντά μου και μπορώ να πω οτι με ενδιαφέρει αρκετά,απο την άλλη οι μηχανολόγοι ήταν εξ αρχής ο στόχος μου αλλά πρόσφατα διάβασα σε ορισμένα ενημερωτικά φυλλάδια απο το παιδαγωγικό ινστιτούτο οτι και σε αυτό τον κλάδο υπάρχει το φαινόμενο της ανεργείας, επίσης το γεγονός ότι κάποιες φορές αναγκάζονται να κάνουν και χειρωνακτικές εργασίες με φοβίζει ως προ το ζήτημά του μισθού!(σε καμία περίπτωσή ούτε υποτιμώ , ούτε φοβάμαι την χειρωνακτική δουλεία αυτή καθαυτή, άλλωστε από πιο μικρός κάνω χειρωνακτικές δουλειες) Εννοώ οτι αν κάποιος με ακαδημαϊκές σπουδές αναγκάζεται να κάνει χειρωνακτικές δουλειές στο πλαίσιο του αντικειμένου του πάντα μήπως δεν ειναι ικανοποιητικές οι απολαβές του?


Όπως καταλάβατε με απασχολεί το ζήτημα της επαγγελματικής αποκατάστασης.



Έχω διαβάσει τα σχετικά που υπάρχουν εδώ για τους ΗΜΜΥ και για τους ΜΗΧ-ΜΗΧ και μπορώ να πω οτι με κάλυψαν αρκετά,για τους μηχανολόγους όμως μου έμειναν οι παραπάνω απορίες.

Επίσης να προσθέσω οτι όσο ασχετες και αν φαίνονται οι δυο επιλογές είναι κοντά και οι δυο στα ενδιαφέροντα μου, κλείνοντας προς τους ΜΗΧ-ΜΗΧ.


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, κάθε συμβουλή-παρατήρηση θα μου φανεί χρήσιμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
και οι δυο σχολες ειναι δυσκολες απο οσο ακουω.
προσωπικα θα παω για ΗΜΜΥ απο ο,τι βλεπω γιατι μου αρεσει πιο πολυ.
Αμα σου αρεσουν οι μηχανολογοι περισσοτερο συνιστω να κανεις αυτο που σου αρεσει.
Δεν θελω να επηρεαζω σε τιποτα, κανε απλα ο,τι σου αρεσει και θα εισαι χαρουμενος.
Παντως τα αντικειμενα των δυο σχολων δεν εχουν καποια σχεση, απλα καποια μαθηματα μοιαζουν και υπαρχει ενα δυσκολο σχετικα επιπεδο σε μαθηματικα και φυσικη, μεχρι εκει.
Σαν αντικειμενα ειναι αρκετα διαφορετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Απο οτι καταλαβαινω αναμεσα στις 2 σχολες σου αρεσει πιο πολυ το αντικειμενο του μηχανολογου (και εμενα το ιδιο:P) οποτε θα σε συμβουλευα να πας μηχανολογος με τα 1000 και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα απογοητευτεις τα πραγματα σαν επαγγελματικη αποκατασταση ειναι αρκετα καλα ειδικα αμα ξερεις και απο υπολογιστες θα εισαι μια χαρα.Κυριως για να κανεις αυτο π θες και οχι οτι υπαγορευει η επαγγελματικη αποκατασταση (Που ισως στους ΗΜΜΥ να ειναι λιγοοο καλυτερη το λεω με καθε επιφυλαξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Για τους ΗΜΜΥ με απασχολούν ιδιαίτερα τα σχόλια που έχω ακούσει για την πιο απαιτητική σχολή της Ελλάδας και παράλληλα την πιο δύσκολή.Σαν αντικείμενο είναι κοντά στα ενδιαφέροντά μου και μπορώ να πω οτι με ενδιαφέρει αρκετά,απο την άλλη οι μηχανολόγοι ήταν εξ αρχής ο στόχος μου αλλά πρόσφατα διάβασα σε ορισμένα ενημερωτικά φυλλάδια απο το παιδαγωγικό ινστιτούτο οτι και σε αυτό τον κλάδο υπάρχει το φαινόμενο της ανεργείας, επίσης το γεγονός ότι κάποιες φορές αναγκάζονται να κάνουν και χειρωνακτικές εργασίες με φοβίζει ως προ το ζήτημά του μισθού!(σε καμία περίπτωσή ούτε υποτιμώ , ούτε φοβάμαι την χειρωνακτική δουλεία αυτή καθαυτή, άλλωστε από πιο μικρός κάνω χειρωνακτικές δουλειες) Εννοώ οτι αν κάποιος με ακαδημαϊκές σπουδές αναγκάζεται να κάνει χειρωνακτικές δουλειές στο πλαίσιο του αντικειμένου του πάντα μήπως δεν ειναι ικανοποιητικές οι απολαβές του?

Οι Μηχανολόγοι μέχρι στιγμής δεν έχουν σημαντική ανεργία. Να ξέρεις πως έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους ΗΜΜΥ. Χειρωνακτικές δουλειές δεν θα κάνεις, οι τεχνίτες θα κάνουν. Στην χειρότερη περίπτωση που θα δουλέψεις σε μια βιομηχανία (λίγο δύσκολο στην Ελλάδα) θα είσαι προιστάμενος στους Τεχνίτες κλπ κλπ και θα δίνεις οδηγίες. Μην φοβάσαι!
Ο μισθός, εξαρτάται από την δουλειά που θα βρεις! Μηχανικός είσαι, λογικά πρέπει να αμείβεσαι καλά. Αλλά αυτά δεν είναι standard.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
για τις χειρωνακτικες εργασίες το είπα καθώς έχω δει σε δημοσία εργα μηχανολόγοι μηχανικοί να σχειαζουν πχ το σύστημά σωληνώσεων του έργου και να ασχολούνται και οι ίδιοι με την κατασκευη του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Όχι να παίρνουν τις σωλήνες και να τις βιδώνουν οι ίδιοι. Άλλο αυτό. Εξάλλου, ο σχεδιασμός και η μελέτη είναι το επάγγελμα ενός μηχανικού. Δεν είναι χειρωνακτική εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Μη βροντοχτυπάς τις χάντρες,η δουλειά κάνει τους άντρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Όχι να παίρνουν τις σωλήνες και να τις βιδώνουν οι ίδιοι. Άλλο αυτό. Εξάλλου, ο σχεδιασμός και η μελέτη είναι το επάγγελμα ενός μηχανικού. Δεν είναι χειρωνακτική εργασία.

αυτό εννοώ να εργάζονται στην τοποθέτησή τους μπορεί βέβαια να είδα την εξαιρεση αλλά το αναφέρει και ενημερωτικό φυλλάδιο ,τεσπα! νομίζω οτι είναι λίγο νωρίς να νοιάζομαι τόσο πολύ γ αυτά εξ άλλου ακόμα δν έχω περάσει καν εκεί, απλά αυτό που δν θέλω με την καμία είναι να αποφοιτήσω από το πολυτεχνείο και να μην εργαστώ πάνω στο αντικείμενο μου!


επίσης να προσθέσω οτι επισκέφθηκα το ΓΡΑΣΕΠ(ΓΡΑαφείο Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού) τησ περιοχής και παρότι ο υπεύθυνος εκει ήταν μηχανολόγος μηχανικός μου έδωσε να καταλάβω ότι οι ΗΜΜΥ εχουν περισσοτερες ευκαιριες για εργασια,λεγοντας μου οτι και οι δυο σχολες ειναι εξισου καλες με περισσοτερες ισως ευκαιριες να εχουν οι ΗΜΜΥ οσων αφορα τα επαγγελματα.
-----------------------------------------
Μη βροντοχτυπάς τις χάντρες,η δουλειά κάνει τους άντρες...


Το θεωρω αδικια να εχει καποιος δαπανησει την μιση του ζωη στα θρανια και στο τελος να μην απολαμβανει καποιες ανεσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
αυτό εννοώ να εργάζονται στην τοποθέτησή τους μπορεί βέβαια να είδα την εξαιρεση αλλά το αναφέρει και ενημερωτικό φυλλάδιο ,τεσπα! νομίζω οτι είναι λίγο νωρίς να νοιάζομαι τόσο πολύ γ αυτά εξ άλλου ακόμα δν έχω περάσει καν εκεί, απλά αυτό που δν θέλω με την καμία είναι να αποφοιτήσω από το πολυτεχνείο και να μην εργαστώ πάνω στο αντικείμενο μου!


επίσης να προσθέσω οτι επισκέφθηκα το ΓΡΑΣΕΠ(ΓΡΑαφείο Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού) τησ περιοχής και παρότι ο υπεύθυνος εκει ήταν μηχανολόγος μηχανικός μου έδωσε να καταλάβω ότι οι ΗΜΜΥ εχουν περισσοτερες ευκαιριες για εργασια,λεγοντας μου οτι και οι δυο σχολες ειναι εξισου καλες με περισσοτερες ισως ευκαιριες να εχουν οι ΗΜΜΥ οσων αφορα τα επαγγελματα.

Το θεμα ειναι το τι σου αρεσει εσενα ...
Και τα 2 επαγγελματα εχουν αποκατασταση ...
Αλλωστε και ο μηχανολογος εχει το δικαιωμα να επιβλεπει και να υπογραφει ηλεκτρολογικες μελετες ...
Οι διαφορες δεν ειναι τεραστιες! Και αφου δειχνει να σου αρεσει περισσοτερο η μηχανολογια εφυγες για μηχανολογος!

Το θεωρω αδικια να εχει καποιος δαπανησει την μιση του ζωη στα θρανια και στο τελος να μην απολαμβανει καποιες ανεσεις...

Να ενημερωσω οτι η ζωη δεν ειναι δικαιη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ο Μηχανολόγος Μηχανικός (πιθανότατα σε συνεργασία και με άλλους μηχανικούς) θα κάνει την μελέτη για ένα έργο, θα το σχεδιάσει κλπ Από εκεί και πέρα, οι εργάτες παίρνουν τα σχέδια και βιδώνουν τις σωλήνες, ενώνουν τα καλώδια κλπ κλπ Εσύ το πολύ πολύ να χρειαστεί να είσαι παρόν στο εργοτάξιο ορισμένες φορές που οι εργάτες θα χρειάζονται καθοδήγηση ή για να δώσεις ίσως νέες οδηγίες ή για να επιβλέψεις πως πάει το έργο κοκ. Δεν πρόκειται να πιάσεις κατσαβίδι, φτυάρι, σφυρί κλπ Δες και τον οδηγό σπουδών του ΕΜΠ και θα καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasntua

Νεοφερμένος

Ο kostasntua αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
αυτο που μαλλον εννοεις λεγοντας χειρωνακτικες εργασιες ειναι τορνος, φρεζα κλπ. δηλαδη μηχανουργικες εργασιες.Η ενασχοληση με τετοιου τυπου εργασιες δεν ειναι εξω απο τις δραστηριοτητες του μηχανολογου μηχανικου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δε θα πιάσει ο ίδιος ο μηχανολόγος τόρνο ποτέ στα χέρια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasntua

Νεοφερμένος

Ο kostasntua αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δε θα πιάσει ο ίδιος ο μηχανολόγος τόρνο ποτέ στα χέρια του.
θα πιασει και οχι μια και δυο φορες.
https://www.mediafire.com/?zhtwtzmghy3
https://www.mediafire.com/?zhtwtzmghy3(2.6.03.2) Μηχανολογικό Σχέδιο ΙΙ (Εργαστήριο) [2o (Υ)]
Εργαστηριακή εξάσκηση: Πρακτικές Ασκήσεις Μηχανουργείου
Άσκηση 1: Κατεργασία μετάλλων σε τόρνο, Άσκηση 2: Κατεργασία μετάλλων σε φρέζα, Άσκηση 3:
Κατεργασία μετάλλων σε πλάνη.Πειραματικές Ασκήσεις Εργαστηρίου: 1. Κοπή μετάλλων σε τόρνο: Μηχανική της κοπής. 2. Κοπή μετάλλων
σε τόρνο: Φθορά κοπτικού εργαλείου, 3. Κοπή μετάλλων σε φρέζα, 4. Διάτρηση μεταλλικών τεμαχίων, 5.
Λείανση μεταλλικών επιφανειών.

αυτα ειναι αποσπασματα απο τον οδηγο σπουδων των μηχανολογων εμπ (https://www.mech.ntua.gr/gr/studies/ugrads/studyguide/ME_GR_2007_2008.pdf).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
θα πιασει και οχι μια και δυο φορες.
(2.6.03.2) Μηχανολογικό Σχέδιο ΙΙ (Εργαστήριο) [2o (Υ)]
Εργαστηριακή εξάσκηση: Πρακτικές Ασκήσεις Μηχανουργείου
Άσκηση 1: Κατεργασία μετάλλων σε τόρνο, Άσκηση 2: Κατεργασία μετάλλων σε φρέζα, Άσκηση 3:
Κατεργασία μετάλλων σε πλάνη.Πειραματικές Ασκήσεις Εργαστηρίου: 1. Κοπή μετάλλων σε τόρνο: Μηχανική της κοπής. 2. Κοπή μετάλλων
σε τόρνο: Φθορά κοπτικού εργαλείου, 3. Κοπή μετάλλων σε φρέζα, 4. Διάτρηση μεταλλικών τεμαχίων, 5.
Λείανση μεταλλικών επιφανειών.

αυτα ειναι αποσπασματα απο τον οδηγο σπουδων των μηχανολογων εμπ (https://www.mech.ntua.gr/gr/studies/ugrads/studyguide/ME_GR_2007_2008.pdf).


Όχι όμως αν του αναγνωριστούν τα μηχανολογικό σχέδιο Ι, ΙΙ με τις κατατακτήριες;). Χεχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
καλά δεν ξέρω πόσο το ανανεώνουνε το πρόγραμμα σπουδών αλλά στο ημτυ πάτρας λέει πχ...

Σχέδιο Ι. Μηχανολογικό σχέδιο: Γράμματα και αριθμοί. Είδη και πάχη γραμμών, σύν-δεση γραμμών μεταξύ τους, τοποθέτηση διαστάσεων, συμβολισμοί των υλικών. Σχε-δίαση τριών όψεων από την αξονομετρική παράσταση. Σχεδίαση όψεων και τομών μη-χανολογικού εξαρτήματος από αξονομετρι-κή παράσταση. Σχεδίαση κλιμακωτής το-μής. Σχεδίαση γραναζιών. Σχεδίαση σύνθε-της διάταξης ασφαλιστικής δικλείδας ατμού. Μηχανουργείο: Περιγραφή και τρόπος λει-τουργίας των μηχανημάτων. Κατασκευή εξαρτημάτων με τόρνο, πλάνη, φρέζα, ε-φαρμοστήριο. Συγκολλήσεις.

τα bold δεν τα είδαμε ούτε στον ύπνο μας

στους μηχανολόγους, αλήθεια, τα κάνουνε? ίσως επειδή είναι εργαστήριο...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasntua

Νεοφερμένος

Ο kostasntua αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
καλά δεν ξέρω πόσο το ανανεώνουνε το πρόγραμμα σπουδών αλλά στο ημτυ πάτρας λέει πχ...
αυτος ο οδηγος σπουδων ειναι του 2007-2008.Παντως γενικα μην θεωρειτε τις μηχανουργικες κατεργασιες πραγμα τοσο απλο ωστε να γινεται απο τον καθε (ανειδικευτο στην ουσια) εργατη ειδικα ετσι οπως εχουν εξελιχθει τωρα και γινονται με εντολες μεσω υπολογιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
θα πιασει και οχι μια και δυο φορες.
(2.6.03.2) Μηχανολογικό Σχέδιο ΙΙ (Εργαστήριο) [2o (Υ)]
Εργαστηριακή εξάσκηση: Πρακτικές Ασκήσεις Μηχανουργείου
Άσκηση 1: Κατεργασία μετάλλων σε τόρνο, Άσκηση 2: Κατεργασία μετάλλων σε φρέζα, Άσκηση 3:
Κατεργασία μετάλλων σε πλάνη.Πειραματικές Ασκήσεις Εργαστηρίου: 1. Κοπή μετάλλων σε τόρνο: Μηχανική της κοπής. 2. Κοπή μετάλλων
σε τόρνο: Φθορά κοπτικού εργαλείου, 3. Κοπή μετάλλων σε φρέζα, 4. Διάτρηση μεταλλικών τεμαχίων, 5.
Λείανση μεταλλικών επιφανειών.

αυτα ειναι αποσπασματα απο τον οδηγο σπουδων των μηχανολογων εμπ (https://www.mech.ntua.gr/gr/studies/ugrads/studyguide/ME_GR_2007_2008.pdf).


Κοίτα και εγώ και ο who σπουδάζουμε στους Μηχανολόγους ΕΜΠ. Στο 2ο εξάμηνο απλώς πας στο μηχανουργείο και σου δείχνουν πως λειτουργεί ο τόρνος, η φρέζα και η πλάνη. Αλλά τα λειτουργεί ενας τεχνίτης. Έτσι για να έχουμε μια ιδέα και να πάρουμε μια μυρωδιά είναι αυτά τα εργαστήρια (και να μην μας κοροιδεύουν οι τεχνίτες :P ). Έτσι κι αλλιώς απ' όσο γνωρίζω στο 3ο έτος υπάρχουν μαθήματα Κατεργασίες Ι,ΙΙ που μαθαίνεις λεπτομερώς τέτοια πράγματα (σε θεωρητικό επίπεδο φυσικά) και ειδικά αν πάρεις κατεύθυνση κατασκευαστή.

Η δουλειά του Μηχανολόγου σε αυτό τον τομέα για να καταλάβεις θα ήταν να σχεδιάσει το κομμάτι που θα φτιάξει ο τεχνίτης στις εργαλειομηχανές, ή να αναπτύξει τις εργαλειομηχανές έτσι ώστε να είναι πιο ακριβείς, πιο παραγωγικές κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
παντως δεν μου ειναι προβλημα οποιαδηποτε τεχνικη εργασια,απλα φανταζεστε εναν αποφοιτο πολυτεχνειου να σκαβει και να κανει πραγματα εξω απο την ειδικοτητα του με πολυ χαμηλο μοισθο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Ωραιοι μηχανολογοι θα γινεται βρε ...
Να ξερετε να φταιχνετε την μηχανη στη θεωρια αλλα απο πραξη να μας δουλευουν και οι τεχνιτες ... :P
Κι αμα βρειτε καμια θεση σε κανα ερευνητικο κεντρο τοτε τι?? θα προσλαβετε και τεχνιτες για να συναρμολογησετε την μηχανη ωστε να δοκιμασετε την θεωρια??:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ρε παιδια ποια η εκτημηση σας σχετικα με την ανοδο των περιφερειακων πολυτεχνικων σχολων ποσο μεγαλες μπορει να ειναι(<1000 μορια?)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top