Από lower σε Proficiency

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ πάντως chris όταν έδινα proficiency, αφιέρωνα πολλές ώρες από την ημέρα μου σ' αυτό. Εσύ θα αποφασίσεις πότε θες να το κάνεις ανάλογα με το πρόγραμμά σου.

:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω θα σου ελεγα να δεις πρωτα τις απαιτησεις τις σχολής και μπορείς καλλιστα να προσπαθησεις.

Δεν θα σαι ουτε ο πρωτος ούτε ο τελευταίος που να δινει προφισενσυ στο πανεπιστημιο.

Παντως θελει οργάνωση χρονου παντως και διαβασμα!Δεν ειπαμε και λιωσιμο αλλα θελει διαβασμα οργανωμενο.

Φανταζομαι για ECPE σκεφτεσαι να δωσεις εε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Eγώ προτείνω αν θέλει ένα δυνατό χαρτί να δώσει CPE.

Tι στο καλό, τόσα μόρια έβγαλε στις Πανελλήνιες, ένα Proficiency δε θα καταφέρει να πάρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Φανταζομαι για ECPE σκεφτεσαι να δωσεις εε?
Δεν ξερω τι... ειδη Proficency υπαρχουν. Διαφωτιστε με οι ειδικοι επι του θεματος παρακαλω. :P

Δηλαδη ποσες ωρες τη μερα Δημητρη; Το προγραμμα ολων των σχολων που με ενδιαφερουν (των γνωστων 2 δηλαδη :P) ειναι απλα απαιτητικοτατο. Και της Βιοχημειας που μπηκα περυσι, υπηρχαν μερες που απο τις 9 το πρωι ως τις 8 το βραδυ ειχες εργαστηρια+μαθηματα με ενα μικρο διαλειμμα το μεσημερι. Γενικα αυτου του ειδους οι σχολες σου τρωνε παρα πολυ χρονο, ειδικα αν θες να τις βγαλεις με βαθμο (οπως εχω βαλει στοχο :xixi:).

Χωρια που θελω να πηγαινω στις παραδοσεις, μιας και ειμαι ατομο που δυστυχως δεν μπορει να συγκεντρωθει να διαβασει μονος του αποτελεσματικα, και κραταει τη μεγαλη πλειονοτητα των γνωσεων απο τις παραδοσεις.

Γενικα το χρειαζομαι το Proficency γιατι τα μεταπτυχιακα που (απο τωρα :P) εχω βαλει στο ματι απαιτουν αριστη γνωση της Αγγλικης.
Tι στο καλό, τόσα μόρια έβγαλε στις Πανελλήνιες, ένα Proficiency δε θα καταφέρει να πάρει;
Μωρε αμα στρωσει κ*λο να διαβασει, θα το παρει. Σπανιοτατα το κανω, αλλα οταν το παιρνω αποφαση εχει αποτελεσμα. :P Πιστευω παντως οτι παρολο που με αηδιαζουν τα Αγγλικα, θα τα καταφερω γιατι ειναι απαραιτητα για τους στοχους που εχω βαλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ε ναι αν εχει βγαλει 18900 οπως διαβασα δεν ειναι τιποτα.

Καθεται,στρώνεται και μεσα σε ενα χρονο μπορεί να δωσει Prof.

Ειδικα αν εχει κανει το course του Prof και δεν εδωσε για λογους ανωτερας βίας!Κατι θα του μεινε απο το course αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ε ναι αν εχει βγαλει 18900 οπως διαβασα δεν ειναι τιποτα.
[offtopic] 18.600 και κατι ψιλα :P [/offtopic]
Κατι θα του μεινε απο το course αυτο!
Μου εχουν μεινει απειροελαχιστα πραγματα ως και τιποτα, σε διαβεβαιω γι' αυτο. :P
Βεβαια δεν ξερω, μπορει οι γνωσεις να ειναι βαθια στο υποσυνειδητο και να βγουν. Ολα παιζουν... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μου εχουν μεινει απειροελαχιστα πραγματα ως και τιποτα, σε διαβεβαιω γι' αυτο. :P
Βεβαια δεν ξερω, μπορει οι γνωσεις να ειναι βαθια στο υποσυνειδητο και να βγουν. Ολα παιζουν... :P


Γνωρίζεις πολύ περισσότερα απο όσα νομίζεις!;)
Απλα δεν σπυ ερχονται στο μυαλό.
Με ενα review ολα θα ανακτηθούν πίσω στο μυαλό σου.
Ακομα δεν εχεις τραβηξει πιστευω οριστικό delete...:P
Εσυ απλα θα επαναφερεις τις γνωσεις σου απο το Recycling Bin!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Δε φέρνω την καταστροφή...Επιλογή του είναι και εγώ λέω απλά τη γνώμη μου.Οφ τόπικ είχες πάει κατευθείαν DALF C2 ή πέρασες κάποια τάξη;

εδωσα κανονικα το C1 στην Α λυκειου και συνεχισα στη Β το C2...

Ψιλοασχετο, αλλα σκεφτομαι κι εγω η στο 1ο η στο 2ο ετος να ξεκινησω προετοιμασια για Proficency. Το αν θα ειναι 1ο η 2ο ετος θα εξαρτηθει απο τα οικονομικα μας και κυριως απο το αν περασω σε αλλη πολη (οπου τα εξοδα ειδικα τον πρωτο καιρο θα ειναι πολλα).

Πηρα το Lower με C τον Μαιο του 2005 με ελαχιστο διαβασμα οφειλω να ομολογησω (πειτε το και αποτελεσμα συνδυασμου τυχης και απιστευτης χαλαροτητας). :P Εκανα και 2 χρονια προετοιμασια για Proficency στην οποια πηγαινα μετρια και τελευταια στιγμη δεν πηγα να δωσω γιατι φοβηθηκα οτι θα επηρεαστει η επιδοση μου στις εξετασεις της Β' Λυκειου. :P

Εν ολιγοις απο τοτε εχω να ασχοληθω με Αγγλικα. Ποσο καιρο προετοιμασια χρειαζεται γενικα για το Proficency; Ειναι αρκετα απαιτητικη; Πιστευετε οτι μπορει να συνδυαστει με τις αρκετα μεγαλες (ομολογουμενως) απαιτησεις της σχολης στην οποια προκειται να περασω; (βιολογικο η φαρμακευτικη, που συνεπαγεται πολλα εργαστηρια, δυσκολα μαθηματα κλπ)

Γενικα παντως θελω να εχω το Proficency πριν παρω το πτυχιο μου οπωσδηποτε.

Σωστο κι αυτο, αλλα εγω και ο προγραμματισμος ειμαστε δυο εννοιες απολυτα ασυμβατες. :P


Λοιπον, κατ αρχας, στο ΕΚΠΑ λειτουργει το διδασκαλειο ξενων γλωσσων για τους φοιτητες του. Ψαξε να βρεις τι ειναι αυτο, δεν γνωριζω πολλες πληροφοριες μιας και δεν σπουδαζω στο καποδιστριακο, μπορει να εχεις τη δυνατοτητα να κανεις εκει την προετοιμασια που ειναι οικονομικα απ οτι εχω ακουσει.

εντιτ: βρηκα συνδεσμο (https://old.noc.uoa.gr/staff/didaskaleio_2006-2007_II.html)

Τωρα, για το Proficiency Michigan που εδωσα εγω, να σου πω πως το εβγαλα με 90% προσωπικο διαβασμα. Εκανα 2 ωρες την εβδομαδα μαθημα, και αυτο μονο για τα προφορικα και τιποτα αποριες αν ειχα στη γραμματικη (στοιχειωδη πραγματα ζητανε ομως, μην αγχωνεσαι)
Εαν ξεκινησεις χαλαρα να διαβασεις για 1-2 ωρες την ημερα λεξιλογιο (εγω ειχα διαβασει τα δυο βιβλια που αναφερθηκαν παραπανω απο τον teol20) νομιζω πως δε θα χρειαστεις πολλες ωρες φροντιστηριο.
Βεβαια νταξ δεν ξερω τι επαφη εχεις κρατησει με τα αγγλικα.
Γνωμη μου παντως, επειδη ειδικα το πρωτο ετος σε ολες τις σχολεις ειναι αρκετα χαλαρο, καλο θα ηταν να ξεκινησεις απο τωρα. Χαλαρα και οτι κατσει.
Αν αποφασισεις να προσπαθησεις, θα σε βοηθησουν πολυ αγγλικες ταινιες κ σειρες...να παιρνεις το DVD και να τις βλεπεις με αγγλικους υποτιτλους.

Για τα προγραμματα της σχολης, να σου πω εκ των προτερων να μην αγχωνεσαι, πολυ δυσκολο να εχεις τοσες ωρες μαθημα γιατι αφενος δεν γινονται ολες οι ωρες (ελληνικο πανεπιστημιο γαρ:P), και στα εργαστηρια ειστε χωρισμενοι σε ομαδες...στο προγραμμα μπορει να γραφουν 4 ωρες ενα εργαστηριο και να ειναι στην πραγματικοτητα 4 ομαδες επι μια ωρα η καθε μια... Οποτε μην αγχωνεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Παιζει να μην περασω ΕΚΠΑ ομως... Θα το ψαξω παντως οπου κι αν περασω.

Θα ηθελα να δωσω το Cambridge παντως (ECPE λεγεται η CPE αυτο; δεν ξερω :P). Απλα αν περασω επαρχια οι γονεις μου μου ξεκαθαρισαν οτι δεν μπορουν να τα βγαλουν περα οικονομικα και για το Proficency, τουλαχιστον τον πρωτο χρονο. Μιλαμε για φροντιστηριο στο στυλ που πηγαινα στο Δημοτικο-Γυμνασιο (δλδ αρκετες ωρες εβδομαδιαιως, μ' αυτη την εννοια).

Να πω την αληθεια, για προσωπικο διαβασμα με φοβαμαι. Ο,τι προγραμμα και να βαζω παντα αποδιοργανωνομαι και δεν διαβαζω οσο πρεπει, ειδικα αν προκειται για αντικειμενο που σιχαινομαι (πχ Αγγλικα καλη ωρα). Και επισης δεν θελω να πληρωσω τα εξεταστρα και να κοπω, τα θεωρω πεταμενα λεφτα. Μια κι εξω. :)

Γενικα παντως δεν ειναι και το καλυτερο μου να ακουω Αγγλικα (να διαβαζω δεν εχω προβλημα :P). Την αντιπαθω αυτη τη γλωσσα καπως. Απο γραμματικη θαρρω οτι θυμαμαι τα περισσοτερα και βασικα, απο λεξιλογιο μετρια πραγματα και φοβαμαι αρκετα το writing.

Βασικα αυτο που με αγχωνει στην ολη ιστορια ειναι το τι θα γινει με τα οικονομικα αν περασω εξω. Αν περασω Αθηνα εννοειται οτι θα ξεκινησω απο Σεπτεμβρη προετοιμασια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aν θες να δωσεις παντως Cambridge CPE θες στρωσιμο γιατι εχει αρκετες δυσκολιες καθως δεν ειναι multiple choice οπως τo Michigan ECPE αλλα ως επι το πλείστον αναπαραγωγικό πτυχιο.Δηλ.εχει να γραψεις πιο πολύ παρα να επιλέψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Παιζει να μην περασω ΕΚΠΑ ομως... Θα το ψαξω παντως οπου κι αν περασω.

Θα ηθελα να δωσω το Cambridge παντως (ECPE λεγεται η CPE αυτο; δεν ξερω :P). Απλα αν περασω επαρχια οι γονεις μου μου ξεκαθαρισαν οτι δεν μπορουν να τα βγαλουν περα οικονομικα και για το Proficency, τουλαχιστον τον πρωτο χρονο. Μιλαμε για φροντιστηριο στο στυλ που πηγαινα στο Δημοτικο-Γυμνασιο (δλδ αρκετες ωρες εβδομαδιαιως, μ' αυτη την εννοια).

Να πω την αληθεια, για προσωπικο διαβασμα με φοβαμαι. Ο,τι προγραμμα και να βαζω παντα αποδιοργανωνομαι και δεν διαβαζω οσο πρεπει, ειδικα αν προκειται για αντικειμενο που σιχαινομαι (πχ Αγγλικα καλη ωρα). Και επισης δεν θελω να πληρωσω τα εξεταστρα και να κοπω, τα θεωρω πεταμενα λεφτα. Μια κι εξω. :)

Γενικα παντως δεν ειναι και το καλυτερο μου να ακουω Αγγλικα (να διαβαζω δεν εχω προβλημα :P). Την αντιπαθω αυτη τη γλωσσα καπως. Απο γραμματικη θαρρω οτι θυμαμαι τα περισσοτερα και βασικα, απο λεξιλογιο μετρια πραγματα και φοβαμαι αρκετα το writing.

Βασικα αυτο που με αγχωνει στην ολη ιστορια ειναι το τι θα γινει με τα οικονομικα αν περασω εξω. Αν περασω Αθηνα εννοειται οτι θα ξεκινησω απο Σεπτεμβρη προετοιμασια...

Ειναι λιγο off αλλα πιστευω πως θα περασεις Αθηνα με τα μορια σου, αποκλειεται να παει 300 πανω το βιολογικο.

Στην εκθεση να μη φοβασαι, 200 λεξεις εκθεση ειναι και απο τη στιγμη που εχεις περασει πανελληνιες θα σου φανει επιεικως βλακωδης.
Αυτο που ζητανε οι αμερικανοι τουλαχιστον ειναι να μπορεις να γραφεις ενα κειμενο χωρις λαθη. Ακομα και αν γραψεις εκθεση επιπεδου Β2 θα περασεις.

Το ECPE ειναι το αμερικανικο και το CPE ειναι το αγγλικο:P

Παντως, οντως αν θες να δωσεις το αγγλικο θελει πολυ στρωσιμο, οχι αστεια και πασαλειμματα σαν τα δικα μου καλη ωρα.:P

κ εγω τη σιχαινομαι την αγγλικηι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στην εκθεση να μη φοβασαι, 200 λεξεις εκθεση ειναι και απο τη στιγμη που εχεις περασει πανελληνιες θα σου φανει επιεικως βλακωδης.
Αυτο που ζητανε οι αμερικανοι τουλαχιστον ειναι να μπορεις να γραφεις ενα κειμενο χωρις λαθη. Ακομα και αν γραψεις εκθεση επιπεδου Β2 θα περασεις.

Το ECPE ειναι το αμερικανικο και το CPE ειναι το αγγλικο:P

Παντως, οντως αν θες να δωσεις το αγγλικο θελει πολυ στρωσιμο, οχι αστεια και πασαλειμματα σαν τα δικα μου καλη ωρα.:P

κ εγω τη σιχαινομαι την αγγλικηι:P

Η εκθεση του ECPE οπως λες και φιλη Αλεκα βαθμολογείται με πολύ επιείκια.
Και BF και F να εχεις σε αλλα μερη στην εκθεση ενα LP θα στο δωσουν και ας εχεις και λαθη,αρκει να μην επηραζεται το communication effect.

Παντως για CPE θελω να το κατεχεις το αθλημα γιατι η εξεταση που ειναι και 8αρη εξετάζει in detail την γλώσσα και οχι οπως στο ECPE!

Αντε καλο κουράγιο...!;)

Εγω την αγαπάω την Αγγλική...:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ειναι λιγο off αλλα πιστευω πως θα περασεις Αθηνα με τα μορια σου, αποκλειεται να παει 300 πανω το βιολογικο.
Σκεφτομαι να βαλω και Φαρμακευτικη στην Πατρα, που αν δεν ανεβει πολυ την πιανω. Η Αθηνα θελω να πεσει απειροελαχιστα, αλλα χλωμο το βλεπω. :P

Βασικα το σκεφτομαι ακομα αν θα βαλω την Φαρμακευτικη στην Πατρα, γι' αυτον το λογο και μονο.
-----------------------------------------
Παντως, οντως αν θες να δωσεις το αγγλικο θελει πολυ στρωσιμο, οχι αστεια και πασαλειμματα σαν τα δικα μου καλη ωρα.:P
Λεω για Αγγλικο γιατι μου φαινεται πιο δυνατο χαρτι και για να ειναι ασορτι με το Lower (καλα, το 2ο ειναι για πλακα προφανως :P).

Τοσα παιδια στα 15 εχω δει εδω που εχουν CPE, τι στο διαολο, τοσο ουφο ειμαι να μην το παρω εγω στα 20-21; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Παιδιά φέτος πήρα το lower (άργησα να αρχίσω αγγλικά) και σκέφτομαι σοβαρά την επόμενη χρονιά να δώσω για proficiency.Πιστεύω ότι έχω τις δυνατότητες γιατί και στο φροντιστήριο είμαι πάντα ένα επίπεδο πιο πάνω.Ο λόγος που θέλω να δώσω φέτος το proficiency είναι ότι αν το αφήσω για του παραχρόνου δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω γιατί θα έχω και το διάβασμα για τις πανελλήνιες και τα φροντιστήρια.Κάτι που πιστεύω ότι θα επηρεάσει και την απόδοση μου.Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν γίνεται κάποιος μαθητής που έχει το lower να πάει για proficiency ή πρέπει υποχρεωτικά να δώσει το advanced πρώτα;



Eιμαι ακριβως στην ιδια θεση......:iagree: Σε καταλαβαινω πιστεψε με.Βασικα εγω εδωσα και ξαναδεινω (οχι γιατι δεν τ πηρα ) adavanced.Aναλογα ομως ποιο πτυχιο θα δωσεις.Δηλαδη εγω τωρα ιουλιο δινω city and guilds adavanced (μονο γραπτα) αν το παρω Σεπτεμβριο θα δωσω προφρικα advanced και γραπτα proficiency.Bασικα το city and guilds δεν ειναι και το πτυχιο ρε παιδι μου που θα ξεσκιστεις στο διαβασμα.Χρειαζεται διαβασμα ναι αλλα ειναι χαλαρα.Εγω σ προτεινω να δωσεις Σεπτεμβριο advanced η και proficiency,να δεις ομως πρωτα πως τα πας στα test και αν δεις οτι τα πας καλα δωσε prof:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
City and Guilds εχω ασκημη εμπειρια απο συμμαθητη μου.

Περασε τα γραπτα με First Class Pass και κοπηκε στα προφορικα με FAIL.

Αυτο στο Proficiency!
-----------------------------------------
Λεω για Αγγλικο γιατι μου φαινεται πιο δυνατο χαρτι και για να ειναι ασορτι με το Lower (καλα, το 2ο ειναι για πλακα προφανως :P).

Τοσα παιδια στα 15 εχω δει εδω που εχουν CPE, τι στο διαολο, τοσο ουφο ειμαι να μην το παρω εγω στα 20-21; :P

Eλα ρε συ δεν ειναι τιποτα το ακατορθωτο.O Djimmakos το πηρε με Β στα 15 του.Δεν θα μπορεσεις να το περασεις και συ σε μια ηλικία που ουσιαστικα θα είσαι πιο ώριμος και πιο "ετοιμος" για να το παρεις και πιο αποφασισμενος?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Βασικα πονταρω στο οτι το χρειαζομαι οπωσδηποτε για το μεταπτυχιακο μου και αυτο θα με γεμισει πεισμα. Αμα με πιανει το πεισμα μου για κατι δεν με φοβαμαι, απο 'κει και περα ολα παιρνουν το δρομο τους. Ειναι να μη με πιασει... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Λοιπόν, chris_90, εμένα θ' ακούσεις, είμαι ειδικός όσον αφορά το Proficiency.

Αν θες κάτι σίγουρο και όχι χρονοβόρο, σου προτείνω το ECPE το οποίο ειναι τεστ πολλαπλής επιλογής. Το μόνο πρόβλημα μ' αυτό είναι ο μειωμένος χρόνος που έχεις στη διάθεσή σου.

Αν όμως θες ένα χαρτί βαρβάτο που δε θα τολμήσουν να στο αμφισβητήσουν, τότε βουρ για το CPE. Ειναι δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο. Έχεις στη διάθεσή σου ΠΟΛΥ χρόνο (για 2 εκθέσεις έχεις 2 ώρες, εγώ στη 1 ώρα είχα τελείωσει και κοίταγα το νταβάνι). Θέλει όμως να ασχολείσαι με τη γλώσσα και να ρίξεις τρελό διάβασμα, εγώ πολλές φορές διάβαζα και 6ωρα ολόκληρα. Όλο reading έλυνα και τελικά πήρα ένα ωραιότατο D (δεν καταλαβαίνα το νόημα των κειμένων :p) και το βούλωσα. Στα άλλα πήρα Α αλλά δεν είναι επί της παρούσης. :D

Υπάρχει και το edexcel βέβαια το οποίο είναι αναγνωρισμένο, πολύ πιο απλό από τα άλλα δύο.

Ό,τι θες ρώτα με στο μου σου νου.

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
...διάβαζα και 6ωρα ολόκληρα...
Αυτο δεν το εχω κανει ΠΟΤΕ στη ζωη μου. Ουτε καν μεσα στις 2 χρονιες που προετοιμαζομουν για πανελληνιες. Νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα για μενα... :P Το προσωπικο μου ρεκορ ειναι 4ωρο λυνοντας Μαθηματικα φετος, και απορησα κιολας με μενα.

Καλα, εγω δε θελω και βαθμαρες, και στο τσακ να το παρω σαν το Lower δε με πειραζει.

Προτιμω το βαρβατο χαρτι, αλλα μ' αυτα που λες με ελουσε κρυος ιδρωτας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mιλαει ο Master Djimm...:P

Μην υποτιματε το Edexcel γιατι πλέον το χουν κανει πιο δυσκολο και απο του Cambridge!...:P
-----------------------------------------
Αυτο δεν το εχω κανει ΠΟΤΕ στη ζωη μου. Ουτε καν μεσα στις 2 χρονιες που προετοιμαζομουν για πανελληνιες. Νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα για μενα... :P Το προσωπικο μου ρεκορ ειναι 4ωρο λυνοντας Μαθηματικα φετος, και απορησα κιολας με μενα.

Καλα, εγω δε θελω και βαθμαρες, και στο τσακ να το παρω σαν το Lower δε με πειραζει.

Σαn και μενα είσαι.

Απο διάβασμα όποτε το θυμηθώ...:P

Bεβαια αν θες CPE θέλει στρωσιμο.
Απιαστο όνειρο είναι να περασω το CPE κάποια στιγμή!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Αυτο δεν το εχω κανει ΠΟΤΕ στη ζωη μου. Ουτε καν μεσα στις 2 χρονιες που προετοιμαζομουν για πανελληνιες. Νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα για μενα... :P Το προσωπικο μου ρεκορ ειναι 4ωρο λυνοντας Μαθηματικα φετος, και απορησα κιολας με μενα.

Καλα, εγω δε θελω και βαθμαρες, και στο τσακ να το παρω σαν το Lower δε με πειραζει.

Προτιμω το βαρβατο χαρτι, αλλα μ' αυτα που λες με ελουσε κρυος ιδρωτας. :P

Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια. Θέλει αρκετό στρώσιμο.

Αλλά ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ. Και αν το θέλεις πραγματικά, δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι (εκτός από το reading φυσικά φυσικά)

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top