Γενικό -  Αντιμετώπιση κενών στα Μαθηματικά και τη Φυσική

annmary

Νεοφερμένος

Η annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.

Spiros-ago

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!:thanks:
Πραγματικά με βοηθήσατε....
από εδώ και πέρα συνεχίζω το μαρτύριο μόνος μου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Ολοι οι καθηγητες μου λενε πως εχω κενα σε αυτα τα μαθηματα αλλα δεν μου λενε πως να τα εξαλειψω.Το μονο που λενε ειναι διαβασε και λυσε ασκησεις.Τι να διαβασω ομως;Κουραστηκα να μου λενε εχεις κενα εισαι πρεπει να διαβαζεις ενω θα μπορουσα και εγω τουλαχιστον να επερνα 18 σ'αυτα τα μαθηματα αν τα καταλαβαινα! Θελω αυτην την χρονια αν και τελευταια να καλυψω αυτα τα κενα μονη μου, και να γραψω πολυ καλα στις πανελαδικες.Γι'αυτο θελω να μου πειτε τι πρεπει να γνωριζω απο τις προηγουμενες ταξεις σε αυτα τα δυο μαθηματα για να τα ξαναδιαβασω.[πχ.ταυτοτητες κ.λ.π](αν εχεται τιποτα ιστοσελιδες που μπορουν να με βοηθησουν να τις βαλεται και αυτες).Χρειαζομαι πραγματικα βοηθεια.Να επισημαινεται ποτε μιλατε για φυσικη και ποτε για μαθηματικα για να μην περδευτω.Ευχαριστω οσους ξοδεψουν τον πολιτιμο τους χρονο για να με βοηθησουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Εδώ κάποιος παρέθεσε δύο αρχεία.Κατέβασε τα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48031

Εδώ κάποιος παρέθεσε δύο αρχεία.Κατέβασε τα. :)
Ευχαριστω παρα πολυ![Δεν ηξερα πως υπηρχε αυτο το θεμα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως στα συγκεκριμένα μαθήματα για να συνεχίσεις δεν πρέπει να έχεις κενά. Ειδικά στα μαθηματικά θα σου πρότεινα να τα διαβάσεις όλα γιατί σίγουρα (όπως και κάθε χρόνο) κάπου θα περάσουν την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας, και αν είναι στην αρχή θέματος......
Όσο αναφορά τη φυσική σε εμάς ο φυσικός μας μας είπε να διαβάσουμε ορμή και κρούσεις, κυρίως.
Επειδή και εγώ τώρα θα πάω τρίτη δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω. Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως στα συγκεκριμένα μαθήματα για να συνεχίσεις δεν πρέπει να έχεις κενά. Ειδικά στα μαθηματικά θα σου πρότεινα να τα διαβάσεις όλα γιατί σίγουρα (όπως και κάθε χρόνο) κάπου θα περάσουν την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας, και αν είναι στην αρχή θέματος......
Όσο αναφορά τη φυσική σε εμάς ο φυσικός μας μας είπε να διαβάσουμε ορμή και κρούσεις, κυρίως.
Επειδή και εγώ τώρα θα πάω τρίτη δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω. Ελπίζω να βοήθησα!
Οταν λες ολα τι ακριβως εννοεις?:)Μιλας για το βιβλιο της 1ης και 2ας λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Οταν λες ολα τι ακριβως εννοεις?:)Μιλας για το βιβλιο της 1ης και 2ας λυκειου?

Από την Άλγεβρα της Ά χρειάζονται οι συναρτήσεις.Από την Άλγεβρα της 'Β χρειάζονται όλα ( ακόμα και η τργωνομετρία όχι τόσο για τα μαθηματικά αλλά για τη φυσική ). Τώρα από Μαθηματικά της 'Β λίγο τους τύπους εκεί στις κωνικές τομές. Διορθώστε με αν έχω παραλείψει κάτι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Απο Α' λυκειου παρα πολυ σημαντικα ειναι η φυσικη(ΣΟΟΟΟΟΣ) και οι συναρτησεος για τα μαθηματικα. Β' λυκειου απο φυσικη να προσεξεις πολυ τις ταλαντασεις, τελευταιο κεφαλαιο απο την φυσικη γ.π., απο μαθηματικα κατ. οι γεωμετρικοι τοποι(για μιγαδικους) και απο αλγεβρα οι ακολουθιες, ιδιοτητες λογαριθμων. Αυτα μου ηρθαν τωρα και ειπα... Ελπιζω να σε βοηθησα.

ΠΡΟΣΟΧΗ στην φυσικη Α' λυκειου ειναι θεμελια για την μηχανικη στερεου σωματος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Απο την ύλη της Α λυκείου :

Αλγεβρα

Ταυτότητες, πρόσημο τριωνύμου (στο 4ο κεφαλαιο), συνατρησεις

Φυσική


Κινήσεις, νόμοι νεύτωνα, ορμή, κρούσεις, ενεργεια

Απο την ύλη της Β Λυκείου

Αλγεβρα

Τριγωνομετρια, πολυωνυμα, λογάριθμοι

Μαθηματικά κατεύθυνσης , Φυσικη γ.π/κατ.

Πρακτικα δε θα χρειαστεις τιποτα. Υπαρχουν καποια κομματια κοινα αλλα θα τα διδαχθεις απο το μηδεν, δεν υπαρχει λογος να αναλωνεσαι εκει

Σχετικα με το πως θα διαβασεις, θα βταλεις ενα προγραμμα. Οχι κουραστικο, επαρκες ομως για να βγουν τα παραπανω μεχρι μεσα Σεπτεμβριου το αργοτερο. Θα ξερεις ποσες ωρες θα διαθεσεις την ημερα στο καθε μαθημα και τι θα διαβασεις την καθε μερα. Θα επιλεγεις να λυσεις τις ασκησεις των οποιων εχεις τη λυση, για να μπορεις να τσεκαρεις την πορτεια σου.
Για παραδειγμα αν προγραμματισεις να διαβασεις τη Δευτερα και Τριτη πχ τις συναρτησεις, θα οργανωσεις το διαβασμα σου με τετοιο τροπο ωστε να διαβασεις και να μαθεις πρωτα τη θεωρια, να την κατανοησεις, και μετα θα πιασεις τις ασκησεις. Θα λυσεις αυτες τις οποιες εχεις ηδη λυμενες (ειτε τις ασκησεις του σχολειου, ειτε απο καποιο βοηθημα). Μολις ολοκληρωνεις μια ασκηση θα κοιτας τη λυση της. Αν ειναι σωστη εχει καλως, προχωρας στην επομενη. Αν ειναι λαθος, προσπαθησε να βρεις τι δεν ειχες κατανοησει και που εκανες λαθος, ωστε να μην το επαναλαβεις. Μετα απο κανα δυο μερες δοκιμασε να λυσεις καποια παρομοια για να δεις αν οντως την εχεις εμπεδωσει.

Κατα προτιμηση, ζητα και τη βοηθεια ενος καθηγητη σου, να διαθεσουν 1-2 ωρες την εβδομαδα για παραδειγμα ωστε να λύσουν τυχον αποριες σου, και να σε οργανωσουν κατα τον καλυτερο δυνατο τροπο.:)

Η υλη δεν ειναι λίγη, αν δεις πως κατι το ξερεις, προχωρα στο επομενο, μην αναλώνεσαι αδικα, και για ό,τι χρειαστεις εδω ειμαστε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Ευχαριστω ολους!Απ'οτι ειδα χρειαζομαι πολυ δουλεια!Στην Β λυκειου δεν ειχα κανει το κεφαλαιο με τις ταλαντωσεις!Αλλα θα τα διαβασω παλι ολα.Τιποτα αλλο για την φυσικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_ann_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
γιατι δεν ζητας να σου κανουν 1 2 εξτρα ωρες την εβδομαδα οι καθηγητες σου?τσαμπα να στις εκαναν δεν θα ηταν και τοσο ωραιο γιατι και αυτοι δουλευουν για να ζησουν!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
γιατι δεν ζητας να σου κανουν 1 2 εξτρα ωρες την εβδομαδα οι καθηγητες σου?τσαμπα να στις εκαναν δεν θα ηταν και τοσο ωραιο γιατι και αυτοι δουλευουν για να ζησουν!:)
Μου'πε ενας καθηγητης (στο φροντηστηριο που παω για θερινα) πως μπορει να χρειαζομαι να γραφω παραπανω τεστ.Τωρα οπου να'ναι τελειωνε τα θερινα γι'αυτο θελω να δειβασω και να καλυψω τα κενα μονη μου.Στα μαθηματικα εχω και μια καθηγητρια (μου εκανε ενισχυτικη στην β) που μου λεει να την τηλεφωνω αν χρειαζομαι καμοια βοηθεια γι'αυτο αν κολλησω θα την παρω τηλεφωνω για να την ρωτησω ή θα ωτησω στο σχολειο αλλους μαθητες-καθηγητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_ann_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
πολυ ωραια!μια χαρα!βαλε και τη βοηθεια απο εδω..θα εισαι τζιτζι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Truman

Νεοφερμένος

Ο Truman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μου'πε ενας καθηγητης (στο φροντηστηριο που παω για θερινα) πως μπορει να χρειαζομαι να γραφω παραπανω τεστ...

Αν θες να μαθεις γραφοντας τεστ, να τα γραφεις με ανοιχτο βιβλιο. Σε καποιους ισως ακουστει χαζο, δεν φανταζεστε ομως ποσο πολυ σου μενουν αυτα που λυνεις σε ενα τεστ..
Το να το γραφεις με κλειστο βιβλιο, σου δειχνει απλα ποσα ξερεις.. (αυτο να το κανεις προς το τελος της πρετοιμασιας σου, οταν θα νιωθεις ετοιμη).

Οσο για τα κενα σου, πολυ ωραια τα ειπε η aleka. Δεν θα χρειαστεις κατι παραπανω απ'αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Παντος μια συμβουλη που με βοηθαει πολυ να μαθω το μαθημα της ημερας (αν και λιγο χρονοβορο) ειναι στο φροντιστηριο να γραφεις σε ενα προχειρο αυτα που σας βαζει να γραψετε ο καθηγητης και μετα στο σπιτι αντι να τα διαβαζεις λες και διαβαζεις κανα κειμενο, καθαρογραψέ τα... πιστεψε με βοηθαει πολυ καθως και μαθαινεις τη θεωρια και μεθοδολογια για τις ασκησεις αλλα και εξασκηται το χερι... και φυσικα ειναι και ποιο καθαρα γραμμενα :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
πολυ ωραια!μια χαρα!βαλε και τη βοηθεια απο εδω..θα εισαι τζιτζι!!
Ευχαριστω!Ρε παιδια πειτε μου τι σημαινει η λεξει τζιτζι το λεει συνεχεια ο αδελφος μου αλλα ποτε δεν καταλαβα την εννοια αυτης της λεξης:P
-----------------------------------------


Αν θες να μαθεις γραφοντας τεστ, να τα γραφεις με ανοιχτο βιβλιο. Σε καποιους ισως ακουστει χαζο, δεν φανταζεστε ομως ποσο πολυ σου μενουν αυτα που λυνεις σε ενα τεστ..
Το να το γραφεις με κλειστο βιβλιο, σου δειχνει απλα ποσα ξερεις.. (αυτο να το κανεις προς το τελος της πρετοιμασιας σου, οταν θα νιωθεις ετοιμη).

Οσο για τα κενα σου, πολυ ωραια τα ειπε η aleka. Δεν θα χρειαστεις κατι παραπανω απ'αυτα.
Ευχαριστω παρα πολυ και για το τιπ.
-----------------------------------------
Παντος μια συμβουλη που με βοηθαει πολυ να μαθω το μαθημα της ημερας (αν και λιγο χρονοβορο) ειναι στο φροντιστηριο να γραφεις σε ενα προχειρο αυτα που σας βαζει να γραψετε ο καθηγητης και μετα στο σπιτι αντι να τα διαβαζεις λες και διαβαζεις κανα κειμενο, καθαρογραψέ τα... πιστεψε με βοηθαει πολυ καθως και μαθαινεις τη θεωρια και μεθοδολογια για τις ασκησεις αλλα και εξασκηται το χερι... και φυσικα ειναι και ποιο καθαρα γραμμενα :no1:
Το'χω προσπαθησει αυτο αλλα εχω καταλαβει πως ορισμενες φορες γραφω μηχανικα.Δηλ μπορω να αντιγραψω ενα κειμενο και μετα να μην θυμαμαι τι εγραψα!Παραξενο αυτο..αλλα θα το ξαναπροσπαθησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ρε παιδια πειτε μου τι σημαινει η λεξει τζιτζι το λεει συνεχεια ο αδελφος μου αλλα ποτε δεν καταλαβα την εννοια αυτης της λεξης:P
Τζιτζι με λιγα λογια σημαινει ολα καλα, οταν πχ λεμε κανε αυτο και θα εισαι τζιτζι εννουμε οτι θα εισαι οκ...ελπιζω να σε καλυψα

Το'χω προσπαθησει αυτο αλλα εχω καταλαβει πως ορισμενες φορες γραφω μηχανικα.Δηλ μπορω να αντιγραψω ενα κειμενο και μετα να μην θυμαμαι τι εγραψα!Παραξενο αυτο..αλλα θα το ξαναπροσπαθησω.
Χμμμ,,, κοιτα αν μπορεις προσπαθησε να εισαι καπως συγκεντρωμενος, αλλιως αστο καλυτερα... δεν χαθηκε και ο κοσμος, ειναι και αναλογα στον ανθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Τζιτζι με λιγα λογια σημαινει ολα καλα, οταν πχ λεμε κανε αυτο και θα εισαι τζιτζι εννουμε οτι θα εισαι οκ...ελπιζω να σε καλυψα

Χμμμ,,, κοιτα αν μπορεις προσπαθησε να εισαι καπως συγκεντρωμενος, αλλιως αστο καλυτερα... δεν χαθηκε και ο κοσμος, ειναι και αναλογα στον ανθρωπο.

Ευχαριστώ!Ναι πρέπει να συγκεντρωθώ! (Το μεγάλο μου πρόβλημα συμπεριλαμβανομένη και η αποστήθιση).

Ξέρει κανείς κάποιον εύκολο τρόπο να αποστηθίζω μεγάλα κείμενα? Έχω τεράστιο πρόβλημα με την αποστήθιση και πρέπει να το λύσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_ann_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
μην το διαβαζεις ολο μαζι..χωρισε το σε μικρες παραγραφους και μαθε αυτες και μετα πεστο ολο μαζι..αν ακομη δυσκολευεσαι χωρισε το σε μικρες παραγραφους μαθε καθε παραγραφο ξεχωριστα και μετα πες τις 2 πρωτες..μετα την 2η με την 3η κτλ κτλ κτλ...νομιζω ετσι θα τα παιζεις στα δαχτυλα..εχε λιγο υπομονη αλλα θα δεις αποτελεσμα λογικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top