Καλλιτεχνικά

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Είμαι ο Γιάννης και θα πάω ..σε όλες τις τάξεις από Δευτέρα να
..διδάξω!! Είμαι καθηγητής αισθητικής αγωγής (καλλιτεχνικά) και θέλω τις γνώμες σας για το μάθημα! Ευχαριστώ και καλή χρονιά σε όλους! :)

Εξαιρετικά σημαντικό μάθημα. Προσωπικά το θεωρώ μάθημα κλειδί για την ανάπτυξη του χαρακτήρα του παιδιού. Δε θεωρώ απαραίτητο να διδαχτούν αναλυτικά τεχνοτροπίες κλπ. Είναι προτιμότερο να παρουσιαστούν στην αρχή της σχολικής χρονιάς και ύστερα να αφεθούν οι μαθητές να εκφραστούν πάνω στο χαρτί με το ρεύμα που τους εκφράζει.

Είναι πολύ σημαντικό να δώσετε στους μαθητές να καταλάβουν ότι δεν είναι ένα ξερό, στεγνό, εξεταστέο "μάθημα", αλλά δημιουργία και έκφραση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariiiiia

Νεοφερμένος

Η mariiiiia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
λοιπον, κατ αρχην η πρωτη (1) συμβουλη απο εμενα θα ηταν να βαλεις σε ολα τα παιδια απο 16 και πανω!

αυτο τουλαχιστον για να μη σε βριζουν, αλλα να τους "προσελκυσεις".

γιατι κακα τα ψεμματα..και ο πιο "γιο" καθηγητης να εισαι μες στο μαθημα, πολλοι ειναι αυτοι που θα επιδιωξουν να σου κανουν τη ζωη δυσκολη :P (για πολλους λογους του συστηματος ..ας μην το αναπτυξουμε τωρα..!)


απο προσωπικες εμπειριες τωρα...
εμενα παντα μου αρεσε να ζωγραφιζω και ειναι απο τα αγαπημενα μου "χομπυ"!..
στο σχολειο ομως σπανια χρησιμοποιουσα ολη μου τη φαντασια μου για να κανω κατι πραγματικα "καλο".. και αυτο για δυο λογους:

1. φταιει λιγο η εφηβικη μου "αντιδραση" στο γεγονος οτι ημουν "υποχρεωμενη" να ζωγραφισω κατι, προκειμενου να παρω καλο βαθμο.. (γι αυτο και η συμβουλη που σου εδωσα στην αρχη αρχη!)

2. οτι δεν μου προσφερε κατι ολο αυτο! με την εννοια οτι, οπως ειπες και εσυ σε ενα ποστ, δεν με βοηθουσε η καθηγητρια να εξασκηθω ουσιαστικα, αφου δε μου εδινε συμβουλες!

γι αυτο και η δευτερη (2) συμβουλη μου ειναι να ασχολεισαι με το εργο του καθενος! οχι να του λες "αυτο ειναι καλο, αυτο χαλια κλπ". αλλα να του λες "το συγκεκριμενο σημειο μου αρεσε πολυ...θα μπορουσες εδω να προσθεσεις το ταδε...ή για να πετυχεις καλυτερα το χρωμα να κανεις αυτο κλπ.."!

τριτη (3) συμβουλη μου ειναι να τους αναθετεις ομαδικα εργα (πχ ανα 2 ατομα) και να του δειχνεις εργα καλλιτεχνων για να δεχθουν τα ερεθισματα που λεγαμε!!

τεταρτη (4) και τελευταια συμβουλη! να τους βαλεις να ασχοληθουν με κομιξ! νομιζω οτι αυτο θα τραβηξει το ενδιαφερον παρα πολλων παιδιων γιατι ειναι κατι που πουλαει στις μερες μας! ;)


πιστευω να σε βοηθησα λιγο!!:jumpy: και σορρυ για το μεγαλο ποστ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Daniel μπορώ να σε ρωτήσω κάτι;
Γενικά ζωγραφίζω κόμιξ.
Από ιδέες δεν υστερώ όμως έχω υιθετήσει διάφορα στυλ σχεδιασμού των φιγούρων.
Θα ήθελα τη γνώμη σου αν μπορείς για τα διάφορα στυλ μου και κατεπέκταση για το όλο κόμιξ. Αν απαντήσεις θετικά θα σου ποστάρω φωτογραφίες των τεχνικών(για αρχή) και βλέπουμε. Ειλικρινά θα με βοηθήσει πολύ η γνώμη σου και αν και εσύ θες και οι συμβουλές σου.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
:thanks:
Εγώ, τρελό και πειραγμένο παιδί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
daniel το μονο που εχω να σου πω ειναι να εισαι καλος στους βαθμους και να προσπαθησεις να δισαξεις πραγματικα τα παιδια....ααα και μην χαντακωνεις τους καλους μαθητες αν δεν εχουν ταλεντο στην ζωγραφικη......εγω για παραδειγμα 3 χρονια ειχα εναν βλακα μας εβαζε καθε χρονο να αγοραζουμε καινουρια πραγματα και ας τα ειχαμε απο περσι ηταν κακος και πολυ αυστηρος.....εγω ειμαι καλη μαθητρια(19.11 εβγαλα τελειωσα με το μεγαλυτερο μ.ο.)του πηγαινα λοιπον καθε φορα ο,τι εργασια εβαζε αλλα σε εκεινον δεν αρεσε και ετσι εξαιτιας του εχασα 1 μοριο(μου εβαζε ολο 18 και 20 ο μουσικος αρα μ.ο.19)
μην γινεσαι κακος και προσπαθησε να διδαξεις τεχνικες που θα βοηθησου τα παιδια......αφου εισαι και νεος θα σε συμπαθησουν αλλα μην σου παρουν τον αερα......εμεις τα παιδια δεν το θεωρουμε σημαντικο μαθημα τα καλλιτεχνικα....αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν πρεπει να ξεχωριζεις(στους βαθμους)αυτον που δουλευει απο εκεινο που καθεται και περιμενει βαθμους γιατι ειναι ευκολο μαθημα!να εισαι χαρουμενος και προσπαθησε να κανεις το μαθημα παιχνιδι και ωρα χαρας χωρις βεβαια να καθεσαι και να περιμενεις τα παιδια να κανουν καλλιτεχνιες χωρις να τους πεις αυατα που πρεπει!!!οκ??επλιζω να βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
ΜΜΜ. Θα διαφωνήσω λίγο με την αποπάνω. Δε χρειάζεται αν δίνεις αβέρτα τους βαθμούς. Δε λέω να χαντακώνεις αλλά άμα τους δίνεις σαν πασατέμπο είναι σαν να λες ότι διδάσκω ασήμαντο μάθημα!Μην περιμένεις ποτέ από τα παιδιά να σεβαστούν το μάθημα αν κι εσύ δε δείξεις τη δέουσα σοβαρότητα! Α τους δίνεις αέρα πατέρα τότε δε θα τους δίνεις κίνητρα για καλύτερη επίδοση, θα έχουν δέσει το γάιδαρό τους και εν τέλει δε θα πάρουν μυρωδιά από το μάθημα. Δε λέω να βάλεις 10! Αλλά να είναι αντικειμενικοί.

Τότε και θα έχουν κίνητρο για να ανεβάσουν το βαθμό, θα αντιληφθούν ότι δεν παίζεις με το μάθημά σου και ότι το θεωρείς σημαντικό. Ιδιαίτερα αυτό το τελευταίο πρόσεξέ το. Συνάδελφοι-γονείς-μαθητές δεν παίρνουν πάντα σοβαρά τα καλλιτεχνικά.

Κέντρισε το ενδιαφέρον ρωτώντας τους τί θέλουν πιο πολύ να σχεδιάσουν, τί θα τους ενδιέφερε να μάθουν ή και κάνε ένα διαγωνισμό καλλιτεχνικών με θεματικές ενότητες, παρουσιάζοντάς τα στο τέλος της χρονιάς ως μια γιορτή και ο καλύτερος ας κερδίσει!

Εμάς η καλλιτεχνικού (έτσι μ'αρέσει να τη λέω) μας έβαζε θέματα που πιο πολύ ταίριαζαν στα κορίτσια και όλα τα αγόρια βαριόμασταν αφόρητα ή και δεν ξέραμε πως να τα φτιάξουμε και η τάξη γινόταν η ώρα του παιδιού στην κυριολεξία...
Επίσης πάντα άμα δεν της άρεσε κάτι το έλεγε με μεγάλη έμφαση και ξίνιζε τη μούρη...Ε της φέρνεις κανα Πικάσο στο κεφάλι ή όχι;;;; Πες τί να βελτιώσουν...

Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Τι θέματα είναι τα θέματα ζωγραφικής για κορίτσια;

Νομίζω πάντως πως είναι πολύ παραμελημένο μάθημα τα καλλιτεχνικά - τόσο από τους ίδιους τους μαθητές όσο και από τους άλλους καθηγητές και τη διοίκηση. Καλλιτεχνικά, Μουσική και Γυμναστική είναι τα πρώτα μαθήματα που παραμερίζονται όταν χρειάζεται να συμπληρωθούν ώρες άλλων μαθημάτων ή να διοργανωθεί κάποια εκδήλωση.

Όσον αφορά το μάθημα, εμένα θα μου άρεσε να δίνεται μια ελευθερία στους μαθητές τόσο στο θέμα όσο και στα υλικά που θα χρησιμοποιήσουν.
Έχει τύχει στο πλαίσιο του μαθήματος των καλλιτεχνικών να ζωγραφίσουμε τοίχους του σχολείου, να φτιάξουμε μάσκες με γύψο ή πήλινες κατασκευές, πράγματα διαφορετικά από το 'βγάλτε τα μπλοκ σας να ζωγραφίσουμε ένα λιβάδι...' και πιο διασκεδαστικά για όλους. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
+φωνώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εμείς πάντως είχαμε μια πολύ καλή καθηγήτρια στα καλλιτεχνικά.Χωρίς να ζωγραφίζω καθόλου καλά,χωρίς να ξέρω να σχεδιάζω ούτε έναν άνθρωπο ούτε ένα σπίτι πέρσυ στο πρώτο τρίμηνο μου είχε:17 στο δευτερο 16 και στο τρίτο 17.Αυτούς τους βαθμούς είχα 3 ολόκληρα χρόνια στο γυμνάσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top